• <

Wynik wyszukiwania - "samochodowce" - Wiadomości

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.
17.04.2024

Coraz więcej wypadków z cumami

Rosną statystyki incydentów związanych z cumami. Szczególnie narażone są wycieczkowce i inne duże statki.
13.04.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Nowe zamówienia statków: LNG i metanol łeb w łeb

Według informacji DNV, w listopadzie złożono w stoczniach zamówienia na łącznie osiem jednostek zasilanych paliwami alternatywnymi. Są to samochodowce i ro-ro. Cztery z nich mają korzystać z LNG, cztery z metanolu.
05.12.2023

Grimaldi na fali. W 2023 r. sprzedaż przekroczy 5 mld euro

Rynek przewozów pasażerskich, ro-ro i samochodowych okazał się bardziej odporny na koniunkturę niż morski transport kontenerów. To sprawiło, że Grupa Grimaldi może osiągnąć najlepsze w historii wyniki finansowe w tym roku – zapowiedział dyrektor zarządzający Emmanuel Grimaldi.
04.12.2023

MOL wdraża system sztucznej inteligencji do wczesnego wykrywania pożaru na statkach typu ro-ro

Zaprószenie ognia i pożar pozostają jednymi z największych zagrożeń dla jednostek nawodnych od najdawniejszych czasów. Ostatnie, głośne wypadki wymuszają większą kontrole i zapotrzebowanie na najnowocześniejsze środki bezpieczeństwa. Branża morska poszukuje coraz to nowszych rozwiązań, aby poradzić sobie z zagrożeniami związanymi z niekontrolowanymi pożarami, zwłaszcza pojazdów elektrycznych i akumulatorów litowo-jonowych.
16.11.2023

Deltamarin podpisuje kontrakt na samochodowce nowej generacji dla Neptune Lines

W ramach współpracy Deltamarin i Neptune Lines opracowano przyszłościową koncepcję promu PCTC (Pure Car and Truck Carrier), kładącą nacisk na aspekty środowiskowe, obok wydajności operacyjnej i bezpieczeństwa. Kontrakt podpisany z wykonawcą Fujian Mawei Shipbuilding, stanowi bezpośrednią kontynuację prac i obejmuje kompletny projekt podstawowy i szczegółowy statków.
05.09.2023

Nowa era w logistyce automotive. Konteneryzacja zmienia zasady gry

Adampol S.A., we współpracy z partnerami z Azji, przeprowadził pionierską operację transportu samochodów w kontenerach drogą morską. Ładunek dotarł z Korei Południowej do terminala Baltic Hub w Porcie Gdańsk, skąd został przewieziony do strefy wolnocłowej. Inicjatywa, podjęta w odpowiedzi na ograniczenia metod transportu aut drogą morską, wpisuje się w zyskujący na popularności, globalny trend branżowy.
05.07.2023

Rusadir wypłynął z Nauty na szerokie wody

Ze Stoczni Remontowej Nauta wypłynął Rusadir – nowoczesny prom, który przechodził w Gdyni ostatnie prace przed wejściem do eksploatacji w barwach nowego operatora, linii Balearia.
10.04.2023

Wyścig paliw. Więcej zamówień na statki napędzane metanolem niż LNG

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV podało, że pośród zamówień na nowe dwupaliwowe statki złożonych w październiku, więcej dotyczy jednostek zasilanych metanolem niż LNG.
14.11.2022

"Z Gdyni w daleki świat…". Niezwykłe modele statków na pokładzie Sołdka

Czym różni się masowiec od drobnicowca? Co kryje się pod tajemniczym skrótem ro-ro? Na jakich statkach produkuje się konserwy rybne? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź odwiedzając nową wystawę czasową „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” w Ładowni nr 2 na Sołdku.
28.06.2022

Żegluga w sieci wyzwań. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 16-20/2022)

Armatorzy i inwestorzy żeglugowi nadal są nieco bardziej aktywni w zakresie transakcji kupna – sprzedaży jednostek używanych praktycznie we wszystkich segmentach tonażowych, niż w kontraktowaniu budów nowych jednostek. Wyjątek w ostatnich tygodniach mógł stanowić rynek kontenerowców. Ceny nowych jednostek są bardzo wysokie i nadal rosną. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o okrętowy złom. Stal jest w cenie, więc i oferty zakupu statków na przysłowiowe „żyletki” są atrakcyjne dla sprzedających, ale szerszego grona chętnych brak.
25.05.2022

Grecja potęgą żeglugową. Armatorzy chcą wesprzeć marynarzy na morzach Czarnym i Azowskim

Grecja jest czołowym morskim krajem. Z flotą ponad 4900 statków, greccy armatorzy kontrolują 19,42% światowej floty pod względem nośności. W 2020 r. flota należąca do Grecji wzrosła o ponad 4% do około 364 mln dwt.
24.04.2022

Top 10 morskich nacji. Chiny na pierwszym miejscu. Polska poza rankingiem

Chiny, Japonia i Grecja zdominowały rynek transportu morskiego. Dziś ta trójka należy najpotężniejszych krajów posiadających statki handlowe i pasażerskie. W końcu 2021 łączna wartość flot będąca w dyspozycji armatorów z tych krajów osiągnęła około 520 mld USD – oszacowali analitycy VesselsValue. To więcej niż łączna wartość flot armatorów działających w pozostałych 7. krajach uwzględnionych w rankingu.
16.04.2022

Analiza rynku tonażowego (tygodnie 5-7/2022)

Kolejne tygodnie początku nowego roku to czas aktywizacji rynku tonażowego w wielu obszarach. Na koniec stycznia aktualny portfel złożonych nowych zamówień w 2022 roku na wszystkie typy statków wynosił 77 jednostek, jednakże nadal było to o 40% mniej w porównaniu do danych z zeszłego roku. Niemniej jednak zapotrzebowanie na tonaż widać między innymi po cenach statków, które mocno wystrzeliły w górę. W uśrednieniu są one obecnie najwyższe od 10 lat!
21.02.2022

Perełki z gdyńskiej stoczni trafiły na wystawę

Zbiornikowce, trawlery, kontenerowce czy statki do transportu ładunków drobnicowych, wszystkie „made in Gdynia” - to nowe elementy eksponaty Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Placówka pozyskała całą kolekcję modeli statków, które przez kilkadziesiąt lat powstawały w nieistniejącej już Stoczni Gdynia (dawniej Stoczni im. Komuny Paryskiej). To okazja na sentymentalny powrót do zawodowych wspomnień dla setek byłych pracowników.
05.02.2022

Mitsubishi Shipbuilding otrzymuje pierwsze zamówienie na LNG FGSS

Mitsubishi Shipbuilding Co., Ltd., część grupy Mitsubishi Heavy Industries (MHI), otrzymała pierwsze zamówienie na systemy zasilania LNG dla wysokociśnieniowych silników okrętowych zasilanych podwójnym paliwem. Firma dostarczy FGSS do zainstalowania na sześciu samochodowcach zasilanych LNG, które zostaną zbudowane przez spółkę z grupy Imabari Shipbuilding Co., Ltd.
26.12.2021

Więcej tranzytów przez Kanał Panamski podkreśla ożywienie światowego handlu

Zarząd Kanału Panamskiego twierdzi, że tranzyty statków odbijają się, gdy światowy handel ożywia się po pandemii Covid-19.
16.07.2021

Potencjał azjatyckich stoczni po COVID-19 [raport]

Pandemia COVID-19 ujawniła zdolność azjatyckich stoczni do dostarczania efektywnych kosztowo statków niskoemisyjnych, znajdując odzwierciedlenie w sporym wolumenie zamówień. To właśnie azjatycki przemysł stoczniowy szybko podniósł się po trudnym dla światowym gospodarki 2020 roku, zwiększając swój udział w rynku.
01.06.2021

Gothenburg – raport z rynku portowego

Gothenburg to szwedzki uniwerslany port rzeczno – morski zlokalizowany na zachodnim wybrzeżu tego kraju. Stanowi bramę transportową do Skandynawii, dla której jest też największym portem morskim.
24.05.2021

Norweski Höegh Autoliners planuje zamówienie serii samochodowców z napędem "zero carbon ready"

Norweski operator statków, Höegh Autoliners, planuje zamówienie serii jednostek klasy Aurora. Jest to część planu dekarbonizacji firmy. Statki będą wyposażone w innowacyjny, niskoemisyjny napęd, w przyszłości umożliwiający całkowitą eliminacje paliw kopalnych. Jednocześnie samochodowce będą mogły przewozić do 9,1 tys. pojazdów, co uczyni je największymi jednostkami w swojej klasie.
28.04.2021

Kanał Panamski coraz droższy

Administracja Kanału Panamskiego (ACP) ogłosiła niedawno, że odkładają na czerwiec decyzję o wzroście opłat za rezerwację tranzytu. To reakcja na prośby operatorów statków, o ponowne rozważenie podwyżek stawek za tą usługę w związku z falą zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw.
15.04.2021

Sankt Petersburg - raport z bałtyckiego rynku portowego

Sankt Petersburg (Big Port St. Petersburg) to czołowy rosyjski port a także największy port kontenerowy na obszarze Bałtyku. Jego usytuowanie geograficzne powoduje, iż jest to swego rodzaju brama do całej Rosji, ponieważ to właśnie przez niego odbywa się główna wymiana handlowa z Europą oraz krajami obu Ameryk. Sankt Petersburg nazywany jest też często morską stolicą Rosji, stąd też swoją siedzibę ma tutaj wiele krajowych i zagranicznych firm z branży morskiej.
12.04.2021

COVID w żegludze nie taki groźny ale koryguje prognozy. Polskie porty wypadły dobrze na tle portów UE

W 2020 r. statki przetransportowały na pokładach, w ładowniach i zbiornikach 11,3 mld t towarów oszacowali analitycy Research and Markets. Wynika z tego, że flota handlowa po chwilowym załamaniu odżyła, za wyjątkiem niektórych segmentów, jak rynek transportu samochodów czy turystyki morskiej i przewozu pasażerów.
05.03.2021

COSCO Shipping – chiński gigant przybywa do gdyńskiego portu z kolejną partią śmigieł

W niedzielę 14 lutego około godziny 14:20 do gdyńskiego portu wpłynął statek „Tian Xi”, należący do chińskiego giganta żeglugowego firmy Cosco Shipping. Przywiózł on ładunek aż 114 śmigieł. Była to największa w historii Polski jednorazowa partia ładunku śmigieł turbin wiatrowych, które zostały zasztauowane, czyli odpowiednio umiejscowione i umocowane na pokładzie jednostki aż w 5 warstwach. Obsługą agencyjną zajęła się specjalizująca się w obsłudze takiego rodzaju towaru Morska Agencja Gdynia.
16.02.2021

NYK zbuduje cztery samochodowce z napędem LNG

Japoński armator NYK Line podpisał kontrakt na budowę czterech samochodowców napędzanych LNG z China Merchants Jinling Shipyard (Nanjing) Co. Ltd.Jednostki mają zostać dostarczone w latach 2022-2023. Pomogą w transporcie pojazdów głównie do / z Europy i / lub na Bliski Wschód.
15.02.2021

Największy polski port i okno na świat

Wraz z nowym rokiem rozpoczynamy kolejny cykl artykułów, dotyczących polskich portów i realizowanych z nich połączeń żeglugowych. Rozpoczynamy od Gdańska, który w ostatnim dziesięcioleciu rozwinął się w oszołamiającym tempie, stając się największym polskim portem i jednym z największych na Bałtyku oraz Europie.
31.12.2020

Volkswagen zdecydował się na zrównoważone biopaliwo dla swoich europejskich samochodowców

Volkswagen wybrał dostawce paliw morskich GoodFuels na dostawę zrównoważonego paliwa morskiego dla swoich dwóch wyczarterowanych jednostek ro-ro.
01.12.2020

Tankowiec TMS Cardiff Gas zderzył się z samochodowcem u wybrzeży Belgii

Niedawno zbudowany gazowiec LNG należący do TMS Cardiff Gas zderzył się z samochodowcem Cido Shipping u wybrzeży belgijskiego Oostende.
30.06.2020

Pocięto blachy pod hybrydowego samochodowca dla UECC

Pocięto blachy pod nowy hybrydowy statek dla armatora United European Car Carriers’ (UECC). Ceremonia odbyła się 8 stycznia w japońskiej stoczni Jiangnan Shipyard w Szanghaju.
13.01.2020

Ochrzczono napędzane LNG samochodowce dla Volkswagena

Dwa samochodowce o napędzie LNG wybudowane dla Siem Car Carriers zostały 15 listopada ochrzczone w chińskim Xiamen. Zastąpią dwa z floty dziewięciu jednostek armatora, które transportują pojazdy z Europy do Północnej Ameryki.
24.11.2019

W maju Kanał Panamski przekroczy największy dotąd kontenerowiec

W maju Kanał Panamski powita największego kontenerowca, jaki dotąd przekroczył ten obiekt - donosi portal Alphaliner. Będzie neopanamax Triton należący do tajwańskiego Evergreen.
18.04.2019

Agencja Moody's podwyższyła długoterminowy rating Kanału Panamskiego

Agencja ratingowa Moody's podwyższyła rating 20-letnich obligacji o wartości 450 mln dolarów wyemitowanych przez Zarząd Kanału Panamskiego (ACP) do oceny A1, ze stabilną perspektywą.
12.03.2019

Primula Seaways osiadła na mieliźnie

Należący do DFDS prom Primula Seaways osiadł na mieliźnie. Do zdarzenia doszło, gdy 230-metrowa jednostka znajdowała się w pobliżu holenderskiego portu Terneuzen.
25.02.2019

Gryfia rozpoczyna rok z nowymi umowami na remonty 25 statków

Stocznia Remontowa „Gryfia” S.A., rozpoczyna rok 2019 z pierwszymi podpisanymi umowami ramowymi o współpracy w zakresie remontów statków.
17.01.2019

Rekordowy tonaż przewieziony przez Kanał Panamski

W ciągu ostatniego roku fiskalnego (1 października 2017 – 30 września 2018 roku) przez Kanał Panamski przetransportowano rekordowe 442 mln ton towarów – podały władze obiektu.
15.10.2018

Kanał Panamski trzeci rok z rzędu z ratingiem A od Fitcha

Agencja kredytowa Fitch Ratings trzeci rok z rzędu przyznała Zarządowi Kanału Panamskiego (ACP) rating A, najwyższy w ich skali.
30.08.2018

Drugi największy armator kontenerowy wchodzi na rynek ro-ro

Drugi największy armator kontenerowy, MSC, ogłosił plany wejścia na rynek transportu ro-ro. Szwajcarski armator na początek wprowadzi jeden dwutygodniowy serwis ro-ro między Północną Europą i Zachodnią Afryką z rotacją w portach: Le Havre-Antwerp-Dakar-Conakry-Abidjan-Le Havre.
16.07.2018

Kanał Panamski z nowym rekordem tonażu

Po raz trzeci od czasu zakończenia rozbudowy Kanału Panamskiego obiekt pobił swój miesięczny rekord tonażu. Tym razem przez kanał przepłynęło w maju łącznie 38,1 mln ton towaru.
06.06.2018

Więcej odwiedzin większych kontenerowców w Kanale Panamskim

Kanał Panamski powiększył w tym roku liczbę dziennych miejsc rezerwacyjnych dla kontenerowców neopanamax z 6 do 7. To efekt zwiększenia wydajności kanału – poinformowało ACP, zarządca obiektu.
05.06.2018

Stoczniowe tygrysy nie tracą kłów - felieton Marka Błusia

Są już pierwsze dane dotyczące światowej produkcji stoczniowej w 2017 roku. Można je podsumować tak – nic się nie zmieniło w międzykontynentalnej konkurencji. Daleki Wschód jest wciąż na czele, tuż za nim znajduje się wschodnia Azja i jeszcze raz ta sama Azja…
22.05.2018

Kanał Panamski gotowy na więcej odwiedzin dużych kontenerowców

Kanał Panamski powiększył w tym roku liczbę dziennych miejsc rezerwacyjnych dla kontenerowców neopanamax z 6 do 7. To efekt zwiększenia wydajności kanału – poinformowało ACP, zarządca obiektu.
11.04.2018

Primula Seaways wróciła na trasę po dużym remoncie

Należący do DFDS statek Primula Seaways znów jest na trasie. Jednostka powróciła po wielotygodniowej przerwie, w trakcie której prowadzone były prace naprawcze. Była to konsekwencja kolizji, która miała miejsce na początku marca.
11.04.2018

Na rynku transportu ro-ro pojawi się nowy gracz

Drugi największy armator kontenerowy, MSC, ogłosił plany wejścia na rynek transportu ro-ro. Szwajcarski armator na początek wprowadzi jeden dwutygodniowy serwis ro-ro między Północną Europą i Zachodnią Afryką z rotacją w portach: Le Havre-Antwerp-Dakar-Conakry-Abidjan-Le Havre.
24.03.2018

Przez rozbudowany Kanał Panamski przepłynęło już trzy tysiące neopanamaxów

2 marca przez Kanał Panamski przepłynął już 3-tysięczny kontenerowiec neopanamax. To zasługa rozbudowy kanału przed prawie dwu laty, co okazało się wielkim sukcesem.
04.03.2018

W tym roku w Kanale Panamskim pojawi się więcej neopanamaxów

Kanał Panamski powiększył w tym roku liczbę dziennych miejsc rezerwacyjnych dla kontenerowców neopanamax z 6 do 7. To efekt zwiększenia wydajności kanału – poinformowało ACP, zarządca obiektu.
19.02.2018

MSC planuje wejść w sektor transportu ro-ro

Drugi największy armator kontenerowy, MSC, ogłosił plany wejścia na rynek transportu ro-ro.
23.01.2018

W Kanale Panamskim pojawi się więcej neopanamaxów

Kanał Panamski powiększy liczbę dziennych miejsc rezerwacyjnych dla kontenerowców neopanamax z 6 do 7. To efekt zwiększenia wydajności kanału – poinformowało ACP, zarządca obiektu.
05.12.2017

Kanał Panamski zakończył rok fiskalny z rekordem tonażu

W roku fiskalny 2017 przez Kanał Panamski przepłynęły jednostki przewożące rekordowe 403,8 mln ton towarów. To najlepszy wynik w 103-letniej historii tego obiektu.
17.10.2017

W Gryfii zakończono montaż systemów balastowych dla KESS

Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A., zakończyła montaż systemów do czyszczenia wód balstowych. Są to pierwsze zlecenia, które stocznia otrzymała dla stałego klienta firmy – firmy KESS, właściciela floty samochodowców.
17.09.2017

MSR Gryfia montuje systemy uzdatniania wód balastowych

Morska Stocznia Remontowa Gryfia zajmuje się realizacją zleceń związanych z montażem systemów do oczyszczania wód balastowych. Pierwsze zlecenia stocznia otrzymała od jednego ze swoich stałych klientów – firmy KESS.
30.08.2017

Pierwsza jednostka do bunkrowania LNG już na wodzie

Spółka Gas4Sea odebrała pierwszą na świecie specjalnie wybudowaną jednostkę do bunkrowania gazu LNG. Statek powstał w koreańskiej stoczni Hanjin Heavy Industries.
16.02.2017

Jeden z dwóch pierwszych na świecie ekologicznych samochodowców zawinął do Gdyni

Auto Energy w gdyńskim porcie. Ten jeden z nielicznych pełnomorskich statków towarowych z napędem LNG przywiózł do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego – BCT około 100 samochodów osobowych i pick-upów, większe specjalistyczne pojazdy oraz drobnicę. Zanim jednak ten jeden z dwóch pierwszych na świecie ekologicznych samochodowców trafił do Gdyni, 7 stycznia w szwedzkim Malmö odbył się jego chrzest.
09.02.2017

Niszowe sektory żeglugi z najlepszymi wynikami w 2016 roku

To był trudny rok dla światowej żeglugi, co widać po słabych wynikach w większości sektorów. Jednak nie wszyscy odczuli ten rok tak samo - niszowe sektory miały zdecydowanie mniej problemów.
27.12.2016

Polski drobnicowiec zderzył się z samochodowcem na Dardanelach

Drobnicowiec Sider Capri należący do polskiego armatora POL-Euro Linie Żeglugowe z Gdańska zderzył się w niedzielny wieczór z samochodowcem Grande Anversa.
28.11.2016

Pożar na samochodowcu w Antwerpii

Do dużego pożaru doszło w nocy z środy na czwartek na jednym z samochodowców zacumowanych w belgijskim porcie w Antwerpii.
21.10.2016

Grupa Spliethoff przejmuje kolejnego fińskiego armatora ro-ro

Holenderski potentat żeglugowy Grupa Spliethoff, do którego należy między innymi obsługująca połączenie z Gdyni do Finnlandii Transfennica, przejmuje fińskiego armatora ro-ro Bore Ltd.
22.04.2016

Modern Express na holu. Niesamowite zdjęcia i wideo

Dryfujący samochodowiec, który stracił w ubiegłym tygodniu stateczność powoli zbliża się do hiszpańskiego portu w Bilbao. Przyłączenie jednostki na hol w końcu się powiodło. Francuska marynarka wojenna udostępniła zdjęcia oraz nagranie wideo z tej akcji.
03.02.2016

Co się dzieje z dryfującym samochodowcem? - AKTUALIZACJA (wideo)

Załoga samochodowca pływającego pod banderą Panamy została ewakuowana po tym, jak statek stracił stabilność. Zdarzenie miało miejsce w Zatoce Biskajskiej. Kilkunastosekundowe wideo z akcji ratowniczej zostało opublikowane w sieci.
01.02.2016

Vaasaborg i Vancouverborg - bliźniacze jednostki w Szczecinie

Na remont do Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia trafiły dwa bliźniacze masowce Vaasaborg i Vancouverborg, należące do holenderskiego armatora Royal Wagenborg.
16.03.2015

2013-ty – rekordowym rokiem dla Portu Gdynia

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyła się konferencja podsumowująca miniony rok. Bilans jest co najmniej obiecujący – rekordowa ilość przeładunków i najwięcej podpisanych umów o dofinansowanie projektów inwestycyjnych ze środków Unii Europejskiej.
14.02.2014

Przemysł stoczniowy pod absolutną dominacją Azji

Na świecie wszystkie stocznie zbudowały w 2012 roku statki handlowe o pojemności (objętości) brutto prawie 95,3 mln GT. Na trzy kraje: Chiny, Koreę Płd. i Japonię przypadło aż 92 proc. całej produkcji.
14.12.2013

Powstanie państwowo-prywatna fabryka morskich wiatraków

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przez lata restrukturyzowała stocznie, które budowały kontenerowce i samochodowce. Firmy otrzymały grube miliardy pomocy publicznej, ale ich naprawa zakończyła się fiaskiem.
27.10.2011

Gospodarka morska szansą rozwoju regionu pomorskiego

Szanse rozwoju województwa pomorskiego wynikają z atutów nadmorskiego położenia Polski. Województwo Pomorskie ulokowane jest na skrzyżowaniu korytarzy transportowych Północ-Południe i Wschód-Zachód (korytarz transportowy Via Heanseatica). Dysponuje ono długą linią brzegową obejmującą 60 % polskiego brzegu morskiego, a na pomorskim wybrzeżu zlokalizowanych jest wiele portów morskich, w tym zwłaszcza infrastruktura węzłowa dwóch dużych, nowoczesnych portów morskich Gdańska i Gdyni.
27.09.2011

Niezwykły samochodowiec odwiedzi Gdańsk

Do portu gdańskiego płynie nowatorski samochodowiec o niezwykłej architekturze, który zdążył zdobyć rozgłos w Europie i na świecie nie tylko w morskiej prasie fachowej, lecz również w mediach motoryzacyjnych, ekologicznych i głównego nurtu. Przekazany do eksploatacji formalnie zaledwie w grudniu ubiegłego roku City of St. Petersburg, zdobył sławę z dwóch powodów: ze względu na wygląd i łączące się z nim zalety techniczno-eksploatacyjne oraz za sprawą ładunku, jaki przywiózł w swej pierwszej podróży z Dalekiego Wschodu do Europy.
09.03.2011

Przyszłość polskich stoczni

Czy będziemy budowali w Polsce statki? Czy w pustych dzisiaj stoczniach odrodzą się miejsca pracy? Żeby odpowiedzieć na te pytania, trzeba najpierw zastanowić się nad innymi kwestiami.
01.09.2009

Gospodarka morska w Polsce w 2008 roku - podsumowanie

Morska i przybrzeżna flota transportowa Polski w 2008 roku liczyła 149 statków, o łącznej nośności 2 614,5 tys. ton oraz o pojemności brutto GT 1 935,3 tys., z tego 123 jednostki o nośności 2 613,7 tys. ton i pojemności brutto GT 1 930,8 tys. stanowiły jednostki morskiej floty transportowej i 26 statków o pojemności brutto GT 4,5 tys. morskiej floty przybrzeżnej - podał Główny Urząd Statystyczny.
18.06.2009

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.