• <
Nauta_top_1100x200

Zamówienia dla Stoczni Marynarki Wojennej już jesienią

pc/PAP

13.10.2017 16:01 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Zamówienia dla Stoczni Marynarki Wojennej już jesienią
Zamówienia dla Stoczni Marynarki Wojennej już jesienią - GospodarkaMorska.pl

Już jesienią będziemy mogli myśleć o zamówieniach dla tej stoczni – powiedział o Stoczni Marynarki Wojennej w rozmowie z portalem wnp.pl Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. Jego zadaniem stocznia została uratowana. Zgodnie z planem, w listopadzie jej właścicielem ma zostać Polska Grupa Zbrojeniowa.

– Ci, którzy wyceniali majątek stoczni na 5 mln zł już dawno w Polskiej Grupie Zbrojeniowej nie pracują – powiedział dla portalu wnp.pl Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej.

Pod koniec września Konrad Konefał, prezes PGZ Stoczni Wojennej, poinformował, że „Grupa PGZ nabywa majątek, a nie spółkę. Czyli Stocznia Marynarki Wojennej S.A. w upadłości likwidacyjnej jeszcze przez jakiś czas pozostanie: to jest czas niezbędny do zakończenia postępowania upadłościowego przez syndyka”.

Wyjaśnił, że najważniejszym celem, jaki przyświeca transakcji, jest „cel związany z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa”, dodając, że „nie może się to odbywać w oderwaniu od realiów biznesowych”. „Celem funkcjonowania spółki Stocznia Wojenna będzie zapewnienie realizacji remontów i budów okrętów na rzecz Marynarki Wojennej RP. To jest nasz podstawowy cel w tej spółce” – zaznaczył.

„Kolejnym celem będzie udział w łańcuchu dostaw na okręty zagraniczne. Nie chcemy, aby była to stocznia produkująca tylko i wyłącznie na potrzeby polskich sił zbrojnych. Już teraz prowadzimy zaawansowane rozmowy z kontrahentami zagranicznymi, tak aby Stocznia Wojenna była włączona w łańcuch dostaw, czy łańcuch wartości dla koncernów zagranicznych” – powiedział Konefał.

Zdaniem Bartosza Kownackiego, pozyskanie przez PGZ Stoczni Marynarki Wojennej daje szansę na to, by stocznia ta „stanęła na naprawdę wysokim poziomie, co jest pewnym elementem konsolidacji całego przemysłu stoczniowego”.

PGZ skupia ponad 60 spółek branż zbrojeniowej, stoczniowej i nowych technologii. Roczne przychody Grupy to około 5 mld zł.

Wchodząca w skład PGZ spółka PGZ Stocznia Wojenna była jedynym podmiotem, który odpowiedział na wystosowane na początku br. przez syndyka będącej w upadłości likwidacyjnej Stoczni Marynarki Wojennej S.A. w Gdyni ogłoszenie dotyczące sprzedaży majątku tego zakładu. PGZ Stocznia Wojenna zaoferowała prawie 225 mln zł i pod koniec maja br. strony podpisały w tej sprawie umowę przedwstępną.

Przetarg obejmował prawo wieczystego użytkowania kilkudziesięciu działek o łącznej powierzchni ponad 30 ha, prawo własności budynków, budowli, obiektów inżynierii lądowej i wodnej, do dokumentacji, środków trwałych (maszyny i urządzenia, środki transportu), obiektów małej architektury, infrastruktury naziemnej i podziemnej wchodzącej w skład przedsiębiorstwa, udziałów w spółkach prawa handlowego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni pozostaje w upadłości likwidacyjnej od 2011 r. Postępowanie upadłościowe przeprowadza syndyk, którego poczynania nadzoruje sędzia komisarz z Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ. Obwieszczenie sądowe o szczegółach przetargu ukazało się pod koniec listopada ubiegłego roku. Cena wywoławcza sprzedaży wynosiła 224 mln 909 tys. zł netto.

W 2012 r. Stocznia miała 1,3 mln zł zysku, w 2013 r. – 2,6 mln zł, w 2014 r. – 7,1 mln zł, a w 2015 r. stocznia osiągnęła zysk w wysokości 22 mln zł.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.