• <

Kanał Sueski – może zostanie odblokowany dzisiejszej nocy!

zk

27.03.2021 21:56 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kanał Sueski – może zostanie odblokowany dzisiejszej nocy!

Partnerzy portalu

Kanał Sueski – może zostanie odblokowany dzisiejszej nocy! - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Od kilku dni nieustannie trwają prace mające na celu udrożnienie Kanału Sueskiego. Powodem blokady jest kontenerowiec Ever Given, który we wtorek w wyniku złych warunków nawigacyjnych osiadł na mieliźnie, uniemożliwiając tranzyt na torze wodnym. Nieustannie podejmowanie są kolejne próby uwolnienia statku przez Egipskie władze i szereg specjalistów w celu ponownego otwarcia kluczowej drogi wodnej, której blokada zakłóca globalną żeglugę i handel. Dzisiejszy przyływ będzie kluczowy dla podejmowanych działań.

Ogromny Ever Given, statek pływający pod banderą Panamy i przewożący ładunki między Azją a Europą, utknął w kanale około sześciu kilometrów na północ od południowego wejścia, w pobliżu miasta Suez.

Na miejscu jest zespół ekspertów, którzy wraz z władzami kanału oraz właścicielem kontenerowca próbują znaleźć skuteczne rozwiązanie.

Sprowadzone zostały specjalistyczne holowniki i pogłębiarki, w tym pogłębiarka ssąca, która może pobierać z dna około 2000 metrów sześciennych materiału na godzinę.
Kolejnym krokiem jest „przygotowywanie rozwiązań z wykorzystaniem pomp o dużej wydajności, w celu obniżenia poziomu wody w pustej przestrzeni dziobowej” – podała w piątkowym komunikacie prasowym Shoei Kise
Właściciel przygotował również na wypadek niepowodzenia prowadzonych dotychczas działań plan awaryjny, aby odblokować kanał – usunięcie kontenerów.

Podczas konferencji prasowej Rabei z SCA oznajmił, że nie może przewidzieć, kiedy uda się uwolnić statek. Dodał również, że ma nadzieję, że pogłębienie terenu może pozwolić na ruszenie go bez konieczności usuwania ładunku.

Dzisiejszy przypływ daje największą szansę na przesunięcie kontenerowca. Według szefa Urzędu Kanału Sueskiego najbliższe dwie godziny będą najlepszą okazją do uwolnienia Ever Given tej nocy. Najwyższe przypływy są przewidziane na godzinę 22:00 czasu lokalnego (20:00 czasu brytyjskiego), a korzystny silny wiatr może pomóc w poruszeniu kontenerowca w kierunku północno-wschodnim – powiedział lokalnym mediom Osama Rabei, szef SCA.

Dzisiejsza wartość zmiany poziomu wody ma być większa niż zazwyczaj o około 50 centymetrów – dodał Berdowski. Według danych Egypt Today statek przemieścił się już 30 metrów w kierunku północnym.

Peter Berdowski, dyrektor generalny Boskalis, firmy ratowniczej wynajętej do odblokowania kanału, oznajmił, że ma nadzieję na usunięcie zatoru w ciągu kilku dni, korzystając z kombinacji ciężkich holowników, pogłębiania kanału oraz pływów, a w ostateczności z usunięcia części kontenerów.

„Mamy nadzieję, że praca holowników, pogłębienie terenu i przypływ wystarczą, aby uwolnić statek jeszcze na początku przyszłego tygodnia” – powiedział.

Jeśli to nie zadziała, firma usunie setki kontenerów z przodu statku, aby go odciążyć, i ułatwić jego przesunięcie – powiedział Berdowski. W drodze jest już, dźwig, który może zdjąć kontenery ze statku – dodał.

Premier Egiptu Mustafa Madbouly nazwał tę sytuację „niezwykłym incydentem” w swoich pierwszych publicznych komentarzach.
Nie jest jasne, jak długo potrwa blokada. Nawet po ponownym otwarciu kanału, który łączy Azję z Europą, wiele oczekujących kontenerów dotrze do portów w tym samym terminie, co doprowadzi do dalszych opóźnień rozładunków.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.