• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Sekretarz generalny ONZ domaga się "pełnego wdrożenia" umowy ws. eksportu ukraińskiego zboża

gm

03.11.2022 16:01 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Sekretarz generalny ONZ domaga się "pełnego wdrożenia" umowy ws. eksportu ukraińskiego zboża

Partnerzy portalu

Sekretarz generalny ONZ domaga się "pełnego wdrożenia" umowy ws. eksportu ukraińskiego zboża - GospodarkaMorska.pl

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oznajmił w czwartek, że konieczne jest "pełne wdrożenie" umowy ws. eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne oraz usunięcie przeszkód dotyczących sprzedaży zagranicznej rosyjskiej żywności i nawozów.

"Naszą zbiorową odpowiedzialnością jest utrzymanie porozumienia w sprawie (transportu) zboża przez Morze Czarne" - powiedział Guterres. Zaapelował również o przedłużenie tej umowy, która została zawarta 22 lipca na 120 dni, czyli do 19 listopada z możliwością przedłużenia.

Rosja w sobotę zawiesiła swój udział w umowie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie. Dzięki naciskom ONZ i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w środę wznowiono transport, jednak w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjski myśliwiec wystrzelił dwa pociski, które przeleciały nad korytarzem zbożowym.

Guterres oświadczył też, że podczas szczytu klimatycznego COP 27, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Egipcie należy ustalić, że bogate państwa pomogą finansowo i technicznie krajom rozwijającym się przeprowadzić transformację energetyczną.

Państwom uboższym w tej transformacji powinny pomóc także firmy technologiczne i międzynarodowe banki rozwojowe - dodał. 

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.