• <

Wynik wyszukiwania - "referat" - Wiadomości

Adam Gibourge-Czetwertyński pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Dotychczasowy wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński został w poniedziałek powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - podało ministerstwo klimatu i środowiska.
04.12.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Ożywczy żywioł wiatru i morza – konkurs instagramowy organizowany przez Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański zaprasza swoich studentów i doktorantów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego do udziału w III edycji konkursu „Moje studia dla planety” pod hasłem "Ożywczy żywioł wiatru i morza".
11.09.2023

Pomorskie. Kąpieliska w północnej części regionu są przygotowane do sezonu

Nad morzem od Lubiatowa do Helu przygotowano 28 strzeżonych kąpielisk. Większość z nich zostanie otwarta 1 lipca. Na każdym z nich będzie pracować co najmniej trzech ratowników.
24.06.2023

Prezydent Gdańska apeluje do premiera o zajęcie się sprawą zanieczyszczonego powietrza w sąsiedztwie portu

W dzielnicach sąsiadujących z Portem Gdańsk nasila się zanieczyszczenie powietrza, prowadzone dotąd rozmowy m.in. z Zarządem Portu niewiele przyniosły – podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań prowadzących do poprawy sytuacji.
26.04.2023

Naukowcy po katastrofie na Odrze: trzeba potwierdzić, co powoduje uwalnianie toksyn

Należy potwierdzić, jakie przyczyny powodują uwalnianie toksyn z tzw. złotych alg, które spowodowały ubiegłoroczną katastrofę na Odrze – mówił w piątek dr hab. Andrzej Woźnica ze Śląskiego Centrum Wody, działającego przy Uniwersytecie Śląskim.
24.03.2023

Prezes Wód Polskich: będziemy likwidować nielegalne wyloty do rzek

Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś poinformował, że Wody Polskie zatykają nielegalne wyloty odprowadzające wody poprzemysłowe czy ścieki do rzek, w tym Odry. Docelowo organizacja chce takie miejsca likwidować.
24.03.2023

FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem. Do końca marca korzystaj za darmo!

W ostatni piątek lutego w Sopocie odbyła się ekspercka konferencja Ukierunkowany połów danych, podczas której podsumowano wyniki projektu Platforma transferu wiedzy FindFISH.
07.03.2023

„Dziewczyny na fali”. V edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej

„Dziewczyny na fali” po raz piąty pokażą, że kobiety w branży morskiej nie płyną z prądem! Nurkowanie z rekinami, poszukiwanie śladów kobiet w historii, służba na żaglowcach i kontenerowcach, zrównoważony rozwój oraz sztuczna inteligencja – to zaledwie część zagadnień, które pojawią się w wystąpieniach prelegentek tegorocznej, jubileuszowej konferencji.
22.02.2023

W środę ewakuacja w Baltic Hub. Będą neutralizować bomby lotnicze zalegające na dnie morza

W środę, 22 lutego w godz. 8.00 – 16.00 przeprowadzona zostanie operacja wydobycia, transportu i unieszkodliwienia bomb lotniczych z okresu drugiej wojny światowej. Z tego powodu, w podanym czasie, na terenie Gdańska zamknięte będą plaże na długości linii brzegowej od wejścia 18 Ptasi Raj do wejścia 53 molo w Brzeźnie. W podanym czasie obowiązywać będzie również bezwzględny zakaz przebywania w wodzie.
21.02.2023

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna.
20.02.2023

PRS S.A. i Politechnika Gdańska zapraszają na Międzynarodowe Sympozjum Hydronav 2023

Polski Rejestr Statków S.A. wraz z Politechniką Gdańską organizuje Międzynarodowe Sympozjum Hydronav 2023. Jego głównym celem będzie wymiana wiedzy i doświadczeń środowiska naukowego i morskiego w dziedzinach związanych z hydrodynamiką. Wydarzenie odbędzie się 24-26 maja tego roku.
13.02.2023

Tak Muzeum Marynarki Wojennej będzie celebrować rocznicę powrotu Pomorza do Polski

103 lata temu, po półtora wieku pod zaborem, Pomorze powróciło do wolnej Polski. Na terenie całego regionu odbywają się w związku z tym rozmaite uroczystości patriotyczne. Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na otwarte sympozjum.
03.02.2023

Hydronav 2023 zaprasza naukowców i praktyków

23-cia edycja Sympozjum Hydronav odbędzie się w Sopocie 24-26 maja przyszłego roku. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych kwestiami bezpieczeństwa żeglugi, konstrukcji offshore czy ochrony środowiska.
08.12.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Uniwersytet Gdański. Firmy, samorządy i uczelnie przedstawiły dobre praktyki w zakresie edukacji na rzecz MEW

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się, po raz pierwszy w trybie stacjonarnym, spotkanie sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego uczestnicy są zaangażowani w działania Grupy 5 „Edukacja społeczna”, powołanej w celu realizacji założeń porozumienia sektorowego działającego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
05.07.2022

Zachodniopomorskie. Nie wszystkie wyznaczone nadmorskie kąpieliska będą strzeżone od 1 lipca

Przez niedobór ratowników nie wszystkie wyznaczone przez gminy nadmorskie kąpieliska będą strzeżone od 1 lipca, gdy nad Bałtykiem rusza pełnia sezonu turystycznego. Jedno lub dwa stanowiska ratownicze ruszą z lekkim poślizgiem, m.in. w gminie Mielno oraz w Darłowie i Kołobrzegu.
01.07.2022

[WIDEO, FOTO] Morawiecki na Konwencie Morskim w Gdańsku: „Będzie więcej inwestycji”

W poniedziałek 27 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się jubileuszowe spotkanie Konwentu Morskiego zwołane z okazji 5. rocznicy powołania zgromadzenia. Gościem specjalnym spotkania był premier Mateusz Morawiecki.
28.06.2022

Firmy z Ukrainy zainteresowane współpracą z operatorami w Porcie Gdańsk

W dniach 26-27 maja odbyło się w Spotkanie Biznesowe Polska – Ukraina. Port Gdańsk był partnerem wydarzenia. Głównym organizatorem spotkania był portal Intermodal News. Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat możliwości wykorzystania terminali w gdańskim porcie w obsłudze ukraińskich towarów.
31.05.2022

„Transport. Tendencje zmian” – kompendium wiedzy o branży TSL w Porcie Gdynia

Książka „Transport” pod redakcją naukową Krystyny Wojewódzkiej-Król i Elżbiety Załogi to jedna z najważniejszych książek dla polskiej branży TSL, z której wiedzę czerpały zastępy obecnych kadr całego sektora. 25 maja w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyło się spotkanie promocyjne z okazji premiery siódmego już wydania publikacji.
26.05.2022

Świat do odkrycia: pomorski potencjał offshore

Konferencja OTC w USA w Teksasie
04.05.2022

Stołeczna "GW": Po co straży miejskiej łódź?

Czy strażnicy będą walczyć z "patocumowaniem"? Tak kpią z warszawskiej straży miejskiej działacze Miasto Jest nasze. Na żartach się nie kończy. Szykują zawiadomienie do prokuratury w sprawie przetargu na łódź - pisze w czwartek stołeczna "Gazeta Wyborcza".
21.04.2022

Młodzi okrętowcy z całego świata po raz kolejny zaprezentowali swoje osiągnięcia

W dniach 3 i 4 listopada br. odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji młodych naukowców i inżynierów aktywnych w sektorze technologii morskich i okrętownictwa. Tym razem odbyła się pod nazwą PostGradMarTec 2021 i była kontynuacją konferencji zainicjowanej w zeszłym roku przez polskich okrętowców jako „KORAB CEMT Young 2020”.
22.11.2021

Trwa przebudowa Mostu Stągiewnego. Dzięki niej powstanie nowa marina w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Trwająca od 4 października przebudowa Mostu Stągiewnego w Gdańsku sprawi, że most - podobnie jak przez większość swojej ponad 400-letniej historii - będzie zwodzony już w 2022 roku. W tym samym roku na południe od mostu powstanie druga, po tej na Szafarni, marina. Wartość jej budowy to około 4,5 mln zł.
17.10.2021

Bezpieczeństwo na morzu i w przestrzeni kosmicznej. Nauka w parze z praktyką

Problemy bezpieczeństwa na morzu i w przestrzeni kosmicznej są w wielu przypadkach podobne - wynika z konferencji „Maritime and Space Safety”, która pod koniec września miała miejsce na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja odbywała się pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, a została zorganizowana przez Komitet Nauk Kosmicznych Odział Gdański PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
28.09.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju w Rzeszowie [podsumowanie]

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się dwudniowa konferencja (13-14 września 2021 r.) „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym. To były dwa dni dyskusji o transformacji energetycznej, atomie, wodorze, OZE i cyberbezpieczeństwie.
21.09.2021

Most Siennicki w Gdańsku do przebudowy

Most Siennicki nad Martwą Wisłą, prowadzący na Wyspę Portową w Gdańsku, zostanie przebudowany. W najbliższych dniach miasto ogłosi przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.
18.08.2021

Homo Cosmicus w marynarskim mundurku

W Akademii Pomorskiej w Słupsku w dniu 13 maja br. odbyła się konferencja pt. „Launch of the Polish Space Rocket”. Konferencję zorganizowały Komitet Nauk Kosmicznych Gdańskiego Oddziału PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
14.05.2021

IV Forum Transportowe Młodych - ruszyły zapisy na konferencję Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Studenci Koła Naukowego Innowacyjnych Systemów Transportowo-Logistycznych serdecznie zapraszają na studencką konferencję naukową "IV Forum Transportowe Młodych". Tegoroczna edycja odbędzie się 26 marca 2021 roku w formie zdalnej na platformie ZOOM.
24.02.2021

Na wieczną wachtę odszedł Tomasz Czayka

To wyjątkowo uczciwy, pogodny, życzliwy i solidny człowiek. Człowiek przez duże "C" … Tak scharakteryzował Pana Tomasza Czaykę jego wieloletni kolega ze stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, inż. Edmund Piór.
13.01.2021

Pracownicy PRS na konferencji MARTECH 2020

W Polskim Rejestrze Statków prowadzone są wewnętrzne prace badawcze, których celem jest między innymi opracowanie algorytmów wykonywania obliczeń wytrzymałościowych. PRS rozwija swoją wiedzę poprzez współpracę z uczelniami, udział pracowników w grupach roboczych organizacji międzynarodowych takich jak: IACS International Association of Classification Societies, ISSC - International Ship and Offshore Structures Congress.
08.12.2020

W weekend 125. urodziny Wyspy Sobieszewskiej

W sobotę i niedzielę (5 - 6 września 2020 r.) w Sobieszewie zaplanowano m.in.: festiwal balonów, skoki spadochronowe, wyścigi dronów, konkursy ornitologiczno-przyrodnicze, tworzenie latawców czy muralu. Uroczyste “sto lat” wyspie zaśpiewają jej mieszkańcy, goście i Piotr Grzelak, zastępce prezydent Gdańska w sobotę o godz. 14. Będzie też tort urodzinowy.
04.09.2020

Rozbitkowie na Polskim Haku

Zwiedzanie Gdańska z perspektywy wody ma swoje zalety. Niestety nie zawsze taka wyprawa jest bezpieczna. Przekonało się o tym trzech mężczyzn, którzy w sobotnie przedpołudnie wybrali się na kajaki.
26.08.2020

14,5 mln zł dla Twierdzy Wisłoujście w ramach pożyczki rewitalizacyjnej

Muzeum Gdańska podpisało w piątek, 31 lipca umowę na wykorzystanie środków z mechanizmu pożyczki rewitalizacyjnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Najstarsza fortyfikacja morska dawnej Rzeczpospolitej i Pomnik Historii RP doczeka się kompleksowych prac budowlano-konserwatorskich. Potrwają one do 2022 r
31.07.2020

Zanim wypłyniesz, zarejestruj jacht. Idą zmiany

Jeśli Gdynia, to najczęściej morski klimat. Masz własny, mały jacht lub łódkę i planujesz niezapomniane wakacje na wodzie? Od 1 sierpnia najpierw trzeba zacząć od rejestracji jednostki przez nowy serwis Reja24. Wchodzą w życia zmiany prawne, które dotyczą jednostek do 24 metrów długości, z wyłączeniem tych przeznaczonych do sportu czy małych łodzi do amatorskiego połowu ryb.
30.07.2020

Szczecin: Podczas wakacji więcej kontroli trzeźwości na wodzie

Sterowanie motorówką po alkoholu to jak prowadzenie samochodu w tym stanie – wskazują szczecińskie służby kontrolujące jednostki pływające po miejskich akwenach. Podczas wakacji częstsze patrole prowadzą nie tylko policjanci i wodniacy, ale też Żandarmeria Wojskowa, pogranicznicy i Straż Miejska.
28.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Na plaży w Międzyzdrojach Sektor Bezpieczny w związku z koronawirusem

W nadmorskich Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie) na plaży powstał Sektor Bezpieczny z wydzielonymi strefami dla wypoczywających. Pomysł jest odpowiedzią na sytuację związaną z koronawirusem.
02.06.2020

55. rocznica sformowania 9.FOW

W poniedziałek 1 czerwca przypada 55. rocznica utworzenia 9. Flotylli Obrony Wybrzeża. W efekcie zmian organizacyjnych w Marynarce Wojennej RP, 28 grudnia 2006 roku związek taktyczny został rozformowany, a w miejscu jego stacjonowania utworzono Punkt Bazowania Hel.
31.05.2020

Spotkanie KORAB: „Przemysł Stoczniowy w Polsce przed wystąpieniem pandemii COVID-19”

Zapraszamy do udziału webinarze Towarzystwa Okrętowców Polskich KORAB. Już 7 maja o godzinie 17:00, wszyscy członkowie i sympatycy "Korabia" będą mieli okazję wysłuchać specjalnego referatu: "Przemysł Stoczniowy w Polsce przed wystąpieniem pandemii COVID-19".
05.05.2020

100. rocznica utworzenia Komendy Portu Wojennego Gdynia

We wtorek, 28 kwietnia, swoje święto obchodziła największa jednostka logistyczna Marynarki Wojennej. W uroczystości 100. rocznicy sformowania Komendy Portu Wojennego Gdynia uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
29.04.2020

MKiDN: w Paryżu złożono wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w komunikacie przesłanym PAP, że w piątek został złożony wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Działania rządu w tym zakresie wspiera samorząd Gdańska.
31.01.2020

Porozumienie o współpracy szkoleniowej między Urzędem Morskim w Gdyni a 3. Flotyllą Okrętów

W ramach inauguracji nowego roku szkoleniowego w 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego, na pokładzie fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, dowódca Flotylli kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni mgr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski podpisali porozumienie w zakresie współpracy szkoleniowej.
16.01.2020

Zdobądź nagrodę na Twoją podróż życia

Jeśli masz mniej niż 35 lub więcej niż 65 lat, masz ambitne plany i podróżujesz, zgłoś się do konkursu o Nagrodę im. Andrzeja Zawady lub o Nagrodę Wiecznie Młodzi. Na zwycięzcę czeka 15 tys. zł wsparcia, ufundowanego przez prezydenta Gdyni. To pieniądze na realizację wymarzonej wyprawy. Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia. Laureatów poznamy w marcu podczas 22. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.
14.01.2020

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie projektów z Funduszy Norweskich

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu firmy, które będą realizowały projekty bilateralne z obszarów energii odnawialnej, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego czy łagodzące zmiany klimatu moga otrzymać 150 tys. euro dotacji z Funduszy Norweskich i EOG.
10.01.2020

Technologie morskie po raz kolejny pod egidą konferencji NATCON

3 grudnia 2019 roku w siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni (OBR CTM S.A.), odbyło się posiedzenie Komitetu Naukowo-Programowego IX edycji Konferencji „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa” NATCON 2020. Tworzą go przedstawiciele Sił Zbrojnych RP oraz najważniejszych instytucji działających w obszarze wojskowej i cywilnej techniki morskiej, obronności, bezpieczeństwa na morzu oraz ratownictwa morskiego. Głównym celem spotkania było ustalenie szczegółowej tematyki konfer
05.12.2019

Konferencja historyczna: Gdynia i Wybrzeże we wrześniu 1939

Gdynia i polskie Wybrzeże od pierwszego dnia II wojny światowej doznały skutków militarnego konfliktu a niedługo potem brutalnej okupacji i wysiedleń.
03.10.2019

II Konferencja Naukowa Polskich Badaczy Morza

Sukces I Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza (I KNPBM) „Stan i trendy zmian w morzach i oceanach” – Bałtyk 2017, która odbyła się w dniach 19-20 października 2017 r. w Sopocie spowodował, że Prezydium Komitetu Badań Morza PAN postanowiło o cyklicznym organizowaniu tej konferencji w odstępach dwuletnich. Duże zainteresowanie potwierdza potrzebę tego rodzaju spotkań i pozwala z optymizmem patrzeć na oczekiwany efekt zaplanowanej na 24-25 września 2019 II Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza (II KNPBM).
16.09.2019

Wakacyjny festiwal Pyromagic 2019 w przyszłym tygodniu w Szczecinie

Zapierające dech w piersiach pokazy sztucznych ogni, setki tysięcy turystów, godziny pracy i kilkadziesiąt dni przygotowań, to nic innego jak XII już edycja Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych Pyromagic, która odbędzie się w Szczecinie w dniach 9-10 sierpnia.
29.07.2019

Wakacyjny staż – gala finałowa

W Centrum konferencyjnym Olivia Sky Club w poniedziałek 24 czerwca o godz. 11.00 odbędzie się gala finałowa XVII edycji programy Wakacyjny Staż. W spotkaniu weźmie udział Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
21.06.2019

Szczecin: Nowy sprzęt dla policjantów do akcji ratunkowych nad wodą

Zestawy zawierające rzutkę i automatyczną kamizelkę ratunkową otrzymali szczecińscy policjanci z oddziału prewencji. Funkcjonariusze, w ramach kolejnej edycji projektu "Bezpiecznie nad morzem", szkolą się też z udzielania pomocy na wodzie.
08.06.2019

„Dar Pomorza”: 90 lat w polskich rękach

Rok 2019 to dla statku-muzeum "Dar Pomorza" czas pięknych rocznic, jak np. 110 lat od położenia stępki pod budowę żaglowca. W tym roku świętujemy także 90-lecie zakupu "Białej Fregaty" przez Polskę. W związku z tym, 6 czerwca o godzinie 10.00 zapraszamy do Gdyni na pokład statku-muzeum na sesję popularnonaukową, którą nasze Muzeum przygotowało wraz z Towarzystwem Przyjaciół Daru Pomorza.
04.06.2019

Dni Morza_Sail Szczecin 2019: 5 scen, 5 festiwali i piękne żaglowce

Wielkimi krokami zbliżamy się do tegorocznego święta żaglowców, czyli Dni Morza. Na mieszkańców Szczecina i turystów czekać będzie cała masa atrakcji.
03.06.2019

Ateńscy wioślarze, kreteńscy piraci i początki rzymskiej floty

Uniwersytet Gdański, Studenckie Koło Naukowe Archeologii Śródziemnomorskiej UG i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na IV Studencką Konferencję "Pomorskie Sympozjum Antyczne", która rozpocznie się 17 maja 2019 roku o godzinie 9:00 w Ośrodku Kultury Morskiej.
15.05.2019

O geologii dna Bałtyku podczas Akademii OFFSHORE

Kolejna edycja seminarium pn. „Akademia OFFSHORE”, zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW), odbyła się w Gdańsku 26 marca.
02.04.2019

Nadchodzą Kolosy

To już za kilka dni – do Gdyni z niesamowitymi relacjami z wypraw marzeń zawita elita polskiego środowiska podróżników! Przed nami kolejna edycja tzw. Kolosów, czyli Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Szykuje się kilkadziesiąt fascynujących prelekcji i seminariów, które potrwają od piątku do niedzieli. Poznamy też nowych zdobywców nagród Kolosy.
04.03.2019

Święto Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej

19 lutego 2019 roku Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej obchodziło 99. rocznicę jego utworzenia (na podstawie decyzji nr 306/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lipca 2014 roku w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji i ustanowienia Święta Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej). Z tej okazji zorganizowano konferencję w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Ponadto, szef BHMW kmdr Andrzej Kowalski i komendant MOSG płk SG Andrzej Prokopski podpisali porozumienia dwustronne z dyrektorami Urzędów Morskich.
19.02.2019

Minister Gróbarczyk na posiedzeniu VII Konwentu Morskiego w Gdańsku

Na Politechnice Gdańskiej w sobotę odbyło się siódme posiedzenie Konwentu Morskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele branży morskiej, którzy rozmawiali o rozwoju przemysłu stoczniowego w Polsce.
14.02.2019

Gróbarczyk: Przemysł stoczniowy ma szczególne znaczenie dla naszego rządu

Przemysł stoczniowy ma szczególne znaczenie dla naszego rządu, dlatego został wpisany jako jeden z filarów strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - powiedział w sobotę w Gdańsku minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
09.02.2019

Karczewski: Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej. VII Konwent Morski (foto, wideo)

Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej, po to, żeby rozwijał się Gdańsk i Polska – zadeklarował w sobotę w Gdańsku w trakcie VII Konwentu Morskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
09.02.2019

O gospodarce morskiej na Politechnice Gdańskiej

VII Konwent Morski odbędzie się w sobotę, 9 lutego, o godz. 13:00 w Auli w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. W wydarzeniu organizowanym przez Konwent Morski i Politechnikę Gdańską uczestniczyć będą m.in. Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, oraz Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Posiedzenie otworzy kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu Morskiego.
05.02.2019

Pomorskie: Poziom wody w Bałtyku stopniowo opada

Stopniowo opada poziom wody w Bałtyku; w czwartek po południu w niektórych miejscach był już poniżej poziomów ostrzegawczych. Maleje także siła wiatru, który od Nowego Roku wieje nad Pomorzem, powodując tzw. cofkę i lokalne podtopienia.
03.01.2019

Zobacz szalejący sztorm na Bałtyku. Nie odpuści co najmniej do czwartku (foto, wideo)

Silny wiatr na Morzu Bałtyckim nie odpuszcza. Jego porywy sięgają nawet 95 km/godzinę. Nie kursują promy, zamknięto mola, woda pozalewała plaże, nabrzeża i ulice. Stan alarmowy został przekroczony o prawie pół metra i wynosi obecnie 616 cm. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia prognozuje, że silne wiatry występować będą co najmniej do 3 stycznia do godz. 12:00.
02.01.2019

Dziś w Gdańsku 391. rocznica wielkiej bitwy morskiej pod Oliwą

Wykład historyczny oraz pokazy musztry w wykonaniu rekonstruktorów przebranych w stroje wzorowane na XVII-wiecznych ubiorach złożą się m.in. na organizowane w sobotę w Gdańsku obchody 391. rocznicy bitwy pod Oliwą.
24.11.2018

Pierwszy po wojnie polski statek “Sołdek” kończy 70 lat - wszyscy są zaproszeni na przyjęcie urodzinowe

Tak naprawdę urodziny obchodzi 6 listopada, ale Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego świętowania z wyprzedzeniem. Impreza urodzinowa “Sołdka” odbędzie w piątek, 18 października, na nabrzeżu Motławy. Gdańszczanie i gdańszczanki są mile widziani.
18.10.2018

Uczniowie z Pomorza popłynęli na Morze

Pierwsi uczniowie wyruszyli w rejsy na pokładzie „Zawiszy Czarnego” w ramach akcji Pomorze na Morze organizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
25.09.2018

Już jutro siódma edycja konferencji Diagnostyka Meteriałów i Urządzeń Technicznych DMIUT 2018

Badania nieniszczące, rozumiane jako diagnozowanie stanu materiałów, urządzeń czy konstrukcji i instalacji w sposób nie ingerujący w ich strukturę, a więc minimalizujący potrzebę wyłączania ich z eksploatacji, znajdują coraz szersze zastosowanie w praktyce przemysłowej. Z jednej strony pozwalają na minimalizację kosztów diagnostyki obligatoryjnej, z drugiej - poszerzają spektrum informacji, jakie możemy uzyskać pod kątem optymalizacji parametrów eksploatacyjnych. DMIUT jest spotkaniem poświęconym współczesnym wyzwaniom w tej właś
18.09.2018

Płock: Powstał plan dostosowania miasta do zmian klimatu

Powstał plan działań adaptacyjnych dla Płocka do 2030 r., które mają pomóc miastu i mieszkańcom odpowiednio reagować na zmiany klimatu. Celem opisanych w dokumencie przedsięwzięć ma być m.in. ograniczenie negatywnych skutków takich zjawisk, jak np. fale upałów, ulewne deszcze czy powodzie.
11.09.2018

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w Berlinie

O potrzebie prowadzenia szczerego dialogu na wszystkie trudne tematy w stosunkach polsko-niemieckich, także w kontekście europejskim, przekonywał w Berlinie sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
08.09.2018

Komisja SZ zaakceptowała kandydatury na ambasadorów RP w Łotwie, Egipcie i Katarze

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydatów na stanowiska ambasadorów RP w Łotwie, Egipcie i Katarze. Stanowiska te objąć mają odpowiednio: Monika Michaliszyn, Michał Łabenda i Janusz Janke.
18.07.2018

Gdynia: Ujawniono próbę wywozu 23 ton fałszywego proszku do prania (foto)

Funkcjonariusze pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili ciężarówkę, na naczepie której próbowano przewieźć z Polski do Szwecji 23 tony fałszywego proszku do prania. Zamiast środka piorącego znanej marki opakowania zawierały głównie sól przemysłową.
08.06.2018

Seminarium: MASS – statki autonomiczne – nieodległa przyszłość?

W Centrali Polskiego Rejestru Statków 25 czerwca odbędzie się seminarium poświęcone autonomicznym jednostkom nawodnym – MASS. Od wielu lat prowadzone są intensywne prace nad rozwojem tej technologii zarówno wśród pojazdów lądowych, powietrznych oraz wodnych. Bezzałogowe maszyny są ciągle udoskonalane i nieustannie poszukuje się dla nich nowych zastosowań. Milowym krokiem postępu technologicznego jest fakt, że takie pojazdy nie muszą już być zdalnie sterowane – swoje zadania mogą wykonywać w pełni autonomicznie i automatycznie.
04.06.2018

Świętokrzyskie: Skażona woda w powiecie buskim

Mieszkańcy 22 miejscowości w powiecie buskim (Świętokrzyskie) nie mogą spożywać wody z sieci wodociągowej – w pobranej próbce wykryto zanieczyszczenie paciorkowcem. Dostarczana jest im woda w butelkach.
25.05.2018

Wybrano członków Zarządu Grupy LOTOS X kadencji

Rada Nadzorcza Grupy LOTOS S.A. zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska w Zarządzie gdańskiego koncernu. Prezesem Zarządu spółki został wybrany Mateusz A. Bonca. Do składu Zarządu X kadencji od 22 maja wejdą również Jarosław Kawula oraz Patryk Demski.
19.05.2018

Święto Komendy Portu Wojennego Gdynia

W piątek, 27 kwietnia, swoje święto obchodziła największa jednostka logistyczna Marynarki Wojennej. W uroczystości 98. rocznicy sformowania Komendy Portu Wojennego Gdynia uczestniczył zastępca dowódcy 3. Flotylli Okrętów komandor Wojciech Sowa.
01.05.2018

Samorząd województwa śląskiego ogłosił konkurs na plakat naukowy na temat Odry

Kierowany do uczniów konkurs na tzw. plakat naukowy, przedstawiający zagadnienia związane z Odrą – jako jedną z głównych rzek woj. śląskiego – prowadzą samorząd tego regionu oraz Biblioteka Śląska. Chcą w ten sposób promować potencjał Odry.
28.04.2018

W miejsce teorii – praktyka i doświadczenie

„Udział Chemii Energetycznej we Wzroście Efektywności Urządzeń” to dla przemysłu, energetyki cieplnej i zawodowej oraz służb odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury technicznej przedsiębiorstw jedna z ważniejszych konferencji organizowanych w tym roku. Jest to kontynuacja cyklicznych spotkań środowiska chemików i energetyków zaangażowanych w utrzymanie infrastruktury, których tradycja sięga 1986 r.
11.04.2018

Gdańsk: Ok. 370 płatnych staży w ramach „Wakacyjnego stażu 2018”

Prawie 370 płatnych staży dla studentów i absolwentów uczelni wyższych ufundowały 93 firmy i instytucje publiczne, które biorą udział w projekcie "Wakacyjny Staż 2018". Zapisy chętnych potrwają do 9 maja.
09.04.2018

450 lat polskiej administracji morskiej

W dniu 4 kwietnia br. odbyła się Konferencja Naukowa 450 lat Polskiej Administracji Morskiej, na którą patronat honorowy objęli Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pan Marek Gróbarczyk oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Organizatorami konferencji są Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Urząd Morski w Gdyni.
05.04.2018

Odwołano prezesa Grupy LOTOS

Marcin Jastrzębski został odwołany z funkcji prezesa Grupy Lotos - poinformowała rada nadzorcza w komunikacie. Jednocześnie powierzyła pełnienie obowiązków prezesa zarządu Mateuszowi Aleksandrowi Boncy, dotychczasowemu wiceprezesowi Grupy Lotos ds. strategii i rozwoju.
19.03.2018

450 lat polskiej administracji morskiej

Konferencja Naukowa 450 lat polskiej administracji morskiej, na którą patronat honorowy objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, odbędzie się 4 kwietnia 2018 r. w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.
15.03.2018

Gdańsk: Opływ Motławy wraz z bastionami zostanie zrewitalizowany

Ścieżki rowerowe oraz oświetlone promenady z ławkami – to część inwestycji, przewidzianych w programie rewitalizacji Dolnego Miasta, które planuje gdański samorząd. W ramach prac zagospodarowane zostaną bastiony, a na jednym z nich powstanie punkt widokowy.
04.02.2018

Nagroda, która pozwala spełnić podróżnicze marzenia

Odbywające się w Gdyni Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy rokrocznie przyciągają tłumy globtroterów i osób zainteresowanych odkrywaniem świata. Wykładom, prelekcjom i pokazom filmowym towarzyszy również rywalizacja o nagrody, w tym o tę, która pozwala spełnić podróżnicze marzenia.
25.01.2018

Nie żyje Włodzimierz Kłosiński, zasłużony dla polskiego rybołówstwa dalekomorskiego

W poniedziałek zmarł wielce zasłużony dla polskiego rybołówstwa dalekomorskiego Włodzimierz Kłosiński. Pracował m.in. w Morskim Instytucie Rybackim. Jego największym osiągnieciem było wdrożenie nowych rozwiązań w polskim rybołówstwie dalekomorskim.
04.01.2018

Gdańsk: KAS i CBŚP wykryły próbę przemytu ponad 5,6 mln papierosów

Służby KAS i CBŚP wykryły wspólnie próbę przemytu ponad 5,6 mln papierosów. Tytoń był schowany w kontenerze, który przypłynął z Singapuru do Gdańska i miał zawierać rolki z folią. Gdyby przemyt doszedł do skutku, Skarb Państwa straciłby ok. 6,5 mln zł.
08.12.2017

Zmiany w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców

Blisko 100 osób wzięło udział w spotkaniu informacyjnym z pracodawcami z powiatu puckiego i wejherowskiego dotyczącym zmian w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców po 1 stycznia 2018 roku. Odbyło się ono 5 grudnia w Pucku. Prelegentami byli funkcjonariusze Zespołu ds. Cudzoziemców Placówki Straży Granicznej we Władysławowie oraz Referatu ds. Cudzoziemców Grupy Zamiejscowej w Łebie.
07.12.2017

Ochrona przeciwpożarowa na statkach morskich – poprawa bezpieczeństwa

23 listopada 2017 roku Placówka Polskiego Rejestru Statków w Pireusie przeprowadziła seminarium pt.: „Ochrona przeciwpożarowa na statkach morskich – poprawa bezpieczeństwa”.
04.12.2017

Obcokrajowcy ratunkiem dla pomorskiego rynku pracy

Racjonalna i długofalowa polityka migracyjna w stosunku do obcokrajowców, głównie obywateli Ukrainy może być jednym z ważniejszych sposobów na uzupełnienie niedoboru kadr na rynku pracy – uważają uczestnicy Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.
01.12.2017

W gdańskim Śródmieściu otwarto wodny komisariat policji

Klucze do nowego budynku, w którym od środy, 15 listopada, mieszczą się Komisariat II Policji i Komisariat Wodny Policji w Gdańsku, otrzymali podczas uroczystości symbolicznego otwarcia budynku komendanci obu posterunków. Budowa nowych obiektów kosztowała prawie 30 mln zł, grunt pod budynek jednego z nowocześniejszych komisariatów w Trójmieście przekazało Miasto.
16.11.2017

Posiedzenie komitetu PAN w Szczecinie i Świnoujściu

W Akademii Morskiej w Szczecinie goszczono przedstawicieli Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk. Obrady komitetu uświetnił swoją obecnością Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marek Gróbarczyk.
31.10.2017

I KONFERENCJA NAUKOWA POLSKICH BADACZY MORZA - BAŁTYK 2017 „Stan i trendy zmian w morzach i oceanach”

Organizatorem Konferencji jest Komitet Badań Morza Polskiej Akademii Nauk przy Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, pełniący funkcję Komitetu Narodowego do spraw Współpracy z Komitetem Naukowym Badań Oceanicznych (Scientific Committee on Oceanic Research - SCOR).
16.10.2017

Konferencja IAMU oraz posiedzenie zarządu IAMU

W dniach 11 – 14 października 2017 roku w Warnie odbywa się 18 edycja konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich (IAMU - International Association of Maritime Universities). Tegoroczna konferencja została zorganizowana przy współudziale Uczelni Morskiej z Warny - Nikola Vaptsarov Naval Academy.
12.10.2017

Gdańsk będzie się promował i szukał pracowników we Lwowie

Gdański urząd pracy przedstawi ponad 400 ofert pracy oraz informacje o warunkach życia w regionie podczas Targów Pracy i Edukacji we Lwowie. Grupa Progres z Gdańska zaoferuje Ukraińcom prawie 600 miejsc pracy w całym kraju. Poszukiwani są m.in. sprzedawcy.
19.09.2017

Bezpieczeństwo na statkach pasażerskich typu ro-ro

Polski Rejestr Statków we współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym Krajowej Izby Gospodarki Morskiej organizuje 3 października 2017 r. w siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie seminarium pt. Bezpieczeństwo na statkach pasażerskich typu ro-ro. Ma ono na celu zwrócenie uwagi środowiska żeglugowego na niektóre aspekty bezpieczeństwa statków, w szczególności statków pasażerskich typu ro-ro. Wydarzenie patronatem honorowym objął Urząd Morski w Szczecinie, posiadający wielkie doświadczenie w czuwaniu nad bezpieczeństwem ż
08.09.2017

Gdynia rozwija współpracę z chińskim Zhuhai

24 lipca Gdynię odwiedziła oficjalna delegacja z miasta Zhuhai w Chinach. Samorządowcy spotkali się z gdyńskimi władzami i przedstawicielami Referatu Rozwoju i Obsługi Inwestora. To kolejny krok w zacieśnianiu współpracy naszego miasta z chińskim partnerem.
25.07.2017

Ogólnopolskie forum „Odbudowa i modernizacja Marynarki Wojennej RP” w Stoczni Marynarki Wojennej

28 czerwca w Stoczni Marynarki Wojennej odbyło się ogólnopolskie forum pt. „Odbudowa i modernizacja Marynarki Wojennej RP: konieczność kompromisu między jej zdolnościami bojowymi, potrzebami i możliwościami polskiego przemysłu stoczniowego a realiami ekonomicznymi państwa – w nawiązaniu do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju”.
30.06.2017

Konwent Politechniki Gdańskiej

Tematem obrad posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, które odbędzie się 26 czerwca, będzie udział środowiska naukowego w realizacji Narodowego Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły.
21.06.2017

Otwarto kładkę na gdańską wyspę Ołowianka

W sobotę wieczorem otwarto dla ruchu pieszą kładkę nad Motławą łączącą najczęściej odwiedzaną przez turystów historyczną część Gdańska z wyspą Ołowianką. Na wyspie ulokowane są m.in. filharmonia i muzeum; zwodzona kładka znacznie skróci do nich drogę.
17.06.2017

Europejskie warsztaty muzealników morskich w Tczewie

W Muzeum Wisły i w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie 22 i 23 maja odbędą się II Międzynarodowe Warsztaty dla Muzeów Morskich z Europy Północnej, organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Stowarzyszenie ICMM. Warsztaty, połączone z konferencją, będą największym spotkaniem specjalistów muzealnictwa morskiego w Europie oraz pierwszym tego typu, organizowanym w Polsce.
17.05.2017

Zagrożenie pożarowe na statkach pasażerskich ro-ro

Seria tragicznych pożarów na statkach pasażerskich do których dochodziło w ostatnich latach, wywołała zaniepokojenie środowiska morskiego i poszukiwanie rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa takich statków.
16.05.2017

Nagrodzono koncepcję miniaturowej torpedy superkawitacyjnej

Miniaturowa superkawitacyjna torpeda o napędzie rakietowym dla załogowych i bezzałogowych systemów walki morskiej zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP” organizowanym przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). Projekt zwyciężył w kategorii „Koncepcje”, a jego autorzy, wśród których są naukowcy z Politechniki Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej, otrzymali czek na 20 tysięcy złotych.
10.04.2017

Album z Garlanda tylko do 7 maja 2017

Do 7 maja będzie można jeszcze oglądać w Muzeum Marynarki Wojennej wystawę archiwalnych fotografii „Album z Garlanda”. Wystawę tworzy zbiór wyjątkowych fotografii, wykonanych w czasie II wojny światowej przez członka załogi ORP „Garland” – starszego marynarza Henryka Nowakowskiego. To swoisty portret załogi okrętu - zdjęcia marynarzy, kolegów autora – na okręcie, w czasie wolnym od obowiązków służbowych i na lądzie.
03.04.2017

IV Kongres Rybny

W dniach 30-31 marca br. w Sopocie odbędzie się 4. edycja Kongresu Rybnego, dorocznej konferencji kadry zarządzającej przemysłu rybnego. Patronat honorowy nad 4 Kongresem Rybnym objął Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marek Gróbarczyk.
23.03.2017

Bezpieczeństwo portów i torów podejściowych

Pod patronatem i z udziałem wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Pawła Brzezickiego zorganizowano, staraniem JM Rektora Akademii Morskiej profesora Janusza Zarębskiego oraz dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni kpt.ż.w. Wiesława Piotrzkowskiego, specjalistyczne seminarium pt. „Techniczne możliwości rozwoju systemów wspomagających bezpieczeństwo w portach i na podejściach do nich”. Kilkudziesięciu profesjonalistów, przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej polską administracją morską, portami całego wybrzeża, ludz
01.02.2017

Kontener z czapkami, które naruszały prawo własności intelektualnej

Prawie 10 tys. sztuk czapek z naniesionymi zastrzeżonymi znakami siedmiu koncernów samochodowych zatrzymali 19 grudnia funkcjonariusze Granicznego Referatu Zwalczania Przestępczości w Gdyni.
22.12.2016

MIB: Krzysztof Kondraciuk szefem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Premier Beata Szydło powołała Krzysztofa Kondraciuka na stanowisko generalnego dyrektora GDDKiA - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie rzecznik prasowa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Elżbieta Kisil.
12.12.2016

Nowe wyzwania dla ekspertów z Gdyńskiego Centrum Techniki Morskiej w ramach kolejnych projektów NATO I EDA

W ostatnim czasie eksperci z gdyńskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM), wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), dwukrotnie uczestniczyli w międzynarodowych spotkaniach, dotyczących realizowanych z ich udziałem, projektów w zakresie ochrony portów i kotwicowisk oraz obrony przeciwminowej.
06.12.2016

Konferencja STUKNUT’16 na pokładzie żaglowca

Na statku płynącym przez Morze Śródziemne odbyła się II Konferencja „Osiągnięcia Studenckich Kół Naukowych Uczelni Technicznych” – STUKNUT’16. Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej zorganizował ją na pokładzie żaglowca STS Pogoria, przemierzającego trasę Civitavecchia – Bonifacio – Portoferraio – Genua. Patronat nad tym wydarzeniem objął profesor Jacek Namieśnik, rektor PG.
04.11.2016

400 l psychotropów w gdyńskim porcie

Dwie beczki zawierające około 400 l substancji psychotropowej GBL zatrzymali w gdyńskim porcie funkcjonariusze pomorskiej Służby Celnej. Nielegalne chemikalia z Chin o wartości ponad 70 tys. złotych próbowali zgłosić do odprawy dwaj obcokrajowcy, którzy twierdzili, że to środek do mycia felg i zmywania graffiti. Przywóz tej substancji do Polski bez specjalnego zezwolenia jest zabroniony.
31.10.2016

Wiślana konferencja na statku

Przedstawiciele RZGW w Gdańsku wzięli udział w konferencji naukowo - samorządowej na temat śródlądowych dróg wodnych w Polsce pt. ,,Kaskada Dolnej Wisły - szansa czy zagrożenie”. Uczestnicy konferencji zebrali się na statku, który płynął Wisłą z Grudziądza do ujścia.Głównym celem spotkania było wypracowanie nowych rozwiązań, mających na celu rewitalizacje polskich rzek i ożywienie sektora żeglugi śródlądowej.
12.09.2016

VII międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Natcon nabrała wiatru w żagle

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna NATCON. Od czterech lat, w połączeniu z Targami BALT MILITARY EXPO, stanowi integralne przedsięwzięcie, wpisujące się na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń, poruszających tematykę technologii morskich dla obronności i bezpieczeństwa
07.07.2016

Zjazd absolwentów z okazji 70-lecia Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych

W Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego spotkało się ponad 400 absolwentów wydziałów ekonomicznych UG oraz uczelni ekonomicznych, których tradycje UG kontynuuje – Wyższej Szkoły Handlu Morskiego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie.
24.06.2016

Dzień Rybaka i Wędkarza w Sejmie

Dziś w Sejmie RP odbyła się konferencja rybacka Dzień Rybaka i Wędkarza. Celem była prezentacja problemów rybackich, potrzebnych działań, które mają zapewnić dobre podstawy do produkcji ryb oraz popularyzacja walorów dietetycznych i kulinarnych mięsa ryb.
22.06.2016

Rozpoczynają się targi WaterWays Expo 2016

Dzisiaj (16.06), w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczynają się III Międzynarodowe Targi i Konferencje Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej WaterWays Expo 2016. Podczas uroczystego otwarcia wystąpi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, który objął honorowym patronatem to wydarzenie. Blok konferencyjny rozpocznie z kolei Jerzy Materna, sekretarz stanu MGMiŻŚ. Wygłosi referat traktujący o wielowymiarowości inwestycji w żeglugę śródlądową i gospodarkę wodną w Polsce.
16.06.2016

Ogólnopolskie sympozjum Klubu Szkół Westerplatte

We wtorek w Kwidzynie odbyły się uroczystości z okazji 33. ogólnopolskiego sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. Wojskową asystę honorową stanowiła kompania i orkiestra reprezentacyjna Marynarki Wojennej.
01.06.2016

Zrównoważony rozwój a gospodarka wodna - wnioski z konferencji

Z okazji Światowego Dnia Wody w Ministerstwie Środowiska odbyła się konferencja naukowa pt. „Zrównoważony rozwój a gospodarka wodna”, którą otworzył minister środowiska, prof. Jan Szyszko. Współorganizatorem konferencji był Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych.
27.04.2016

Kontener z tysiącami podrabianych torebek w Porcie Gdańsk

Podrabiane torebki znanej firmy odzieżowej zatrzymali kilka dni temu funkcjonariusze pomorskiej Służby Celnej. Wartość 3750 sztuk torebek wynosi ponad 750 tys. zł.
19.04.2016

7 dekad 13. Dywizjonu Trałowców

W piątek 8 kwietnia, 70-lecie istnienia obchodzi 13. Dywizjon Trałowców. Przez siedem dekad okręty dywizjonu wykonały dziesiątki operacji bojowych zarówno na Morzu Północnym i na Bałtyku.
08.04.2016

Polsko-Niemiecki Dzień Logistyki już za dwa miesiące

Tegoroczna edycja Polsko-Niemieckiego Dnia Logistyki odbędzie się 8 czerwca, od godz. 9 do 16.30 w Erkner pod Berlinem.
08.04.2016

Szczegóły projektu budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną już dziś

Kanał „Nowy Świat” zostanie oddany do użytku w latach 2021-2022. Szczegóły projektu będą zaprezentowane na konferencji „ Budowa Kanału Żeglugowego Nowy Świat przez Mierzeję Wiślaną”, która odbędzie się w czwartek (07.04) w Elblągu.
06.04.2016

Przemycali papierosy przez terminal promowy w Gdyni

Ponad 350 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości 230 tys. zł wykryli w piątek 12 lutego funkcjonariusze pomorskiej Służby Celnej. To efekt dwóch kontroli, z których jedna miała miejsca na drodze pod Chojnicami, druga zaś na terminalu promowym w Gdyni.
16.02.2016

Sympozjum w Kołobrzegu

Polskie Stowarzyszenie Morskie - Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego było organizatorem uroczystego sympozjum w dniu 13 lutego b.r. w Kołobrzegu.
15.02.2016

Nowy etap w żegludze śródlądowej

Jeśli chodzi o branżę żeglugi śródlądowej otwieramy nowy etap – podkreślił Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej otwierając konferencję dotyczącą rozwoju polskich śródlądowych dróg wodnych. Minister zwrócił uwagę na dwa ważne aspekty: prawny i międzynarodowy.
09.02.2016

Konkurs na najlepszych studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej

REMONTOWA HOLDING S.A. wraz z Wydziałem Oceanotechniki (WOiO) Politechniki Gdańskiej ogłaszają Konkurs na wyłonienie najlepszych studentów WOiO PG, Edycja 2016.
21.01.2016

Kolejne seminarium „Bezpieczeństwo portów morskich” tym razem w Szczecinie

Już jutro w Urzędzie Morskim w Szczecinie odbędzie się druga edycja seminarium „Bezpieczeństwo portów morskich”. Spotkanie będzie trwać od 9 do 13.
18.01.2016

Bieliźniana wpadka

Prawie ćwierć miliona zł jest warta bielizna dziecięca, którą 4 stycznia zatrzymali funkcjonariusze pomorskiej Służby Celnej. Towar został oznaczony zastrzeżonymi znakami.
07.01.2016

Kontener podrabianych zabawek w gdańskim porcie

Prawie 21,5 tys. sztuk zabawek, które naruszają prawa własności intelektualnej kilku firm, zatrzymali 3 grudnia funkcjonariusze Granicznego Referatu Zwalczania Przestępczości w Gdańsku. Wartość zatrzymanych klocków, lalek i gier wynosi ponad 600 tys. zł.
08.12.2015

Wspólna idea przemysłu i naukowców po raz kolejny „pod pełnymi żaglami”

W dniu 16 listopada 2015 roku w siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni, odbyło się posiedzenie Komitetu Programowego VII edycji Konferencji Naukowo-Technicznej „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa” NATCON 2016. Tworzą go przedstawiciele Sił Zbrojnych RP oraz najważniejszych instytucji i firm, działających w obszarze wojskowej i cywilnej techniki morskiej, obronności, bezpieczeństwa na morzu oraz ratownictwa morskiego. Głównym celem spotkania było ustalenie szczegółowej
17.11.2015

Miś w kontenerze i wcale nie pluszowy

W gdyńskim porcie podczas przeprowadzania kontroli konteneru doszło do niecodziennego odkrycia. Nietypowy kształt przedmiotu, jaki pojawił się na monitorze urządzenia skanującego, pozwolił na ujawnienie dziwnego ładunku.
28.10.2015

Na rzecz bezpieczeństwa żeglugi

O działaniach Morskiego Oddziału Straży Granicznej w celu zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi mówił dziś w Gdańsku podczas kończących się Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo 2015 kontradmirał SG Piotr Stocki, komendant MOSG.
09.09.2015

Budowa nowoczesnego terminalu pasażerskiego w Darłowie dobiega końca – otwarcie pod koniec kwietnia

W projekcie chodzi o stworzenie kompleksowej, atrakcyjnej oferty dla niezmotoryzowanych turystów, którzy korzystając z morskiego transportu chcą zwiedzić uczestniczące w projekcie miasta.
14.04.2015

„Partnerstwo dla wody” z holenderskim udziałem

28 stycznia br. gdański port ponownie odwiedziła holenderska delegacja architektów z firmy KuiperCompagnons B.V., której towarzyszyli przedstawiciele referatu rewitalizacji Urzędu Miasta w Gdańsku.
29.01.2015

Praca w stoczni – raport Gospodarki Morskiej

W stoczniach czeka praca, są też jednak bezrobotni stoczniowcy. Rozwój przedsiębiorstw, rynek pracy i szkolnictwo zawodowe to powiązany ze sobą system, którego poszczególne elementy mają na siebie istotny wpływ. Nie wszystko działa w nim jednak tak sprawnie, jak można tego oczekiwać w aktualnej sytuacji gospodarczej. Podjęliśmy próbę analizy tej złożonej sytuacji.
02.01.2015

Pierwsze Gdyńskie Forum Bezpieczeństwa

W czwartek, 11 grudnia, w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się pierwsze Gdyńskie Forum Bezpieczeństwa. W konferencji uczestniczył dowódca Centrum Operacji Morskich - Komponentu Morskiego wiceadmirał dr Stanisław Zarychta.
17.12.2014

Instytut Morski w Gdańsku: Konferencja końcowa projektu ARCH

Instytut Morski w Gdańsku jako partner projektu ARCH zaprasza na konferencję końcową projektu, która odbędzie się 24 i 25 czerwca 2015 w Newcastle University, UK.
17.12.2014

Podsumowanie VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej NATCON „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa”

W dniu 11 grudnia 2014 roku w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. – Amber Expo w Gdańsku odbyło się posiedzenie Rady Programowej Targów BALT MILITARY EXPO 2014.
16.12.2014

Pijany sternik lodołamacza zatrzymany na Martwe Wiśle

We wtorek 22 października policjanci z referatu wodnego gdańskiej komendy zatrzymali nietrzeźwego sternika. 57-letni gdańszczanin pływał lodołamaczem po wodach Martwej Wisły mając w wydychanym powietrzu 2 promile alkoholu.
22.10.2014

O transporcie morskim na Konferencji Systemy Logistyczne

VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo – Techniczna Systemy Logistyczne skoncentrowana była na innowacjach. Innowacyjne rozwiązania w transporcie szansą dla nowoczesnej logistyki stanowiły myśl przewodnią konferencji zorganizowanej przez prof. Mariannę Jacynę i prof. Tomasza Ambroziaka z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Konferencji towarzyszyło posiedzenie Komitetu Transportu PAN pod kierownictwem prof. Janusza Dyducha.
10.09.2014

Polski Rejestr Statków na BALT MILITARY EXPO 2014

W dniach 24-26 czerwca br. w Gdańsku odbyła się XIII edycja Bałtyckich Targów BALT MILITARY EXPO 2014. Organizowane od 16 lat targi są ściśle związane z morzem i wybrzeżem, koncentrują się na tematyce bezpieczeństwa morskiego, najnowszych systemów obronnych, ratownictwa na morzu i lądzie. Impreza stanowi platformę spotkań, wymiany poglądów oraz doświadczeń pomiędzy firmami zajmującymi się produkcją na potrzeby obronności kraju, użytkownikami sprzętu i uzbrojenia oraz miłośnikami militariów.
05.07.2014

Akademia Marynarki Wojennej z wyróżnieniami na BALT MILITARY EXPO

Podczas 13. Bałtyckich Targów Militarnych BALT-MILITARY-EXPO 2014 (24-26 czerwca) Akademia Marynarki Wojennej otrzymała wyróżnienie Prezesa Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju za endoskopowe stanowisko diagnostyki luf artyleryjskich. Natomiast referat napisany na ten temat został wybrany jako najbardziej nowatorski. Współautorami byli przedstawiciele AMW kmdr por. Mirosław Chmieliński i kmdr por. rez. Mirosław Gołyga.
30.06.2014

Kontener podrabianej elektroniki

Funkcjonariusze pomorskiej Służby Celnej udaremnili jedną z największych w Europie prób wprowadzenia do obrotu towarów podrabianych z wykorzystaniem transportu morskiego. Szacunkowa wartość zatrzymanych wyrobów to blisko 6,5 mln zł.
05.05.2014

Seminarium dla regionu

Strategia Uniii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego 2014 – 2020 była tematem seminarium naukowego, jakie odbyło się wczoraj (czwartek, 20.03) w Akademii Morskiej w Gdyni z udziałem naukowców, przedsiębiorców i przedstawicieli administracji.
21.03.2014

Polska polityka morska do 2020 roku - podsumowanie debaty w AM w Gdyni

16 stycznia 2014 roku od godziny 11.00 w Akademii Morskiej w Gdyni miała miejsce debata dotycząca projektu „Polityka Morska RP do 2020”. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania na szerszym forum publicznym poglądów przedstawicieli administracji morskiej, naukowców oraz reprezentantów firm działających w sektorze morskim na kwestię zalet i niedostatków założeń polskiej polityki morskiej. W toku debaty odczytano też uwagi, które nie zostały uwzględnione w toku społecznej konsultacji.
17.01.2014

III Seminarium Offshore - plany zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich

15 listopada 2013r. administracja morska RP ogłosiła przystąpienie do prac planistycznych, których celem jest sporządzenie projektu „Planu Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich” poprzedzone opracowaniem „Studium uwarunkowań do planu”. Seminarium zorganizowane 15 stycznia w Hotelu Mercure było okazją do poznania założeń formalno-prawnych prac planistycznych oraz rozwiązań stosowanych w innych krajach UE.
16.01.2014

YACHT DAY - Politechnika Gdańska wzmacnia współpracę z przedstawicielami przemysłu jachtowego

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych w dniu 06.11.2013 organizuje dzień pt. "Yacht Day".
30.10.2013

Inauguracja roku szkolnego w nowej siedzibie Szkoły Morskiej w Gdyni

2 września 2013 roku odbyła się inauguracja roku szkolnego w Szkole Morskiej w Gdyni. Dzień wyjątkowy, ponieważ byliśmy świadkami otwarcia nowej siedziby szkoły przy ul. Polskiej 13a. Uroczyste przecięcie wstęgi rozpoczęło to ważne wydarzenie.
03.09.2013

Infoglobmar- globalne myślenie, lokalne działania

Zdaniem organizatorów piątej edycji branżowej konferencji morskiej InfoGlobmar, zmiany zachodzące w gospodarce wywierają duży wpływ również na polskie przedsiębiorstwa. Celem odbywającego się 14 czerwca 2013r. w Sopocie spotkania naukowego, było zarysowanie problematyki funkcjonowania przedsiębiorstw morskich w czasach globalnej gospodarki oraz przedstawienie scenariuszy działania na przyszłość.
17.06.2013

12 edycja targów rybnych Polfish

W dniach 22-24 maja 2013r. w ramach zintegrowanego projektu branżowego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo w Gdańsku odbyły się targi Polfish- jedyne w północnej Polsce targi branży rybnej. Podczas odczytów towarzyszących prezentacji produktów i ofert przedsiębiorców odbyły się odczyty poruszające kwestię wydatkowania funduszy na rozwój hodowli, promowanie spożycia ryb oraz technik docierania do klienta.
24.05.2013

Usprawnienie obrotu kontenerami jako efekt współpracy Terminala Kontenerowego DB Port Szczecin a Organami Administracji Państwowej

Jednym z ważniejszych elementów obrotu towarowego są sprawne procedury administracyjne oraz dobra współpraca organów państwowych z podmiotami komercyjnymi w zakresie zintegrowanej kontroli.
20.05.2013

Konferencja naukowa „Procesy geologiczne strefy brzegowej morza”

Komitet Badań Morza, Sekcja Geologii Morza Zakład Geologii Morza Instytutu Oceanografii UG w dniach 5-6 czerwca 2013 organizuje konferencje naukową „Procesy geologiczne strefy brzegowej morza” dedykowaną pamięci prof. dr hab. Halinie Piekarek-Jankowskiej.
07.03.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.