• <

Wynik wyszukiwania - "syndyk" - Wiadomości

Brazylijski realny local content. Rząd i Petrobas wpompują 6,5 mld BRL w rozwój sektora stoczniowego

Stocznie uratują państwowe kontrakty na PSV oraz OSV dla sektora O&G Offshore. Rząd Brazylii postanowił wesprzeć krajowy przemysł stoczniowy i przeznaczyć specjalny fundusz do przywrócenia aktywności stoczni produkcyjnych i remontowych. Na ten cel Merchant Marine Fund (MMF) otrzymał od rządu kwotę odpowiadającą 1,3 mld dolarów. Priorytetem będzie budowa statków OSV (Offshore Support Vessel) dla morskiego przemysłu wydobywczego.
09.02.2024

Fosen Yard ogłosił upadłość

Norweska stocznia Fosen Yard po raz kolejny w swojej historii ogłosiła upadłość.
09.02.2024

Zakończenie czynności likwidacyjnych w postępowaniu upadłościowym ST3 Offshore sp. z o.o.

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym 15 września 2023 br. została obwieszczona informacja o głównej liście wierzytelności. Oznacza to, że zakończenia czynności likwidacyjnych w postępowaniu upadłościowym ST3 Offshore sp. z o.o., syndyk wskazuje na kolejne czynności zmierzające do zakończenia postępowania. Wierzycielom przysługiwał 14-dniowy termin na złożenie sprzeciwu do listy.
05.12.2023

Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego (Część I)

Orzeczenie w sprawie „Lombard North Central Plc v European Skyjets Ltd” [2022] EWHC 728 (QB), przyniosło bardzo ciekawe i użyteczne praktycznie rozstrzygnięcie, dotyczące warunków kontraktowego wypowiedzenia umowy („contractual termination”), skutkujące rozwiązaniem umowy („cancellation of the contract”). Orzeczenie, co prawda, dotyczy umowy pożyczki związanej z transportem lotniczym, ale ustalenia i zasady przyjęte przez sąd angielski (High Court) w przedmiotowej sprawie, in extenso, mogą mieć zastosowanie do szeroko pojętych um
05.11.2023

Kiedy złożyć wniosek o upadłość przedsiębiorstwa?

Pandemia oraz okoliczności wojny na Ukrainie niewątpliwie spowodowały pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju dotkniętym wciąż wysokim poziomem inflacji. Kryzys dotyczy przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, które w związku z rosnącymi kosztami prowadzenia firmy czy niewypłacalnością kontrahentów coraz częściej zmuszone są sięgać po narzędzia prawne mające pomóc przywrócić płynność finansową (np. restrukturyzacja).
24.10.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w tym roku już ponad 20 tys. nielegalnych imigrantów

W tym roku na Wyspy Kanaryjskie przybyła nienotowana od rekordowego 2006 roku liczba nielegalnych imigrantów – 20,4 tys. Oznacza to, że 2023 rok może zamknąć się największą w historii liczbą osób przybywających z wybrzeży Afryki na ten hiszpański archipelag.
12.10.2023

Prezes PGZ Stoczni Wojennej: po czterech latach od przejęcia osiągnęliśmy zysk na działalności operacyjnej

Stocznia po czterech latach od przejęcia osiągnęła 21 mln zł zysku na działalności operacyjnej - mówił we wtorek prezes PGZ Stoczni Wojennej Paweł Lulewicz. Wiceminister Marcin Horała stwierdził, że gdyby nie rządy PiS-u, w miejscu stoczni stałoby osiedle albo supermarket.
29.08.2023

Niegdyś w stanie upadłości, teraz na siebie zarabia. PGZ Stocznia Wojenna z zyskiem za rok 2022

W 2022 roku, po raz pierwszy od przejęcia spółki przez Polską Grupę Zbrojeniową, PGZ Stocznia Wojenna odnotowała dodatni wynik finansowy. Wdrażane od kilku lat zmiany organizacyjne oraz modernizacja Stoczni zaczynają przynosić wymierne efekty finansowe.
27.07.2023

Rekord urzędników celnych z Hongkongu. Takiej konfiskaty jeszcze nie było

Urzędnicy celni w Hongkongu rozbili duży gang przemytniczy działający w ruchliwym terminalu kontenerowym Kwai Tsing. W sumie zajęto towar o szacunkowej wartości rynkowej około 190 milionów dolarów, co jest największym przypadkiem w historii portu pod względem wartości konfiskaty.
07.07.2023

Wicepremier Sasin: chcemy inwestować w przemysł stoczniowy

Realizujemy plan wzmocnienia potencjału militarnego Polski; chcemy inwestować w przemysł stoczniowy - mówił w sobotę wicepremier Jacek Sasin w Gdyni podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch hal na terenie PGZ Stoczni Wojennej.
19.06.2023

Wmurowano kamień węgielny pod największą inwestycję PGZ Stocznia Wojenna. Tu powstanie "Miecznik" [GALERIA]

Na terenie gdyńskiej Stoczni Wojennej odbył się 17 czerwca piknik skierowany do rodzin stoczniowców oraz mieszkańców. Wydarzenie było połączone z ceremonią wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej hali, w której będą powstawały elementy wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
18.06.2023

Nowoczesny zakład produkcyjny na terenie Portu Gdynia do wynajęcia lub kupna

Spółka w restrukturyzacji – Vistal Offshore – poszukuje od 01.07.2023 r. nabywcy lub dzierżawcy nieruchomości produkcyjnej na obszarze Portu Gdynia. Wynajem blisko 3,5 ha terenu wraz z zabudowaniami będzie możliwy po opuszczeniu tego terenu przez dotychczasowego użytkownika – stocznię Karstensen Shipyard Poland.
10.04.2023

Sprzedaż ST3 Offshore – rozpoczyna się procedura przygotowania umów

20 marca okazał się przełomowym dniem dla szczecińskiej spółki ST3 Offshore. W aukcji ustnej dokonano wyboru oferty złożonej przed duńską spółkę Vestas. Teraz rozpoczyna się procedura przygotowania wszystkich umów.
21.03.2023

Vestas wygrywa przetarg na ST3 Offshore

Szósty przetarg zakończył się sukcesem!
20.03.2023

Kolejny przetarg na sprzedaż ST3 Offshore zakończy się sukcesem? Wpłynęły dwie oferty

Pojawiła się szansa, że niebawem zakończy się saga sprzedaży upadłej spółki ST3 Offshore. W szóstym już przetargu na sprzedaż wpłynęły dwie oferty.
13.03.2023

Kokaina o wartości 677 mln USD przechwycona u wybrzeży Ameryki Południowej

Wspólna operacja amerykańskich i australijskich organów ścigania doprowadziła do zatrzymania międzynarodowej siatki narkotykowej po przechwyceniu 2,4 tony kokainy na pokładzie statku u wybrzeży Ameryki Południowej.
05.03.2023

Czy szósta próba sprzedaży ST³ zakończy się sukcesem?

Czy dynamiczna transformacja energetyczna, rozwój sektora offshore wind w Polsce i budowa terminala instalacyjnego w Świnoujściu wpłynęły na wzrost atrakcyjności zakładu? Syndyk ST³ informuje, że kolejnej szansy na kupno całej fabryki może już nie być.
28.02.2023

ST³ Offshore na sprzedaż po raz szósty

Już po raz szósty szczecińska fabryka stalowych fundamentów dla sektora offshore wind idzie pod młotek.
13.02.2023

Policja w Nowej Zelandii przejęła ponad 3 tony kokainy unoszącej się na Oceanie Spokojnym

Nowozelandzkie służby przejęły 3,2 tony kokainy unoszącej się w odległej części Oceanu Spokojnego po tym, jak międzynarodowy syndykat zajmujący się przemytem narkotyków pozostawił towar na pływającym punkcie tranzytowym.
08.02.2023

Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Jakie mogą być następstwa wprowadzenia przepisów dotyczących przysługującego Skarbowi Państwa prawa pierwokupu nieruchomości położonej w granicach portu lub przystani morskiej? Zapytaliśmy specjalistę.
31.01.2023

Porty: niekonstytucyjny pierwokup nieruchomości lub spółek dla Skarbu Państwa

W ostatnim czasie daje się zauważyć zintensyfikowane prace legislacyjne, których wspólnym mianownikiem jest nadmierne zabezpieczenie Skarbu Państwa. Prace te dotyczą w szczególności tematyki związanej z własnością nieruchomości i ewentualną uprzywilejowaną pozycją Skarbu Państwa w momencie przeniesienia własności leżących w granicach portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Portami takimi są porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu, a więc tereny niezwykle atrakcyjne pod wieloma względami.
20.01.2023

Rejs jak z bajki? Disney chce kupić wycieczkowiec Global Dream

W związku z postępującą likwidacją Genting Hong Kong gigant medialny Disney podobno zwrócił uwagę na jeden z wycieczkowców Genting, Global Dream. Budowa tej jednostki odbywała się w stoczni MV Werften, spółce zależnej Genting, zanim Genting zbankrutował na początku 2022 roku.
15.10.2022

Chińskie stocznie na najwyższym podium. Koreańscy stoczniowcy na drugim stopniu

Spełnia się czarny sen Niemieckiego Stowarzyszenia Stoczniowców. Stocznie Chin i Republiki Korei zdominowały rynek budowy statków i walczą jedynie o miejsce na podium. Stoczniowcy z Republiki Korei w sierpniu spadli z pierwszej pozycji, którą odzyskali po grudniu 2021 r. Nowe zamówienia sprawiły, że chińskim rywalom przypadło pierwsze miejsce pod względem portfela zamówień na nowe statki, według najnowszych danych Clarkson Research i sierpniowego raportu Vessel Value.
14.09.2022

ST³ OFFSHORE na sprzedaż po raz piąty

Szczecińska fabryka stalowych fundamentów dla sektora offshore wind idzie po raz piąty pod młotek.
03.07.2022

Niemiecki rząd chce kupić stocznię w Rostocku

Niemiecki rząd potwierdził, że stanął do przetargu na przejęcie stoczni w Rostocku. Niemiecka marynarka wojenna chce tam stworzyć bazę remontowo-obsługową.
26.06.2022

Ubezpieczenia jachtów – co warto o nich wiedzieć?

Zgodnie z polskim prawodawstwem ubezpieczenie jachtu wykorzystywanego do celów rekreacyjnych jest dobrowolne. Wielu właścicieli tego rodzaju jednostek pływających decyduje się jednak na zakup ubezpieczenia ze względu na istnienie szerokiego zakresu potencjalnych zagrożeń towarzyszących żegludze morskiej.
20.10.2021

Polska energia z morskich farm wiatrowych. Czas na zagraniczne inwestycje w polski „Local Content”

10 mld zł wyda Grupa Orlen na budowę morskich farm wiatrowych Baltic Power. Drugie tyle wyda prawdopodobnie PGE i Ørsted. Te firmy wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. W Gdyni będzie port instalacyjny. I to wszystkie prawie pewne informacje co do rozwoju morskich farm wiatrowych, w których ma partycypować polski przemysł i nauka.
16.08.2021

Ruszył przetarg na sprzedaż ST3 Offshore

Syndyk Masy Upadłości ST3 Offshore Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w Szczecinie ogłosił wczoraj przetarg pisemny na sprzedaż z wolnej ręki przedsiębiorstwa.
10.02.2021

Hiszpania kieruje nielegalnych imigrantów z W. Kanaryjskich do kontynentalnej części kraju

Rząd Pedra Sancheza kieruje imigrantów, którzy w tym roku dotarli nielegalnie na Wyspy Kanaryjskie, do kontynentalnej części Hiszpanii. W środę działania te skrytykowały władze Andaluzji oraz burmistrz Grenady, do której MSW skierowało ponad 200 Afrykańczyków.
09.12.2020

INBAP Intermodal przejmie Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo?

W środę, 2 grudnia wydano postanowienie w sprawie sprzedaży przedsiębiorstwa upadłej spółki Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo Spółka z o.o. w ramach ogłoszonego przez Syndyka Masy Upadłościowej przetargu. Wpłynęła jedna oferta, która została zaakceptowana przez syndyka i zatwierdzona przez sędziego komisarza. To propozycja spółki INBAP Intermodal z Białej Podlaskiej, która opiewa na kwotę 8 mln 666 tys. zł netto.
04.12.2020

Ekspert: tarcza 4.0 daje możliwość uproszczonej restrukturyzacji zamiast upadłości

Tarcza 4.0 daje możliwość przeprowadzenia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, które może uratować firmy przed upadłością m.in. w związku z epidemią koronawirusa - zwraca uwagę Magdalena Jadczyszyn-Skitek z kancelarii Chałas i Wspólnicy.
20.11.2020

50 lat temu Polski Rejestr Statków został przyjęty do IACS

1 października 1970 r. Polski Rejestr Statków został członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Instytucji Klasyfikacyjnych (International Association of Classification Societies IACS), które zostało powołane do życia we wrześniu 1968 r. O przyjęciu PRS do Stowarzyszenia decydowały reputacja wynikająca z jakości klasyfikowanej floty, publikowanych Przepisów oraz najwyższy inżynieryjno-techniczny poziom instytucji. Członkostwo PRS w IACS miało znaczenie z perspektywy ewentualnego włączenia PRS do klauzuli klasyfikacyjnej ubezpiecz
02.10.2020

Stocznia Kleven Verft uratowana. Przejmuje ją norweska grupa Green Yard

Prawie dwa tygodnie niepewności ponad 430 pracowników Kleven kończą się dobrymi wiadomościami. Właśnie opublikowano informację o przejęciu stoczni przez specjalizujące się w recyklingu statków norweskie przedsiębiorstwo Green Yard z siedzibą w okręgu Agder.
14.07.2020

Ogłoszenie upadłości ST 3 Offshore - zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

Postanowieniem z dnia 31 marca 2020 r. Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie przychylił się do wniosku dłużnika i ogłosił upadłość spółki ST3 3 Offshore. W ten sposób rozpoczęło się zupełnie nowe postępowanie, odrębne od prowadzonego dotychczas postępowania restrukturyzacyjnego. W konsekwencji każdy z wierzycieli, który chciałby uzyskać zaspokojenie przysługujących mu wierzytelności powinien na nowo dokonać jej zgłoszenia, tym razem w postępowaniu upadłościowym.
11.05.2020

Sąd ogłosił upadłość ST3 Offshore

We wtorek, 31 marca, Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum ogłosił upadłość ST3 Offshore. W związku z epidemią koronawirusa, zrobił to na posiedzeniu niejawnym. Sąd wyznaczył syndyka, którego zadaniem będzie zakończenie wszystkich spraw związanych z firmą, ustalenie listy wierzycieli, a później jak najszybsza likwidacja majątku spółki. Została nim Natalia Leszczyńska.
09.04.2020

Czy marynarz może ogłosić upadłość konsumencką?

Epidemia koronawirusa (Covid-19) wpłynęła znacząco na sytuację gospodarczą wielu podmiotów. Przedsiębiorcy podejmują działania w celu utrzymywania swoich działalności, dokonywane są optymalizacje i analizy mające uchronić firmy przed stanem niewypłacalności. Trzeba jednak mieć na uwadze, że także osoby nieprowadzące działalności gospodarczej silnie odczuwają skutki pandemii. We wcześniejszych publikacjach zwracaliśmy uwagę na problemy w zakresie otrzymywania wynagrodzeń, które mogą wpłynąć na wypłacalność wielu gospodarstw
06.04.2020

Będzie można inwestować przy nabrzeżu północnym w Gdyni

Stocznia Wojenna ogłosiła możliwość zagospodarowania przez podmioty zewnętrzne części jej terenów przy ul. Śmidowicza z bezpośrednim dostępem do basenu IX w obszarze morskiego portu Gdynia. To istotny element realizowanego przez spółkę z grupy PGZ planu modernizacji upadłej Stoczni Marynarki Wojennej, a jednocześnie atrakcyjna okazja dla inwestorów szukających terenów mających bezpośredni dostęp do morza.
17.02.2020

Zachodniopomorskie: Marszałek skrytykował koncepcję ratowania ST3 Offshore

Marszałek woj. zachodniopomorskiego skrytykował w piątek koncepcję ratowania ST3 Offshore, którą przedstawiło MGMiŻŚ. Pomysł oparty na współpracy firmy ze stocznią remontową Gryfia i tzw. zieloną stocznią, Olgierd Geblewicz nazwał " połączeniem bytów nieistniejących" z bytami "w tarapatach".
14.02.2020

MGMiŻŚ przedstawiło koncepcję ratowania ST3 Offshore

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło koncepcję dalszego funkcjonowania szczecińskiego przedsiębiorstwa ST3 Offshore. Pomysł jego ratowania opiera się na współpracy z Morską Stocznią Remontową Gryfia i Zakładem Recyklingu Statków Szczecin.Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło koncepcję dalszego funkcjonowania szczecińskiego przedsiębiorstwa ST3 Offshore. Pomysł jego ratowania opiera się na współpracy z Morską Stocznią Remontową Gryfia i Zakładem Recyklingu Statków
13.02.2020

Odprawa DGRSZ w 3. Flotylli Okrętów w Gdyni

W dniach 25-26 września, w 3. Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego w Gdyni, odbyła się, połączona ze szkoleniem, półroczna odprawa rozliczeniowo - zadaniowa Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
27.09.2019

PGZ Stocznia Wojenna zamknęła rok 2018 na minusie

PGZ Stocznia Wojenna zamknęła rok 2018 na minusie. W czerwcu tego roku na sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik podał, że gdyński zakład ubiegły rok zakończył wynikiem 26 mln zł straty, a po czterech miesiącach tego roku odnotował 9 mln zł straty. Władze PGZ Stoczni Wojennej poinformowały na początku tego miesiąca portal trójmiasto.pl, że od II półrocza 2019 roku stocznia posiada duży portfel zamówień, dzięki którym wkrótce „osiągnie zyski na zadowalającym poziomie”.
16.08.2019

Prezes MS TFI: To nieprawda, że kontynuacja działalności stoczni Nauta jest zagrożona

Nie są prawdą publikacje prasowe, że kontynuacja działalności stoczni Nauta jest zagrożona – powiedział w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej prezes MS TFI Witold Wójcicki. Komisja wysłuchała informacji na temat sytuacji stoczni zależnych od Skarbu Państwa.
24.07.2019

Od 01.04.2019 roku: Złożenie sprawozdania finansowego spółki w przypadku braku numeru PESEL członka zarządu na nowych zasadach

Z uwagi na zbliżający się termin składania sprawozdań finansowych, przypominamy, iż od dnia 1 kwietnia 2019 roku profesjonalni pełnomocnicy zyskali uprawnienie do składania sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Obecnie, można zatem złożyć sprawozdanie finansowe za pośrednictwem radcy prawnego lub adwokata, nawet w przypadku, gdy członkowie zarządu nie posiadają numeru PESEL.
13.06.2019

EDPR, DGE i ENGIE ogłaszają podpisanie porozumienia finansowego w związku z morską farmą wiatrową Moray East

EDP Renováveis za pośrednictwem oddziału EDPR UK Limited, Diamond Generating Europe Limited oraz ENGIE, ogłosiły, że morska farma wiatrowa Moray (East) Limited zapewniła sobie finansowanie budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 950 MW. Projekt jest obecnie własnością EDPR (43,3%), Diamond Green Limited, które częściowo należy do DGE (33,4%) oraz ENGIE (23,3%). Doradztwem finansowym dla EDPR, ENGIE, DGE oraz projektu MOWEL zajął się Santander Corporate & Investment Banking.
29.11.2018

Hiszpania: Władze portu w Melilli chcą odstraszyć migrantów drutem kolczastym

Władze portu w Melilli, hiszpańskiej enklawie w Afryce Płn., rozpoczęły montaż drutu kolczastego na szczycie ogrodzeń granicznych. Działania prowadzone za zgodą regionalnych władz stoją w sprzeczności z planem MSW w Madrycie, przewidującym eliminację zasieków.
25.10.2018

Premier: Rząd stara się, by polskie „skarby narodowe” wracały do polskiego państwa

Rząd PiS stara się, by nasze "skarby narodowe" z różnych branż wracały do polskiego państwa - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. W tym kontekście wymienił LOT i Stocznię Gdańsk, a także Polskie Koleje Linowe. Kapitał ma narodowość - podkreślał szef rządu.
10.10.2018

Premier: Wierzę, że w Gdyni będzie dobry gospodarz

Wierzę, że będzie dobry gospodarz w Gdyni, bo do tej pory ciężko było się porozumieć - powiedział w piątek w Gdyni premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta miasta Marcinem Horałą. Premier podkreślał rolę współpracy między rządem i władzami lokalnymi.
21.09.2018

Prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego: stoimy na straży dobrego imienia Stoczni Szczecińskiej (wywiad)

Szerokim echem odbiło się zlożenie zawiadomienia w prokuraturze w sprawie Szczecińskiego Parku Przemysłowego przez PO. Dotyczyło ono możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Według posłów PO, SPP bezprawnie używa nazwy "Stocznia Szczecińska" i przedstawia fałszywe certyfikaty. O zdanie postanowiliśmy zapytać Andrzeja Strzebońskiego, prezesa zarządu spółki. Dlaczego korzystanie z nazwy Stocznia Szczecińska przeszkadza niektórym posłom PO, skąd nasilone ataki i jakie są najbliższe plany n
21.09.2018

Okręt ratowniczy ORP Piast zwodowany w PGZ Stoczni Wojennej

Wodowanie to kolejny etap kontraktu na naprawę główną i dokową okrętu ratowniczego ORP „Piast”, który wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylii Okrętów w Gdyni. PGZ Stocznia Wojenna realizuje ten projekt wspólnie ze Stocznią Remontową „Nauta”.
20.09.2018

Hiszpania: Rząd zapowiedział przyjęcie blisko 20 tys. uchodźców

Socjalistyczny rząd Pedro Sancheza zapowiedział w czwartek, że Hiszpania przyjmie prawie 20 tys. uchodźców. Liczba ta została ustalona w 2015 r. z Komisją Europejską w ramach tzw. obowiązkowych kwot ich rozdziału.
12.07.2018

Volvo Ocean Race - załoga sopockiego klubu najszybsza na ostatnim etapie

Chiński Dongfeng Race Team z francuskim skipperem Charles'em Caudrelierem zwyciężył w wokółziemskich regatach Volvo Ocean Race. W wyścigu legend na trasie ostatniego 11. etapu z Goeteborga do Hagi najszybsza była załoga Yacht Club Sopot na wynajętym jachcie Ilbruck.
24.06.2018

Hiszpania: Nasila się wewnętrzny konflikt w sprawie migrantów

Czwartkowy protest Sabriny Moh, przedstawicielki socjalistycznego gabinetu Pedro Sancheza w Melilli, nasilił konflikt nowego rządu z miejscowymi władzami Melilli i hiszpańską policją w sprawie przyjmowania nielegalnych imigrantów.
23.06.2018

Gróbarczyk dla DGP: Dziesięć promów w piętnaście lat

Stocznie idą pod nasz nadzór, bo mamy ambitny plan uzdrowienia tego przemysłu - mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w wywiadzie dla "DGP". Zapowiada w nim dostarczenie polskim armatorom 10 promów w ciągu 15 lat.
06.06.2018

Koniec firmy Linda Line. Sąd ogłosił jej bankructwo

Pochodzący z Estonii przewoźnik promowy, Linda Line został ogłoszony bankrutem. Sąd przychylił się do wniosku przedsiębiorstwa i wyznaczył syndyka.
28.05.2018

Morawiecki w Radomiu – m.in. o swojej wierze, kłótni elit i spotkaniu Trump-Kim Dzong Un

Premier Mateusz Morawiecki w piątek na spotkaniu z mieszkańcami Radomia odpowiadał na pytania m.in., czy jest wierzący, dlaczego elity "podzieliły Polskę", czy Warszawa jest brana pod uwagę jako miejsce spotkania przywódców USA i Korei Płn. oraz jak zapewnić bezpieczeństwo na stadionach.
18.05.2018

Uwaga: Od 15 marca 2018 r. sprawozdania finansowe tylko w wersji elektronicznej

W dniu 15 marca bieżącego roku, weszła w życie ustawa z 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej jako Ustawa o KRS). Celem nowych regulacji jest ogólna elektronizacja postępowania rejestrowego, jednakże niezwykle istotnym jest fakt, iż od dnia 15 marca 2018 roku złożenie sprawozdania finansowego za rok 2017 (jak również za lata poprzednie) możliwe będzie wyłącznie w formie elektronicznej.
26.04.2018

„Puls Biznesu”: Odrodzenie Stoczni Wojennej

Kierowana przez Konrada Konefała spółka z grupy PGZ zagospodarowuje majątek przejęty od syndyka i kontynuuje prace upadłej poprzedniczki. Szykuje się też do połączenia z Nautą - informuje w poniedziałek "Puls Biznesu".
08.04.2018

Hydrobudowa Gdańsk na nowego właściciela. Trafiła do dewelopera

Inopa Construction nowym właścicielem spółki Hydrobudowa Gdańsk w upadłości likwidacyjnej. Taką decyzję wydał Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ po zatwierdzeniu przez syndyka wyboru oferty na zakup tego przedsiębiorstwa. Nastąpiło to „na warunkach ustalonych w regulaminie przetargu z dnia 23 listopada 2017 r. za cenę 26.102.000 zł (dwadzieścia sześć milionów sto dwa tysiące złotych) netto” – czytamy w komunikacie.
05.03.2018

Upadłość kolejnej spółki grupy Vistal

Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ podał do wiadomości publicznej informację o upadłości spółki zależnej Vistal Marine sp. z o.o., która wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Vistal. Pełna treść czwartkowego komunikatu poniżej.
18.02.2018

Wiatr rozdawał karty w Monaco

Od piątku do niedzieli w Monaco obyły się kolejne regaty w klasie J70. Udział wzięło blisko 40 załóg z 12 krajów w tym 2 polskie Flexistav Apotex Team i Cellfast Sailing Team.
12.02.2018

Wstrzymana budowa ORP Ślązak. Syndyk prosi o pomoc władze państwowe

Budowa ORP Ślązak wstrzymana. Powodem jest brak porozumienia pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a syndyk, która list z prośbą o interwencję skierowała do władz państwowych – poinformowała „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”. Miesiące mijają, a niedokończony okręt jak stał, tak stoi.
11.02.2018

Zmiany w MON oraz w Stoczni Marynarki Wojennej znowu oddalają wejście do służby Ślązaka

Zmiany w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz przejęcie Stoczni Marynarki Wojennej przez PGZ Stocznię Wojenną niestety wpłyną na kolejne przesunięcie terminu oddania ORP Ślązak do służby. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku odwołany kilkanaście dni temu wiceszef MON Bartosz Kownacki przekonywał, że patrolowiec ORP "Ślązak" wejdzie do służby w Marynarce Wojennej w 2018 roku. Niestety dzisiaj te słowa wydają się być nieaktualne.
23.01.2018

Stocznia Marynarki Wojennej już w Grupie PGZ

Grupa PGZ sfinalizowała transakcję zakupu Stoczni Marynarki Wojennej. W środę w Gdyni została podpisana umowa nabycia spółki pomiędzy PGZ Stocznią Wojenną a Syndykiem SMW. Na mocy zawartej umowy już od 1 stycznia PGZ obejmie kontrolę operacyjną nad spółką.
20.12.2017

Kownacki: jest szansa, że ORP Ślązak wejdzie do służby w Marynarce Wojennej w 2018 r.

Jest szansa, że patrolowiec ORP "Ślązak" wejdzie do służby w Marynarce Wojennej w 2018 roku - poinformował w czwartek wiceszef MON Bartosz Kownacki. Dodał, że celem resortu jest, by polski przemysł stoczniowy w jak największym stopniu uczestniczył w budowie okrętów dla wojska.
07.12.2017

Prezes PGZ Stoczni Wojennej: Dzięki decyzji UOKiK możemy nabyć Stocznię Marynarki Wojennej

Decyzja UOKiK oznacza, że jeszcze w grudniu PGZ SW będzie mogła sfinalizować transakcję i objąć kontrolę operacyjną nad Stocznią Marynarki Wojennej - tak prezes PGZ Stocznia Wojenna Konrad Konefał skomentuje zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na zakup tej stoczni.
02.12.2017

Zamówienia dla Stoczni Marynarki Wojennej już jesienią

Już jesienią będziemy mogli myśleć o zamówieniach dla tej stoczni – powiedział o Stoczni Marynarki Wojennej w rozmowie z portalem wnp.pl Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. Jego zadaniem stocznia została uratowana. Zgodnie z planem, w listopadzie jej właścicielem ma zostać Polska Grupa Zbrojeniowa.
13.10.2017

MON: Oczekujemy zakończenia budowy ORP „Ślązak” na przełomie 2018 i 2019 r.

Przewidujemy i oczekujemy zakończenia budowy ORP "Ślązak" na przełomie 2018 i 2019 roku – poinformował w środę zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia w MON płk Waldemar Bogusławski. Dodał, że w połowie sierpnia br. rozpoczęto próby portowe jednostki.
27.09.2017

Konefał: W listopadzie PGZ Stocznia Wojenna może stać się właścicielem SMW

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w listopadzie Polska Grupa Zbrojeniowa Stocznia Wojenna stanie się właścicielem gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej S.A. – poinformował w środę prezes PGZ Stocznia Wojenna Konrad Konefał.
27.09.2017

Hydrobudowa na sprzedaż. Cena wywoławcza 29 mln zł

Syndyk masy upadłościowej ogłosił przetarg na sprzedaż Hydrobudowy Gdańsk. Cena wywoławcza wynosi 29 mln zł. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wydał ogłoszenie o upadłości likwidacyjnej Hydrobudowy Gdańsk w 2015 r.
20.09.2017

PGZ: W najbliższych miesiącach podpisanie docelowej umowy zakupu SMW

W ciągu najbliższych miesięcy zostanie podpisana docelowa umowa zakupu Stoczni Marynarki Wojennej przez Polską Grupę Zbrojeniową; pracownicy z wymaganym doświadczeniem, po zakończeniu przejmowania przedsiębiorstwa, pozostaną zatrudnieni - poinformowała PAP w sobotę PGZ.
26.08.2017

Polska Grupa Zbrojeniowa przejmuje Stocznię Marynarki Wojennej (wideo)

Stocznia Marynarki Wojennej w rękach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przedwstępna umowa zakupu będącej w likwidacji stoczni została podpisana 26 maja pomiędzy syndykiem stoczni Magdaleną Smółką a prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stoczni Wojennej Konradem Konefałem. Poinformowano o niej w poniedziałek w Gdyni na spotkaniu z dziennikarzami na terenie SMW.
29.05.2017

Stocznia pogrąża port

Wiadomość, że Stocznia Marynarki Wojennej zostanie wreszcie sprzedana, okazała się przedwczesna. Jak doniósł „Dziennik Gazeta Prawna”, jeszcze w marcu syndyk upadłej stoczni, Magdalena Smółka, informowała załogę, że przekazanie majątku stoczni Polskiej Grupie Zbrojeniowej nastąpi do końca kwietnia. Nie nastąpiło. Co więcej, gazeta podała, iż syndyk może nie zwrócić wadium wpłaconego przez Grupę, w wysokości ponad 22 mln zł: „Realny jest wariant, w którym wadium zostaje przejęte, a stocznia znów trafia na sprzedaż.”
02.05.2017

Batalia o głębokowodną Gdynię

Od czasu do czasu ukazują się informacje, iż wielkie oceaniczne statki w Gdyni się nie pojawią – i że nawet jeśli uda się w końcu przebudować tamtejsze akweny i infrastrukturę hydrotechniczną, żaden odpowiedzialny kapitan dużego statku nie zaryzykuje zawijania do tak ciasnego portu. A to nieprawda!
03.04.2017

Od 1 kwietnia zmiany na kontenerowych szlakach - więksi zyskują, mniejsi tracą

Cierpliwość wielu portów i terminali wystawiona została na ciężką próbę. Trzy wielkie alianse, powstałe w wyniku przetasowań, jakie miały ostatnio miejsce w światowej żegludze liniowej, niemal do ostatniej chwili zwlekały z ujawnieniem siatek swoich połączeń żeglugowych, które mają obowiązywać już od 1 kwietnia. Nie było wiadomo kto, kiedy, dokąd, z jaką częstotliwością i jakiej wielkości statkami będzie zawijał. Jeśli nawet zarządy portów i terminali nie wiedziały, co je czeka, to co dopiero mówić o spedytorach, przewoźni
21.03.2017

Skutki zaniechania ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy

Podstawowym celem postępowania upadłościowego jest wyeliminowanie z obrotu gospodarczego podmiotów, których kondycja finansowa nie pozwala na dalsze funkcjonowanie na rynku. Powyższe ma na celu przede wszystkim ochronę wierzycieli upadłego przedsiębiorcy, jak również jego ewentualnych przyszłych kontrahentów. Założenie to realizuje się między innymi w nałożeniu na każdego przedsiębiorcę obowiązku postawienia spółki w stan upadłości w przypadku wystąpienia sprecyzowanych w ustawie okoliczności. Niedopełnienie powyższego obo
05.03.2017

Kolejne posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Przemysłu Stoczniowego

Konsolidacja branży stoczniowej, sytuacja Stoczni Marynarki Wojennej, plany inwestycyjne MON zdominowały kolejne posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Przemysłu Stoczniowego. Obrady prowadził Paweł Brzezicki, podsekretarz stanu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
19.02.2017

Pomysł przyszłego właściciela SMW na działalność stoczni

- Będziemy pewnie chcieli, aby stocznia zajmowała się produkcją okrętów, ale nie tylko. Myślę, że będziemy chcieli wykorzystać ten teren do produkcji konstrukcji stalowych, myślimy o wykorzystaniu go pod kątem energetyki wiatrowej czy konstrukcji offshore – powiedział w Radiu Gdańsk prezes Stoczni Wojennej, Konrad Konefał, która prawdopodobnie kupi Stocznię Marynarki Wojennej.
07.02.2017

Polska Grupa Zbrojeniowa coraz bliżej konsolidacji sektora stoczniowego

Polska Grupa Zbrojeniowa za pośrednictwem swojej spółki celowej PGZ Stocznia Wojenna złożyła ofertę i wpłaciła wadium w przetargu otwartym na zakup przedsiębiorstwa Stoczni Marynarki Wojennej S.A. w upadłości likwidacyjnej. 2 lutego oferta została przyjęta. To początek procesu organizacyjno-prawnego, który w ciągu najbliższych miesięcy powinien doprowadzać do włączenia przedsiębiorstwa Stoczni Marynarki Wojennej w strukturę Polskiej Grupy Zbrojeniowej i tym samym zakończenia trwającego od wielu lat pozostawania tego przedsiębiors
05.02.2017

Spółka PGZ Stocznia Wojenna chce kupić stocznię MW

Spółka Polska Grupa Zbrojeniowa Stocznia Wojenna z siedzibą w Radomiu jako jedyna złożyła ofertę w przetargu na sprzedaż będącej w upadłości likwidacyjnej Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Zaoferowała ponad 224 mln zł. Syndyk wybrała ofertę, a sędzia komisarz ją zatwierdził.
02.02.2017

W przetargu na sprzedaż Stoczni MW wpłynęła jedna oferta

W przetargu na sprzedaż Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni wpłynęła jedna oferta, nie wiadomo, kto ją złożył – poinformował gdański sąd. Oferta ma być otwarta w czwartek. Cena wywoławcza będącej w upadłości likwidacyjnej stoczni wynosi ponad 224 mln zł.
01.02.2017

Zapowiedź zmian podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie (foto, wideo)

Okręty dla Marynarki Wojennej, wzmocnienie jej dowództwa i Strategia Bezpieczeństwa Morskiego Polski. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, które odbyło się 19 stycznia w Warszawie. Rząd ma na modernizację sił morskich konkretne plany - niestety na dzień dzisiejszy brakuje jeszcze konkretów.
19.01.2017

Sąd przedłużył termin składania ofert na Stocznię Marynarki Wojennej w Gdyni

O prawie dwa tygodnie gdański sąd wydłużył termin składania ofert na zakup Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Cena wywoławcza, będącej w upadłości likwidacyjnej stoczni wynosi ponad 224 mln zł. Jak poinformował sąd, do wtorku nie wpłynęła żadna oferta.
17.01.2017

PGZ Stocznia Wojenna - nowy podmiot w strukturze PGZ przejmie Stocznię Marynarki Wojennej?

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzą długo zapowiadane przez MON zmiany dotyczące sytuacji Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, od lat znajdującej się w upadłości.
16.01.2017

MGMiŻŚ przygotowuje program rozwoju polskich portów

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowuje program rozwoju polskich portów morskich do 2020 roku, z perspektywą do 2030. Jak powiedział wiceminister gospodarki morskiej Paweł Brzezicki, jego głównym celem będzie poprawa konkurencyjności portów.
14.12.2016

Ponad 224 mln zł wynosi cena wywoławcza Stoczni Marynarki Wojennej

224 mln 909 tys. zł wynosi cena wywoławcza będącej w upadłości likwidacyjnej Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni - poinformował w środę wieczorem PAP Rafał Terlecki, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku. Oferty można składać do 18 stycznia 2017 roku.
30.11.2016

MGMiŻŚ chce, aby resort sprawiedliwości nadzorował likwidację stoczni marynarki w Gdyni

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zwrócił się do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z prośbą o objęcie szczególnym nadzorem postępowania likwidacyjnego Stoczni Marynarki Wojennej SA w Gdyni – poinformował resort w piątek.
23.10.2016

MON prowadzi rozmowy dotyczące restrukturyzacji Stoczni Marynarki Wojennej

Trwają rozmowy dotyczące restrukturyzacji Stoczni Marynarki Wojennej, z Polską Grupą Zbrojeniową oraz Agencją Rozwoju Przemysłu – poinformował przedstawiciel MON w środę podczas Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
19.10.2016

Wpływ ogłoszenia upadłości na zobowiązania upadłego względem kontrahentów

Analiza konsekwencji ewentualnej upadłości jest niezwykle istotna nie tylko w przypadku prowadzenia interesów z podmiotami o wątpliwej sytuacji finansowej, ale również w przypadku zawierania umów długoterminowych, a także umów zawieranych z podmiotami działającymi w branżach podatnych na wahania rynkowe. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie wpływu ogłoszenia upadłości na zobowiązania upadłego względem jego kontrahentów powzięte przed ogłoszeniem upadłości.
29.08.2016

Komisja Obrony Narodowej z wizytą w Naucie

7 czerwca w Gdyni, w Stoczni Remontowej Nauta w oraz jednostce wojskowej Formoza przebywali z wizytą członkowie Komisji Obrony Narodowej. Podczas odwiedzin w Naucie posłowie przeszli się po terenie stoczni zapoznając się z jej infrastrukturą i rozmawiając z przedstawicielami zarządu stoczni.
07.06.2016

Komisja Gospodarki Morskiej: kanał przez Mierzeję Wiślaną do 2022 roku, zmiany podatkowe dla stoczni

- Samo wykonanie kanału jest stosunkowo proste, najwięcej zależy więc od części projektowej i dokumentacyjnej. Założyliśmy, że ten etap potrwa dwa lata, ale mamy zamiar skrócić go do roku – powiedział na komisji Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
22.02.2016

Rewolucja w stoczniach? Marek Gróbarczyk o priorytetach na 2016 rok

W niedawno powołanym Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej praca nad nowymi ustawami ruszyła pełną parą. Rąbek tajemnicy o nadchodzących zmianach uchylił nam szef tego resortu – Marek Gróbarczyk.
24.01.2016

Przedawnienie roszczeń z tytułu nienależytego wykonania umowy przewozu – a postępowanie upadłościowe, w świetle prawa angielskiego (sprawa „The Sanko Mineral”)[1].

Właściciel ładunku – Glencore załadował towar na statek „Sanko Mineral” na przewóz z Burgas (Bułgaria) do Nowego Orleanu (USA). Konosament wystawiony na formularzu CONGENBILL, inkorporował Cl. 28 czarteru, zgodnie z którym: „Any claim must be in writing and Claimant’s Arbitrator appointed within twelve months of final discharge and where this provision is not complied with the claim shall be deemed to be waved and absolutely waived.”
07.11.2015

Przejęcie Stoczni Marynarki Wojennej już za miesiąc

Negocjacje w sprawie przejęcia udziałów w Stoczni Marynarki Wojennej (SMW) przez Polską Grupę Zbrojeniową (PGZ) są na finałowym etapie. Szef PGZ twierdzi, że do przejęcia może dojść za miesiąc lub dwa.
10.09.2015

Stocznia Marynarki Wojennej spłaca długi

Syndyk masy upadłości Stoczni Marynarki Wojennej S.A. poinformował, że zgromadził środki umożliwiające spłatę kolejnej części wierzytelności zaliczanych do tzw. I kategorii zaspakajania.
18.06.2015

Teresa Kamińska: Wierzę w partnerstwo. Rozmowa z prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.

Jedno miejsce pracy w strefie uruchamia kolejne trzy. To jest miarą dobrze wydanych pieniędzy – przekonuje w rozmowie z naszym portalem Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).
12.06.2015

Port Gdynia z prawem pierwokupu terenów Stoczni Marynarki Wojennej

Niedługo w granice gdyńskiego portu zostanie włączona część terenów należących obecnie do Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Da to władzom portu prawo pierwokupu nabrzeży przy ul. Śmidowicza.
14.04.2015

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłasza upadłość Hydrobudowy Gdańsk

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wydał ogłoszeniu o upadłości likwidacyjnej Hydrobudowy Gdańsk. W lutym 2015 roku zarząd spółki złożył oficjalny wniosek o ogłoszenie upadłości, o kłopotach było jednak wiadomo od dawna.
02.04.2015

Z przemysłem morskim zawieraliśmy tylko dobre kontrakty - rozmowa z Wojciechem Czajko, prezesem Hydrobudowy Gdańsk

Wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki akcyjnej Hydrobudowa Gdańsk został zatwierdzony 20.03. Spółka jest w trakcie realizacji prac budowlanych między innymi w Narodowym Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, na Nabrzeżu Rumuńskim w Porcie Gdynia, na falochronach w Porcie Wojennym w Gdyni i przy oczyszczalni ścieków w Stegnie.
31.03.2015

Porozumienie o współpracy pomiędzy SMW S.A. a POLITECHNIKĄ GDAŃSKĄ

W ubiegłym miesiącu w Centrum Transferu Wiedzy i Technologii w Gdańsku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską a Stocznią Marynarki Wojennej S.A.
03.03.2015

To był symbol Świnoujścia. Przedsiębiorstwo ostatecznie upadło

Zakończył się jeden z najdłużej trwających w Polsce procesów upadłościowych. Po dziesięciu latach Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich Odra w Świnoujściu przestało formalnie istnieć.
04.11.2014

Komunikat Stoczni Marynarki Wojennej S.A.

Syndyk masy upadłości Stoczni Marynarki Wojennej S.A. informuje, że zgromadził środki umożliwiające częściową spłatę wierzytelności zaliczanych do I kategorii zaspakajania. Środki te będą podzielone proporcjonalnie pomiędzy wszystkich uprawnionych, zgodnie z przepisami prawa upadłościowego i naprawczego. Wypłata poszczególnym uprawnionym realizowana jest od 28.10.2014r.
30.10.2014

Port Gdynia: Obrotnica będzie gotowa za dwa lata

Obrotnica, dzięki której możliwe będzie przyjmowanie w gdyńskim porcie dwukrotnie większych kontenerowców niż obecnie, zostanie oddana do użytku prawdopodobnie za około dwa lata.
23.07.2014

Znów na fali - rozmowa z Pawłem Małyszko, Prezesem Zarządu Zakładu Usług Żeglugowych w Szczecinie.

Dysponujący flotą holowników Zakład Usług Żeglugowych działa od ponad 60. lat. Obsługuje porty: Szczecin, Świnoujście i Police. Firma szczyci się zatrudnianiem wyszkolonych i doświadczonych pracowników, jednak na przełomie 2011. i 2012. roku zmuszona była ogłosić upadłość. Po kolejnych przemianach własnościowych cała flota jednostek pływających ZUŻ została w lipcu 2012 r. zakupiona przez niemiecką firmę holowniczą Otto Wulf GmbH & Co. KG, mającą swoją siedzibę w Cuxhaven i posiadającą obecnie 100% udziałów ZUŻ.
11.06.2014

BCT Gdynia: wzrost przeładunków kontenerów o jedną czwartą

Terminal kontenerowy BCT Gdynia zamknął I kwartał 2014 r. wynikiem lepszym o jedną czwartą w porównaniu z analogicznym okresem w 2013 r.
23.04.2014

PO wskazuje winnych dewastacji majątku stoczniowego

Działacze Prawa i Sprawiedliwości wprowadzili niepotrzebne zamieszanie - tak umorzenie postępowania prokuratorskiego w sprawie dewastacji majątku Stoczni Szczecińskiej komentują zachodniopomorscy radni PO.
04.04.2014

Zamet już jest właścicielem Mostostalu Chojnice

Zamet sfinalizował kwestię przejęcia Mostostalu Chojnice podpisując z syndykiem umowę sprzedaży. Wartość ewidencyjną spółki przejętej za 26,15 mln PLN oszacowano na 50,8 mln PLN.
07.02.2014

27 stycznia podpisanie umowy na zakup Nabrzeża Gościnnego przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia od SMW

Na 27 stycznia br. ustalono termin podpisania umowy na zakup stoczniowego Nabrzeża Gościnnego przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA (ZMPG) od syndyka Stoczni Marynarki Wojennej (SMW). Transakcja otwiera możliwość budowy w porcie gdyńskim nowej obrotnicy o średnicy 480 m. Dzięki tej inwestycji do portu będą mogły wpływać kontenerowce o pojemności do 14 tys. TEU i długości do 380 m, podczas gdy obecnie terminale gdyńskie mogą obsługiwać jednostki o pojemności maksymalnie 6-7 tys. TEU.
22.01.2014

BCT Gdynia doświadcza zmian na globalnym rynku frachtu

Dla Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT) w Gdyni miniony rok był nieco gorszy pod względem przeładunków, ale lepszy pod względem wyników finansowych.
20.01.2014

BCT Gdynia: w 2013 r. nastąpił spadek przeładunków

W 2013 r. w terminalu BCT Gdynia nastąpił spadek liczby przeładunków. Praca wykonana w gdyńskim terminalu była o ponad 3,5% mniejsza niż w 2012 r., choć wzrósł m.in. eksport załadowanych kontenerów.
13.01.2014

Zamet Industry wszedł do Mostostalu Chojnice

Pierwszym krokiem do objęcia przez Zamet Industry znajdującego się w upadłości Mostostalu Chojnice jest dzierżawa majątku, który Zamet ma w przyszłości nabyć. Umowa dzierżawy już została podpisana.
23.12.2013

Stocznia Gdańsk: możemy produkować konstrukcje stalowe bez Chojnic

Jeszcze kilka miesięcy temu Stocznia Gdańsk nerwowo reagowała na próby znalezienia dla Mostostalu Chojnice nowego właściciela, bo dzierżawiona firma stanowiła dla niej bardzo ważne źródło dochodu. Obecny biznesplan przewiduje już samodzielną budowę konstrukcji stalowych w stoczni.
18.12.2013

J. Szymik, Zamet Industry: Mostostal Chojnice ma potencjał i doświadczenie

Przedłużanie procedury sprzedaży majątku Mostostalu Chojnice jest dla tego podmiotu niekorzystne i wpłynie na spadek wartości aktywów. Istnieje także ryzyko utraty zagranicznych kontrahentów, a co za tym idzie zagrożone są miejsca pracy. Mamy nadzieję, że szybkie przejęcie przez nas majątku Mostostalu powstrzyma ten proces - mówi Jan Szymik, prezes zarządu Zamet Industry SA.
12.12.2013

Byli stoczniowcy dostaną część zaległych pensji

Jest szansa, że jeszcze przed świętami byli pracownicy Stoczni Szczecińskiej otrzymają część swoich zaległych wynagrodzeń. Sąd zdecydował, że pieniądze mogą być wypłacone.
12.12.2013

Zamet Industry złożył najkorzystniejszą ofertę na zakup Mostostalu Chojnice

26,15 mln zł – taką sumę zaoferował Zamet Industry za majątek upadłej spółki Mostostal Chojnice. Konkurencyjne oferty złożył właściciel Stoczni Gdańsk, firma Gdańsk Shipyard Group oraz należący do Agencji Rozwoju Przemysłu Energomontaż Północ Gdynia.
12.12.2013

Stoczniowcy poczekają na zaległe płace

Nie wiadomo, kiedy byli stoczniowcy otrzymają pieniądze z tytułu zaległych wynagrodzeń sprzed lat. Niedawno sąd odrzucił trzy skargi na dokonany przez komornika plan podziału kwoty przeznaczonej na wypłaty, ale jeden z wierzycieli złożył zażalenie na tę decyzję.
14.10.2013

Nierozstrzygnięty przetarg na sprzedaż Mostostalu Chojnice

Po raz piąty nie został rozstrzygnięty w poniedziałek przetarg ofertowy na sprzedaż części przedsiębiorstwa Mostostal Chojnice SA (Pomorskie). Dzierżawcą tej firmy do połowy 2014 roku jest Stocznia Gdańsk.
01.10.2013

Zamieszanie wokół nabycia przez ARP Mostostalu Chojnice

Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała Stocznię Gdańską o chęci zakupu Mostostalu Chojnice, co wywołało spore poruszenie w Gdańsk Shipyard Group, która dzierżawi Mostostal i dla której jest on jednym z bardziej dochodowych przedsięwzięć. Ostatecznie ARP nie złożył jednak oferty.
30.09.2013

Szef Forum Okrętowego: holding stoczniowy to utopia

Tworzenie przez ARP holdingu firm stoczniowych to utopijny pomysł, który w obecnych realiach rynkowych się nie broni - uważa przewodniczący Związku Pracodawców Forum Okrętowe i prezes stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku Andrzej Wojtkiewicz.
29.07.2013

SMW i Nauta zakończyły gruntowny remont ORP Gniezno

Trwający blisko dwa lata remont jednostki Marynarki Wojennej ORP Gniezno dobiegł końca. Okręt przeszedł kompleksową modernizację. Zamówienie zrealizowało konsorcjum Stoczni Marynarki Wojennej i Stoczni Remontowej Nauta.
09.07.2013

ARP: realizujemy program odrodzenia przemysłu stoczniowego

ARP realizuje program odrodzenia polskiego przemysłu stoczniowego. Jego celem jest rozwój innowacyjnej produkcji stoczniowej w Polsce oraz stworzenie jak największej liczby miejsc pracy. Inwestycja w stocznię Crist, to kolejny krok w tym kierunku - powiedział PAP prezes Agencji Wojciech Dąbrowski.
04.07.2013

Stocznia Marynarki Wojennej wyremontuje trałowiec

Stocznia Marynarki Wojennej dla Komendy Portu Wojennego Gdynia wyremontuje trałowiec. umowa na prace na statku została podpisana 21 czerwca, remont zakończyć ma się w ciągu roku.
28.06.2013

Wojskowa stocznia na celowniku

Przejęciem upadłej firmy jest zainteresowana holenderska Damen Shipyards Group.
27.03.2013

Stocznie remontowe Pomorza Zachodniego. Rozpoczęcie prac nad połączniem SSR „Gryfia” S.A. i MSR S.A. w Świnoujściu.

Integracja Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A. i Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu to podstawowy warunek stworzenia im szans rozwojowych w dłuższej perspektywie – uznały rady nadzorcze obu spółek podczas swych ostatnich posiedzeń. Zarządy stoczni remontowych Pomorza Zachodniego zostały zobowiązane do przygotowania szczegółowej koncepcji połącznia przedsiębiorstw.
27.03.2013

Rzeczpospolita: Stocznie biorą na cel wojskowe zamówienia

Marynarka Wojenna zleciła Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni remonty dwóch okrętów. Cywilne stocznie coraz częściej sięgają po wojskowe zamówienia- informuje dziennik Rzeczpospolita
26.02.2013

Pieniądze dla stoczniowców. Dostaną 10 proc.

Kancelaria komornicza opublikowała listę z kwotami, jakie mają trafić do byłych stoczniowców. To pieniądze z tytułu zaległych pensji za pracę w Stoczni Szczecińskiej.
12.02.2013

Archiwiści zajmują się dokumentami po stoczni

Pięć kilometrów dokumentów po Stoczni Szczecińskiej trafi do Archiwum Państwowego w Szczecinie. Wśród akt zachowały się projekty statków - niektóre jeszcze z lat 60. Do instytucji dotarła właśnie pierwsza partia.
01.02.2013

ARP dostała w stoczni marynarki czarną polewkę

Agencja chce kupić majątek Stoczni Marynarki Wojennej, ale ta wybrała do współpracy stocznię Remontową - ujawnia "Puls Biznesu".
15.01.2013

Stoczniowcy dostaną zaległe pensje

Jan Woźniak przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Szczecinie, potwierdził informacje Radia Szczecin, że syndyk przelał już pieniądze komornikowi.
10.01.2013

Syndyk stoczniowego holdingu zaczął spłacać długi

Wierzyciele Holdingu Stoczniowego dostają pieniądze. Po 10 latach od upadku Porty Holding, syndyk rozpoczął spłacać długi zakładu. Firmy i dostawcy otrzymają ok. 25 proc. Na zwrot całości mogą liczyć banki, których pożyczki były zabezpieczone hipotekami, ZUS i urzędy skarbowe.
08.01.2013

Syndyk nie zgadza się na wydzierżawienie Stoczni Marynarki Wojennej

Syndyk Stoczni Marynarki Wojennej (SMW) w Gdyni Magdalena Smółka poinformowała PAP, że nie zgadza się na wydzierżawienie majątku SMW - stoczni Nauta. Uważa, że "SMW ma perspektywy i szanse na wyjście z trudnej sytuacji". W firmie pracuje 710 osób.
05.12.2012

Siemoniak zaniepokojony opóźnieniem konsolidacji SMW i Nauty

Szef MON Tomasz Siemoniak powiedział w środę w Gdyni, że jest zaniepokojony opóźniającą się konsolidacją stoczni Marynarki Wojennej i Nauty; konsolidacja jest warunkiem zlecenia stoczniom prac przy budowie patrolowca, który ma powstać na bazie korwety Gawron.
04.12.2012

Szef MON zaniepokojony opóźnieniem budowy patrolowca

Szef MON Tomasz Siemoniak powiedział w środę w Gdyni, że jest zaniepokojony opóźniającą się konsolidacją stoczni Marynarki Wojennej i Nauty; konsolidacja jest warunkiem zlecenia stoczniom prac przy budowie patrolowca, który ma powstać na bazie korwety "Gawron".
29.11.2012

Stocznia Gdańsk: kolejne autoryzacje w energetyce wiatrowej

Stocznia Gdańsk ocenia, że dzięki kolejnym autoryzacjom producentów turbin wiatrowych w przyszłym roku może stać się największym producentem wież wiatrowych w Polsce, zarówno na potrzeby energetyki wiatrowej lądowej, jak i morskiej.
29.11.2012

Czy będzie układ z wierzycielami stoczni?

Po raz kolejny Zarząd Stoczni Szczecińskiej Porta Holding złoży wniosek o zawarcie układu z wierzycielami. Do tej pory, żaden sąd nie wyraził na to zgody. Na koncie syndyka od wielu lat leży około pół miliarda złotych. Pieniądze te zarząd Holdingu chce wykorzystać na wznowienie produkcji w stoczni.
21.11.2012

Stocznia w Tczewie idzie pod młotek

Tczewska stocznia rzeczna idzie pod młotek. W poniedziałek (05.11) minął termin składania ofert na zakup Stoczni Tczew Sp. z o.o. w upadłości. Ponad 8 mln zł - taka była cena wywoławcza za cały majątek zakładu.
08.11.2012

Stocznie P+S: rezygnacja z budowy promów sposobem na przetrwanie?

Syndyk stoczni P+S, Berthold Brinkmann, chce anulować 5 zleceń na konstrukcję statków w grupie stoczni P+S Werften, która jest niewypłacalna. Ma nadzieję na spełnienie unijnych warunków, które pozwoliłyby na zatwierdzenie otrzymania kredytów na wykonanie innych zleceń stoczniowych.
07.11.2012

ARP chce kupić Stocznię Marynarki Wojennej w Gdyni

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) za pośrednictwem należącej do niej Stoczni Nauta złożyła ofertę dzierżawy i zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa Stocznia Marynarki Wojennej - poinformował we wtorek PAP prezes ARP Wojciech Dąbrowski.
17.10.2012

„Syn Antares” opuści Stocznię Gdańsk

Zamówiony przez włoskiego armatora gazowiec „Syn Antares” od 2009r. stał na pochylni B3 w Stoczni Gdańsk.
13.10.2012

Gafako- tylko długotrwałe inwestycje przynoszą efekty

Polskie firmy z branży morskiej już kilka lat temu odkryły, że konstrukcje offshore są gałęzią gospodarki morskiej, którą w dłuższej perspektywie czeka gwałtowny rozwój. Jednym z zabiegów zmierzających do odegrania poważnej roli w tym wymagającym biznesie jest wdrażanie odpowiednich procedur i potwierdzanie standardów jakości produktów. Przykładem polskiej firmy która może poświadczyć jakość swoich produktów wszystkimi wymaganymi certyfikatami jest gdyńskie przedsiębiorstwo Gafako. O historii i planach firmy wypowie się Henryk Ja
13.08.2012

Zakład Usług Żeglugowych sprzedany

Szczecin. W połowie czerwca syndyk masy upadłości Zakładu Usług Żeglugowych w Szczecinie przyjęła ofertę, która wpłynęła w przetargu na sprzedaż zakładu. W minionym tygodniu transakcję sfinalizowano. Nowym właścicielem szczecińskiej spółki została niemiecka firma Otto Wulf.
31.07.2012

Zamiast wodowania jest złomowanie

Kontenerowiec, który budowany był w Stoczni Szczecińskiej Nowa, został przez syndyka sprzedał firmie złomowej. Na terenie stoczni od trzech lat leżały sekcje do kontenerowca B-176 i statku typu con-ro B-201. Pracownicy stoczni, związkowcy, byli prezesi firmy zabiegali, aby jednostkę dokończono w innym zakładzie. Tak było w przypadku statku Port Gdynia. Wyposażyła go Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia.
06.06.2012

Holownik sprzedany a marynarze wciąż bez odpraw

Pracownicy upadłego Zakładu Usług Żeglugowych w Szczecinie domagają się zaległych wypłat części wynagrodzeń. Chodzi o odprawy, nadgodziny i dodatki za pracę w szkodliwych warunkach. O problemie z wypłatą tych świadczeń powiadomili Państwową Inspekcję Pracy, a także marszałka województwa i prezydenta Szczecina.
04.06.2012

Sprzedali Trytona. Za 12 milionów złotych

Tryton - największy i najnowszy holownik Zakładu Usług Żeglugowych w Szczecinie - sprzedany. ZUŻ nie zdradza jednak, kto i za ile kupił jednostkę. Wiadomo jedynie, że cena wywoławcza wynosiła 12 mln zł. Za pieniądze ze sprzedaży zakład spłaci hipoteki.
24.05.2012

Są chętni na zakup materiłów po niedokończonym statku

Są chętni na zakup sekcji kadłuba niedokończonego kontenerowca, które znajdują się na terenie Stoczni Szczecińskiej - informuje syndyk Przemysław Wardyn.
31.01.2012

Sprzedaż Gucia nie pomogła

Sąd ogłosił upadłość Zakładu Usług Żeglugowych w Szczecinie. Tym samym kolejne przedsiębiorstwo z branży morskiej dołączyło do grona bankrutów. W rozwiązaniu problemów finansowych działającej od ponad 60 lat firmy miała pomóc sprzedaż dźwigu „Gucio”. Według pracowników ZUŻ-u, decyzja ta pogrążyła zakład.
11.01.2012

Syndyk majątku stoczniowego wyznaczony

Majątkiem Stoczni Szczecińskiej Nowa będzie zarządzał syndyk - zdecydował szczeciński Sąd Rejonowy.
15.12.2011

Stocznia Gdańsk ma oddział w Chojnicach

Stocznia Gdańsk SA podpisała umowę dzierżawy spółki Mostostal Chojnice SA, która od lipca br. znajduje się w upadłości likiwidacyjnej. Konferencja prasowa dotycząca umowy odbędzie się w dniu 7 grudnia br. (środa) o godz. 9:30 w siedzibie SG SA.
04.12.2011

Drugi syndyk w stoczni, upadłość będzie skomplikowana

Kolejny syndyk w szczecińskiej stoczni - tylko nie wiadomo kiedy. Zarządca kompensacji złożył wniosek o upadłość zakładu, ale sąd poprosił o uzupełnienie dokumentów. To drugi syndyk, który pracuje na majątku stoczni.
22.11.2011

Tylko Stocznia Gdańsk?

Trwają negocjacje w sprawie dzierżawy chojnickiego Mostostalu, który ogłosił upadłość w lipcu tego roku. Na pewno dzierżawą jest zainteresowana Stocznia Gdańsk, ale czy tylko z tą firmą trwają rozmowy?
09.11.2011

Mostostal Chojnice dla Stoczni Gdańsk

Spółka, kontrolowana przez menedżerów ukraińskiego ISD, będąca właścicielem Stoczni Gdańsk, ma wyłączność na negocjacje ws. dzierżawy majątku Mostostalu Chojnice - informuje "Puls Biznesu".
28.10.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.