• <
PZT_1100x200_gif_2020

Adamczyk: Rozbudowa dróg ma znieść wykluczenie komunikacyjne i wzmocnić gospodarkę

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Adamczyk: Rozbudowa dróg ma znieść wykluczenie komunikacyjne i wzmocnić gospodarkę
Adamczyk: Rozbudowa dróg ma znieść wykluczenie komunikacyjne i wzmocnić gospodarkę - GospodarkaMorska.pl

pc

13.09.2019 Źródło: PAP

Inwestycje w sieć dróg krajowych i lokalnych w Polsce mają znieść wykluczenie komunikacyjne i wzmocnić rozwój gospodarczy – powiedział w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk inaugurując pod Płońskiem (Mazowieckie) rozbudowę dwóch odcinków drogi S7.

Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), inwestycja obejmie dwa odcinki S7 o łącznej długości 35,7 km: Strzegowo - Pieńki (ok. 22 km) i Pieńki - Płońsk (ok. 13,7 km). Ich wykonawcą będzie konsorcjum firm STRABAG i STRABAG Infrastruktura Południe.

Odcinek S7 Strzegowo - Pieńki kosztował będzie 516,2 mln zł, a odcinek Pieńki - Płońsk 311,7 mln zł. Planowany termin zakończenia obu kontraktów to II kw. 2021 r. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20.

„PiS dotrzymuje słowa. Deklarowaliśmy, że zbudujemy drogę ekspresową S7 między Warszawą a Gdańskiem i to się teraz, w tym czasie dzieje” – powiedział Adamczyk podczas piątkowej uroczystości symbolicznego wbicia łopat pod przebudowę dwóch odcinków S7 na Mazowszu. Jak dodał, rozbudowa S7 ma doprowadzić do tego, by trasa ta była „bezpieczna i przewidywalna”.

„Rok 2021 to jest rok, w którym z Warszawy do Gdańska pojedziemy drogą dwujezdniową. To jest rok, w którym również i na południe będziemy mogli przemierzać od Krakowa w kierunku Podhala dwujezdniową +Zakopianką+, bezpieczną, przewidywalną, jaką wymarzyły pokolenia Polaków” – podkreślił minister infrastruktury.

Adamczyk zapowiedział jednocześnie, że „niebawem, na przełomie września i października” ma zostać oddana do użytku część drogi S7 „w miejscu, gdzie przysparza ona olbrzymie kłopoty komunikacyjne, tuż przed Rabką”. Dodał, że jednocześnie na drodze S6 „kończony jest i oddawany do użytkowania” odcinek tej trasy na wysokości Koszalina.

„Staramy się, aby wspierać programy, które mają na celu walkę z wykluczeniem komunikacyjnym - mam tu na myśli fundusz dróg samorządowych oraz fundusz połączeń autobusowych – przez kosztowny, w szerokim zakresie realizowany program budowy dróg krajowych. Te wszystkie nasze działania składają się na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym” – oświadczył minister infrastruktury.

Jak zaznaczył Adamczyk, sieć komunikacyjna, która jest obecnie realizowana w Polsce, „sieć drogowa, kolejowa, ale szczególnie ta drogowa, ma znieść to wykluczenie komunikacyjne i znosi je sukcesywnie”, a jednocześnie „ma być swoistym +silnikiem+ rozwoju gospodarczego naszego państwa”. „Dlatego też z takim zaangażowaniem i z taką determinacją realizujemy te przedsięwzięcia” – stwierdził szef resortu infrastruktury.

Adamczyk podziękował GDDKiA za działania i zaangażowanie związane z rozbudową i modernizacją sieci komunikacyjnej w Polsce, zwracając uwagę, że „są to bardzo trudne i mozolne przedsięwzięcia”. I dodał: „Dziękuję szczególnie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz całej Radzie Ministrów za zmianę kwoty limitu krajowego funduszu drogowego ze 107 mld zł na 135 mld zł, bo te decyzje są podwaliną naszych kolejnych przedsięwzięć realnie wykonywanych w terenie”.

Adamczyk zapewnił, iż nie zabraknie środków finansowych na nowe projekty drogowe „realizowane w każdej części naszego kraju”. „Wierzymy, że Polska jest jedna, że w Polsce, bez względu na regiony, Polacy zasługują na nowe, bezpieczne, ewentualnie wyremontowane drogi, które będą symbolem naszego sukcesu” – stwierdził.

Strzegowo - Pieńki i Pieńki - Płońsk to dwa z czterech odcinków S7 na Mazowszu. Projekt przewiduje budowę drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym wraz z drogami serwisowymi. Nawierzchnia drogi z betonu cementowego dostosowana będzie do ciężkiego ruchu z obciążeniami nawierzchni 11,5 tony na oś.

W ramach przedsięwzięcia wykonane zostaną remonty wybranych dróg lokalnych i wybudowane urządzenia ochrony środowiska. Powstać ma m.in. 40 obiektów inżynierskich oraz 5 węzłów - Strzegowo Północ, Strzegowo Południe, Glinojeck, Pieńki Rzewińskie i Dłużniewo. Przy trasie zlokalizowane będą Miejsca Obsługi Podróżnych – Ćwiklinek i Dłużniewo.

Według GDDKiA, Kolejne dwa odcinki S7 na Mazowszu Napierki – Mława (ok. 14 km) oraz Mława – Strzegowo (ok. 21,5 km) czekają na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej – ZRID.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.