• <

Międzynarodowa akcja służb. 2,7 tony kokainy przejęte ze statku na Atlantyku

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Międzynarodowa akcja służb. 2,7 tony kokainy przejęte ze statku na Atlantyku
Międzynarodowa akcja służb. 2,7 tony kokainy przejęte ze statku na Atlantyku - GospodarkaMorska.pl

Polska Agencja Prasowa

01.09.2023
Pokaż cały artykuł
Fot. Europol

Międzynarodowa operacja służb doprowadziła do rozbicia bałkańskiego kartelu narkotykowego. W jej ramach na Oceanie Atlantyckim przejęty został transport 2,7 tony kokainy o wartości ponad miliarda złotych - poinformowało CBŚP, które uczestniczyło w działaniach.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz podała, że efektem międzynarodowej operacji służb było też zatrzymanie sześciu podejrzanych.

"Wśród zatrzymanych jest Serb podejrzany o kierowanie kartelem narkotykowym i organizację przemytów hurtowych ilości narkotyków z Ameryki Południowej do Unii Europejskiej" - podkreśliła podinspektor.

Postępowanie w sprawie "kartelu bałkańskiego" na początku 2022 roku wszczęły serbskie służby. W działania zaangażowały się służby z wielu innych krajów, w tym z Polski, z Brazylii, Chorwacji, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Słowenii i USA. Wsparło je unijne Morskie Centrum Analiz i Operacji - Narkotyki (MAOC-N). Całość koordynował Europol.

"Z ustaleń śledczych wynika, że statki, które były wykorzystywane do przemytów narkotyków wypływały z wysp Republiki Zielonego Przylądka i innych portów znajdujących się na zachodnim wybrzeżu Afryki, obierając kurs na Brazylię, gdzie załadowywano nielegalny towar. Punktem docelowym transportów były europejskie porty, skąd następnie narkotyki trafiały na rynki krajów UE" - podkreśliła podinsp. Jurkiewicz.

Według śledczych organizatorem siatki przemytniczej był Serb, a w skład grupy głównie wchodzili obywatele krajów byłej Jugosławii. "Podejrzani organizowali operacje przemytnicze wykorzystując szyfrowane platformy komunikacyjne Encrochat, Sky ECC i Anom. Analiza danych z komunikatorów oraz bieżące monitorowanie międzykontynentalnego ruchu rejsowego, pozwoliły ustalić osoby podejrzane oraz kanały przerzutu narkotyków" - wyjaśniła rzeczniczka CBŚP.

Pod koniec sierpnia służby przeprowadziły skoordynowaną operację, głównie w Serbii oraz na Oceanie Atlantyckim. W jej wyniku zatrzymano podejrzanych, przejęto ich luksusowe samochody, drogocenne zegarki i ponad 550 tys. euro w gotówce (prawie 2,5 mln zł). Na czas postępowania zablokowano również ich konta bankowe i zabezpieczono nieruchomości. Przeszukano też kilkanaście miejsc.

"Ponadto na Atlantyku służby hiszpańskie przejęły transport 2,7 tony kokainy ukrytej na statku" - podkreśliła podinsp. Jurkiewcz. Jak zaznaczyła, wartość przechwyconych narkotyków to 240 mln euro, czyli ponad miliard złotych.

Udział CBŚP w tej operacji polegał na szeroko zakrojonej wymianie informacji o osobach podejrzanych o organizację przemytów, a także analizie danych dotyczących morskich transportów, które mogły być wykorzystywane do działalności przemytniczej na ogromną skalę.

Agnieszka Ziemska
agzi/ apiech/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.