• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Już jutro do gdyńskiego portu zawinie Aurora

Partnerzy portalu

Już jutro do gdyńskiego portu zawinie Aurora - GospodarkaMorska.pl

W 2018 roku do Gdyni – jak każdego lata – zawitają statki wycieczkowe z całego globu. Jednostką, która zainaugurowała tegoroczny sezon, była MSC Orchestra, który przypłynęła do Gdyni 9 maja.


Najczęściej odwiedzającą w tym roku Gdynię jednostką będzie znana już znakomicie z poprzednich sezonów AIDAbella (12 zawinięć) i jej bliźniacza jednostka AIDAdiva– 11. Największym z kolei statkiem wycieczkowym będzie ms „Mein Schiff 1” (długość 315,7 m), który pierwszy raz przypłynął 21 maja (pisaliśmy o tym TUTAJ), a w całym sezonie odwiedzi port 6 razy.

W sumie podczas trwającego do 19 października sezonu Port Gdynia będzie gościć wycieczkowce 53 razy.

MV „Aurora”, który przypłynie do Gdyni już jutro, 24 maja, to statek pasażerski z flotylli armatora Carnival Plc (Carnival UK). Wycieczkowiec został zbudowany w stoczni Meyer Werft w Niemczech. MV „Aurora” jest piątym co do wielkości wycieczkowcem firmy P&O Cruises i wszedł do eksploatacji w kwietniu 2000 roku. Matka chrzestną MV „Aurory” jest księżniczka Anna Mountbatten-Windsor , a ceremonii chrztu dokonano w Southampton w Wielkiej Brytanii.

MV „Aurora” to wycieczkowiec średniej wielkości - długość 270 m i szerokość 32,2 m. W 939 kabinach miejsce zajmuje 1878 pasażerów, których obsługuje 936 członków załogi. Kabiny pasażerskie różnią się wielkością i wyposażeniem, niemniej kabiny zewnętrzne, z oknami bądź balkonami stanowią prawie 70 procent wszystkich pomieszczeń sypialnych wycieczkowca. Pasażerowie mają do wyboru kabiny wewnętrzne i zewnętrzne oraz apartamenty lub jeden z dwóch statkowych penthausów ulokowanych w nadbudówce głównej statku.

Na pokładach Aurory znajdują się restauracje, bary i inne pomieszczenia użyteczności publicznej, m.in. sala kinowa, teatralna, nocny klub i kasyno. Na statku jest także spa i siłownia oraz trzy baseny. Pasażerowie mogą również korzystać z pokładu promenadowego lub też pokładu górnego, gdzie można m.in. zagrać w tenisa.

Statki zazwyczaj cumują przy Nabrzeżu Francuskim. Wówczas można je podziwiać z pirsu przy Kapitanacie Portu lub... z tarasu Muzeum Emigracji. Nie są udostępnione do zwiedzania.

Aktualne zestawienie statków turystycznych, które zawiną do Gdyni w 2018 r. wraz z godzinami przypłynięcia i wypłynięcia znajduje się na stronie Portu Gdynia.

Źródło:
gdynia.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.