PMK
Maersk przewiduje, że wejście przepisów IMO 2020 w sprawie zawartości siarki w paliwie, spowoduje wzrost ich wydatków na paliwo o 2 mld dolarów. Maersk w zeszłym roku wydał na paliwo 3,34 mld dolarów, więc oznaczałoby to wzrost o ponad 60 procent.
Światowe ceny bunkra mają wzrosnąć o 25 proc., a dokładnie o 24 mld dolarów w 2020 roku. Duża część floty będzie musiała się więc przerzucić na paliwa niskosiarkowe albo inne ekologiczne zamienniki, które są jednak dużo droższe.
IMO wcześniej uzgodniło, że od 1 stycznia 2020 r. maksymalna dopuszczalna zawartość siarki w paliwie żeglugowym (także poza obszarami kontroli emisji) zmniejszy się z 3,5% do 0,5%. Jednak, o ile statek nie stosuje scrubberów obniżających emisję siarki z wysokosiarkowych paliw, nie powinno być żadnego powodu do przewożenia na nim paliw niezgodnych z tym zarządzeniem – stwierdziła organizacja.
Organizacje, które obecnie popierają zakaz przewozu niezgodnych paliw to: BIMCO, Clean Shipping Coalition, Cruise Lines International Association, Friends of the Earth U.S., International Chamber of Shipping, International Parcel Tankers’ Association, INTERTANKO, Pacific Environment, World Shipping Council oraz WWF Global Arctic Programme.
Wspólne oświadczenie wyprzedza krytyczne posiedzenie IMO w lutym, podczas którego rządy, organizacje ekologiczne i żeglugowe stwierdzą, czy taki zakaz pomoże zapewnić solidne, uproszczone i spójne egzekwowanie globalnego ograniczenia emisji siarki.
- Limit emisji siarki, który wejdzie w życie po 2020 r. zapewni znaczne korzyści dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Jednocześnie limit znacznie zwiększy koszty operacyjne statków i będzie stanowił poważne wyzwanie do rządów, które muszą zapewnić spójne egzekwowanie prawa na całym świecie – twierdzi IMO.
Singapur pozostaje najważniejszym ośrodkiem żeglugowym
Doraco nagrodzone za terminal promowy w Porcie Gdynia
Ukraina. Tymczasowym korytarzem humanitarnym płynie kolejny masowiec ze zbożem
Port Gdańsk o infrastrukturze kolejowej na TRAKO 2023
Terminale LNG w Wilhelmshaven są zagrożone cyberatakami
Świnoujście: 250. dostawa LNG do gazoportu