• <
BOTA_2023

Valdas Adamkus: Litwa nie zapomni wsparcia Polski

pc

25.04.2018 22:01 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Valdas Adamkus: Litwa nie zapomni wsparcia Polski

Partnerzy portalu

Valdas Adamkus: Litwa nie zapomni wsparcia Polski - GospodarkaMorska.pl

Litwa nie zapomni politycznego i prawnego wsparcia Polski – powiedział były prezydent Litwy Valdas Adamkus podczas otwarcia w środę w Wilnie I Litewsko-Polskiego Forum Ekonomicznego "Partnerstwo Strategiczne".

Adamkus wskazał, że należy też pamiętać o wspólnej przyszłości i współpracy gospodarczej.

"Litwa nie zapomni ani politycznego, ani prawnego wsparcia Polski, wspólnych działań, za które serdecznie dziękuję. Nasza współpraca to jednak nie tylko przeszłość, to również wspólna przyszłość – powiedział Adamkus. - Jesteśmy i zawsze będziemy sąsiadami, dlatego wzajemne zrozumienie i współpraca we wszystkich dziedzinach jest konieczna".

I Litewsko-Polskie Forum Ekonomiczne "Partnerstwo Strategiczne" odbywa się pod patronatem premierów Polski i Litwy, Sauliusa Skvernelisa i Mateusza Morawieckiego. Uczestniczy w nim około 200 osób.

W liście premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników forum, który odczytał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, wyrażono nadzieję, że to "ważne wydarzenie wytyczy nową drogę dla kontaktów gospodarczych między Polską i Litwą, krajami, które są bliskimi partnerami i sojusznikami".

Premier Morawiecki wskazał, że Polskę i Litwę łączy nie tylko bliskość geograficzna i dziedzictwo historyczno-kulturalne, łączą też "wspólne wartości i dążenia, podobne spojrzenie na wiele zagadnień polityki międzynarodowej".

"Te elementy tworzą solidną bazę naszej współpracy obustronnej" - napisał Morawiecki. Szef polskiego rządu wskazał, że "polsko-litewski dialog jest bardzo intensywny, a współpraca w wielu dziedzinach – owocna i harmonijna". Zaznaczył, że "relacje między naszymi krajami nie układały się nigdy lepiej niż dziś".

Premier Litwy Saulius Skvernelis, występując podczas Forum zaznaczył, że "Polska jest najważniejszym sąsiednim partnerem strategicznym Litwy". Wyrażając zadowolenie ze współpracy dwustronnej, Skvernelis przypomniał, że Polska jest trzecim partnerem handlowym Litwy i drugim eksporterem litewskich produktów. Przypomniał też, że każdego roku Litwę odwiedza około 150 tys. polskich turystów i liczba ta ciągle rośnie.

Litewski premier podkreślił znaczenie wspólnych wielkich projektów infrastrukturalnych: działającego już połączenia elektroenergetycznego LitPol Link, projektowanego połączenia gazowego, rozbudowywania i modernizowania połączeń drogowych. Wyraził zadowolenie, że od maja LOT zwiększa liczbę lotów na Litwę, i wyraził nadzieję, że w przyszłości zostanie uruchomione połączenie promowe Kłajpeda-Szczecin-Świnoujście.

"Mam nadzieję, że wszystkie te projekty jeszcze bardziej umocnią nasze kontakty i zacieśnią relacje międzyludzkie" - powiedział premier Skvernelis.

Podczas odbywającego się w Wilnie I Litewsko-Polskiego Forum Ekonomicznego "Partnerstwo Strategiczne" poruszane są tematy polityki przedsiębiorczości w Polsce i na Litwie, współpracy biznesu i państwa, bezpieczeństwa cybernetycznego, wpływu czynnika demograficznego na rozwój biznesu.

Podczas Forum zostały wręczone nagrody Polsko-Litewskiego Forum im. Jerzego Giedroycia - statuetki z brązu przedstawiające dwa wyrastające z jednego pnia drzewa symbolizujące Polskę i Litwę

Nagrodę w kategorii Człowiek Dialogu 100-lecia przyznano pośmiertnie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W kategorii Inwestycja 100-lecia nagrodę przyznano spółce Orlen Lietuva. Nagroda 100-lecia w dziedzinie nauki i kultury została przyznana prof. Henrykowi Samsonowiczowi, polskiemu historykowi, mediewiście, byłemu rektorowi Uniwersytetu Warszawskiego.

Forum Dialogu Polsko-Litewskiego im. Jerzego Giedroycia od sześciu lat działa na rzecz porozumienia między Polską i Litwą w wielu dziedzinach, przede wszystkim w obszarze historii, polityki i kultury.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.