• <
siemens_gamesa_2022

PGNiG nazwało dwa gazowce Lech Kaczyński i Grażyna Gęsicka

mj

20.12.2021 14:51
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PGNiG nazwało dwa gazowce Lech Kaczyński i Grażyna Gęsicka

Partnerzy portalu

PGNiG nazwało dwa gazowce Lech Kaczyński i Grażyna Gęsicka - GospodarkaMorska.pl
Fot. Knutsen

Dwa pierwsze gazowce, jakie budowane są w Korei, by pływać dla PGNiG w ramach czarteru, otrzymały swoje nazwy. Statki będą się nazywać Lech Kaczyński i Grażyna Gęsicka.

PGNiG będzie czarterować statki od norweskiego armatora Knutsen OAS Shipping. W 2020 roku grupa zawarła umowę dotyczącą czterech gazowców do transportu LNG, w rym roku umowa została rozszerzona o dwie kolejne jednostki. Wszystkie statki będą pływały na wyłączność dla PGNiG przez dekadę. Statki na zlecenie armatora powstają w Korei Południowej, w stoczni HHI. Pierwsze z nich wejdą do służby w 2024 roku i będą przewozić LNG kupowane ze Stanów Zjednoczonych.

Knutsen zwyczajowo nazywa swoje gazowce od nazw hiszpańskich miast. Na życzenie PGNiG dwa statki będą się nazywać inaczej. Pierwszy z nich, o stoczniowym numerze Hyundai Ulsan 3243 będzie nazywał się Lech Kaczyński na cześć zmarłego prezydenta Polski. Budowa jednostki rozpoczęła się pod koniec sierpnia. Drugi z czarterów będzie nosił imię Grażyna Gęsicka, za byłą minister rozwoju regionalnego. Zarówno prezydent Kaczyński, jak i minister Gęsicka zginęli 10 kwietnia 2010 podczas katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.