• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port Rotterdam wystartował z ofertą bunkrowania paliwa LNG ze statku na statek

PMK

18.06.2018 21:02 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Rotterdam wystartował z ofertą bunkrowania paliwa LNG ze statku na statek

Partnerzy portalu

Port Rotterdam wystartował z ofertą bunkrowania paliwa LNG ze statku na statek - GospodarkaMorska.pl

Port Rotterdam przeprowadził pierwsze bunkrowanie paliwa LNG metodą ze statku na statek (STS).

- Wprowadzenie tej usługi to ważny krok, ponieważ ułatwia armator dostęp do czystszego paliwa. A tych kroków będzie w przyszłości jeszcze więcej – powiedział Cees Boon z Portu Rotterdam.

W czerwcu statki morskie krótkiego zasięgu jako pierwsze przeprowadziły bunkrowanie LNG przez operacje STS w porcie w Rotterdamie. Następne będą statki wycieczkowe zasilane LNG w listopadzie, a dalej większe statki dalekomorskie do końca 2019 roku - powiedział Boon.

Statki transportowe  krótkiego zasięgu zasilane LNG jak dotąd były w stanie uzupełnić paliwo LNG w Rotterdamie tylko poprzez transfer paliwa z cystern na statek podczas pobytu w doku.

Port Rotterdam dodatkowo planuje budowę nowej stacji bunkrowej dla paliwa LNG i innych czystych bunkrów.

Zarząd portu podpisał w tej sprawie list intencyjny z firmą PitPoint.LNG. To spółka joint venture stworzona przez PitPoint i Primagaz Nederland BV, stworzona specjalnie na cele tego projektu. Stacja ma powstać w porcie wewnętrznym Dordrecht.

- Stworzenie multipaliwowej stacji bunkrowej pokazuje zaangażowanie Portu Rotterdam w przemianę energetyczną w Europie. Za pomocą tego projektu chcemy zachęcić armatorów do częstszego korzystania z czystego paliwa LNG – powiedział Ronald Paul, członek Zarządu Portu Rotterdam.

Dordrecht Inland Seaport to najgłębiej osadzony w lądzie holenderski port. To punkt spotkania szlaków żeglugowych z Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpii. To także część szlaku do Niemiec, co czyni Dordrecht idealną lokalizacją na stację bunkrową.

W najbliższym czasie spółki będą rozważały wykonalność takiej stacji. Dojdzie m.in. do rozmów z potencjalnymi klientami, partnerami oraz dostawcami czystego paliwa.

- Głównym celem stacji jest zaopatrywanie statków w czyste paliwo, nieważne czy to będzie wodór, energia elektryczna, biodiesel czy LNG. Nasze paliwo będzie przeznaczone nie tylko dla statków, ale też ciężarówek i pojazdów komercyjnych – czytamy w oświadczeniu firmy.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.