• <
BOTA_2023

Kontener podrabianych zabawek w gdańskim porcie

08.12.2015 07:17 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Kontener podrabianych zabawek w gdańskim porcie - GospodarkaMorska.pl

Prawie 21,5 tys. sztuk zabawek, które naruszają prawa własności intelektualnej kilku firm, zatrzymali 3 grudnia funkcjonariusze Granicznego Referatu Zwalczania Przestępczości w Gdańsku. Wartość zatrzymanych klocków, lalek i gier wynosi ponad 600 tys. zł.

Część z nich jest łudząco podobna do produktów znanych firm, część natomiast ma naniesione zastrzeżone znaki towarowe. Kontener wypełniony zabawkami przypłynął do gdańskiego portu z Chin. Towar był  zgłoszony do procedury tranzytu. Jednak po konsultacji z Wieloosobowym Stanowiskiem Pracy ds. Analizy Obrotu Kontenerowego, funkcjonariusze postanowili dokładniej przyjrzeć się jego zawartości.

Po otwarciu kontenera okazało się, że 163 kartony wypełnione są zabawkami, które mogą naruszać prawa własności intelektualnej. Wstępnie potwierdził to koordynator z Izby Celnej w Gdyni. W związku z tym klocki, gry planszowe, samochody i inne zabawki zostały zatrzymane do dalszego postępowania. Prowadzeniem sprawy zajmą się teraz funkcjonariusze Oddziału Celnego „Terminal Kontenerowy" w Gdańsku, którzy prześlą informację o zatrzymaniu do kancelarii prawnych reprezentujących w Polsce właścicieli praw do znaków.

- Decyzję o tym, co dalej stanie się z zabawkami podejmą właściciele praw do znaków. Od stycznia 2014r. obowiązują zmienione przepisy dotyczące działania organów celnych w zakresie ochrony praw własności intelektualnej. Nowością jest m.in. stosowanie w pierwszej kolejności zniszczenia towarów bez podejmowania kroków prawnych, a jedynie na podstawie porozumienia między dwiema zainteresowanymi stronami (właściciel praw do znaku - importer). Dopiero po nieskorzystaniu z tej możliwości (tj. niespełnieniu określonych warunków) właściciel praw do znaku będzie mógł złożyć wniosek o wszczęcie postępowania karnego lub cywilnego w stosunku do naruszającego jego prawa - skomentował Marcin Daczko, rzecznik prasowy Izby Celnej w Gdyni.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.