• <

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w Berlinie

pc/msz.gov.pl

08.09.2018 17:49 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w Berlinie

Partnerzy portalu

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w Berlinie - GospodarkaMorska.pl

O potrzebie prowadzenia szczerego dialogu na wszystkie trudne tematy w stosunkach polsko-niemieckich, także w kontekście europejskim, przekonywał w Berlinie sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

W trakcie dwudniowej wizyty w stolicy Niemiec wiceszef polskiej dyplomacji odbył szereg spotkań zarówno z niemieckimi politykami i urzędnikami, jak również z przedstawicielami polskich i niemieckich mediów.

Pierwszego dnia wizyty wiceszef MSZ spotkał się z Manuelem Sarrazinem, przewodniczącym polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej w Niemieckim Bundestagu, z którym rozmawiał na bieżące tematy polityczne. Odwiedził także Misję na Dworcu Zoo, aby przyjrzeć się społecznym problemom mieszkańców Berlina i porozmawiać z kierownictwem tego ośrodka na temat rozpoczynającego się programu pomocy dla polskich bezdomnych, realizowanego przez Fundację „Barka” i finansowanego ze środków Senatu RP.
 
Bieżące relacje polsko-niemieckie były z kolei przedmiotem rozmów wiceministra Szynkowskiego vel Sęka z Joachimem Bertele, zastępcą szefa Departamentu Spraw Zagranicznych, Bezpieczeństwa i Rozwoju w Federalnym Urzędzie Kanclerskim.

W piątek wiceszef polskiej dyplomacji wziął udział w spotkaniu polskiej grupy dyskusyjnej w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej (Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik, DGAP), gdzie wygłosił referat pt. „Polska i Niemcy w UE: wspólne i odmienne interesy“ oraz uczestniczył w odbywającej się tam debacie z niemieckimi politykami, ekspertami i dziennikarzami specjalizującymi się w tematyce międzynarodowej. Wiceminister Szynkowski vel Sęk przekonywał niemieckich partnerów, że Polskę i Niemcy łączy wiele wspólnych tematów, które powodują, że nasze wzajemne stosunki w wielu obszarach są najlepsze w historii. Wskazał jednocześnie na kwestie sporne, takie jak projekt budowy Nord Stream 2. - Budowa drugiej nitki Gazociągu Północnego, czyli tzw. Nord Stream 2 – to kwestia, która fundamentalnie różni Polskę i Niemcy. To temat niebezpieczny dla relacji polsko-niemieckich i szkodliwy dla Europy – zauważył wiceszef polskiej dyplomacji, argumentując, że budowa tego gazociągu może doprowadzić do utraty zaufania między Polską a Niemcami.
 
Wiele miejsca w swoim wystąpieniu wiceminister Szynkowski vel Sęk poświęcił również kwestiom europejskim. - Polska i Polacy są cały czas przekonani, że Unia Europejska jest organizacją, w której pokładamy duże nadzieje; która daje nam szanse na gospodarczy rozwój i integrację społeczeństw - podkreślił. Zaznaczył jednocześnie, że UE musi skuteczniej działać oraz lepiej i szybciej odpowiadać na wyzwania, które jej dotyczą. Wiceszef MSZ wyraził ponadto przekonanie, że potrzebujemy wspólnej refleksji na temat przyczyn opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.
 
Odnosząc się do tematu budżetu unijnego wiceminister Szynkowski vel Sęk wyjaśnił, iż Polska reprezentuje pogląd, zgodnie z którym nie powinno dojść do wprowadzenia nowych warunków dla nowych wydatków w budżecie UE. - Niemcy są przekonani, że wydatki w budżecie trzeba uzależnić od bardzo niejasno sformułowanych kryteriów praworządności. To jest stanowisko, z którym Polska się nie zgadza - dodał.

W trakcie wizyty w Berlinie wiceszef polskiej dyplomacji wziął także udział w seminarium w willi Borsig na zaproszenie sekretarza stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andreasa Michaelisa. Rozmowy z urzędnikami niemieckiego MSZ dotyczyły kwestii znaczenia suwerenności, solidarności i demokracji w dzisiejszej i przyszłej Unii Europejskiej.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.