• <
Baltexpo2023_duży

Obajtek: Kluczowe znaczenie Orlen Lietuva dla bezpieczeństwa regionu bałtyckiego

pc

29.03.2018 03:56 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Obajtek: Kluczowe znaczenie Orlen Lietuva dla bezpieczeństwa regionu bałtyckiego

Partnerzy portalu

Obajtek: Kluczowe znaczenie Orlen Lietuva dla bezpieczeństwa regionu bałtyckiego - GospodarkaMorska.pl

Orlen Lietuva ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa regionu bałtyckiego - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który w środę rozmawiał z kadrą litewskiej spółki m.in. o jej planach. Obajtek dodał, że PKN Orlen zależy na silnej pozycji Orlen Lietuva.

Według PKN Orlen prezes płockiego koncernu w trakcie rozmów z pracownikami Orlen Lietuva przekazał informacje na temat podpisanego we wtorek porozumienia z przedstawicielami litewskiego rządu, które "stanowi deklarację wsparcia dla inicjatyw rozwojowych" litewskiej spółki.

"Orlen Lietuva ma kluczowe znaczenie z perspektywy bezpieczeństwa całego regionu bałtyckiego. Dlatego zależało nam na jak najszybszym usankcjonowaniu wzajemnych relacji, a jednocześnie porozumieniu w kwestii najważniejszych kierunków dalszych działań" - powiedział prezes PKN Orlen, cytowany w środowym komunikacie płockiego koncernu.

Obajtek, wśród priorytetowych kwestii związanych z działalnością Orlen Lietuva, wymienił m.in. współpracę z Kolejami Litewskimi. Dodał, że podczas spotkania z dyrektorem generalnym tej spółki "otrzymał deklarację rozpoczęcia odbudowy torów do Renge jeszcze w połowie tego roku".

"Zależy nam na budowie silnej pozycji Orlen Lietuva, co obok korzyści biznesowych gwarantuje także korzyści dla wszystkich pracowników spółki. Plany mamy ambitne, bo dotyczą one nie tylko bieżącego funkcjonowania, ale też projektów, które rozważamy by zapewnić firmie konkurencyjną pozycję w zmieniającym się otoczeniu regulacyjnym i rynkowym" – podkreślił Obajtek.

Podczas wtorkowego pobytu w Wilnie prezes PKN Orlen spotkał się premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem, z którym rozmawiał o kwestiach strategicznych z punktu widzenia litewskiego rządu oraz płockiego koncernu. Z ministrem energetyki Zygimantasem Vaiciunasem oraz ministrem komunikacji Litwy Rokasem Masiulisem szef PKN Orlen podpisał deklarację o wzajemnym zrozumieniu i współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Orlen Lietuva, gdzie 100 proc. udziałów ma PKN Orlen, zarządza jedyną rafinerią w krajach bałtyckich, która znajduje się Możejkach. Spółka jest największym przedsiębiorstwem na Litwie, a jednocześnie największym tamtejszym eksporterem i podatnikiem.

Zdemontowanie w 2008 r. 19 km torów na litewskiej trasie w kierunku łotewskiego miasta Renge spowodowało konieczność transportu produktów Orlen Lietuva dłuższą, liczącą 150 km drogą kolejową.

PKN Orlen informował wcześniej, m.in. w lutym tego roku, że od 2006 r. wydał prawie 4 mld USD na zakup litewskiej rafinerii oraz późniejsze inwestycje w zakład.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.