Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Żaglonauci”, która odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 17:00. Tym razem gościem będzie Maciej Krzeptowski, szczeciński kapitan jachtowy, doktor nauk przyrodniczych, ichtiolog i podróżnik, a także Honorowy Ambasador Szczecina.
Baza US Navy w Norfolk była miejscem uroczystego wcielenia do służby w US Navy nowego niszczyciela typu Arleigh Burke, USS Harvey C. Barnum Jr. (DDG 124). Ochrzczony w 2023 roku ma być gotowy do wykonywania zadań i wzmocnienia potencjału morskiego państwa, działając pod gwieździstym sztandarem.
Wieczorem, 12 kwietnia, wykryto ogień na terenie budowy elektrowni jądrowej w Choczewie. Na miejsce natychmiast wysłano strażaków. Sprawą zajmuje się też policja, gdyż nie wyklucza się udziału osób trzecich, w tym i celowego podpalenia.
Gdyńska stocznia gościła wyjątkową delegację, członków Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP. Była to okazja do zaprezentowania swojej działalności i zmian, jakie w niej zaszły, a także wymiany doświadczeń z oficerami morskiego rodzaju sił morskich, będących w stanie spoczynku bądź rezerwie.
Holenderska firma Econowind, specjalizująca się w napędach statków wspomaganych siłą wiatru, chce rozwijać swoje rozwiązania, tym razem z myślą o rejsach oceanicznych. W tym celu wprowadza na rynek nowy VentoFoil serii 5, większy, stalowy system żagli ssących dla jednostek dalekomorskich.
Północnokoreańskie media podały, że przywódca kraju, Kim Dzong Un, nadzorował testy pocisków i rakiet, wystrzeliwanych z pokładu nowego okrętu, niszczyciela Choe Hyon. Jak zaznaczają władze w Pjongjangu, priorytetem państwa jest rozwijanie jego potencjału w zakresie odstraszania nuklearnego. Reżim dąży też do prezentowania swoich sił morskich w ramach budowy nowych okrętów i uzbrajania ich w pociski dalekiego zasięgu.
Stocznia CRIST złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę nowego promu pasażersko-samochodowego, który będzie obsługiwał połączenia między estońskimi wyspami. Wartość kontraktu wynosi blisko 50 mln euro, przy czym 28 mln euro będzie pochodziło z Funduszu Modernizacyjnego Unii Europejskiej.
Resort obrony Holandii poinformował, że fregata HNLMS De Ruyter wyruszy 12 kwietnia w rejon Indo-Pacyfiku. Misja ma charakter nie tylko wojskowy, ale i dyplomatyczny. Celem jest promowanie niezakłóconej żeglugi, a także zacieśnianie, w imieniu kraju więzi dyplomatycznych, gospodarczych i związanych z bezpieczeństwem z państwami regionu. Z racji na swoje zdolności operacyjne marynarka wojenna jest jedynym rodzajem sił zbrojnych mogącym realizować tego rodzaju wyjątkową służbę.
Znajdujący się w Porcie Gdańsk terminal kontenerowy Baltic Hub obsłużył 291 918 TEU. Tym samym osiągnął najwyższy miesięczny wolumen przeładunków kontenerowych w swojej historii terminala. To także wynik o 9% wyższy od poprzedniego rekordu, ustanowionego w październiku 2025 roku.
Zwodowanie w styczniu drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) programu „Delfin” stanowiło kolejny etap prac nad tymi wyspecjalizowanymi jednostkami. Choć głównym wykonawcą jest szwedzki koncern Saab, to powstają one w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. To element zacieśniania współpracy z polskimi podmiotami, co firma ze Szwecji chce rozwijać także w ramach innych przedsięwzięć, choćby programu „Orka”, w związku z którym jeszcze w tym półroczu ma zostać podpisana umowa wykonawcza.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym