• <

Wynik wyszukiwania - "wilson" - Wiadomości

Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.
25.04.2024

Analityk: Ukraina pokazała, że może zakłócić eksport rosyjskiej ropy przez porty

Ostatnie ataki ukraińskich dronów na rafinerie w Rosji pokazały, że Ukraina jest w stanie zagrozić eksportowi rosyjskiej ropy naftowej przez porty w Primorsku i Noworosyjsku - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
31.03.2024

Grzywna i wyrok w zawieszeniu dla polskiego kapitana pod wpływem alkoholu

Brytyjski sąd wydał wyrok w sprawie polskiego kapitana statku kontenerowego, który dowodził jednostką pod wpływem alkoholu. Mężczyzna otrzymał łagodną karę, ale stwierdził, że jego kariera „dobiegła końca”.
14.02.2024

Brazylijski realny local content. Rząd i Petrobas wpompują 6,5 mld BRL w rozwój sektora stoczniowego

Stocznie uratują państwowe kontrakty na PSV oraz OSV dla sektora O&G Offshore. Rząd Brazylii postanowił wesprzeć krajowy przemysł stoczniowy i przeznaczyć specjalny fundusz do przywrócenia aktywności stoczni produkcyjnych i remontowych. Na ten cel Merchant Marine Fund (MMF) otrzymał od rządu kwotę odpowiadającą 1,3 mld dolarów. Priorytetem będzie budowa statków OSV (Offshore Support Vessel) dla morskiego przemysłu wydobywczego.
09.02.2024

MŚ w klasie iQFoil - Tarnowski: za medalem stoi ciężka praca i charakter wojownika

Paweł Tarnowski uważa, że za zdobytym na Lanzarote srebrnym medalem mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil stoi ciężka praca i charakter wojownika. „Ten sukces dedykuję mojej żonie i małemu synkowi Heniowi” – powiedział żeglarz SKŻ Ergo Hestia Sopot.
03.02.2024

MŚ w klasie iQFoil - Tarnowski srebrnym medalistą na Lanzarote

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wywalczył srebrny medal żeglarskich mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil. Na Lanzarote najlepszy okazał się Włoch Nicolo Renna, a trzeci był broniący tytułu Holender Luuc Van Opzeeland.
03.02.2024

Polscy windsurferzy powalczą w sobotę o medale mistrzostw świata

Paweł Tarnowski i Maja Dziarnowska (oboje Sopocki Klub Żeglarski) powalczą w sobotę o medale w Mistrzostwach Świata olimpijskiej, żeglarskiej klasy iQFoil. W regatach rozgrywanych na kanaryjskiej wyspie Lanzarote dzisiaj zakończyła się runda finałowa, po której czołowa 10-tka zawodników i zawodniczek uzyskała awans do sobotniej serii medalowej. Dla reszty zawodników to już koniec regat. Jak spisali się Polacy?
02.02.2024

Australijski statek z 16 tys. zwierząt utknął na morzu z powodu zagrożenia Huti

Statek przewożący około 14 tys. australijskich owiec i 2 tys. krów został zawrócony z drogi po atakach Huti na Morzu Czerwonym i utknął w upale u wybrzeży Australii - poinformowała w środę agencja Reutera.
31.01.2024

MŚ w klasie iQFoil – Dziarnowska czwarta, Tarnowski siódmy na Lanzarote

Maja Dziarnowska zajmuje czwarte, a Paweł Tarnowski (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) siódme miejsce po pierwszym dniu wyścigów mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil. Na Lanzarote ściga się 212 żeglarzy z 43 państw, w tym 13 polskich deskarzy.
30.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Net Marine Group. Zakończono pierwszy remont statku w doku pływającym

Net Marine Group, właściciel Stoczni Pomerania w Szczecinie, poinformował o pomyślnym zakończeniu pierwszego remontu dokowego statku Wilson Perth w ich nowo wybudowanym, innowacyjnym doku pływającym. Firma dziękuje Wilson ASA za zaufanie i możliwość współpracy, wyrażając gotowość do kontynuowania owocnej współpracy.
11.12.2023

Żegluga w 2024 bez kompasu (moralnego). Niepewny scenariusz dla żeglugi liniowej i terminali kontenerowych

Nie czarny piątek, nie czarny tydzień, a nawet nie miesiąc, lecz czarny rok szykuje się w transporcie kontenerowym. I to nie jeden. Taki wniosek wynika z najnowszych informacji firm analitycznych i zapowiedzi niektórych operatorów. Klienci Xeneta pytają wprost: Czy żegluga morska straciła swój kompas moralny?
22.11.2023

Czarter na czas – klauzula „off-hire” [Część III]

Charakter prawno-kontraktowy, rodzaje i zakres praw i obowiązków stron umowy czarteru na czas, w relacji do klauzul „off-hire” został przeanalizowany w Części I Czarter na czas - klauzula "off-hire" Część I i II Czarter na czas - klauzula "off-hire". Część II.
06.10.2023

Nowa inwestycja dla offshoru w Świnoujściu

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Ukończenie najnowszej inwestycji – rampy RO-RO to kolejny krok do rozwoju firmy i współpracy z kluczowymi graczami na rynku turbin wiatrowych. Razem z firmami tj. Vestas czy Orlen tworzą silny hub w zachodniopomorskim dla morskich farm wiatrowych.
05.10.2023

Trudny dzień dla polskich żeglarzy, ale jutro będą medale

To był ciężki dzień dla polskich żeglarzy w mistrzostwach świata klas olimpijskich w Hadze. Biało-czerwoni są w czołówce w klasach 49er, Formula Kite i iQFoil. Jutro będziemy na pewno świętować medale w rywalizacji żeglarzy z niepełnosprawnościami.
15.08.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Nauta: aż osiem statków jednego armatora naraz

Niecodzienny widok panuje w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Przy stoczniowych nabrzeżach cumuje aż osiem jednostek jednego armatora. Wszystkie zostały skierowane na przeglądy klasowe.
19.07.2023

Olimpijski test polskich żeglarzy w Marsylii

Polscy żeglarze jak na razie, poza jednym wyjątkiem, nie odgrywają pierwszoplanowej roli w regatach Paris 2024 Test Event. Oficjalny przedolimpijski test odbywa się na akwenie igrzysk w Marsylii. Najlepiej z Polaków spisuje się Maks Żakowski który w klasie Formula Kite plasuje się na 5 miejscu i po trzech dniach ścigania liczy się w walce o medale.
12.07.2023

Początek lata w Naucie. Trwają prace na jednym z największych statków w historii stoczni

W czerwcu w gdyńskiej Stoczni Remontowej „Nauta” prowadzone były prace m.in. na jednym z największych statków, jaki kiedykolwiek odwiedził stocznię.
04.07.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Tłoczno w Stoczni Remontowej Nauta S.A. [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kolejny miesiąc intensywnych prac w Stoczni Remontowej Nauta S.A. Przy nabrzeżach i w dokach najdłużej funkcjonującej stoczni remontowej w Polsce na remontach przebywa aż 17 jednostek pływających.
19.08.2022

Rozpoczęto budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Deweloper morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank poinformował, że rozpoczęto prace budowlane na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej. Załoga NKT ruszyła z instalacją pierwszego odcinka kabla eksportowego HVDC u wybrzeży Yorkshire.
03.05.2022

Umowa o budowę statku - list intencyjny („letter of intent”)

Proces negocjacji umowy o budowę statku, to długi i skomplikowany zespół działań, ustaleń, przygotowań o charakterze prawnym, technicznym, finansowym i organizacyjnym. Ponadto, ze strony stoczni, niezbędnym jest przewidzenie możliwości ulokowania budowy i jej zharmonizowania z innym aktualnie prowadzonymi i planowanymi projektami (w szczególności, tzw. „building slot” – doku stoczniowego, w którym statek będzie budowany i zwodowany, itp.).
01.05.2022

Norwedzy przejmują flotę niemieckiego Rhenus Maritime Services

Spółka Wilson, operująca na rynku żeglugi bliskiego zasięgu, zakupiła flotę niemieckiego armatora Rhenus Maritime Services.
10.11.2021

Czy Ocean Cleanup rzeczywiście posprząta ocean? Eksperci mają wątpliwości

Fundacja Ocean Cleanup już w 2013 roku ogłosiła, że dzięki opracowanemu przez siebie systemowi zamierza wyciągnąć z oceanów aż 90% zalegającego w nich plastiku. Wyniki testów każą jednak pozostać sceptycznym.
25.09.2021

Wartość inwestycji w technologie wodorowe może sięgnąć poziomu 500 mld dolarów

Wraz z przyspieszeniem realizacji ambicji klimatycznych wzrosło tempo wdrażania technologii wodorowych jako kluczowego filaru transformacji energetycznej. Łączna wartość inwestycji w te projekty i całego łańcucha szacowana jest na 500 miliardów dolarów do 2030 roku.
16.07.2021

US Army już w Porcie Gdańsk. Zobacz ciężki sprzęt bojowy, który przypłynął z Teksasu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Przeładunek pojazdów i ciężkiego sprzętu amerykańskiego wojska rozpoczął się w poniedziałkowy (5 lipca) poranek. Na placu Portu Gdańsk są już pierwsze jednostki bojowe US Army. Kolejne pojawią się tam 8 lipca. Misję wsparcia US Army dla Europy pod hasłem Atlantic Resolve nadzoruje z polskiej strony grupa BLG Logistics.
07.07.2021

Konosament (B/L) – funkcja potwierdzająca stan ładunku [„apparent good order and condition”]

Kluczową i historycznie jako pierwszą funkcją konosamentu [zob. Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego] – było i jest potwierdzenie przez przewoźnika przyjęcie ładunku do przewozu.
20.05.2021

Wilson - Short Sea Shipping po norwesku

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu tekstów przedstawiających floty armatorów, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zaprezentujemy norweską grupę żeglugową Wilson, której kabotażowce są częstymi gośćmi naszych rodzimych portów i stoczni.
03.05.2021

U.S. Coast Guard (USCG) - Morskie Organy Ścigania (cz.1)

Niniejszy artykuł będzie pierwszym z serii publikacji poświęconym instytucjom na świecie znanym jako ang. maritime law enforcement, co możemy przetłumaczyć jako morskie organy ścigania. Jak zostanie to opisane w niniejszej serii, funkcjonariusze tych instytucji zajmują się szeroko rozumianym bezpieczeństwem morskim. Ważnym elementem, który należy zaznaczyć, jest fakt, iż chodzi tu zarówno o maritime safety jak i maritime security.
25.02.2021

Sprawny załadunek nawozów w Bałtyckiej Bazie Masowej w Porcie Gdynia

Bałtycka Baza Masowa to mieszcząca się w porcie Gdynia spółka specjalizująca się w przeładunku materiałów niebezpiecznych, chemicznych, a w szczególności nawozów. 18 lutego towarzyszyliśmy z kamerą załodze BBM w załadunku Pulanu.
19.02.2021

Największa morska farma wiatrowa świata zasili 6 milionów domów

Pionierska technologia HVDC Light® pozwoli farmie wiatrowej Dogger Bank pokryć 5% zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na czystą energię elektryczną i zasilić sześć milionów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.
17.02.2021

Brytyjska firma ujawniła koncepcję zeroemisyjnego statku

Brytyjska firma ujawniła nowy koncepcyjny design komercyjnego statku używającego kombinacji energii wiatrowej, słonecznej i technologii wychwytywania węgla, by osiągnąć zeroemisyjność.
11.02.2021

„Green Italia” – norweski chłodniowiec zarządzany przez polską spółkę

Przedstawiamy kolejny z artykułów dotyczących analiz flot armatorów, których statki przypływają do polskich portów. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na pokład m/v „Green Italia” - chłodniowca, czyli statku do przewozów ładunków chłodzonych i mrożonych z floty Green Reefers. Oprócz tego, że jednostka tego armatora zawinęła do polskiego portu, to powiązanie z naszym krajem jest jeszcze większe niż mogłoby się wydawać. Otóż zarządzającym tym statkiem jest spółka Green Management z Gdyni.
31.01.2021

Charter na podróż – demurrage („The Eternal Bliss”)

Rok 2020, przy wszystkich swoich turbulencjach i wyzwaniach rzuconych międzynarodowemu obrotowi portowo-morskiemu, przyniósł też orzeczenie, którego możliwe implikacje, środowisko armatorów „all over the world” przyjęło z wielkimi nadziejami.
18.01.2021

Największy polski port i okno na świat

Wraz z nowym rokiem rozpoczynamy kolejny cykl artykułów, dotyczących polskich portów i realizowanych z nich połączeń żeglugowych. Rozpoczynamy od Gdańska, który w ostatnim dziesięcioleciu rozwinął się w oszołamiającym tempie, stając się największym polskim portem i jednym z największych na Bałtyku oraz Europie.
31.12.2020

ME w klasie RS:X – Klepacka wystartuje w sobotę w wyścigu medalowym

Z polskich żeglarzy ścigających się w Vilamourze w mistrzostwach Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X tylko Zofia Klepacka weźmie w sobotę udział w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym. Po dziewięciu startach deskarka Legii Warszawa jest trzecia.
27.11.2020

Klepacka awansowała w Portugalii na trzecią pozycję

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) awansowała w czwartek w rozgrywanych w Vilamourze mistrzostwach Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X z czwartego na trzecie miejsce. W środę z regat w Portugalii wycofał się Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który złamał żebro.
26.11.2020

ME w klasie RS:X – spadek Klepackiej na czwartą pozycję, Myszka się wycofał

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) spadła w środę z drugiego na czwarte miejsce rozgrywanych w Vilamourze mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. Z regat w Portugalii wycofał się Piotr Myszka – u żeglarza AZS AWFiS Gdańsk podejrzewa się złamanie żebra.
25.11.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali (wywiad wideo)

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z prof. Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
11.11.2020

100 lat temu powstało Wolne Miasto Gdańsk - największy port morski południowego Bałtyku

100 lat temu, 27 października 1920 r., Konferencja Ambasadorów przy Lidze Narodów powołała Wolne Miasto Gdańsk. Formalnie niezależne i neutralne, od początku było narzędziem niemieckiej polityki wymierzonej w Polskę i miejscowych Polaków. Żądanie jego powrotu do Rzeszy było jednym z pretekstów do rozpętania II wojny światowej.
27.10.2020

Na rynku pojawił sie pierwszy produkt wykonany z plastiku zebranego na Pacyfiku

Zanieczyszczenie plastikiem w wodach okalających naszą planetę jest obecnie jednym z największych problemów środowiskowych. Przekształcając odzyskany plastik w coś wartościowego, możemy mieć realny wpływ na problem, i przyczynić się do zmniejszenia stopnia zanieczyszczania naszego ekosystemu.
26.10.2020

Pierwsza w historii zdalna, podwodna inspekcja kadłuba

Jak poinformowało na swojej stronie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL, z sukcesem został przeprowadzony pierwszy na świecie, podwodny, zdalny przegląd statku przy użyciu robota podwodnego (ROV, Remotely Operated Vehicle).
01.09.2020

Wilson i Arkon łączą siły, aby stworzyć giganta na morzu, stosując przepisy dotyczące ochrony środowiska

Norweski operator żeglugi bliskiego zasięgu Wilson ASA podpisał umowę z niemieckim odpowiednikiem Arkon Shipping GmbH & Co. KG, aby wspólnie stworzyć największego morskiego potentata krótkich dystansów w Europie.
26.05.2020

Wielkia Pacyficzna Plama Śmieci - sukces pierwszej misji i przygotowania nad ulepszonym systemem [foto, wideo]

Zakończyła się pierwsza misja testowa systemu przechwytywania śmieci na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci. Ocean Cleanup pracuje teraz nad opracowaniem ulepszonego systemu 002.
11.04.2020

Stocznia Bath Iron Works rozpoczęła budowę kolejnego niszczyciela dla amerykańskiej marynarki

Stocznia Bath Iron Works (BIW) oficjalnie rozpoczęła budowę okrętu USS Louis H. Wilson Jr. (DDG 126) - ogłosiła US Navy. Nowa jednostka będzie pierwszym niszczycielem klasy Arleigh Burke zbudowanym w konfiguracji Flight III.
09.03.2020

MŚ w klasie RS:X: Klepacka trzecia po pierwszym dniu na Gardzie

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zajmuje trzecie miejsce po pierwszym dniu rozgrywanych na włoskim jeziorze Garda mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. W rywalizacji mężczyzn Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) plasuje się siódmej pozycji.
25.09.2019

Zanurz się w historię na pokładzie MS „Piłsudski”

Co powiecie na niezapomniany rejs po Atlantyku liniowcem MS „Piłsudski"? Są chętni? Już 26 sierpnia w Gdyni zagości Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa". Dzięki zapierającej dech technologii Virtual Reality będzie można przenieść się na pokład liniowca MS „Piłsudski", zanurzyć w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Technologia pozwoli również udać się w podwodną misję na wrak „Piłsudskiego", który spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego.
22.08.2019

Dziarnowska druga na początek regat przedolimpijskich w Enoshimie

Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajmuje po pierwszym dniu żeglarskich przedolimpijskich regat w Enoshimie drugie miejsce w klasie RS:X. Na tej samej pozycji w klasie 470 plasują się Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKŻ Wiking Toruń).
17.08.2019

Wisła wpłynęła na Odrę

Wisła wpłynęła na Odrę. Mowa o jednostce Wilson Wisla, która w niedzielę zawinęła do Portu Gdańsk. O wizycie statku poinformowała na facebookowym profilu Strona Posejdona.
14.05.2019

Maja Dziarnowska czwartą zawodniczką Europy w klasie RS:X, troje Polaków w dziesiątce

Maja Dziarnowska zajęła czwarte, a Zofia Klepacka i Piotr Myszka siódme miejsce w mistrzostwach Europy w olimpijskiej, windsurfingowej klasie RS:X, które w dniach 9-13 kwietnia odbyły się w Palma de Mallorca.
14.04.2019

Wielka Brytania/May: Brak poparcia dla trzeciego głosowania nad umową ws. brexitu

Premier W. Brytanii Theresa May oceniła w poniedziałek, że w parlamencie wciąż nie ma poparcia dla projektu umowy ws. brexitu, oraz wstrzymała poddanie go pod kolejne głosowanie, niezbędne, jeśli kraj ma opuścić UE za porozumieniem w terminie 22 maja.
26.03.2019

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda na podium regat na Majorce

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły drugie miejsce w klasie 470, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda były drugie w klasie 49erFX podczas zawodów MSC Regatta, które w dniach 8-10 marca odbyły się w Palma de Mallorca.
12.03.2019

Morawiecki: Żaden kraj Zachodu nie poradzi sobie z kwestią cyberbezpieczeństwa w pojedynkę

Cyberbezpieczeństwo to bardzo złożony ekosystem; żaden kraj Zachodu nie poradzi sobie z tym zagadnieniem w pojedynkę, a na pewno nie w izolacji - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Apelował też o zwiększenie wydatków na sektor cyberbezpieczeństwa.
16.01.2019

Sto lat temu - w Boże Narodzenie - do Gdańska przypłynął Ignacy Jan Paderewski

W Boże Narodzenie 1918 roku Ignacy Jan Paderewski przybył do Gdańska, korzystając z pomocy brytyjskiej misji wojskowej.
26.12.2018

Państwa OPEC uzgodniły redukcję wydobycia ropy, ale nie wiadomo, o ile

Państwa OPEC uzgodniły w czwartek wstępne porozumienie o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej, ale czekają z ogłoszeniem poziomu redukcji na zajęcie stanowiska przez nienależącą do organizacji Rosję - podał Reuters.
06.12.2018

11 grudnia chrzest masowca PŻM. Po raz pierwszy od kilku lat odbędzie się w Polsce

11 grudnia chrzest statku Polskiej Żeglugi Morskiej – poinformowało Radio Szczecin. Uroczystość po raz pierwszy od kilku lat odbędzie się w Polsce, a dokładnie w Policach. Masowiec otrzyma imię Gardno.
30.11.2018

BC Ferries szykuje się do zamówienia nowych promów

Firma BC Ferries już wkrótce złoży zamówienie na nowe promy. Jak poinformował armator, będzie to przynajmniej pięć dużych jednostek.
09.10.2018

Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.
24.09.2018

Klepacka pierwsza, Furmański siódmy w Sopocie

Zofia Klepacka została w Sopocie mistrzynią Europy w windsurfingowej klasie RS:X. Żeglarka Legii Warszawa miała taką przewagę nad rywalkami, że w sobotę musiała tylko stanąć na starcie wyścigu medalowego. Siódmy wśród mężczyzn był Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń).
25.08.2018

Zofia Klepacka zapewniła sobie złoty medal

Zofia Klepacka zapewniła sobie w piątek w Sopocie tytuł mistrzyni Europy w windsurfingowej klasie RS:X. Deskarka Legii Warszawa musi tylko stanąć na starcie sobotniego podwójnie punktowanego medalowego wyścigu z udziałem 10 czołowych żeglarzy.
24.08.2018

Komunikacyjny pech i awans Tarnowskiego

Paweł Tarnowski awansował w czwartek w rozgrywanych w Sopocie mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie RS:X z 24. na 16. pozycję. W drodze na regaty jadący rowerem 24-letni żeglarz został potrącony przez samochód. Wśród kobiet liderką jest Zofia Klepacka.
24.08.2018

W Sopocie bez medalistów światowego czempionatu

228 żeglarzy z 30 krajów rywalizować będzie od wtorku do soboty w Sopocie w mistrzostwach Europy seniorów i juniorów w windsurfingowej klasie RS:X. W tym gronie nie ma jednak żadnego medalisty zakończonego 12 sierpnia w duńskim Aarhus światowego czempionatu.
21.08.2018

MŚ w żeglarstwie: Trzy kwalifikacje olimpijskie w Aarhus dla Polski

Trzy olimpijskie kwalifikacje udało się wywalczyć polskim żeglarzom podczas mistrzostw świata w duńskim Aarhus. W Tokio 2020 wystartują kobiety w klasach Laser Radial i deskowej RS:X, a także mężczyźni w windsurfingu. W klasie RS:X finałowe wyścigi planowane są w niedzielę.
11.08.2018

BC Ferries zamówi nowe promy. Komu przypadnie kontrakt?

Firma BC Ferries przygotowuje się do złożenia dużego zamówienia na nowe promy. Inwestycja planowana przez jednego z największych przewoźników promowych na świecie to oczywiście łakomy kąsek dla zakładów stoczniowych na całym świecie.
10.07.2018

Optymistyczni żeglarze na starcie

Pierwsza część 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days na nami. W środę 27 czerwca poznaliśmy medalistów mistrzostw Polski juniorów w klasie Laser Standard, a także triumfatorów Pucharu Miasta Gdyni. Przez trzy dni na Zatoce Gdańskiej w trzech klasach, także Laser Radial i Laser 4.7, rywalizowało 185 zawodników z pięciu krajów, Danii, Łotwy, Niemiec, Białorusi i Polski. Czwartek jest pierwszym dniem zmagań w klasie Optimist.
29.06.2018

Warszawa: 5 maja Otwarcie Sezonu Letniego nad Wisłą

Spływ kajakowy; warsztaty plastyczne i ruchowe; rejsy oraz aktywności grupowe - turnieje, rozgrywki i konkursy z nagrodami - to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych dla warszawiaków na sobotę 5 maja, w dniu Otwarcia Sezonu Letniego nad Wisłą.
25.04.2018

Kwieciński: Powinniśmy myśleć o współpracy polskich i amerykańskich firm na innych rynkach

Powinniśmy myśleć o współpracy polskich i amerykańskich firm na innych rynkach, np. azjatyckich czy afrykańskich. Będzie nam się łatwo dogadać, bo jesteśmy sobie bliscy kulturowo - powiedział w czwartek minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński.
20.04.2018

Trump zapewnił przywódców państw bałtyckich o poparciu USA

Prezydent USA Donald Trump zapewnił we wtorek troje przywódców państw bałtyckich o poparciu Stanów Zjednoczonych dla Litwy, Łotwy i Estonii. USA - przypomniał - nigdy nie uznały aneksji państw bałtyckich przez Związek Sowiecki.
03.04.2018

Tillerson: Polska i Stany Zjednoczone razem są przeciwni Nord Stream 2

Polska i USA sprzeciwiają się Nord Stream 2, który podkopuje bezpieczeństwo energetyczne Europy i daje Rosji kolejne narzędzie upolitycznienia energetyki - mówił w Warszawie sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Odnosząc się do negocjacji ws. kontraktów wojskowych zapewnił, że "damy radę zrobić ten ostatni krok".
27.01.2018

Prezydent: Przyjaźń między narodem polskim i amerykańskim trwa do dziś

Przyjaźń między narodem polskim i amerykańskim, której fundamentem są wartości, trwa do dziś - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy do prezydenta do prezydenta USA Donalda Trumpa z okazji 100. rocznicy ogłoszenia przez prezydenta Woodrowa Wilsona programu pokojowego „14 punktów”.
08.01.2018

Tak wygląda wybuch podwodnego wulkanu. Totalna zagłada (wideo)

W sieci opublikowano film, na którym pokazano erupcję wulkanu na Oceanie Spokojnym. Zniszczenia, jakie niesie za sobą wybuch są katastrofalne w skutkach.
11.10.2017

Macierewicz: armia Hallera wywalczyła Polsce dostęp do morza

Nie było takiego punktu w Polsce i na frontach polskich, w których armia gen Józefa Hallera nie odgrywałaby decydującej roli pozwalającej nam dzisiaj wspominać tamte dzieje, tamten czas - podkreślił szef MON Antoni Macierewicz. Jak dodał to armia Hallera wywalczyła dostęp do morza dla Polski.
04.10.2017

Oznaczenie tożsamości przewoźnika w konosamencie – analiza w świetle prawa angielskiego

W przypadku w którym konosament zostaje wydany na podstawie lub w związku z umową czarteru powstaje zasadniczy problem, mianowicie: kogo należy uznać za przewoźnika („carrier”) konosamentowego – armatora statku („owner”) czy tez czarterującego. To pytanie jest kluczowe dla frachtującego („shipper”), innego niż czarterujący, który jest w posiadaniu takiego konosamentu, jak też dla innego legitymowanego posiadacza konosamentu (indosatariusza – „holder B/L”), na którego przeniesiony został konosament. Osoby te („shipper lub „
25.08.2017

Za nami Red Bull Slackship. Polak na podium

Red Bull Slackship na Darze Młodzieży to zawody, o udziale w których marzy wielu slacklinerów, czyli akrobatów na linie, z całego świata. 3 edycja tej imprezy odbyła się w Gdyni 19 sierpnia i zgromadziła na Molo Południowym tłumy widzów.
21.08.2017

Warszawa: Na bulwarach wiślanych odsłonięto tablicę poświęcona gen. Pattonowi

Przedstawiciele władz Warszawy, ambasady USA i Fundacji im. Ronalda Reagana w Polsce odsłonili w środę na bulwarach wiślanych tablicę poświęconą amerykańskiemu dowódcy z czasów II wojny światowej gen. George’owi S. Pattonowi.
16.08.2017

Ekologiczny prom zbudowany w Gdańsku wchodzi na trasę wcześniej niż planowano

Salish Raven, ekologiczny prom zbudowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding, wchodzi na trasę wcześniej niż przewidywano – poinformował kanadyjski armator BC Ferries. Inauguracyjny rejs na trasie Tsawwassen-Southern Gulf Island odbędzie się w czwartek 3 sierpnia, dokładnie o godz. 14:45. Powodem zmian jest poważna awaria promu Queen of Nanaimo, który statek z Gdańska musi teraz zastąpić.
03.08.2017

Amerykańskie LNG zmniejszy wpływ Rosji?

Zdaniem Jima Inhofe, amerykańskiego senatora, oraz Damona Wilsona, wiceprzewodniczącego Atlantic Council, eksport amerykańskiego LNG do Europy Wschodniej zmniejszy wpływy Rosji w tym regionie.
20.07.2017

Warszawa: Fragment nadwiślańskich bulwarów nosi imię Zbigniewa Religi

Fragment nadwiślanych bulwarów od Mostu Gdańskiego do plaży Żoliborz od poniedziałku nosi imię prof. Zbigniewa Religi. W uroczystości na Wisłą wzięli udział m.in. najbliżsi profesora oraz przedstawiciele świata medycznego.
04.07.2017

Instytucja „frustration” w kontekście umów frachtowych na gruncie prawa angielskiego. Cz. 1.

Na samym początku niniejszego opracowania należy wyjaśnić, iż brak jest w pełni adekwatnego odpowiednika polskiego dla angielskiego słowa „frustration” w rozpatrywanym tu zakresie. Opisowo, najbliższym sformułowaniem jest łacińskie „rebus sic stantibus” a w polskim prawie:e „nadzwyczajna zmiana okoliczności” oraz „niezawiniona niemożliwość jednego ze świadczeń wzajemnych”. W tym ostatnim jednakże przypadku przestrzegamy przed zbyt ścisłym zrównywaniem polskich przepisów kodeksu cywilnego – Art. 3571 oraz Art. 495 k.c. – s
16.06.2017

Pełne doki w Stoczni Remotowej Nauta. To będzie pracowity miesiąc (foto, wideo)

W Stoczni Remontowej Nauta praca wre. Obecnie w Gdyni na remont czeka aż 13 jednostek. Zakres prac jest bardzo zróżnicowany. Od drobnych modernizacji małych jednostek po zaawansowane przebudowy dużych statków.
03.04.2017

Skutki prawne zmian wprowadzanych do standardowych formularzy umów frachtowych w świetle prawa angielskiego

Dla każdego uczestnika obrotu morskiego, formularze typu Barecon 2001 Charter, Gencon 94 Charter, Shellvoy 6 Charter, Baltime 1939 Charter (revis. 2001), NYPE 46 czy NYPE 93 Charter – to niemal „codzienność” eksploatacyjno-operacyjna kreująca i wyznaczająca ramy prawne praw, obowiązków i zakres odpowiedzialności stron danej umowy.
29.01.2017

Do LOTOS-u dotarł największy i najcięższy aparat projektu EFRA

Waży 290 t, ma prawie 50 m długości oraz 6,5 m średnicy. To kolumna instalacji HVDU, czyli destylacji hydrowaksu – największy i najcięższy aparat projektu EFRA. Do Gdańska dotarł z Rotterdamu statkiem Wilson Gaeta.
18.01.2017

Efekt bezprawności – sprzeczności z prawem umów frachtowych w świetle prawa angielskiego

Efekt jaki może mieć stan bezprawności – sprzeczności z prawem („illegality”) na skuteczność prawną i realizację umowy frachtowej uzależniony jest, w pierwszym rzędzie, od tego jaki był cel legislacyjny lub prawny (swoiste „ratio legis”) danej ustawy czy też normy prawa zwyczajowego ("common law") powodującej lub mogącej powodować nieważność czy też nieskuteczność prawną danej umowy.
26.12.2016

Podwójne remonty w Stoczni Nauta

W dwóch dokach stoczni Nauta trwają podwójne remonty – w suchym doku SD I zadokowano da gazowce greckiego armatora Stealth Marine Corporation, natomiast w doku pływającym nr 4 przebywają dwa drobnicowce Wilson Calais i Sunna.
26.09.2016

Spory na Morzu Południowochińskim nie powinny kształtować stosunków chińsko-amerykańskich

Ponad 50 czołowych ekspertów z chińskich i amerykańskich grup analitycznych wzięło udział w seminarium organizowanym wspólnie przez Instytut Studiów Finansowych w Chongyang, Chiński Uniwersytet Ludowy (RUCCY) i Fundację Carnegie dla Światowego Pokoju (CEIP), a wspartym przez Narodowy Instytut Studiów nad Morzem Południowochińskim (NISCSS) oraz Międzynarodowe Centrum Badaczy im. Wilsona.
07.07.2016

Nord CUP Gdańsk 2016 wystartował

Regaty Nord CUP Gdańsk 2016 (24.06-3.07.2016) rozpoczęły się na dobre. Po piątkowym inaugurującym wyścigu Orvaldi B8 Race, w sobotę starty rozpoczęły kolejne klasy – Delphia 24 i Scandinavia 650 oraz Europa, Finn i Hobie 16. Chociaż pierwsze karty już rozdane, to różnice między zawodnikami są tak niewielkie, że nic nie jest jeszcze przesądzone. Bazą regat jest już tradycyjnie malowniczo położony AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku-Górkach Zachodnich.
24.06.2016

Ciężki przeładunek w gdańskim porcie

To nie było łatwe zadanie. W Porcie Gdańsk przeładowano ze statku na barkę przy Wolnym Obszarze Celnym w Porcie Gdańsk 1,4 tys. ton elementów typu project cargo. Najcięższy z nich ważył 456 ton. Do operacji użyto dźwigu pływającego ENAK o udźwigu 600 ton.
16.03.2016

Na takich jachtach pływali najpotężniejsi ludzie na świecie

Do niedawna wizytówką Białego Domu były prezydenckie jachty, na których czas spędzały największe głowy państw i wysoko postawieni oficjele. Sprawdzamy, na jakich statkach pływali jedni z najbardziej wpływowych ludzi na świecie.
29.07.2015

Położenie stępki pod nowoczesny prom pasażersko-samochodowy w Remontowa Shipbuilding

1 czerwca 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A., odbyło się położenie stępki drugiego z serii trzech, nowoczesnego, pasażersko – samochodowego promu zamówionego przez kanadyjskiego armatora BC Ferries – największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej i drugiego największego na świecie.
01.06.2015

Na początku maja ze Stoczni Marynarki Wojennej wychodzą cztery odnowione jednostki

Przegląd prac w Stoczni Marynarki Wojennej. Do 8 maja planowane jest zdanie czterech jednostek.
05.05.2015

Ataki hakerów groźne także dla statków i portów

Zagrożenie cyberatakami dosięga także branży morskiej. Zagrożone są zarówno statki, jak i porty. A póki co nie ma przygotowanych systemów bezpieczeństwa, które mogłyby uchronić przed agresją hakerów.
17.03.2015

W Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę promu dla Kanadyjczyków

5 marca w Stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszego z trzech, nowoczesnego, pasażersko – samochodowego promu zamówionego przez Kanadyjskiego Armatora - największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej i drugiego największego na świecie.
05.03.2015

Norweskie promy najbardziej ekologicznymi jednostkami na świecie

Z raportu, w którym sklasyfikowano 3194 statki wynika, że zaledwie 50 jednostek przekroczyło granicę 50 punktów. W top 10 aż dziewięć statków to jednostki norweskie.
02.03.2015

Promy na świecie: Przegląd budowanych jednostek

Dyrektywa siarkowa, nowe kontrakty i alternatywne źródła zasilania.
06.10.2014

Holownik dla Wilson Gdynia

Ośmiu członków załogi dryfującego transportowca Wilson Gdynia czeka na pomoc u wybrzeży Szkocji. Statek stracił sterowność na Północnym Atlantyku w sobotę 12. kwietnia, w odległości około 20. mil na zachód od Skerryvore.
15.04.2014

ZARZĄDZANIE MORSKIM EKOSYSTEMEM CZY RYBOŁÓWSTWEM?

EKOSYSTEM – Trójwymiarowa przestrzeń, w granicach, której interakcje między różnymi stałymi mieszkańcami – zwierzętami i roślinami – są dużo silniejsze niż ich interakcje z zamiejscowymi, to jest, stałymi mieszkańcami sąsiadujących ekosystemów. Ekosystemy istnieją zarówno w morzu jak i na lądzie. W morzu nie są one jednak tak widoczne, nawet jeśli są równie dynamiczne, ulegając sezonowo znacznym zmianom. Pauly i Maclean (2003).
05.11.2011

Relacja z Uroczystej gali z okazji 60-lecia PŻM

W cyklu uroczystości związanych z obchodami 60-lecia PŻM, które rozpoczęła msza św. w szczecińskiej katedrze oraz wystawa fotograficzna, 11 stycznia w hotelu Radisson BLU w Szczecinie odbyła się gala jubileuszowa.
13.01.2011

Wilson i Genesis na sześćdziesiątkę Polsteamu

Rockowo i bombowo było we wtorek podczas jubileuszowej uroczystości z okazji 60-lecia Polskiej Żeglugi Morskiej (handlowa nazwa - Polsteam). W sali Concerto hotelu Radisson Blu wystąpił... Ray Wilson, były wokalista brytyjskiej grupy rockowej Genesis.
12.01.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.