• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Chrzest patrolowca SG-301. Gen. Józef Haller rozpoczyna służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chrzest patrolowca SG-301. Gen. Józef Haller rozpoczyna służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej
Chrzest patrolowca SG-301. Gen. Józef Haller rozpoczyna służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej - GospodarkaMorska.pl

Rafał Kamiński

12.10.2023

Na terenie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej na Westerplatte w Gdańsku odbyła się 12 października br. wyjątkowa i długo oczekiwana uroczystość. Z udziałem zaproszonych gości, kadry dowódczej oraz funkcjonariuszy, odbyła się ceremonia chrztu najnowszego nabytku Morskiego Oddziału Straży Granicznej, patrolowca SG-301 Gen. Józef Haller, typu OPV 70. To największa i najnowocześniejsza jednostka w historii formacji, jaka znalazła się w jej wyposażeniu.

Pokaż cały artykuł
Fot. GospodarkaMorska

Na terenie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej na Westerplatte w Gdańsku odbyła się 12 października br. wyjątkowa i długo oczekiwana uroczystość. Z udziałem zaproszonych gości, kadry dowódczej oraz funkcjonariuszy, odbyła się ceremonia chrztu najnowszego nabytku Morskiego Oddziału Straży Granicznej, patrolowca SG-301 Gen. Józef Haller, typu OPV 70. To największa i najnowocześniejsza jednostka w historii formacji, jaka znalazła się w jej wyposażeniu.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Pobożny, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant MOSG adm. SG Andrzej Prokopski, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, biskup pomocniczy Archidiecezji ks. Piotr Przyborek, Inspektor Marynarki Wojennej wiceadm. Jarosław Ziemiański, szef Służby Cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański, Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, przedstawiciele stoczni Socarenam, Gaz-System, a także środowisk szkolnych i akademickich. Oprawę wydarzeniu nadały Kompania Reprezentacyjna SG oraz Orkiestra MOSG.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia uroczystego meldunku, a następnie podniesienia flagi państwowej i odegrania hymnu. Uczestników powitał kmdr ppor. SG Tomasz Kojta, komendant Kaszubskiego Dywizjonu SG, w którego skład weszła nowa jednostka. W swoim wystąpieniu omówił przeznaczenie patrolowca, oraz nakreślił pokrótce jego historię powstania. Podziękował tu przedstawicielom instytucji państwowych oraz branży stoczniowej zaangażowanym w to przedsięwzięcie na każdym etapie. Następnie biskup pomocniczy poświęcił SG-301, a potem marszałek Elżbieta Witek dokonała aktu poświęcenia, wypowiadając formułę „Płyń po morzach i oceanach. Sław imię Straży Granicznej, chroń granice Rzeczpospolitej. Nadaję ci imię Generał Józef Haller” i tradycyjnie rozbijając butelkę szampana o kadłub. Odczytano także rozkaz komendanta MOSG w sprawie przydziału jednostki.

W dalszej części wydarzenia odbyło się poświęcenie i przekazanie dowódcy patrolowca i jego zastępcy bandery oraz flagi Straży Granicznej, które miały się znaleźć na patrolowcu. Następnie, odbył się ceremoniał dobrze znany również w polskiej Marynarce Wojennej, gdzie najpierw padł komunikat „Minuta przed”, a potem „Czas upłynął”, po którym rozpoczęło się podniesienie bandery i wielkiej gali banderowej.

Z racji na to, że na uroczystości były obecne lądowy i morski komponent Straży Granicznej, łączyły one oprawę lądową z ceremoniałem morskim. Komendy wykonywano przez pododdziały, jak i załogi na jednostkach pływających, co było odpowiednio sygnalizowane.


– Wejście do służby tego najnowocześniejszego, wielozadaniowego, pełnomorskiego patrolowca, będącego największą jednostką w wyposażeniu waszej formacji, zasadniczo zwiększa zdolności operacyjne MOSG. Pozwoli to na pełnienie różnorodnych zadań nie tylko na Bałtyku, ale też Morzu Śródziemnym i innych akwenach. SG-301 jest przystosowany do monitorowania nawodnej i podmorskiej infrastruktury krytycznej, w tym gazociągu Baltic Pipe. Godny podkreślenia jest także fakt, że kadłub i część wyposażenia wykonano w polskiej stoczni, przy udziale rodzimych podwykonawców. Jest niezwykle ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa, by udział rodzimych przedsiębiorstw w tego typu przedsięwzięciach był jak największy– zaznaczył w odczytanym podczas uroczystości liście wicepremier Jarosław Kaczyński.

– Ta jednostka jest najnowocześniejsza na Bałtyku. Będzie strzegła granicy morskiej Rzeczpospolitej i zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Ta jednostka patrolowa ma wyjątkowe imię generała Józefa Hallera. Człowieka, który w Pucku 1920 roku, dokonał symbolicznych zaślubin z morzem. Miało to ogromne znaczenie gospodarcze, handlowe i turystyczne dla odradzającej się Rzeczpospolitej. Chciałabym także wykorzystać ten wyjątkowy moment, żeby złożyć wyrazy najwyższego uznania, szacunku i podziękowania dla wszystkich funkcjonariuszy Straży Granicznej, także tych na lądzie. Jesteście państwo naszymi cichymi bohaterami. Jesteśmy wam ogromnie wdzięczni. Czujemy się przy was bezpiecznie, a wiemy jak niebezpieczna, trudna to służba. Pamiętajcie, że my przy was jesteśmy i murem stoimy za polskim mundurem. Dziękuję tym wszystkim, dzięki którym ta fantastyczna jednostka jest już u nas – powiedziała Elżbieta Witek.

– Straż Graniczna to jedna z najnowocześniejszych, najbardziej profesjonalnych formacji mundurowych w Europie. Dysponuje świetnym sprzętem i wyszkoloną kadrą, która ma ogromne doświadczenie. Dzięki waszej codziennej służbie polskie granice są dobrze strzeżone, a Polska pozostaje bezpiecznym państwem. Ten piękny patrolowiec jest dowodem na to, że potrafimy aplikować o środki europejskie i właściwie je wykorzystywać dla dobra naszego bezpieczeństwa  – powiedział wiceminister Błażej Poboży.Na koniec głównej części uroczystości odegrano Pieśń Reprezentacyjną SG, a także odbyła się defilada pododdziałów Straży Granicznej. Następnie uczestnicy wzięli udział w spotkaniu na pokładzie patrolowca, gdzie mogli zapoznać się z jego wnętrzem i wyposażeniem. 

Patrolowiec ma wzmocnić możliwości nie tylko MOSG, ale całej Straży Granicznej. Ma wyruszyć na pierwszą misję zagraniczną najpewniej w przyszłym roku. Przez kolejne kilka do kilkunastu tygodni będzie trwało zgrywanie i doszkalanie załogi, aby mogła jak najlepiej wykorzystać wyposażenie i możliwości, jakie daje SG-301. W związku z tym będzie wychodzić w morze, ale minie jeszcze trochę czasu, nim jednostka zostanie przydzielona do zadań zgodnie z jej przeznaczeniem.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.