• <
Baltexpo2023_duży

Stena Bulk przedstawia plan dekarbonizacji, aby do 2050 roku osiągnąć zerową emisję

ac

08.04.2021 11:53 Źródło: inf.prasowa
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Stena Bulk przedstawia plan dekarbonizacji, aby do 2050 roku osiągnąć zerową emisję

Partnerzy portalu

Stena Bulk przedstawia plan dekarbonizacji, aby do 2050 roku osiągnąć zerową emisję - GospodarkaMorska.pl
fot. mat.prasowe

Wiodąca firma żeglugowa tankowców Stena Bulk ogłosiła dzisiaj pięć celów dekarbonizacji, które stanowią kompleksowy plan działania na rzecz osiągnięcia zerowej emisji do 2050 r.

 Pierwszy z tych planów został osiągnięty w 2020 r., Kiedy Stena Bulk zaczęła oferować klientom opcje transportu niskoemisyjnego z nawet 100% redukcją emisji CO2. Opcje te opierają się na wykorzystaniu biopaliw i wewnętrznym programie kompensacji emisji dwutlenku węgla, który umożliwia organizacji oferowanie opcji niskoemisyjnych podczas każdej podróży, niezależnie od portów i używanych statków.

W ramach celów, Stena Bulk podkreśliła potrzebę rozpoczęcia przechodzenia na bardziej zrównoważoną flotę. W ramach demonstracji postępów poczynionych już w tej dziedzinie, we współpracy z firmą Proman, w przyszłym roku Stena Bulk zwoduje pierwszy z trzech planowanych statków o neutralnej emisji dwutlenku węgla, napędzanych metanolem. Ten statek zasilany metanolem będzie również mógł być eksploatowany na VLFSO i ma wejść do służby, aby stać się jednym z pierwszych operatorów statków neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla na świecie do 2040 roku.

 Współpraca z Proman będzie bezpośrednio wspierać osiągnięcie drugiego kroku, aby każdy nowy statek we flocie Stena Bulk od 2030 r. był wyposażony w sprzęt, który ma zostać ulepszony do statusu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla, poprzez modernizację nowej technologii lub przejście na paliwa neutralne. Powinien być w pełni osiągalny.

Trzeci krok na drodze do dekarbonizacji Stena Bulk idzie w parze z niedawno zaprezentowanym projektem statku InfinityMAX, który jest podejściem firmy do zerowej emisji, samowystarczalności i elastycznego transportu morskiego. Stena Bulk dąży do tego, aby statek o konstrukcji podobnej do koncepcji InfinityMAX działał na wodzie najpóźniej do 2035 roku.

 Do 2040 roku Stena Bulk zamierza osiągnąć czwarty cel swojego planu dekarbonizacji, stając się w pełni neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla operatorem tankowców. Zostanie to osiągnięte za pomocą kombinacji środków: niektóre statki spółki będą miały zerową emisję, inne będą napędzane paliwami neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla, a także wdrożone zostaną programy kompensacji emisji dwutlenku węgla, aby w pełni osiągnąć cel.

 Firma chce osiągnąć swój ostateczny cel w 2050 r., kiedy zamierza stać się w pełni firmą o zerowej emisji. Oznacza to, że Stena Bulk weźmie odpowiedzialność nie tylko za swoją działalność i emisje pośrednie związane z działalnością, ale także za ładunek przewożony przez swoje statki.

Do 2050 r. wszystkie ładunki przewożone przez flotę Stena Bulk będą musiały być neutralne dla klimatu, co stanie się wspólną odpowiedzialnością Stena Bulk i jej klientów. Jest to przykład partnerskiego podejścia, które Stena Bulk przyjmuje i uważa, że jest niezbędne, jeśli branża ma sprostać wyzwaniu związanemu z dekarbonizacją.

Przemawiając, Erik Hånell, prezes i dyrektor generalny Stena Bulk, powiedział: „Cały przemysł żeglugowy stoi przed wyzwaniem, w którym musimy rozważyć, w jaki sposób zmieniamy całe nasze zapotrzebowanie na energię. Aby obniżyć emisję dwutlenku węgla, społeczność morska musi podejmować ryzyko i przyjąć podejście partnerskie, które poprawia współpracę między partnerami branżowymi i klientami.

 „Zestaw celów dekarbonizacji i szerszy plan działania, który dzisiaj przedstawiamy, to kolejny przykład zaangażowania Stena Bulk w zrównoważoną przyszłość żeglugi i jesteśmy niezmiernie dumni, że jesteśmy jednym z pierwszych graczy w branży, którzy zaproponowali plan. Przed nami trudna i wymagająca ścieżka, na którą jesteśmy przygotowani i chętni do eksploracji. Z niecierpliwością czekamy na pracę w całym sektorze, aby osiągnąć nasze cele ”.


etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.