• <

Wynik wyszukiwania - "tuv" - Wiadomości

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa - poinformowała w środę spółka. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.
10.04.2024

Wyciek ropy naftowej do Bałtyku. Orlen Lietuva zapewnia, że sytuacja w Butyndze została opanowana

ORLEN Lietuva poinformował, ze prowadzi działania mające na celu przywrócenie pełnego funkcjonowania infrastruktury w Butyndze, gdzie nastąpił niewielki wyciek ropy. Jednocześnie, pomimo trudnych warunków atmosferycznych, mają miejsce intensywne prace, których celem jest zminimalizowanie wpływu sytuacji na środowisko.
09.02.2024

Orlen Lietuva. 1,8 ton ropy wyciekło do Bałtyku

Litewskie służby zostały poinformowane przez spółkę Orlen Lietuva, że podczas załadunku tankowca w środę doszło do wycieku ropy.
09.02.2024

Piraci porwali członków załogi tankowca

Agencje bezpieczeństwa poinformowały, że w Zatoce Gwinejskiej co najmniej dwóch członków załogi tankowca zostało uprowadzonych przez piratów.
03.01.2024

Orlen. Projekt morskiego terminalu przeładunkowego CO2 otrzymał z KE grant na 2,54 mln euro

Przeładunkowy terminal morski CO2, wspólny projekt Orlenu, Lafarge Cement i Air Liquide Polska, uzyskał grant Komisji Europejskiej w wysokości 2,54 mln euro m.in. na przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja wpisuje się w strategiczne cele koncernu ograniczania emisji własnych CO2.
13.12.2023

Mieszkańcy zagrożonego zatopieniem państwa Tuvalu będą mogli przenieść się do Australii

Australijskie władze ogłosiły w piątek, że zaoferują mieszkańcom Tuvalu, archipelagu na Pacyfiku, który jest zagrożony zatopieniem w wyniku podnoszenia się poziomu wód oceanu, "specjalne prawa" do osiedlania się i pracy w Australii. Obydwa kraje podpisały traktat w tej sprawie.
10.11.2023

Kluczowy moment dla fińskiej branży okrętowej. Rusza budowa pierwszej, wyjątkowej korwety

To był ważny dzień w stoczni Rauma Marine Constructions (RMC). 30 października odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej, wielozadaniowej korwety typu Pohjanmaa, programu Squadron 2020. Tak jak polski program "Miecznik", ma być to początek wzmacniania nie tylko marynarki wojennej, ale też branży stoczniowej.
31.10.2023

Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

Na wodach terytorialnych Francji nieopodal wybrzeża międzynarodowy zespół okrętowy pod polskim dowództwem zajmuje się neutralizacją niebezpiecznych obiektów, w tym pozostałości z czasów II wojny światowej. Dziś jedną ze spektakularnych okazji dokonali specjaliści z Marynarki Wojennej Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos), operujący z ORP Kadm. Xawery Czernicki.
13.10.2023

Austal dostarcza zamawiającemu 17 patrolowiec typu Guardian

Australijski koncern realizuje zamówienie w zakresie budowy statków i okrętów przekazał kolejną jednostkę z serii szybkich okrętów patrolowych. Od 2018 roku należąca do niego stocznia dostarczyła już zamawiającemu 17 z 22 zaplanowanych jednostek, z czego nie wszystkie trafią do australijskich sił morskich, ale też należących do państw zaprzyjaźnionych.
06.10.2023

Zobacz: wrak OS 35 dociera do Holandii

Dwie sekcje wraku masowca OS 35, który zatonął niemal równy rok temu w Zatoce Gibraltarskiej, dotarły do Amsterdamu, gdzie mają zostać poddane recyklingowi.
19.08.2023

Do portu w Kłajpedzie dotarł reaktor dla instalacji hydrokrakingu w Orlen Lietuva

Do portu w Kłajpedzie na Litwie dotarł kluczowy element budowanej w rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach instalacji hydrokrakingu, która służyć będzie do pogłębionego przerobu ropy. Ważący ok. 1500 t reaktor w ciągu dwóch tygodni zostanie przetransportowany na plac budowy - podał Orlen w czwartek.
03.08.2023

NATO rozmieszcza okręty na Morzu Bałtyckim podczas szczytu sojuszu w Wilnie

Wchodzące w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO 1 (SNMG-1) jednostki zapewniają bezpieczeństwo od strony morza podczas trwającego w stolicy Litwy szczytu państw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
11.07.2023

U wybrzeży Gilblartaru podniesiono z dna kadłub kłopotliwego statku. Zalegał tam od miesięcy

Akcja mająca na celu usunięcie wraku masowca OS 35 u wybrzeży Gibraltaru została w dużej mierze zakończona 3 lipca. Dwie sekcje kadłuba zostały teraz wydobyte z oceanu 10 miesięcy po tym, jak statek uderzył w zakotwiczony gazowiec i zatonął na dnie morskim w pobliżu jedna z plaż Gibraltaru.
05.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Trwa katastrofa naturalna u wybrzeży Filipin. Służby walczą z wyciekiem ropy

Filipińska Straż Wybrzeża (PCG) ogłosiła w czwartek wieczorem, że około 34 km linii brzegowej na obszarach dotkniętych wyciekiem ropy w prowincji Oriental Mindoro zostało oczyszczonych. Nie kończy to walki z klęską ekologiczną, która dotyka kolejne wybrzeża wysp, zagrażając lokalnej ekonomii oraz środowisku naturalnemu.
05.05.2023

Kolejny medal Agaty Barwińskiej w międzynarodowych regatach [WIDEO]

Agata Barwińska jeszcze niedawno biegała w mundurze po poligonie z karabinem maszynowym, a dzisiaj, już w piance i na wodzie zrobiła to, co potrafi najlepiej, czyli wywalczyła kolejny medal w międzynarodowych regatach w olimpijskiej klasie ILCA6. Polka zajęła trzecie miejsce w bardzo silnie obsadzonych regatach 5th Portugal Grand Prix rozgrywanych na wodach Atlantyku u wybrzeży Vilamoury. Dobrze spisali się również Polacy w klasach ILCA 7 i 49er.
16.02.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
21.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

TÜV Rheinland przetestuje turbiny Vestas w Arcadis Ost 1

TUV Rheinland wygrał duży kontrakt na testowanie morskich turbin wiatrowych duńskiego producenta Vestas.
27.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Wyciek paliwa po zderzeniu statków u wybrzeży Gibraltaru [WIDEO]

Z masowca OS 35, który w poniedziałek zderzył się z gazowcem u wybrzeży Gibraltaru, wycieka paliwo. Służby zabezpieczyły areał wokół jednostki, ale część substancji wydostała się poza boomy ograniczające wyciek.
02.09.2022

Gibraltar. Kolizja statków doprowadziła do wycieku około 500 ton paliwa

Około 500 ton paliwa wyciekło w efekcie zderzenia dwóch statków w pobliżu Gibraltaru, podały w czwartek hiszpańskie media, powołując się na komunikaty władz gibraltarskiego portu oraz rząd tej brytyjskiej enklawy. Prace przy usuwaniu plamy oleju napędowego mogą potrwać do 50 godzin.
01.09.2022

Projekt zeroemisyjnych wodorowych ogniw paliwowych bliższy komercjalizacji

Wspólny projekt zeroemisyjnych wodorowych ogniw paliwowych, realizowany od 2018 roku przez ABB i Ballard Power Systems (Ballard) otrzymał aprobatę AiP, dzięki czemu może zostać ukończony w ciągu najbliższych lat i zostać skomercjalizowany. Technologia posiada potencjał, jeśli chodzi o żeglugę na Bałtu.
19.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

PKN Orlen widzi możliwość kooperacji w zakresie m.in. morskiej energetyki wiatrowej także na Łotwie

PKN Orlen z uwagą obserwuje rynek łotewski, na którym jest już obecny. Jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzega możliwość kooperacji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru - powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.
20.06.2022

Dar Młodzieży w Świnoujściu. Żaglowiec był dostępny dla zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jedna z najbardziej znanych polskich fregat przypłynęła we wtorek 10 maja do Świnoujścia. Dar Młodzieży, jednostka szkoleniowa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zacumowała przy nabrzeżu na wysokości Kapitanatu Portu. Pozostanie tam tylko do czwartku.
11.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Rekordowy zysk Orlenu

W 2021 roku Grupa Orlen osiągnęła najwyższy zysk netto w swojej historii.
31.03.2022

Bloomberg: Litewska rafineria PKN Orlen nie zamierza kontynuować importu z Rosji

Litewski minister energetyki Dainius Kreivys powiedział dziennikarzom, że litewska rafineria PKN Orlen otrzymała ostatnie dostawy rosyjskiej ropy drogą morską w połowie marca i nie zamierza kontynuować importu z tego kraju - przekazał w piątek Bloomberg.
25.03.2022

Litwa. Sejm wezwał rząd do wycofywania się z importu ropy i gazu z Rosji

Sejm Litwy wezwał we wtorek rząd swego kraju do jak najszybszego wycofywania się z importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji.
22.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Dostawy ropy do rafinerii Grupy Orlen w Polsce, w Czechach i na Litwie są w pełni zabezpieczone

Dostawy ropy naftowej do rafinerii Grupy Orlen w Polsce, w Czechach i na Litwie są w pełni zabezpieczone. W momencie wstrzymania dostaw z kierunku wschodniego, dostawy surowca będą realizowane z kierunków alternatywnych - podał wewnętrzny miesięcznik koncernu „Magazyn GO!”.
11.03.2022

Jest porozumienie Orlenu z Aramco ws. zamówienia dodatkowych pięciu tankowców ropy z Morza Północnego

Orlen porozumiał się z partnerem Aramco w sprawie zamówienia pięciu dodatkowych tankowców surowca z Morza Północnego, zabezpieczył też alternatywne dostawy z rynku SPOT do Orlen Lietuva - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
02.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Wybuch podwodnego wulkanu w pobliżu wysp Tonga; wydano ostrzeżenie przed tsunami

Wybuch wulkanu na Ocenie Spokojnym, jaki odnotowano w sobotę w pobliżu archipelagu wysp Tonga na południowym Pacyfiku, niesie ze sobą groźbę tsunami i bardzo silnych prądów morskich - oceniły amerykańskie służby monitorujące aktywność wulkaniczną w regionie.
15.01.2022

„Lodowiec zagłady” topnieje. Poziom morza może wzrosnąć o 65 cm

Globalne ocieplenie już wkrótce może przynieść katastrofalne skutki. Według naukowców lodowiec szelfowy Thwaites może wkrótce stopnieć. To oznacza, że istnieje poważne ryzyko, że globalny poziom morza może wzrosnąć aż o 65 cm.
07.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

COP26. Delegat z Tonga: dla nas zmiany klimatu oznaczają, że znajdziemy się pod wodą

Dla mieszkańców Tonga czy innych wysp na Pacyfiku zmiany klimatyczne oznaczają, że znajdziemy się pod wodą – mówi w rozmowie z PAP Uili Loisi, członek delegacji Tonga uczestniczący w ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.
03.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

PKN Orlen zbuduje w Możejkach instalację pogłębionego przerobu ropy za 641 mln euro

PKN Orlen ogłosił w piątek podpisanie ze swoją litewską spółką Orlen Lietuva porozumienia o finansowaniu instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach na kwotę 641 mln euro.
08.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Prezydent-elekt Iranu Raisi wyklucza spotkanie z Bidenem - rynki naftowe patrzą na przyszłość umowy nuklearnej

Rynki naftowe przyglądają się rozmowom w sprawie umowy nuklearnej, a także przesłankach irańskiego prezydenta-elekta Ebrahima Raisi ,aby dowiedzieć się, co mogą one oznaczać dla światowych dostaw tego surowca.
24.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

ORLEN Lietuva przejęła jedyny terminal przeładunkowy przy granicy z Polską

ORLEN Lietuva, spółka z Grupy ORLEN, nabyła 100% udziałów w litewskiej spółce Mockavos Terminalas, przejmując tym samym kontrolę nad jedynym kolejowym terminalem przeładunkowym przy granicy polsko-litewskiej. Jest on wykorzystywany do przeładunków produktów ropopochodnych wytwarzanych w rafinerii w Możejkach i przeznaczonych na polski oraz ukraiński rynek.
16.06.2021

Prezes UOKiK rozpatrzy wniosek PKN ORLEN w sprawie przejęcia PGNiG

Decyzją Komisji Europejskiej, wniosek PKN ORLEN o zgodę na przejęcie PGNiG rozpatrzy Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeniesieniem kompetencji oceny transakcji do polskiej instytucji wynika z faktu, że planowana koncentracja nie wywrze istotnych skutków dla konkurencji poza Polską, a Prezes UOKiK został uznany za najbardziej kompetentny organ do oceny takich skutków na rynku krajowym. W związku z tym, PKN ORLEN w ciągu kilku tygodni planuje zgłosić zamiar koncentracji do Prezesa UOKiK. Proces przejęcia PGNiG bę
26.03.2021

ORLEN Lietuva z nowym połączeniem kolejowym z Ukrainą

ORLEN Lietuva, litewska spółka z Grupy ORLEN, zyskała nowe połączenie kolejowe z Ukrainą. Trasa prowadząca przez Polskę, stanowi alternatywę dla obecnej, prowadzącej przez Białoruś. Pierwszy transport produktów ropopochodnych z rafinerii w Możejkach dotarł już nową trasą do odbiorców na Ukrainie.
30.12.2020

PKN Orlen: zdarzenie na terminalu w Butyndze w pełni zneutralizowane

Zdarzenie na terminalu w Butyndze zostało w pełni zneutralizowane - poinformował we wtorek PKN Orlen. Chodzi o wyciek ropy z należącego do Orlenu terminala do Bałtyku, o którym władze Litwy poinformowały w poniedziałek.
29.12.2020

Ratownictwo morskie: plama ropy na Morzu Bałtyckim zniknęła samoistnie

Litewskie Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego poinformowało we wtorek, że plama zanieczyszczeń na Morzu Bałtyckim, spowodowana wyciekiem ropy z terminalu w Butyndze, zniknęła samoistnie „w wyniku warunków atmosferycznych – wiatru, fal i zimnego powietrza”.
29.12.2020

Sytuacja po wycieku ropy do Bałtyku w Butyndze opanowana

Sytuacja po wycieku ropy do Bałtyku z terminala naftowego w Butyndze na Litwie została opanowana - poinformował we wtorek Orlen Lietuva. Spółka, powołując się na lokalne władze ocenia, że wyciekło 480 litrów ropy.
29.12.2020

Z terminalu w Butyndze wyciekła co najmniej tona ropy naftowej

Z należącego do koncernu Orlen Lietuva terminalu w Butyndze na północnym zachodzie Litwy w poniedziałek odnotowano wyciek ropy naftowej – potwierdził minister środowiska Litwy Simonas Gentvilas. Według Orlenu wyciekło około 1-2 ton surowca.
28.12.2020

Kolejne kroki PKN ORLEN na drodze do przejęcia Grupy PGNiG

​PKN ORLEN rozpoczął prace nad wnioskiem koncentracyjnym do Komisji Europejskiej dotyczącym przejęcia Grupy PGNiG. Równolegle realizowany będzie proces due dilligence tej spółki. Umożliwia to podpisane przez oba podmioty porozumienie o zachowaniu poufności. Prowadzona akwizycja jest ważnym elementem budowy przez PKN ORLEN jednego koncernu multienergetycznego z silną pozycją w Europie i globalnym zasięgiem.
23.07.2020

Obajtek: fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wzmocni naszą pozycję w regionie

Decyzja Komisji Europejskie (KE), dotycząca zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest "historyczną chwilą". Fuzja ta wzmocni pozycję powiększonej Grupy Orlen w regionie - ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapewnił, że po fuzji w Grupie Lotos nie będzie zwolnień grupowych.
15.07.2020

Obajtek: Grupa Orlen przerobiła w 2019 r. prawie 33,9 mln ton ropy i uzyskała 43,3 mln ton sprzedaży wolumenowej

W 2019 r. Grupa Orlen przerobiła prawie 33,9 mln ton ropy naftowej, odnotowując przy tym rekordową sprzedaż wolumenową na poziomie 43,3 mln ton – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w opublikowanym raporcie zintegrowanym. Jak podał, w 2019 r. na inwestycje wydano tam ok. 5,5 mld zł.
13.07.2020

Prezydent: inwestycje przemysłowe wyznaczają rytm rozwoju kraju; wierzę, że ten rytm przyspieszy

Wielkie inwestycje przemysłowe wyznaczają rytm rozwoju kraju i wierzę w to, że w najbliższych latach ten rytm bardzo znacząco przyspieszy - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w należącym do Grupy Orlen zakładzie spółki Anwil we Włocławku.
09.06.2020

PKN Orlen planuje budowę zbiorników na ropę w ramach systemu blendingu surowca

PKN Orlen planuje w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku (Mazowieckie) budowę trzech zbiorników na ropę naftową o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy w ramach systemu blendingu surowca. Zbiorniki te mają być gotowe na przełomie 2022 i 2023 r. – podała spółka w zapytaniu ofertowym.
18.03.2020

Agencja BNS: Litwa ostatecznie przegrała spór z Gazpromem

Litwa ostatecznie przegrała trwający osiem lat spór z rosyjskim koncernem Gazprom w sprawie nadpłaty za gaz w wysokości 1,4 mld euro za lata 2004-2012 - poinformowała w poniedziałek agencja BNS powołując się na litewskie ministerstwo energetyki.
17.02.2020

Otwarto trasę kolejową z litewskiej rafinerii w Możejkach na Łotwę

Pierwszy transport produktów z rafinerii PKN Orlen w Możejkach na Litwie wyruszył w sobotę na Łotwę odbudowanym torem w kierunku Renge na Łotwie. Nowy szlak ma skrócić trasę dostaw paliw z rafinerii na północ - do Łotwy i Estonii.
15.02.2020

Białoruś kupiła 80 tys. ton norweskiej ropy. Jutro dotrze do litewskiego portu w Kłajpedzie

Białoruś kupiła w Norwegii 80 tys. ton ropy naftowej – poinformował w poniedziałek wieczorem koncern państwowy Biełnaftachim. W związku z brakiem kontraktów na zakupy ropy z Rosji Mińsk szuka alternatywnych źródeł dostaw.
21.01.2020

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało 10 nowych unikatowych łodzi i tratw

O dziesięć unikatowych łodzi i tratw z Afryki, Azji, Europy i Oceanii wzbogaciło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Obiekty podarowała brytyjska archeolog Valerie Fenwick. Łodzie i tratwy wchodziły kiedyś w skład zbiorów Muzeum Morskiego w Exeter.
10.01.2020

Port w Kłajpedzie i koleje chcą dostarczać ropę na Białoruś

Po przerwaniu przez Rosję dostaw ropy naftowej do białoruskich rafinerii, chęć dostarczania tego surowca zadeklarowały w piątek litewskie koleje i port w Kłajpedzie. Litwa może zapewnić przewóz 3 mln ton ropy rocznie.
04.01.2020

Litewskie koleje zakończyły odbudowę szlaku kolejowego Możejki-Renge

Litewskie koleje poinformowały w poniedziałek o zakończeniu odbudowy 19 km szlaku kolejowego Możejki-Renge na Łotwie. Ponad 10 lat temu Litwini rozebrali tory na znaczącej dla należącej do PKN Orlen rafinerii w Możejkach trasie przewozów.
30.12.2019

Obajtek: Grupa Orlen czwartym co do wielkości wytwórcą energii elektrycznej w Polsce

Grupa Orlen jest czwartym co do wielkości wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, który w tym roku prognozuje produkcję w tym segmencie na poziomie ok. 8 TWh – podał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak zaznaczył, segment energetyki odpowiada za 15 proc. zysku EBITDA w Grupie Orlen.
03.12.2019

Rada nadzorcza Orlenu odwołała z zarządu spółki wiceprezesa Protasewicza

Rada Nadzorcza PKN Orlen odwołała w czwartek wiceprezesa Wiesława Protasewicza - poinformowała w czwartek spółka. W zarządzie odpowiadał za kwestie finansowe.
28.11.2019

Chiny nie zbudują sztucznych wysp dla Tuvalu

Tuvalu odrzuciło ofertę Chin, co oznacza poparcie Tajwanu. Tuvalu odrzuciło ofertę chińskich firm, które chciały wesprzeć budowę sztucznych wysp, mających pomóc mu uporać się z podnoszącym się poziomem morza - przekazał w czwartek szef MSZ Tuvalu Simon Kofe, chwaląc przy tym relacje swojego kraju z Tajwanem.
22.11.2019

Porozumienie między Orlen Lietuva a Kolejami Litewskimi - przedłużone

Orlen Lietuva, litewska spółka z Grupy Orlen, przedłużyła porozumienie o współpracy z Kolejami Litewskimi. Umowa pozwoli na utrzymanie dotychczasowego wolumenu przewożonych produktów do krajów bałtyckich i przyczyni się do znacznego zwiększenia transportu produktów do Polski - podał PKN Orlen.
20.11.2019

Współpraca PKP PLK i Kolei Litewskich w sprawie bezpieczeństwa na Rail Baltica

PKP Polskie Linie Kolejowe będą współpracować z Kolejami Litewskimi w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa na litewskim odcinku międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica od polsko-litewskiej granicy do Kowna.
13.11.2019

Bahamy szacują straty po przejściu huraganu Dorian: Zginęło 7 osób

Pierwszy oficjalny bilans strat po przejściu huraganu Dorian wskazuje, że zginęło 7 osób - powiedział we wtorek premier rządu Bahamów Hubert Minnis. "Trzeba liczyć się z większą liczbą zabitych" - dodał. Huragan zbliża się do przylądka Canaveral na Florydzie.
04.09.2019

Litwa: Prokuratura potwierdziła zatrzymanie podejrzanego ws. zanieczyszczenia ropy

Prokuratura Generalna Litwy potwierdziła w piątek, że Roman Rużeczko, b. dyrektor generalny firmy Samartransneft-Terminal, podejrzany w rosyjskim śledztwie w sprawie zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń, w środę został zatrzymany w Wilnie. O zatrzymaniu w czwartek informował TASS.
19.07.2019

Zysk netto Grupy Orlen w II kwartale br. wyniósł 1,6 mld zł

Zysk netto Grupy Orlen w II kwartale 2019 r. wyniósł 1,6 mld zł przy wyniku ponad 1,7 mld zł w tym samym okresie 2018 r. Przychody Grupy Orlen w II kwartale 2019 r. osiągnęły 29,2 mld zł, a w analogicznym okresie 2018 r. było to 26,7 mld zł – wynika z danych koncernu.
19.07.2019

PKN Orlen: Przyszłość petrochemii to integracja, digitalizacja, innowacyjność i biokomponenty

Szansą dla rafinerii i petrochemii jest integracja. Przyszłość petrochemii to digitalizacja, innowacyjność i wyspecjalizowane produkty, a także biokomponenty – mówił podczas 6. Kongresu Polska Chemia członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński.
06.06.2019

Litwa: Rozpoczęto odbudowę kolei z Możejek do Renge

Na Litwie rozpoczęto odbudowę linii kolejowej z Możejek do łotewskiego Renge - poinformował w poniedziałek szef przedsiębiorstwa Vitras-S Michaił Lipkin. Odcinek tego połączenia, ważny dla rafinerii Orlen Lietuva, zdemontowały w 2008 roku Litewskie Koleje (LG).
04.06.2019

Spółka Orlen Lietuva odmówiła przyjęcia zanieczyszczonej ropy z Rosji

Spółka Orlen Lietuva odmówiła przyjęcia dwóch tankowców z zanieczyszczoną ropą z Rosji – pisze w czwartek litewski dziennik "Verslo Żinios". Surowiec zanieczyszczony chlorkami organicznymi nie został wyładowany w Butyndze i nie trafił do przerobu w Możejkach.
16.05.2019

ORLEN: Do Polski sprowadzamy 50 procent ropy spoza Rosji (wideo)

Blisko połowa ropy naftowej sprowadzanej do Polski przez PKN ORLEN pochodzi już spoza Rosji. To efekt dywersyfikacji dostaw surowca i systematycznego poszerzania współpracy biznesowej z firmami spoza Europy, między innymi z Saudi Aramco Oil Company. Podejmowane działania w tym zakresie umożliwiają uzyskanie korzystnego z punktu widzenia PKN ORLEN miksu rop, prowadzącego do optymalizacji produkcji i pozytywnego wpływu na finalną jakość i cenę produktów dla klientów PKN ORLEN oraz stabilność na rynku. Miesięcznie do płockiej rafine
12.04.2019

Morawiecki: Możejki to żywy pomnik Lecha Kaczyńskiego

Możejki to żywy pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, łączący krwiobiegi gospodarcze Polski i Litwy, tworzący dobre perspektywy na przyszłość – mówił w piątek w Możejkach na Litwie premier Mateusz Morawiecki. Szef litewskiego rządu Saulius Skvernelis podkreślał bliskie relacje obu krajów.
05.04.2019

PKN Orlen ponownie sprowadzi ropę z Angoli

PKN Orlen ponownie sprowadzi z Angoli 130 tys. ton ropy naftowej. Ładunek dotrze do Naftoportu w Gdańsku w czerwcu. Pierwszy transport surowca z tego kierunku płocki koncern sprowadził w lutym.
25.03.2019

ORLEN wzmacnia relacje z Saudi Aramco

Maksymalnie ok. 800 tys. ton ropy saudyjskiej w ciągu sześciu miesięcy może sprowadzić PKN ORLEN na mocy umowy podpisanej z Saudi Aramco Products Trading Company – spółką córką saudyjskiego producenta. To ważny krok gwarantujący stabilność dostaw do europejskich rafinerii koncernu. Na mocy odrębnej umowy handlowej, dostawca z Arabii Saudyjskiej zobowiązał się także do zakupu ciężkiego oleju opałowego produkowanego przez ORLEN Lietuva. W ten sposób PKN ORLEN poprzez litewską spółkę z Grupy ORLEN wzmacnia strategiczną współpracę z
22.03.2019

H.Cegielski-Poznań S.A wyda 70 mln zł na rozbudowę i modernizację

70 mln zł planuje wydać na rozbudowę i modernizację H.Cegielski-Poznań S.A (HCP). Spółka podkreśliła, że obecne inwestycje w park maszynowy są największe od niemal dwóch dekad; mają się przełożyć na zwiększenie potencjału produkcyjnego i wzrost liczby klientów.
05.11.2018

Czaputowicz: Litwa jest dla Polski ważnym sojusznikiem

Litwa jest dla Polski ważnym sojusznikiem; dobre relacje są utrzymywane na najwyższym poziomie – oświadczył w czwartek w Wilnie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego litewski odpowiednik Linas Linkeviczius zauważył, że współpraca między krajami jest coraz intensywniejsza.
13.09.2018

PKP Cargo podpisało porozumienie o współpracy z kolajami towarowymi Grupy Wyszehradzkiej

PKP Cargo, ZSSK CARGO (Słowacja), Rail Cargo Hungaria Zrt (Węgry) i České Dráhy Cargo (Czechy) podpisały w czwartek porozumienie o współpracy, którego celem jest wzrost przewozów towarów pociągami w krajach Grupy Wyszehradzkiej i w europejskim korytarzu transportowym północ-południe - podało PKP Cargo.
06.09.2018

PKN Orlen planuje budowę systemu blendingu ropy ze zbiornikami magazynowymi

PKN Orlen ogłosił zapytanie ofertowe na budowę do 2020 r. w swoim płockim zakładzie systemu blendingu ropy naftowej z trzema zbiornikami po 50 tys. metrów sześc. każdy do magazynowania surowca. Oferty w postępowaniu można zgłaszać do 7 września – podała w ogłoszeniu spółka.
20.08.2018

Eksperci: Zwiększony import diesla z Możejek jak najbardziej wskazany

Plany PKN Orlen zwiększenia importu oleju napędowego z rafinerii w Możejkach na Litwie są racjonalne - oceniają eksperci. Wskazują, ze polski rynek cierpi na niedobór krajowego diesla, więc dla Orlenu import z Możejek jest biznesowo uzasadniony.
14.08.2018

PKN Orlen zainteresowany akwizycjami stacji paliw poza Polską

PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku.
14.08.2018

PKN Orlen i Litewskie Koleje rozszerzają współpracę, odbudowa torów do Renge do końca '19

PKN Orlen i Koleje Litewskie podpisały we wtorek porozumienie o rozszerzeniu współpracy. Równocześnie ruszyła odbudowa torów z rafinerii Orlenu w Możejkach do łotewskiego Renge. Orlen zapowiedział budowę w Możejkach nowej instalacji petrochemicznej.
14.08.2018

XXII edycja Baltic Sail Gdańsk za nami

To były cztery bardzo słoneczne dni, spędzone w morskim klimacie, z żeglarską przygodą i szantami w tle oraz edukacyjnym zacięciem. Już po raz 22. mieliśmy okazję kultywować morską tradycję Gdańska.
18.07.2018

Niesamowite żaglowce w Gdańsku. Rozpoczął się zlot Baltic Sail (foto, wideo)

28 żaglowców, 110 rejsów po Zatoce Gdańskiej, 900 żeglarzy i mnóstwo innych atrakcji. W Gdańsku w czwartek rozpoczął się zlot Baltic Sail. Żeglarskie święto potrwa do niedzieli. W tym roku jest częścią V Światowego Zjazdu Gdańszczan.
05.07.2018

Żeglarski zawrót głowy - 22. Baltic Sail na Motławie, zatoce i na lądzie

Aż 110 rejsów dla chętnych na morską przygodę, 30 godzin koncertów szantowych, parada 80 jednostek pływających, 27 zabytkowych jachtów, bitwa morska, 900 żeglarzy z Europy - zlot żaglowców Baltic Sail to wydarzenie, którego nie można przegapić!
04.07.2018

Premier: Inwestycja w Możejki dzięki wizji i determinacji Lecha Kaczyńskiego

Inwestycję w rafinerię w Możejkach, która jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa energetycznego zawdzięczamy wizji i determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił w niedzielę w Możejkach premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem.
03.06.2018

Premier Mateusz Morawiecki przybył z wizytą na Litwę

W niedzielę przed południem premier Mateusz Morawiecki przybył z wizytą na Litwę, gdzie odwiedzi rafinerię PKN Orlen w Możejkach oraz spotka się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem.
03.06.2018

W niedzielę premier Morawiecki na Litwie w rafinerii Możejki i w Estonii

W niedzielę w Tallinie premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w obchodach 100-lecia uzyskania niepodległości przez Estonię i spotka się z premierami Estonii, Litwy i Łotwy. Wcześniej szef polskiego rządu odwiedzi rafinerię PKN Orlen w Możejkach.
01.06.2018

Litwa nie wyklucza możliwości zaskarżenia decyzji KE ws. Gazpromu

Premier Litwy Saulius Skvernelis nie wyklucza, że Litwa zaskarży decyzję KE w związku z ugodą z Gazpromem. Premier wskazał, że w kwestii naruszenia konkurencyjności wobec wszystkich powinny być stosowane jednakowe kryteria.
25.05.2018

PKN Orlen i Saudi Aramco o perspektywach współpracy w zakresie dostaw ropy

Przedstawiciele PKN Orlen i saudyjskiego koncernu Saudi Aramco, jednego z czołowych światowych producentów ropy naftowej, rozmawiali w piątek o perspektywach rozwoju współpracy między tymi podmiotami w zakresie dostaw surowca - poinformował płocki koncern.
12.05.2018

Zysk netto grupy Orlen w 1 kw. 2018 r. wyniósł 1,04 mld zł

Zysk netto grupy Orlen w 1 kw. 2018 r. wyniósł 1,04 mld zł przy 2,08 mld zł w tym samym okresie 2017 r. Zysk netto PKN Orlen w 1 kw. 2018 r. osiągnął poziom 788 mln zł, gdy w analogicznym okresie 2017 r. było to 1,27 mld zł – wynika z danych finansowych spółki.
26.04.2018

Valdas Adamkus: Litwa nie zapomni wsparcia Polski

Litwa nie zapomni politycznego i prawnego wsparcia Polski – powiedział były prezydent Litwy Valdas Adamkus podczas otwarcia w środę w Wilnie I Litewsko-Polskiego Forum Ekonomicznego "Partnerstwo Strategiczne".
25.04.2018

Minister energetyki Litwy dla „Rz”: Kwestia potencjalnej sprzedaży Możejek nie jest już brana pod uwagę

Dziś rozmawiamy o przyszłych inwestycjach Orlenu na Litwie. Skoro tak jest, to - jak rozumiem - kwestia potencjalnej sprzedaży Możejek nie jest już brana pod uwagę - mówi środowej "Rzeczpospolitej" Zygimantas Vaiciunas, minister energetyki Litwy.
18.04.2018

130 000 t ropy z Iranu w gdańskim Naftoporcie. Trafi do płockiej rafinerii (foto, wideo)

130 000 t ropy z Iranu dotarło w piątek do Naftoportu w Gdańsku. Dostawa przeznaczona jest dla PKN ORLEN. Do Polski z wyspy Kharg płynęła prawie miesiąc.
13.04.2018

Litwa/Ekspert: Umowa na dostawy gazu LNG z USA to sygnał dla Rosji

Litewskie spółki Klaipedos nafta i Lietuvos duju tiekimas podpisały w Waszyngtonie umowę z amerykańską spółką Freeport LNG na dostawy gazu skroplonego. Zdaniem litewskiego eksperta Romasa Szvedasa to znaczący sygnał dla Rosji, która dominowała na tym rynku.
04.04.2018

W środę spotkanie w sprawie kolejnej dostawy amerykańskiego gazu na Litwę

Na obronę przestrzeni powietrznej państw bałtyckich należy spojrzeć bardziej poważnie – uważa prezydent Litwy Dalia Grybauskiate. Jej zdaniem nie wystarczą jedynie środki odstraszające i dlatego należy przedsięwziąć też działania obronne.
03.04.2018

Obajtek: Kluczowe znaczenie Orlen Lietuva dla bezpieczeństwa regionu bałtyckiego

Orlen Lietuva ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa regionu bałtyckiego - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który w środę rozmawiał z kadrą litewskiej spółki m.in. o jej planach. Obajtek dodał, że PKN Orlen zależy na silnej pozycji Orlen Lietuva.
29.03.2018

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen: rozważamy uruchomienie procesu rozbudowy rafinerii w Możejkach

Klimat biznesowy na Litwie uległ istotnej poprawie; rozważamy uruchomienie procesu rozbudowy rafinerii w Możejkach, by m.in. obniżyć koszty produkcyjne – mówił w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
28.03.2018

PKN Orlen podpisał porozumienie o współpracy z litewskim rządem

Wzajemne wsparcie dla realizowanych bądź rozważanych inwestycji m.in. infrastrukturalnych dotyczących Orlen Lietuva - zakłada porozumienie podpisane we wtorek w Wilnie przez prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka z przedstawicielami litewskiego rządu.
27.03.2018

Transport irańskiej ropy dla PKN Orlen w drodze do Gdańska

W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.
21.03.2018

Będzie planowy postój remontowy w rafinerii Unipetrolu z grupy Orlen

Należąca Unipetrolu z grupy Orlen rafineria w Kralupach na Wełtawą, jedna z dwóch w Czechach, przygotowuje się do planowego postoju remontowego, największego w historii tego zakładu. Potrwa on od 27 marca do 9 maja. Koszt całej operacji wyniesie 1,1 mld CZK.
19.03.2018

Obajtek: Efektem konsolidacji Orlenu i Lotosu podmiot z międzynarodowym potencjałem

Konsolidacja PKN Orlen i Grupy Lotos pozwoliłaby stworzyć podmiot z międzynarodowym potencjałem, wzmacniający bezpieczeństwo Polski, którego giełdowa wartość mogłaby przekroczyć nawet 50 mld zł – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w odpowiedzi spółki na pytania PAP.
13.03.2018

MPiT: Potencjalne dziedziny współpracy Polska-Litwa m.in. energetyka, rozwój inwestycji bezpośrednich

Potencjalne dziedziny współpracy między Polską a Litwą wskazane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii to energetyka, rozwój inwestycji bezpośrednich, infrastrukturalnych, termoizolacja budynków. Resort informuje też, że nadwyżka handlowa z Litwą wynosi 60 proc
09.03.2018

Litewskie i polskie koleje zapowiadają szybsze połączenie

Litewskie i polskie koleje zapowiadają szybsze połączenie pomiędzy Wilnem i Warszawą. Goszczący w Wilnie prezes PKP Krzysztof Mamiński podczas piątkowej konferencji prasowej powiedział, że zostanie to osiągnięte jak najszybciej.
09.02.2018

Orlen Lietuva ma nowy zbiornik na ropę w terminalu morskim w Butyndze

Orlen Lietuva, litewska spółka z grupy PKN Orlen, uruchomiła w terminalu w Butyndze nad Morzem Bałtyckim nowy zbiornik o pojemności 52 tys. metrów sześc. To szósty tam tego typu obiekt. Magazynowana będzie w nim ropa naftowa z tankowców, które zaopatrują w surowiec rafinerię w Możejkach.
01.02.2018

Kochalski: Plan wykupu akcji Unipetrolu elementem strategii dla grupy Orlen

Plan przejęcia wszystkich udziałów w czeskim Unipetrolu, w którym PKN Orlen ma obecnie 62,99 proc. akcji, jest elementem strategii płockiego koncernu skoncentrowanej na efektywności i stabilności grupy kapitałowej Orlen – powiedział wiceprezes spółki Mirosław Kochalski.
25.01.2018

Litwa/Premier: Służby specjalne nie mogą wtrącać się w działalność dużych firm

Premier Litwy Saulius Skvernelis zapowiedział w czwartek opracowanie mechanizmu zapobiegającego ingerencji służb specjalnych w działalność przedsiębiorstw strategicznych, do których zalicza się litewska spółka polskiego koncernu naftowego, Orlen Lietuva.
25.01.2018

Litwa: Rząd będzie mógł kontrolować transakcje Orlen Lietuva

Rząd w Wilnie będzie mógł kontrolować transakcje przedsiębiorstw strategicznych z kapitałem państwowym i zagranicznym, jeśli będą one przewyższały 10 proc. rocznego dochodu spółek – postanowił w piątek litewski Sejm. Do takich spółek zalicza się m.in. Orlen Lietuva.
12.01.2018

PKN Orlen: Michał Rudnicki nowym dyrektorem generalnym Orlen Lietuva

Michał Rudnicki został nowym dyrektorem generalnym Orlen Lietuva - poinformował we wtorkowym komunikacie prasowym PKN Orlen.
02.01.2018

Litwa odwołała się od grzywny KE za rozebranie torów na Łotwę

Litewska państwowa spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) odwołała się od decyzji Komisji Europejskiej o nałożeniu kary 28 mln euro za demontaż torów na Łotwę, z których korzystał Orlen Lietuva.
15.12.2017

Litwa odbuduje tory na Łotwę, ale odwoła się od grzywny za ich rozebranie

Rząd Litwy zobowiązał państwową spółkę kolejową LG do odwołania się od decyzji Komisji Europejskiej o nałożeniu kary 28 mln euro za demontaż torów na Łotwę, z których korzystał Orlen Lietuva. Przyjął też decyzję o odbudowaniu rozebranych torów.
07.12.2017

PKN Orlen kupił 90 tys. ton ropy naftowej z Kazachstanu

PKN Orlen kupił, w formule spot, 90 tys. ton kazachskiej ropy naftowej typu CPC - Caspian Pipeline Consortium. Tankowiec z surowcem, który wyruszył ostatnio z portu w Noworosyjsku, spodziewany jest w Gdańsku na początku grudnia.
17.11.2017

Tankowiec z USA dostarczył ropę dla PKN Orlen (wideo)

Do portu w Gdańsku dopłynął tankowiec Almi Explorer z blisko 100 tys. ton ropy naftowej WTI z USA, która zostanie skierowana do przerobu w rafinerii PKN Orlen w Płocku, największym tego typu kompleksie w Polsce. Surowiec trafi tam rurociągiem, po wyładunku w Naftoporcie.
31.10.2017

Recykling statków – nowe decyzje wykonawcze Komisji UE

Nieekologiczne i niebezpieczne praktyki w zakresie demontażu statków pozostają poważnym problemem gospodarki morskiej. Pod koniec okresu eksploatacji większość dużych komercyjnych statków morskich podlega demontażowi w zakładach stosujących metody łączące się z poważnymi konsekwencjami dla środowiska i zdrowia. Jednocześnie demontaż statków podlega czynnikom rynkowym. Koszty utrzymania przestarzałej floty, stawki przewozowe i cena złomu wpływają na to, kiedy statek zostanie poddany rozbiórce. Wybór miejsca demontażu zależy
24.10.2017

Polocktransneft Druzhba z roszczeniem wobec Orlen Lietuva za ropę z rurociągu

Polocktransneft Druzhba, spółka zarządzająca białoruskim odcinkiem rurociągu naftowego „Przyjaźń”, wystąpiła z pozwem przeciw Orlen Lietuva, domagając się ok. 307 mln zł odszkodowania za ropę wypompowaną w 2014 r. z magistrali przez litewską spółkę PKN Orlen.
19.10.2017

Litwa zaskarży karę KE za demontaż torów, z których korzystał Orlen

Litewska państwowa spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) zaskarży decyzję KE o ukaraniu jej grzywną w wysokości prawie 28 mln euro za rozebranie torów z Możejek do granicy z Łotwą, z których korzystał Orlen – poinformował w środę dyrektor generalny LG Mantas Bartuszka.
18.10.2017

Orlen Lietuva największą firmą w krajach bałtyckich

Orlen Lietuva największa firmą w krajach bałtyckich – wynika z rankingu przygotowanego przez międzynarodową firmę Coface. W 2016 roku przychody spółki-córki PKN Orlen wyniosły 3,267 mld euro. Na drugim miejscu uplasowała się litewska Vilniaus Prekyba z ubiegłorocznymi obrotami na poziomie 3,25 mld euro.
05.10.2017

KE: 28 mln euro kary dla Litwy za demontaż torów, z których korzystał Orlen

KE nałożyła na litewskie koleje grzywnę ok. 28 mln euro za łamanie przepisów ochrony konkurencji poprzez usunięcie odcinka torów łączącego Litwę z Łotwą. W wyniku ich demontażu Orlen był zmuszony do korzystania z dłuższej drogi, by przewozić ładunki na Łotwę.
02.10.2017

Minister transportu Litwy: Nie godzimy się na karę za rozebranie torów z Możejek

Litwa będzie broniła swojego interesu ws. poniedziałkowej decyzji KE o ukaraniu jej grzywną w wysokości prawie 28 mln euro za rozebranie torów z Możejek do granicy z Łotwą – oznajmił litewski minister transportu Rokas Masiulis.
02.10.2017

Dzięki spółkom PKN Orlen pierwszy transport asfaltu z Litwy drogą morską

Dzięki współpracy spółek grupy PKN Orlen, Orlen Lietuva i Orlen Asfalt, po raz pierwszy w historii Litwy, w tamtejszym porcie w Kłajpedzie, doszło do załadunku asfaltu na statek i wysłania go do klientów, w Szwecji i Norwegii - podał we wtorek Orlen Asfalt.
19.09.2017

Litewski terminal odbierze próbną dostawę LNG od Shella

15 września ma dojść do pierwszej, próbnej dostawy małotonażowego LNG do pływającego terminalu LNG w Kłajpedzie. To efekt podpisania niedawno kontraktu przez Klaipedos Nafta i Shell.
15.09.2017

Na Litwę dotarła pierwsza dostawa amerykańskiego LNG

Do Kłajpedy, litewskiego portu nad Bałtykiem, wpłynął w poniedziałek zbiornikowiec ze skroplonym gazem ziemnym (LNG) ze Stanów Zjednoczonych. To pierwsza dostawa amerykańskiego gazu do krajów bałtyckich i jedna z pierwszych do Europy Wschodniej.
21.08.2017

Małecki: Zakup Możejek korzystny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego

Z perspektywy czasu widać, że zakup litewskiej rafinerii Możejki w 2006 r. przez PKN Orlen był korzystny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz pod względem ekonomicznym - uważa b. szef Agencji Wywiadu, ekspert Fundacji Kazimierza Pułaskiego - Grzegorz Małecki.
10.08.2017

Tchórzewski: Rafineria Możejki za 2016 r. przyniosła ok. 900 mln zł zysku

Rafineria Możejki na Litwie w ubiegłym roku przyniosła ok. 900 mln zł zysku - poinformował w TVP Info minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że ten rok wskazuje na to, że rafineria będzie "na dużym plusie".
07.08.2017

Morawiecki: Medżenerowie z Orlenu odbudowują rentowność Możejek

Litwini spowodowali, że kupiona przez Orlen rafineria w Możejkach przez wiele lat była deficytowa - ocenił w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że cały czas jest ona w "bardzo trudnym stanie", ale menadżerowie z Orlenu "odbudowują rentowność" rafinerii.
07.08.2017

Więcej amerykańskeigo LNG na Litwie

Wiceprezydent USA Mike Pence jest przekonany, że transport gazu skroplonego (LNG) zakupionego przez Litwę od USA nie będzie jednorazową transakcją.
01.08.2017

Na Litwę płynie pierwsza dostawa LNG z Nigerii

Litwini czekają na pierwszą dostawę LNG z Nigerii – poinformował portal biznesalert.pl. Ładunek ma dotrzeć do terminala FSRU w Kłajpedzie na początku sierpnia. 140 m3 gazu od amerykańskiego Koch Supply & Trading kupiła litewska spółka Lietuvos Duju Tiekimas.
27.07.2017

Naimski o porozumieniu Orlen Lietuva z litewskimi kolejami ws. taryf przewozowych

Porozumienie między litewską spółką kolejową Lietuvos Geleżinkeliai i Orlen Lietuva w jakimś sensie normuje sytuację, która była nienormalna - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
30.06.2017

Pierwszy transport amerykańskiego LNG dla Litwy będzie z rynku spot

Litewska spółka Lietuvos Duju Tiekimas pierwszy transport amerykańskiego LNG kupiła na rynku spot - poinformował PAP prezes LDT Mantas Mikalajunas. Transport dotrze do Kłajpedy w drugiej połowie sierpnia, a gaz częściowo trafi do wielkiego magazynu na Łotwie.
29.06.2017

Podpisano umowę rozwiązującą problemy Orlen Lietuva

Litewska spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) i spółka polska Orlen Lietuva podpisały w środę umowę partnerską, która kończy kilkuletni spór dotyczący taryf za przewóz ładunku koleją, rozwiązuje problemy logistyczne rafinerii oraz zwiększy jej rentowność.
28.06.2017

Litwa: Problemy inwestycji PKN Orlen w rafinerii w Możejkach

Płocki koncern PKN Orlen, który pod koniec 2006 roku nabył jedyną w krajach bałtyckich rafinerię w Możejkach na Litwie, od początku boryka się z problemami, najpierw stwarzanymi przez stronę rosyjską, a następnie – litewską.
28.06.2017

Na Litwę popłynie pierwsze LNG z USA

Litwa zamówiła pierwszą dostawę LNG z USA – poinformował portal The Baltic Course, cytowany przez biznesalert.pl. Umowę w tej sprawie litewska spółka Lietuvos Duju Tiekimas (LDT) podpisała z amerykańskim Cheniere Marketing International. Pierwsza dostawa gazu powinna przypłynąć na Litwę w połowie sierpnia.
27.06.2017

Orlen Lietuva i litewskie koleje osiągnęły porozumienie

Litewska państwowa spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) i polska spółka naftowa Orlen Lietuva osiągnęły porozumienie w spornej kwestii dotyczącej taryf za przewóz ładunku koleją.
27.06.2017

Władze zagrożonego zatopieniem Tuvalu apelują do Trumpa

Władze Tuvalu, liczącego 11 tys. mieszkańców miniaturowego kraju złożonego z dziesiątków koralowych wysepek na Oceanie Spokojnym i zagrożonego zmianami klimatycznymi, zwróciły się do prezydenta USA Donalda Trumpa, aby nie odstępował od porozumienia paryskiego.
13.05.2017

Marynarka wojenna Chin informuje o odparciu ataku piratów u wybrzeży Somalii

Chińska marynarka wojenna poinformowała, że jej siły specjalne odparły atak piratów na frachtowiec płynący pod banderą Tuvalu w Zatoce Adeńskiej u wybrzeży Somalii – podała w poniedziałek agencja Associated Press.
10.04.2017

Zysk netto PKN Orlen za 2016 r. na rekordowym poziomie 5,4 mld zł

Zysk netto PKN Orlen za 2016 r. osiągnął rekordowy w historii spółki poziom 5,4 mld zł i był wyższy o 4,3 mld zł od uzyskanego w 2015 r. Spółka planuje wypłatę dywidendy za 2016 r. w wysokości 3 zł na akcję, najwięcej w historii płockiego koncernu.
15.03.2017

PKN Orlen z umową na ropę z Iranu

PKN Orlen kupił 1 mln baryłek ropy typu Iranian Light. Ładunek surowca z Iranu trafi drogą morską do gdańskiego Naftoportu w styczniu 2017 r., a następnie rurociągiem do rafinerii koncernu w Płocku – poinformowała w środę spółka.
14.12.2016

Statoil skutecznie zastępuje Gazprom na Litwie

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", do terminalu w Kłajpedzie wpłynął dziś rano gazowiec Arctic Voyager z jedenastą w tym roku dostawą LNG z Norwegii koncernu Statoil.
28.07.2016

Zadłużony litewski przewoźnik przedłużył czarter na dwa tankowce

Litewski armator, Lithuanian Shipping Company (LSC), uratował dwie jednostki przed sprzedażą. Bliski bankructwa zakład zdobył na ten cel pożyczkę od Crédit Agricole Corporate and Investment Bank.
22.06.2016

W porcie Kłajpeda znów rosną przeładunki. To lider regionu

W pierwszym kwartale przeładunki w porcie Kłajpeda wzrosły o 10,8 proc., do 10,02 mln ton w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.
05.05.2016

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.