• <
Nauta_top_1100x200

Polsko-holenderskie rozmowy o offshore, elektromobilności i polityce klimatycznej

11.12.2020 15:37 Źródło: Ministerstwo Klimatu
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Polsko-holenderskie rozmowy o offshore, elektromobilności i polityce klimatycznej
Polsko-holenderskie rozmowy o offshore, elektromobilności i polityce klimatycznej - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Minister Michał Kurtyka uczestniczył w rozmowie z Sigrid Kaag, minister handlu zagranicznego i współpracy rozwojowej Królestwa Niderlandów. W trakcie spotkania omówione zostały kwestie: współpracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, programów rządowych dotyczących zrównoważonego transportu i krajowych strategii transformacji energetyczno-klimatycznej.

- Odblokowanie pełnego potencjału morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w ścisłej współpracy z krajami regionu, będzie ważnym wkładem w transformację polskiego systemu energetycznego i realizacją celów Zielonego Ładu - powiedział minister Michał Kurtyka.

W trakcie rozmowy minister podkreślał też wagę współpracy z Holandią w zakresie wymiany doświadczeń w obszarze offshore. Rozwój energetyki wiatrowej jest dla Polski ważnym krokiem w dążeniu do realizacji celów klimatycznych. W ostatnim czasie Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o promocji wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Projekt ten w najbliższym czasie obejmie wszystkie istotne dla inwestorów obszary, takie jak: system wsparcia, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, przyłączenie do sieci, obowiązki wytwórców energii elektrycznej, a także przepisy dotyczące budowy i eksploatacji czy postępowania podatkowego i administracyjnego.

Rozmowa ministra Kurtyki z minister Kaag, była też okazją do poruszenia kwestii zwiększenia puli środków unijnych na transformację transportu i wsparcie działalności państw członkowskich w tym zakresie. Poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach, wymaga zdecydowanych działań. Stąd też Polska planuje uruchomienie programów wsparcia rozwoju elektromobilności. W tym celu w okresie wakacyjnymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z NFOŚiGW przeprowadziło trzy pilotażowe programy wsparcia (Zielony samochód, eVan, Koliber) wspierające zakup pojazdów elektrycznych. Na bazie doświadczeń z ich realizacji, opracowane zostaną zasady nowych programów wsparcia, które ogłoszone zostaną na początku 2021 roku. Planuje się, że zostanie ono skierowane do przedsiębiorców, osób i jednostek samorządu terytorialnego.

- Działania zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej, w szczególności w czasach kryzysu wywołanego pandemią, z jednej strony stanowią okazję do uruchomienia dużego potencjału gospodarczego poszczególnych krajów i budowania nowych sektorów gospodarki z wykorzystaniem najnowszych, przełomowych technologii, z drugiej strony niosą ze sobą szereg zagrożeń, zwłaszcza dla słabszych ekonomicznie grup społecznych. Dlatego realizując je musimy zastanowić się, jak chronić najbiedniejszych-– podkreślał minister Kurtyka.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35987,00 $ tona 1,87% 22 wrz
 Cynk 3018,00 $ tona 0,53% 22 wrz
 Aluminium 2886,00 $ tona 0,80% 22 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.