• <
KONGSBERG_2023

150 miliardów złotych na polską farmę wiatrową. Eksperci przeanalizują inwestycję

ew

01.07.2020 12:27 Źródło: Media Support Group
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki 150 miliardów złotych na polską farmę wiatrową. Eksperci przeanalizują inwestycję

Partnerzy portalu

150 miliardów złotych na polską farmę wiatrową. Eksperci przeanalizują inwestycję - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

W ramach tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju zrealizowany zostanie całkowicie nowy blok tematyczny poświęcony morskiej energetyce wiatrowej (MEW). W dniach 24-25 sierpnia siedziba Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni stanie się centrum rozmów m.in. o wartej blisko 150 mld zł inwestycji obejmującej budowę farmy wiatrowej na polskim morzu, stanowiącej oś najszybciej rozwijającego się sektora energetyki w Europie.

Powszechny rozwój związany z pozyskiwaniem elektryczności z odnawialnych źródeł energii wynika z obowiązku ochrony środowiska oraz potrzeby wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. W porównaniu z innymi źródłami energii wiatrowej, morskie farmy wiatrowe wykazują większą efektywność pracy turbin, co związane jest ze stabilnością oraz siłą wiatru wiejącego na otwartej, rozległej morskiej przestrzeni. Podczas konferencji eksperci poza aspektem ekologicznym zamierzają przedstawić dane i prognozy odnośnie wpływu MEW na rozwój gospodarczy regionu pomorskiego, jak również całego kraju. Omówione zostaną modele prawne i regulacyjne związane z realizacją, wdrożeniem oraz finansowaniem tak znaczącej inwestycji. Nie zabraknie rozmów o tym, jakie korzyści niesie ze sobą to przedsięwzięcie w sensie społecznym i ekonomicznym chociażby w kontekście nowych miejsc pracy.

Od pierwszej edycji Forum Wizja Rozwoju kojarzone jest ze spotkaniami ekspertów i dyskusjami nad wizją rozwoju również gospodarki morskiej. Grono znamienitych prelegentów wypowie się m.in. na temat tzw. klastra off-shore, czyli nabrzeża instalacyjnego w Gdyni i Gdańsku. Technologie offshore i portowo-logistyczne są niezwykle ważne dla polskich przedsiębiorstw branży morskiej, które dostarczają sprzęt oraz usługi z tego sektora do firm na całym świecie.

Powstanie warunków dla rozwoju innowacyjnych przemysłów okrętowych i stoczniowych np. funkcji serwisowo–ratowniczych dla konstrukcji typu offshore stanowi szansę dla polskiej gospodarki – podkreśla dr inż. Andrzej Michalak, prezes zarządu Fundacji Wizja Rozwoju.

Organizatorzy III Forum Wizja Rozwoju zapraszają wszystkich zainteresowanych tematyką gospodarki morskiej do udziału w konferencji. Wstęp na Wydarzenie jest bezpłatny. Warunek uczestnictwa stanowi uprzednia rejestracja za pośrednictwem strony: https://rejestracja.wizjarozwoju.pl.

Wszystkie panele dyskusyjne będą dodatkowo transmitowane online, a ich zapisy zostaną na stałe umieszczone na stronie www.wizjarozwoju.pl.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.