• <

Gdańsk: Opływ Motławy wraz z bastionami zostanie zrewitalizowany

ew

04.02.2018 15:32 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Gdańsk: Opływ Motławy wraz z bastionami zostanie zrewitalizowany

Partnerzy portalu

Gdańsk: Opływ Motławy wraz z bastionami zostanie zrewitalizowany - GospodarkaMorska.pl

Ścieżki rowerowe oraz oświetlone promenady z ławkami – to część inwestycji, przewidzianych w programie rewitalizacji Dolnego Miasta, które planuje gdański samorząd. W ramach prac zagospodarowane zostaną bastiony, a na jednym z nich powstanie punkt widokowy.

Jak poinformowała Olimpia Schneider z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w ostatnim dniu stycznia ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na zagospodarowanie terenu Opływu Motławy wraz z bastionami.

Schneider wyjaśniła, że otwarcie ofert w tym przetargu zaplanowano na 14 marca, a wykonawca zostanie zobowiązany do zakończenia prac nad projektem do końca 2018 roku.

Poinformowała, że opracowanie obejmie Bastiony Św. Gertrudy, Żubr, Miś, Królik, Ogrodowy, częściowo Bastion Wyskok oraz teren promenady nadwodnej w pobliżu Stadionu Żużlowego aż do skrzyżowania z ul. Zawodników.

Dokumentacja ma dotyczyć uporządkowania terenu na bastionach wraz z utworzeniem punktu widokowego na Bastionie Żubr. „Miejsce ma służyć rekreacji mieszkańców, z altanką, punktami do grillowania i gry w szachy. Zakłada się również przebudowę promenady i ścieżki rowerowej” – poinformowała Schneider. Dodała, że projekt ma uwzględniać także montaż oświetlenia i monitoringu miejskiego.

Jak informuje gedanopedia.pl, Opływ Motławy powstał w latach 20. XX wieku z byłych fos zasilanych Motławą, a opływających od strony południowo-wschodniej fortyfikacje Dolnego Miasta. Częścią fortyfikacji były też sąsiadujące z fosami bastiony, z których część, w tym Bastiony św. Gertrudy, Żubr, Wilk, Wyskok, Miś, Królik, zachowała się do dziś.

Opływ Motławy i bastiony przez kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny były zaniedbane. W latach 90. samorząd wykonał w tych okolicach pierwsze prace porządkowe. Wyremontowano nabrzeża, poprowadzono 12 km alejek spacerowo-rowerowych, urządzono parkingi, odtworzono historyczną formę bastionów. Na części bastionów zlokalizowano place wypoczynkowe i punkty widokowe, ustawiono stylowe latarnie i ławki.

Planowane obecnie przez miasto dalsze prace przy Opływie Motławy i bastionach są częścią większego programu rewitalizacyjnego na terenie Dolnego Miasta wycenionego na około 23 mln złotych. Prace rewitalizacyjne zaplanowano też na terenie innych zaniedbanych gdańskich dzielnic, w tym Nowego Portu, Biskupiej Górki i Oruni. Działania te będą prowadzone na obszarze o łącznej powierzchni ponad 500 ha, zamieszkałym przez ok. 35 tys. osób.

Projekty rewitalizacyjne o łącznej wartości ponad 120 mln zł będą realizowane w latach 2018-2023. Ponad 76 mln zł na ten cel będzie pochodziło z "Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020". Planowany jest np. remont prawie 120 budynków wspólnot mieszkaniowych oraz 52 budynków komunalnych. Kompleksową opieką, m.in. psychologiczną, opiekuńczą i terapeutyczną na rewitalizowanych obszarach ma być objętych prawie 250 osób.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.