• <
Baltexpo2023_duży

Będzie planowy postój remontowy w rafinerii Unipetrolu z grupy Orlen

pc

19.03.2018 21:48 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Będzie planowy postój remontowy w rafinerii Unipetrolu z grupy Orlen

Partnerzy portalu

Będzie planowy postój remontowy w rafinerii Unipetrolu z grupy Orlen - GospodarkaMorska.pl

Należąca Unipetrolu z grupy Orlen rafineria w Kralupach na Wełtawą, jedna z dwóch w Czechach, przygotowuje się do planowego postoju remontowego, największego w historii tego zakładu. Potrwa on od 27 marca do 9 maja. Koszt całej operacji wyniesie 1,1 mld CZK.

W związku z planowanym postojem remontowym nastąpi przerwa w pracy rafinerii w Kralupach. Stopniowe zatrzymywanie procesów produkcyjnych rozpocznie się już 20 marca – poinformował w poniedziałek Unipetrol.

Jak podkreślił odpowiadający za pion produkcji w rafinerii w Kralupach Jaroslav Hacko, planowy postój związany jest z koniecznością przeglądu i konserwacji instalacji we wszystkich obszarach, zgodnie z wymogami prawnymi, technicznymi i technologicznymi.

„To także okazja do realizacji projektów inwestycyjnych oraz zmian technologicznych, które w przeciwnym razie musiałyby być prowadzone w czasie pracy lub w trakcie częściowego wyłączenia instalacji, co mogłoby wpłynąć na płynność i efektywność ekonomiczną tych operacji” – wyjaśnił Hacko, cytowany w komunikacie Unipetrolu.

Spółka podała, że 400 mln CZK w ramach ogólnych kosztów związanych z postojem remontowym zarezerwowano na inwestycje, dotyczące projektów rozwojowych.

„Postój remontowy w kralupskiej rafinerii będzie największy w jej historii” – zaznaczył Unipetrol, zwracając uwagę, że podobny miał miejsce jesienią 2013 r, ale obecny wyróżnia większy zakres prac serwisowych i inwestycji w wielu obszarach, w tym obejmujących kluczowe obiekty.

„Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, osiągniemy pełną zdolność produkcyjną ponownie 16 maja” – zapowiedział kierownik produkcji w rafinerii w Kralupach.

Rafineria w Kralupach jest jednym z dwóch tego typu zakładów w Czechach. Oba, wraz z rafinerią w Litvinowie, należą do grupy Unipetrol i posiadają zdolność przerobu ropy naftowej na poziomie 8,7 mln ton.

W 2005 r. PKN Orlen nabył 62,99 proc. akcji Unipetrolu. Z końcem lutego tego roku zrealizował z kolei płatności na rzecz akcjonariuszy, którzy odpowiedzieli na wcześniejsze wezwanie płockiego koncernu na wykup akcji czeskiej spółki. Łączna wartość tej transakcji wyniosła ok. 3,5 mld zł. W ten sposób PKN Orlen zapewnił sobie ponad 94 proc. udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki.

Zysk netto grupy Unipetrol za 2017 r. wyniósł prawie 8,7 mld CZK. Natomiast cała grupa kapitałowa Orlen osiągnęła w 2017 r. ponad 7,17 mld zł zysku netto.

Grupa Orlen zarządza w sumie sześcioma rafineriami o łącznych mocach przerobowych ropy naftowej wynoszących 35,2 mln ton w ciągu roku. Największa z nich, o zdolności przerobu 16,3 mln ton surowca rocznie, znajduje się w głównym kompleksie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku.

Pozostałe rafinerie grupy Orlen, znajdują się też w Trzebini i Jedliczu na terenie Polski oraz w Możejkach na Litwie, gdzie działa spółka zależna płockiego koncernu Orlen Lietuva - to jedyna rafineria w krajach bałtyckich o mocach produkcyjnych 10,2 mln ton rocznie.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.