• <

PKN Orlen i Saudi Aramco o perspektywach współpracy w zakresie dostaw ropy

ew

12.05.2018 04:10 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska PKN Orlen i Saudi Aramco o perspektywach współpracy w zakresie dostaw ropy

Partnerzy portalu

PKN Orlen i Saudi Aramco o perspektywach współpracy w zakresie dostaw ropy - GospodarkaMorska.pl

Przedstawiciele PKN Orlen i saudyjskiego koncernu Saudi Aramco, jednego z czołowych światowych producentów ropy naftowej, rozmawiali w piątek o perspektywach rozwoju współpracy między tymi podmiotami w zakresie dostaw surowca - poinformował płocki koncern.

"Saudi Aramco jest naszym ważnym partnerem biznesowym. Współpraca z koncernem wpisuje się w nasze strategiczne cele, zakładające dywersyfikację kierunków dostaw i zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego kraju" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Jak dodał szef płockiego koncernu, największej krajowej spółki rafineryjno-petrochemicznej, spotkania tego typu, jak z przedstawicielami Saudi Aramco, "są szczególnie istotne w kontekście budowania długofalowych relacji i poszukiwania możliwości potencjalnego rozszerzania współpracy".

PKN Orlen przypomniał, że dostawy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej do rafinerii spółki w Płocku realizowane są na podstawie kontraktu długoterminowego. "W kwietniu tego roku, w ramach polityki dywersyfikacji kierunków dostaw prowadzonej przez PKN Orlen, firmy podpisały aneks do umowy, który zwiększa dostarczany wolumen ropy saudyjskiej o 50 proc., do 300 tys. ton surowca miesięcznie" - zwrócił uwagę płocki koncern.

PKN Orlen wyjaśnił, że kontrakt długoterminowy z Saudi Aramco obowiązuje tam do końca 2018 r. z opcją przedłużenia na kolejne lata. "Współpraca z producentem surowca z Zatoki Perskiej wpisuje się w strategię dywersyfikacji kierunków dostaw, w ramach której już ok. 30 proc. ropy przerabianej w grupie Orlen, pochodzi z kierunków alternatywnych" - zaznaczyła spółka.

Według PKN Orlen dla Saudi Aramco współpraca z płockim koncernem "jest okazją do wzmacniania obecności w basenie Morza Bałtyckiego".

Oprócz dostaw z Saudi Aramco, płocki koncern zaopatruje się w ropę naftową poprzez długoterminowe umowy z Rosneft Oil Company i Tatneft Europe AG. Spółka korzysta też z kontraktów terminowych na dostawy surowca m.in. z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Nigerii, Wenezueli i USA, a także z Iranu - w połowie kwietnia do Naftoportu dotarł tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton irańskiej ropy przeznaczonej dla płockiej rafinerii.

Saudi Aramco to światowy lider w wydobyciu i jeden z największych globalnych eksporterów ropy naftowej. Zarządza on zasobami surowca na poziomie 260,8 mld baryłek, a dzienna produkcja wynosi tam 10,2 mln baryłek. Główna siedziba Saudi Aramco znajduje się w Dhahranie; koncern zatrudnia ponad 65 tys. pracowników z całego świata.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie. Jego grupa kapitałowa zarządza w sumie sześcioma rafineriami o łącznych mocach przerobowych ropy naftowej wynoszących 35,2 mln ton w ciągu roku. Są to rafinerie w Płocku, Trzebini i Jedliczu na terenie Polski, a także w Czechach - w Litvinowie i Kralupach oraz w Możejkach na Litwie, gdzie działa spółka Orlen Lietuva - to jedyna rafineria w krajach bałtyckich.

Jak informował wcześniej płocki koncern, jest on przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.