• <

Największa morska farma wiatrowa świata zasili 6 milionów domów

zc

17.02.2021 11:28 Źródło: Hitachi ABB Power Grids
Strona główna Największa morska farma wiatrowa świata zasili 6 milionów domów
Największa morska farma wiatrowa świata zasili 6 milionów domów - GospodarkaMorska.pl
<span>Photo by <a href="https://unsplash.com/@nrdoherty?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Nicholas Doherty</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/wind-farm?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></span>

Pionierska technologia HVDC Light® pozwoli farmie wiatrowej Dogger Bank pokryć 5% zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na czystą energię elektryczną i zasilić sześć milionów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.

Firma Hitachi ABB Power Grids ogłosiła dziś, że zdobyła kolejne duże zamówienie od Dogger Bank Wind Farm na podłączenie trzeciego łącza przesyłowego z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej oddalonej o ponad 130 km od lądu Wielkiej Brytanii.  

Farma wiatrowa Dogger Bank na Morzu Północnym będzie miała łączną zainstalowaną moc 3,6 GW, co wystarczy do zasilenia sześciu milionów brytyjskich domów. [*] To nowe zamówienie rozszerza trwającą budowę farm Dogger Bank A i B o etap C. [1] Kontrakt ten jest uzależniony od zamknięcia finansowego trzeciego etapu farmy wiatrowej Dogger Bank, które jest obecnie przewidywane na koniec 2021 roku.

Farma wiatrowa Dogger Bank została zbudowana jako joint venture pomiędzy SSE Renewables i Equinor (50:50). Firma Eni obejmie 20% udziałów w dwóch pierwszych etapach, pod warunkiem uzyskania zgód organów regulacyjnych i kredytodawców na jej przystąpienie do joint venture, co ma nastąpić na początku 2021 roku. [2]

Dostarczając wiodącą na rynku, kompaktową technologię wysokiego napięcia prądu stałego, HVDC Light®, Hitachi ABB Power Grids kontynuuje rozwój morskiej energetyki, umożliwiając wydajny przesył i elastyczną integrację odległych morskich elektrowni wiatrowych z siecią lądową. Farma wiatrowa Dogger Bank znacząco przyczyni się do realizacji celów rządu brytyjskiego, polegających na pozyskaniu do 40 GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej i zmniejszeniu emisji o 68% do 2030 roku.

Technologia HVDC Light® jest kluczowym elementem umożliwiającym funkcjonowanie farm wiatrowych oddalonych od wybrzeży Wielkiej Brytanii. Obecnie najnowszy system HVDC Light zapewnia najbardziej kompaktową budowę i najniższe straty energii w całej branży energetycznej. Zgodnie z niezależną oceną cyklu życia, wdrożenie tej innowacyjnej technologii zmniejszy emisję CO2 w całym okresie eksploatacji o prawie dwie trzecie, w porównaniu z wcześniej zrealizowanymi instalacjami, wspierając transformację w kierunku zielonej energii i silny globalny trend w dążeniu do systemów energetycznych neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.

- Wspólnie z klientami i partnerami odgrywamy kluczową rolę w przyspieszeniu transformacji energetycznej - powiedział Niklas Persson, dyrektor zarządzający jednostki biznesowej Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi ABB Power Grids. - Technologia HVDC w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości energetycznej, umożliwiając integrację energii odnawialnej wytwarzanej na dużą skalę i dużą odległość - dodał. - Fakt, że zostaliśmy wybrani po raz kolejny, podkreśla zaufanie naszych klientów do naszych światowej klasy kompetencji i możliwości dostaw.

- Potwierdzenie naszej współpracy z Hitachi ABB Power Grids przy wszystkich trzech etapach budowy farmy wiatrowej Dogger Bank to kolejny ważny kamień milowy dla naszego przełomowego na skalę światową rozwoju - powiedział Steve Wilson, dyrektor projektu farmy wiatrowej Dogger Bank. – Kompleksowa współpraca umożliwi nam osiągnięcie optymalnej wydajności podczas projektowania, zaopatrzenia i prac budowlanych, natomiast wykorzystanie wiodącej na rynku technologii HVDC zapewni wydajny i niezawodny przesył energii odnawialnej dla sześciu milionów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, gdy wszystkie komponenty farmy wiatrowej zaczną działać w wymaganym czasie.

- To ważny kamień milowy dla farmy wiatrowej Dogger Bank - powiedział Halfdan Brustad, wiceprezes ds. Dogger Bank w Equinor. - Wykorzystanie technologii HVDC jest korzystnym rozwiązaniem dla morskiej energetyki wiatrowej przy dużej odległości od brzegu i będzie to pierwsze rozwiązanie off-shore HVDC w Wielkiej Brytanii, otwierające nowe rynki i możliwości. Wybór Hitachi ABB Power Grids to przykład współpracy międzybranżowej, która pozwoli na wykorzystanie najlepszej wiedzy specjalistycznej w celu pomyślnej realizacji projektu Dogger Bank.

Umożliwienie transformacji energetycznej dzięki technologii HVDC

Technologia HVDC została uznana za kluczową technologię umożliwiającą przejście na czystą energię, przyczyniając się do realizacji 7. celu zrównoważonego rozwoju ONZ : zwiększenia dostępu do przystępnej cenowo, niezawodnej, zrównoważonej i dostępnej dla wszystkich energii generowanej w oparciu o najnowsze technologie.

Firma Hitachi ABB Power Grids była pionierem wdrożenia technologii HVDC ponad 65 lat temu. HVDC Light®, wynaleziona przez Hitachi ABB Power Grids w oparciu o technologię VSC (Voltage Sourced Converter), jest wysoce skuteczną i wydajną alternatywą dla systemów prądu przemiennego, umożliwiającą przesyłanie dużych ilości energii elektrycznej ze zwiększoną mocą, na większe odległości i przy mniejszych stratach elektrycznych.

HVDC Light® przyczynia się do bezpiecznego i stabilnego przesyłu energii elektrycznej przez sieci, które działają na różnych poziomach napięć i częstotliwościach. Dzięki temu technologia ta nadaje się do integracji źródeł energii odnawialnej, takich jak morskie farmy wiatrowe co pozwala zwiększyć moc sieci prądu przemiennego. Ta zaawansowana technologia posiada również możliwość tzw. black-startu, który pozwala na szybkie przywrócenie prawidłowej pracy sieci w przypadku przerwy w dostawie energii.

Firma Hitachi ABB Power Grids zrealizowała ponad połowę światowych projektów HVDC. Należą do nich projekty podłączenia do sieci morskiej energii wiatrowej na Morzu Północnym, takie jak DolWin 1 i 2 oraz pierwsza na świecie morska farma wiatrowa BorWin1. Ponadto, Hitachi ABB Power Grids odgrywa główną rolę w podłączeniu należącego do SSEN Transmission przyłącza Szetland do systemu HVDC Caithness-Moray z siecią przesyłową na obszarze Wielkiej Brytanii.

 [1] Po całkowitym ukończeniu w 2026 roku, każdy etap budowy farmy wiatrowej Dogger Bank będzie w stanie wyprodukować 6 TWh energii odnawialnej, w sumie 18 TWh rocznie - co wystarcza do zaspokojenia 5% zapotrzebowania Wielkiej Brytanii i odpowiada zasilaniu sześciu milionów brytyjskich domów rocznie.

[2] Eni jest globalną firmą energetyczną, która zmienia kierunek, aby stać się liderem w produkcji i sprzedaży produktów zdekarbonizowanych.

[*] Według Dogger Bank Wind Farm

O Hitachi ABB Power Grids:


Hitachi ABB Power Grids jest światowym liderem technologicznym o wspólnym dorobku liczącym prawie 250 lat i zatrudniającym około 36 000 osób w 90 krajach. Firma, z główną siedzibą w Szwajcarii, wspiera przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, firmy przemysłowe oraz klientów infrastrukturalnych w całym łańcuchu wartości, a także rozwijające się sektory, takie jak zrównoważony transport, inteligentne miasta, magazynowanie energii i centra danych. Dysponując bogatym doświadczeniem, globalnym zapleczem i bezkonkurencyjną bazą zainstalowanych urządzeń, Hitachi ABB Power Grids tworzy wartość społeczną, środowiskową i gospodarczą, a także angażuje się w kształtowanie przyszłości zrównoważonej energetyki z wykorzystaniem pionierskich i cyfrowych technologii, jako preferowany dostawca mocniejszej, inteligentniejszej i bardziej ekologicznej sieci energetycznej.

O morskiej farmie wiatrowej Dogger Bank:


Farma wiatrowa Dogger Bank będzie największą na świecie morską farmą wiatrową, gdy zostanie ukończona w 2026 roku. Jest ona budowana w trzech etapach: Dogger Bank A, B i C. Dogger Bank A i B to wspólne przedsięwzięcie SSE Renewables (40%), Equinor (40%) i Eni (20%), pod warunkiem uzyskania zgód organów regulacyjnych i kredytodawców na przystąpienie Eni do joint venture, co ma nastąpić na początku 2021 roku.     Dogger Bank C to wspólne przedsięwzięcie SSE Renewables i Equinor w proporcji 50:50. SSE Renewables jest wiodącym operatorem w zakresie rozwoju i budowy farmy wiatrowej Dogger Bank. Equinor będzie głównym operatorem farmy wiatrowej przez cały okres jej fazy operacyjnej. Zamknięcie finansowe dla Dogger Bank A i B nastąpiło w listopadzie 2020 roku. Zamknięcie finansowe dla Dogger Bank C jest obecnie przewidywane na koniec 2021 roku.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34362,00 $ tona 0,20% 15 wrz
 Cynk 3051,00 $ tona 1,23% 15 wrz
 Aluminium 2867,00 $ tona 0,74% 15 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.