• <
PZT_1100x200_gif_2020

Będzie punkt widokowy w Porcie Gdańsk. Z tarasem, restauracją i wystawą (foto)

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Będzie punkt widokowy w Porcie Gdańsk. Z tarasem, restauracją i wystawą (foto)
Będzie punkt widokowy w Porcie Gdańsk. Z tarasem, restauracją i wystawą (foto) - GospodarkaMorska.pl

PMK

17.02.2017 Źródło: własne

Ruch statków w Porcie Gdańsk będziemy już wkrótce podziwiać z tarasu widokowego lub z restauracji w budynku usytuowanym pod nim. W czwartek, 16 lutego, Zarząd Portu Morskiego Gdańsk przedstawił ostateczną koncepcję inwestycji na falochronie zachodnim.

Zarząd Portu Morskiego Gdańsk konsekwentnie realizuje swój plan otwarcia terenów portu dla mieszkańców Gdańska. Latem 2015 r. udostępnił dla spacerowiczów falochron zachodni. W marcu 2016 r. wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Wybrzeże rozstrzygnął “Otwarty konkurs na opracowanie koncepcji estetyzacji frontów wodnych Martwej Wisły wraz z propozycją przekształceń wskazanych fragmentów stref nadwodnych portu”.
W konkursie zwyciężyła koncepcja autorstwa zespołu architektów w składzie: Maciej Jacaszek, Roland Kwaśny, Piotr Karaś, Rafał Jacaszek, Artur Dubis, Maja Smulska (pracownie architektoniczne: Restudio, Studio R, Midi). Twórcy otrzymali zlecenie realizacji dalszych prac projektowych i 16 lutego 2017 r. w Kapitanacie Portu Północnego w Gdańsku przedstawili szczegółowy projekt pierwszego elementu planowanej inwestycji, czyli punktu widokowego na falochronie zachodnim.

Według wstępnej koncepcji w tym miejscu miał zostać usypany sześciometrowy kopiec porośnięty trawą, z górującym na szczycie napisem “Port Gdańsk”, złożonym z podświetlanych nocą olbrzymich liter. W międzyczasie pomysł znacznie ewoluował.

- Pod najwyższą częścią nasypu zaprojektowaliśmy wielofunkcyjny obiekt z częścią gastronomiczną i wystawienniczą. Budynek będzie miał całkowicie przeszkloną fasadę. Dzięki temu statki, które w tym miejscu są praktycznie na wyciągnięcie ręki, będzie można obserwować zarówno ze szczytu punktu widokowego, jak i z wnętrza kawiarni oraz stref ekspozycyjnych - mówi Maciej Jacaszek. - Możliwość podziwiania ruchu w porcie z filiżanką gorącej kawy w ręku sprawi, że ludzie będą tu przychodzić niezależnie od pory roku.

Planowany napis “Port Gdańsk” zostanie zachowany, ale już nie w formie liter przestrzennych. Stanie się częścią perforowanej elewacji nowego budynku (wykonanej z jasnej blachy aluminiowej), w nocy ten element identyfikacji miejsca będzie podświetlany. Obserwujący punkt widokowy od strony lądu, z plaży w Brzeźnie, zobaczą słowo “Gdańsk”.

W pierwszym etapie zaplanowano oddanie części budynku o powierzchni użytkowej 540 mkw., w drugim dojść może jeszcze 346 mkw. Wysokość nowego obiektu wyniesie ok. 7 m, ale ponieważ stanie on na usypanym pod nim zielonym stylobatem (ok. 2 m wysokości), taras na dachu, pełen zieleni i miejsc do wypoczynku, znajdzie się na wysokości ok. 9-10 m.

- Obiekt ma być nietypowy, z możliwością dowolnej aranżacji: oddzielenia części gastronomicznej od ekspozycyjnej i konferencyjnej - opowiada Jacaszek. - Aż się prosi, żeby znalazła się w nim stała wystawa przybliżająca historię i teraźniejszość portu.

Według planów projektantów tutejsza restauracja czy kawiarnia będzie mogła pomieścić 40 gości, w sali multimedialnej będzie 50 miejsc. Obie części rozdzielać będzie mobilna ściana, która pozwoli w razie potrzeby na połączenie obu przestrzeni. Miejsce dla wystawy zaplanowano w części głównej i na antresoli.

- Lokalizacja projektowanego przez nas obiektu jest specyficzna, będzie trudniej dostępny niż zwykle. Nie ma tu miejsca na parking dla 50 samochodów, ale to właśnie utrudniony dostęp świadczy o wyjątkowości tej przestrzeni w skali Gdańska - zaznacza Roland Kwaśny. - Docierać będą tu głównie piesi, rowerzyści i rolkarze, dla których już teraz falochron zachodni to naturalna meta spacerów. W lecie w sezonowym punkcie gastronomicznym na falochronie nie brakowało klientów, a po oddaniu jesienią ścieżki pieszo-rowerowej z Brzeźna frekwencja była zaskakująco duża nawet w listopadzie. To właśnie rosnące zainteresowanie mieszkańców i turystów tym miejscem zainspirowało nas do zmian w pierwotnej koncepcji.

Jak informuje Jowita Zielinkiewicz, kierownik Działu Pozyskiwania i Rozliczania Funduszy UE w ZMPG w ciągu 12 miesięcy powinien być gotowy projekt budowlany dla punktu widokowego.

- Mamy nadzieję, że w 2018 r. otrzymamy już pozwolenie na budowę. Zabezpieczyliśmy środki w budżecie na rozpoczęcie inwestycji, nie chcę jeszcze mówić o kosztach, więcej będzie można powiedzieć po zakończeniu uzgodnień technicznych - dodaje Zielinkiewicz.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32425,00 $ tona 0,09% 5 maj
 Cynk 2935,00 $ tona -0,81% 5 maj
 Aluminium 2446,00 $ tona 0,49% 5 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.