• <

Wynik wyszukiwania - "majewski" - Wiadomości

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
26.02.2024

OT Port Gdynia przyjmie większe statki

OT Port Gdynia może już obsługiwać statki klasy panamax o zanurzeniu do 14,5 m. Dobowa rata załadunkowa statków wynosi około 18 tys. ton. Inwestycję przebudowy wejścia do portu, pogłębienia kanału portowego oraz basenu Nabrzeża Rumuńskiego realizował Zarząd Morskiego Portu Gdynia
28.01.2024

Proekologiczne zmiany w OT Port Gdynia

Na terenie OT Port Gdynia została zainstalowana i uruchomiona pierwsza instalacja PV o mocy 50 kW, będąca elementem długofalowej strategii Spółki wprowadzania rozwiązań mających na celu zmniejszanie negatywnego wpływu działalności gospodarczej na środowisko.
06.07.2023

Gdańsk. Na statku-muzeum Sołdek otwarto wystawę o historii przemytu

Nowa wystawa została otwarta w poniedziałek na statku-muzeum Sołdek w Gdańsku, cumującym na Motławie, przy nabrzeżu wyspy Ołowianka. Ekspozycja „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku” prezentuje to zjawisko zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym.
03.07.2023

Świętokrzyskie samorządy i strażacy z pomocą dla Ukrainy

Za kilka dni na Ukrainę wyruszy transport z darami od świętokrzyskich samorządów i strażaków z regionu. Za wschodnią granicę pojadą m.in. pompy do wody, kamizelki ratunkowe, węże strażackie i autobus.
17.06.2023

Radni PiS deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego z Portu Gdańsk

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego, który utrudnia życie mieszkańcom dzielnic sąsiadujących z gdańskim portem. "Jesteśmy też gotowi na to, żeby wspierać miasto w najlepszym możliwym zakresie, jeśli chodzi o relacje z portem" - mówili we wtorek.
09.05.2023

Finnlines – kurs na innowacyjne statki ro-ro z długą linią ładunkową. Port Gdynia i OT Gdynia już się przygotowują

Dobrze znany w Polsce Finnlines w okresie styczeń – wrzesień 2022 osiągnął wzrost sprzedaży o 31%. Przychody wyniosły 558,4 mln euro. W tym czasie statki armatora przewiozły 572 tys. jednostek ładunkowych, 99 tys. samochodów ciężarowych oraz 514 tys. pasażerów. Swój udział w dobrych wynikach operatora ma również połączenie Polska-Finlandia z serwisem ro-ro sześć razy w tygodniu między Gdynią a Hanko.
24.02.2023

Radny PiS domaga się wyjaśnień w sprawie rewitalizacji Opływu Motławy

Gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień w sprawie trwającej rewitalizacji Opływu Motławy w Gdańsku. Twierdzi, że obecnie rewitalizacja polega na wycince drzew i niszczeniu roślinności. Miasto odpiera zarzuty przekonując, że posiada wszystkie wymagane prawem decyzje oraz dokumenty pozwalające na realizację inwestycji.
01.02.2023

OT Port Gdynia zwiększa wydajność i moce przeładunkowe dzięki strategicznej inwestycji

Należący do Grupy OT Logistics OT Port Gdynia zwiększy potencjał przeładunkowy dzięki zakupowi Shiploadera, maszyny umożliwiającej załadunek statków szybszy o 50% w stosunku do obecnie stosowanej technologii. Shiploader to strategiczna inwestycja OT Port Gdynia, dzięki której roczny potencjał przeładunków masowych, drobnicowych i agro wzrośnie do 4,7 mln ton.
24.01.2023

Finneco III w Porcie Gdynia. Będzie przebudowa nabrzeży [WIDEO]

Finneco III, jeden z najnowszych i największych statków ro-ro jakie pojawiają się na Bałtyku, zawinął na chwilę do Portu Gdynia. Odbyło się to w ramach testów mających pokazać, czy takie jednostki mogą częściej przybijać do portu jeszcze zanim przebudowane zostanie nabrzeże i rampy ro-ro. Prace mają ruszyć niedługo.
25.10.2022

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ma 20 lat. Już dziś przygotowuje się na kolejne wyzwania [WIDEO, ZDJĘCIA]

Obchody jubileuszu 20-lecia istnienia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odbyły się w Gdyni 13 czerwca. W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla zasłużonych pracowników i osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój SAR - medale "Zasłużony Pracownik Morza" oraz "Zasłużony dla Służby SAR".
14.06.2022

Kolejne gazowce wzmocnią flotę PGNiG

PGNiG Supply & Trading zawarło umowę czarteru kolejnych zbiornikowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Cztery nowe jednostki, zbudowane na potrzeby Grupy Kapitałowej PGNiG, wejdą do użytku w 2025 roku.
07.04.2022

PGNiG: dwa lata przeładunków LNG w Porcie Kłajpeda

W piątek minęły dwa lata od rozpoczęcia użytkowania przez PGNiG stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie. Tylko w tym roku, od stycznia do końca marca, załadowano tam 211 autocystern – prawie tyle, ile przez 9 miesięcy w pierwszym roku działalności (231 od kwietnia do końca grudnia 2020). Dobra współpraca z Kłajpedos Nafta jest rozwijana.
04.04.2022

PGNiG zainteresowane wykorzystaniem FSRU w Gdańsku

PGNiG podało, że spółka jest zainteresowana usługami regazyfikacyjnymi, jakie może oferować planowany przez Gaz-System FSRU (Floating Storage Regasification Unit).
30.03.2022

PGNiG: prezes Paweł Majewski zrezygnował ze stanowiska

Prezes PGNiG Paweł Majewski zrezygnował w piątek ze stanowiska. Jak powiedział PAP, jego misją w PGNiG było budowanie stabilnej pozycji spółki jako filaru nie tylko bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także filaru koncernu multienergetycznego.
25.03.2022

PGNiG czarteruje metanowce i będzie wykorzystywać gazoport w Kłajpedzie

PGNiG wyczarterowało na 2022 r. trzy metanowce do transportu LNG, zamierza maksymalnie wykorzystać przepustowość terminala w Świnoujściu, ale także używać gazoportu w litewskiej Kłajpedzie - poinformował w czwartek prezes spółki Paweł Majewski.
24.03.2022

Prezes PGNiG: strona kontraktu jamalskiego nie może dowolnie zmieniać zasad płatności

Kontrakt jamalski przewiduje sposób regulowania płatności za gaz, kontrahent nie może dowolnie go zmieniać - oświadczył w czwartek prezes PGNiG Paweł Majewski, odnosząc się do informacji o tym, że Rosja będzie żądać od niektórych państw płatności w rublach.
24.03.2022

PGNiG wyczarterowało na 2022 r. trzy metanowce do przewozu LNG

PGNiG wyczarterowało na 2022 r. trzy metanowce do przewozu LNG - poinformował w czwartek na konferencji wynikowej prezes spółki Paweł Majewski. Dwie z tych jednostek będą dostępne dla spółki już w I półroczu.
24.03.2022

Prezes PGNiG: planujemy udział w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL

PGNiG planuje start w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL, łączącego systemy gazowe Polski i Litwy - poinformował we wtorek prezes PGNiG Paweł Majewski. Przesył gazu przez GIPL ma ruszyć 1 maja, pierwsze aukcje są planowane na kwiecień.
15.03.2022

Prezes PGNiG: rozmawiamy o dodatkowych dostawach gazu na Ukrainę

Ukraiński operator zwrócił się do PGNiG o ofertę na dostawy gazu, trwają rozmowy handlowe na temat dodatkowych dostaw na Ukrainę - poinformował we wtorek prezes PGNiG Paweł Majewski.
15.03.2022

PGNiG pomogło w ewakuacji pracowników i rodzin branżowych partnerów

PGNiG SA wzięło udział w akcji ewakuacji pracownic oraz rodzin i dzieci pracowników z koncernów Natfogaz i ERU. Obecnie w Polsce pod opieką PGNiG przebywa ponad 80 osób, w tym dzieci, a w ciągu kilku dni ich liczba przewyższy 100. Pomoc obejmuje między innymi wsparcie logistyczne w ewakuacji, zakwaterowanie oraz wyżywienie.
11.03.2022

W marcu rekordowa ilość dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu

Aż pięć ładunków skroplonego gazu ziemnego planuje odebrać w marcu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został przyjęty już pierwszy z nich, który dostarczył 120 mln m sześc. paliwa po regazyfikacji.
04.03.2022

Gaz dla Ukrainy płynie do Świnoujścia

PGNiG zakupiło w Stanach Zjednoczonych LNG przeznaczone na rynek ukraiński. Ładunek przypłynie do Świnoujścia, skąd gazociągiem zostanie dostarczony na granicę polsko-ukraińską.
01.02.2022

Prezes PGNiG: Baltic Pipe popłynie gaz wydobywany na szelfie norweskim przez PGNiG i innych producentów

Gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz z własnego wydobycia i od innych producentów, dzisiejsze ceny gazu dla odbiorców wynikają wyłącznie z sytuacji rynkowej - mówi PAP prezes PGNiG Paweł Majewski. Jak dodaje, dla PGNiG najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne Polski.
26.01.2022

PGNiG z ofertą na nowe gazowce

Branżowe źródła podają, że PGNiG otrzymała ofertę na czarter czterech gazowców LNG z opcją na kolejne dwa. Jeśli spółka z niej skorzysta, czarterowana przez nią flota urośnie do dwucyfrowej liczby statków.
25.01.2022

Kolejne cztery koncesje dla PGNiG w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzyskało cztery nowe obszary koncesyjne do zagospodarowania na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Rywalizowało o nie ponad 30 firm naftowych z całego świata. Na trzech z czterech nowo nabytych koncesji PGNiG będzie pełnił funkcję operatora. Tym samym liczba koncesji w Norwegii, w których udziały posiada Grupa PGNiG, zwiększy się do 62.
19.01.2022

Terminal LNG w Świnoujściu. 150. dostawa skroplonego gazu ziemnego dla PGNiG

Ładunek pochodzący z USA przybył do terminalu w Świnoujściu 18 stycznia br. Od początku funkcjonowania gazoportu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło do Polski drogą morską już ok. 17 mld m sześc. gazu ziemnego. W 2021 roku import LNG spółki wyniósł 3,94 mld m sześc. po regazyfikacji i wzrósł z 3,76 mld m sześc. w 2020 roku.
18.01.2022

PGNiG: na złożu Aerfugl ruszył innowacyjny gazociąg

PGNiG wraz z partnerami koncesyjnymi na złożu Aerfugl na szelfie norweskim odebrali pierwszą nitkę podgrzewanego gazociągu łączącego otwory z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą. Ogrzewanie zapobiegnie zatykaniu gazociągu tzw. lodem metanowym. To najdłuższa taka instalacja na świecie.
29.12.2021

PGNiG: ze Świnoujścia wyjechało już 15 tysięcy autocystern z LNG

Od początku tego roku w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego załadowano już 5454 autocysterny przewożące skroplony gaz ziemny. W porównaniu z całym 2020 r. to wzrost o ponad 60 procent.
16.12.2021

PGNiG Upstream Norway przygotowuje plan zagospodarowania złoża King Lear

Norweska spółka PGNiG i Aker BP rozpoczęły zaawansowane prace projektowe, których celem jest opracowanie szczegółowego planu eksploatacji złoża King Lear na Morzu Północnym. Inwestycja ma zwiększyć wydobycie gazu ziemnego przez GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym o 0,33 mld m sześc. rocznie.
13.12.2021

Prezes PGNiG: Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG

Od początku 2023 r. będziemy w stanie w sposób zdywersyfikowany dostarczać gaz do Polski z innych kierunków niż wschodni; Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG – mówił w sobotę w Dosze prezes PGNiG Paweł Majewski.
04.12.2021

Inwestycje PGNiG w Norwegii zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski

Kończy się kontrakt jamalski, na mocy którego do Polski płynie błękitne paliwo od rosyjskiego Gazpromu. Ale dzięki inwestycjom PGNiG w wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, Polska wreszcie uniezależni się od dostaw ze Wschodu.
02.12.2021

PGNiG wnioskuje o zatwierdzenie planu eksploatacji złoża Tommeliten Alpha

PGNiG Upstream Norway wspólnie z partnerami koncesyjnymi złożyło wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża Tommeliten Alpha na Morzu Północnym - podało w poniedziałek PGNiG. Uruchomienie wydobycia zaplanowano na 2024 r.
08.11.2021

PGNiG Upstream Norway uruchomiło kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim

Kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim uruchomiło PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami - poinformowała w środę PGNiG. Dodano, że dzięki zakończeniu inwestycji, spółka będzie pozyskiwać z tego źródła ok. 0,57 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.
03.11.2021

PGNiG odkryło złoże ropy naftowej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Sukcesem zakończyły się prace poszukiwawcze prowadzone przez PGNiG Upstream Norway i partnerów koncesyjnych na prospekcie Egyptian Vulture na Morzu Norweskim. Odkryte złoże może zawierać nawet 63 mln baryłek ropy naftowej.
02.11.2021

Inżynier Kazimierz Bielski, wychowawca morskich mechaników, uhonorowany w Zespole Szkół Technicznych Tczewie

W Tczewie, w Zespole Szkół Technicznych im. Antoniego Garnuszewskiego, 22 października br. odbyła się uroczystość zasadzenia dębu upamiętniającego inż. Kazimierza Bielskiego, bliskiego współpracownika por mar. Garnuszewskiego, organizatora Szkoły Morskiej w Tczewie, kmdr por. kpt. ż.w. Gustawa Kańskiego, referenta szkolnictwa marynarki handlowej w Departamencie dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, kontradmirała Kazimierza Porębskiego, szefa Departamentu dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
27.10.2021

PGNiG: certyfikacja Nord Stream 2 to zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu

Certyfikacja właściciela gazociągu Nord Stream 2 w charakterze jego operatora to wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw gazu – takie jest stanowisko PGNiG dla niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii (BMWi) w ramach postępowania certyfikacyjnego.
21.10.2021

W USA gaz pod napięciem. Polska zwiększa dostawy LNG z USA

Tej zimy ceny gazu mogą w Henry Hub mogą osiągnąć 12 do 14 USD za MMBtu - przewidują eksperci Platts Analytics. EIA uspokaja, że gaz w tym amerykańskim terminalu będzie można nabyć w IV po 4 USD. 15 października Henry Hub oferował gaz po cenie 5,643 USD.
17.10.2021

Magazyn gazu w Kosakowie koło Gdyni powiększył się o 154 mln m sześc.

Gas Storage Poland – spółka z grupy PGNiG oficjalnie zakończyła w środę budowę kolejnych kawern w zespole magazynów kawernowych w Kosakowie koło Gdyni. Pojemność tych magazynów wzrosła o 154 mln m sześc., do 300 mln m sześc.
13.10.2021

Kreivys: przychylnie patrzymy na obecność Orlenu w offshore na wodach Litwy

Rząd Litwy przychylnie patrzy na ewentualne zaangażowanie się PKN Orlen w projekt morskich farm wiatrowych w litewskiej strefie Bałtyku - powiedział litewski minister energii Dainius Kreivys. Pierwszą aukcję dla inwestorów rząd Litwy planuje na koniec 2022 r.
08.10.2021

PGNiG na Kongresie 590: dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski

PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji dostaw gazu na polski rynek i możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw z Rosji - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
07.10.2021

PGNiG przejmuje 21 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway otrzymało zgodę norweskiej administracji na przejęcie wszystkich aktywów spółki INEOS E&P Norge. Dzięki sfinalizowaniu transakcji Grupa Kapitałowa PGNiG nabędzie pakiet perspektywicznych złóż, które w istotnym stopniu przyczynią się do realizacji celów strategicznych w zakresie wydobycia gazu ziemnego.
25.09.2021

PGNiG dopuszczone do postępowania certyfikacyjnego Nord Stream 2

PGNiG i spółka zależna PST zostały dopuszczone przez niemieckiego regulatora BNetzA do postępowania certyfikacyjnego w sprawie operatora części gazociągu Nord Stream 2 – poinformowało w środę PGNiG.
22.09.2021

PGNiG: jesteśmy gotowi na koniec umowy z Gazpromem

PGNiG jest dobrze przygotowane na rok 2023, kiedy przestanie obowiązywać umowa z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu ziemnego. Dywersyfikacja źródeł dostaw, nowe odwierty na szelfie norweskim i flota czarterowanych gazowców zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne – mówił na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
09.09.2021

PGNiG: biometan bardziej prawdopodobny niż wodór

Najszybszą, najskuteczniejszą metodą „zazielenienia” gazu ziemnego jako paliwa przejściowego w najbliższym czasie będzie raczej biometan niż wodór – powiedział w trakcie XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG. Majewski wziął udział w panelu „Europa Środkowo-Wschodnia wobec szans i wyzwań transformacji energetycznej”.
08.09.2021

PGNiG kupi w Stanach więcej gazu

PGNiG poinformowało, że zawarło aneksy do umów na dostawy LNG z USA. Na ich mocy zwiększone zostaną dostawy gazu o 2 miliony ton rocznie przez 20 lat.
02.09.2021

Sasin: gazociąg Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim

Dzięki zaangażowaniu PGNiG w sprawę, która toczyła się przed sądem w Duesseldorfie, udało się osiągnąć sukces; gazociąg Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim, a tym samym będą musiały być stosowane europejskie zasady wolnego handlu - powiedział wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.
25.08.2021

Sąd: operator Nord Stream musi podlegać unijnym zasadom

Sąd w Düsseldorfie podtrzymał w środę decyzję niemieckiego regulatora, odmawiającą właścicielowi gazociągu Nord Stream 2 derogacji, czyli zwolnienia go z zasad funkcjonowania regulowanych unijną dyrektywą gazową.
25.08.2021

PGNiG: ruszyło wydobycie gazu ziemnego na Morzu Północnym

PGNiG poinformowało, że uruchomiona została produkcja węglowodorów ze złoża Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki temu spółka zwiększy wydobycie gazu ziemnego o 0,2 miliarda metrów sześciennych rocznie.
23.08.2021

PGNiG wnioskuje o udział w procesie certyfikacji operatora Nord Stream 2

PGNiG i jego niemiecka spółka córka PST złożyły wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu prowadzących do certyfikacji operatora gazociągu Nord Stream 2. O taką zgodę do niemieckie regulatora zwrócił się właściciel gazociągu - spółka Nord Stream 2 AG.
02.08.2021

Grupa PGNiG powiększa flotę gazowców

PGNiG Supply & Trading zawarło umowę czarteru dwóch zbiornikowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Jednostki zostaną zbudowane specjalnie na potrzeby Grupy Kapitałowej PGNiG i wejdą do użytku w pierwszej połowie 2024 roku.
28.07.2021

Prezes PGNiG: po wyroku TSUE ws. OPALa, zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL może mieć istotne znacznie dla rynku gazu, np. zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Jego zdaniem, wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i innych krajów UE.
19.07.2021

Już 500 cystern z LNG od PGNiG wyjechało z Kłajpedy

Pięćsetna autocysterna ze skroplonym gazem ziemnym załadowanym przez PGNiG w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie na Litwie wyruszyła do odbiorcy. Wyraźnie rośnie tempo sprzedaży gazu ziemnego z tamtego kierunku.
08.07.2021

20 lat terminalu ro-ro OT Port Gdynia: Kierunek na kolejne lata to rozbudowany i "zielony" terminal [WIDEO]

Najbardziej wyspecjalizowany polski terminal ro-ro świętuje okrągły jubileusz. - Wśród priorytetów jest dla nas rozwój i bardziej zaawansowana obsługa większych statków ro-ro z minimalnym wpływem na środowisko. To umożliwi rozbudowa placów składowych, stworzenie nowych ramp i wymiana sprzętu - mówi Jerzy Majewski, prezes zarządu OT Port Gdynia Sp. z o.o.
30.06.2021

PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim

PGNiG Upstream Norway, wraz z Aker BP jako operatorem i pozostałymi partnerami koncesyjnymi, uruchomiło produkcję ze złoża Gråsel. Dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury, inwestycja została zrealizowana w rekordowo krótkim czasie.
18.06.2021

Pięć lat dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu

W czerwcu 2021 roku mija pięć lat od momentu, gdy należący do Gaz-System Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu odebrał pierwszy komercyjny ładunek skroplonego gazu ziemnego zamówiony przez PGNiG.
15.06.2021

Prezes PGNiG: wstępne analizy wskazują, że Baltic Pipe może nie być opóźnione

Wstępne analizy wskazują, iż oddanie do użytku gazociągu Baltic Pipe może się nie opóźnić - ocenił w poniedziałek prezes PGNiG Paweł Majewski. Planowana dana uruchomienia systemu to 1 października 2022 r.
14.06.2021

PGNiG: prawie 100-proc. wzrost sprzedaży LNG w I kwartale br.

W I kwartale br. spółka PGNiG Obrót Detaliczny zwiększyła o blisko 100 proc. sprzedaż skroplonego gazu ziemnego (LNG). To wynik między innymi rosnącej popularności autobusów i ciężarówek gazowych - poinformował rzecznik spółki Rafał Pazura.
25.05.2021

PGNiG rozszerza działalność na rynku usług brokerskich w obszarze ubezpieczeń i reasekuracji

PGNiG planuje rozszerzyć działalność w obszarze usług brokerskich na rynku ubezpieczeń i reasekuracji. Za pośrednictwem wyspecjalizowanej spółki będzie świadczyć usługi na rzecz innych spółek Skarbu Państwa - poinformowała w piątek spółka. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce - dodano.
23.04.2021

PGNiG: ostatni krok do uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża Duva

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi rozpoczęło wiercenie otworów eksploatacyjnych na złożu Duva. Oddanie odwiertów do użytku przewidziano w III kwartale 2021 roku.
22.04.2021

Piąta dostawa LNG dla PGNiG do Kłajpedy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało piąty ładunek skroplonego gazu ziemnego w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie. W ciągu pierwszego pełnego roku jej użytkowania PGNiG załadowało tam 327 autocystern o łącznym wolumenie 5856 ton LNG do sprzedaży.
06.04.2021

Prezes PGNiG: historyczne wyniki finansowe w bardzo trudnym roku pandemii

Wyniki finansowe, osiągnięte przez PGNiG w bardzo trudnym roku 2020 r. są historycznie najlepsze - oświadczył w czwartek prezes spółki Paweł Majewski. Zaznaczył, że wyniki byłyby bardzo dobre nawet bez efektu retroakcji, czyli wygranej z Gazpromem w arbitrażu.
25.03.2021

Blokada Kanału Sueskiego nie powinna zakłócić dostaw LNG z Kataru do Polski

Prezes PGNiG Paweł Majewski oświadczył w czwartek, że spółka nie spodziewa się zakłóceń w dostawach LNG z Kataru z powodu zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec.
25.03.2021

PGNiG kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS

PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS (IEPN) - poinformowała w czwartek spółka. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
25.03.2021

PGNiG osiągnęła ponad 7,3 mld zł zysku w 2020 roku

W 2020 roku Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie ok. 39,2 mld zł. Wynik EBITDA wyniósł 13 mld zł, EBIT 9,59 mld zł, a zysk netto 7,34 mld zł. Korzystna dla PGNiG zmiana formuły cenowej w kontrakcie jamalskim wyraźnie pozytywnie oddziałuje na wyniki finansowe.
25.03.2021

Prezes PGNiG: nikt odpowiedzialnie nie poda cen gazu, jakie będą obowiązywać za trzy lata

Nikt odpowiedzialnie nie powie, jakie będą ceny gazu za trzy lata - mówił we wtorek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski. Zaznaczył, iż pewne jest jedynie to, będą to ceny rynkowe.
23.03.2021

PGNiG ogranicza emisje związane z zagospodarowaniem norweskiego złoża

Na złożu gazowo-ropnym Duva, w którym PGNiG Upstream Norway ma 30 proc. udziałów, z powodzeniem zakończono instalację głowic eksploatacyjnych. Zastosowana metoda montażu pozwoliła znacząco zredukować koszty operacji oraz związane z nią emisje dwutlenku węgla.
22.03.2021

Rzecznik Generalny TSUE poparł polskie stanowisko ws. gazociągu OPAL

Opinia Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie gazociągu OPAL potwierdziła konieczność stosowania zasady solidarności energetycznej - oceniło PGNiG. Rzecznik potwierdził tezy wyroku Sądu UE - że decyzja KE ws. OPAL była naruszeniem prawa.
18.03.2021

PGNiG załadowało już 300 cystern LNG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzedało trzysetny ładunek skroplonego gazu ziemnego ze stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Tym samym liczba cystern załadowanych LNG od początku istnienia tej stacji przekroczyła tysiąc. Operatorem instalacji jest Klaipedos Nafta, a PGNiG jest jej wyłącznym użytkownikiem.
09.03.2021

Gdańsk: Płażyński interweniuje ws. nowego planu zagospodarowania dla pasa nadmorskiego w Brzeźnie

Poseł PiS Kacper Płażyński skierował do wojewody pomorskiego pismo z prośbą o analizę nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla pasa nadmorskiego w Gdańsku Brzeźnie. Wskazał, że wojewódzki konserwator zabytków mógł otrzymać od urzędników błędne dane dotyczące wysokości drzew.
01.03.2021

Płażyński: tereny zielone nad morzem powinny służyć gdańszczanom, nie deweloperom

Tereny zielone nad morzem powinny służyć gdańszczanom, nie deweloperom – mówił w piątek w Gdańsku poseł PiS Kacper Płażyński. Zaapelował do prezydent Aleksandry Dulkiewicz, aby wycofała się z planów zabudowy pasa nadmorskiego w Brzeźnie.
19.02.2021

PGNiG importuje coraz więcej LNG

Już ponad 25 proc. gazu ziemnego sprowadzanego przez PGNiG zza granicy to LNG. Import skroplonego gazu ziemnego w 2020 roku wyniósł ponad 3,76 mld m sześc. po regazyfikacji, co stanowi wzrost o blisko 10 proc. w porównaniu z rokiem 2019.
04.02.2021

PGNiG OD: znaczący wzrost sprzedaży CNG i LNG w 2020 r.

Ponad 30-proc. wzrost sprzedaży sprężonego gazu CNG do napędu pojazdów oraz 18-proc. wzrost sprzedaży LNG zanotowała w 2020 r. spółka PGNiG Obrót Detaliczny.
01.02.2021

PGNiG: sprzedaż małego LNG bije rekordy

Aż o 50 proc. wzrósł w 2020 roku wolumen skroplonego gazu ziemnego, który PGNiG sprzedało w terminalu w Świnoujściu. Od początku funkcjonowania gazoportu wyjechało z niego już 10 tysięcy cystern z ładunkiem LNG.
28.01.2021

PGNiG prognozuje na 2021 r. wydobycie gazu na poziomie 5 mld m sześc.

PGNiG prognozuje na 2021 r. wydobycie gazu na poziomie 5 mld m sześc. - poinformowała w środę spółka. Według szacunkowych danych za 2020 r. wydobycie w przeliczeniu na na gaz ziemny wysokometanowy wyniosło 4,5 mld m sześć.
27.01.2021

Cztery nowe koncesje dla PGNiG w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wzbogaciło się o nowe koncesje poszukiwawcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Przyznał je w ramach corocznej rundy koncesyjnej (APA 2020) norweski rząd. Tym samym liczba koncesji na szelfie, w których udziały posiada Grupa Kapitałowa PGNiG, wzrosła do 36.
19.01.2021

PGNiG wspiera edukację ekologiczną

Program EKOczynni to ogólnopolska inicjatywa Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, promująca postawy proekologiczne wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. 20 stycznia br. w ramach promocji projektu, odbędzie się szkolenie online dla nauczycieli. Tematyka spotkania dotyczyć będzie prowadzenia projektów grupowych w szkołach.
15.01.2021

PGNiG odebrało czwartą dostawę LNG w Kłajpedzie

Ładunek o wielkości ok. 3000 m sześc. LNG dotarł do stacji przeładunkowej Klaipedos Nafta, której wyłącznym użytkownikiem od kwietnia 2020 roku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Od tego czasu wyjechało stamtąd już do odbiorców ponad 4 tys. ton LNG w cysternach samochodowych.
13.01.2021

PGNiG będzie jednym z filarów gospodarki wodorowej w Polsce

Nie zbudujemy gospodarki wodorowej bez możliwości dystrybucji i magazynowania wodoru, w szczególności na dużą skalę. Rozwój tych obszarów to priorytet GK PGNiG, bo ma m.in. niezbędną infrastrukturę – powiedział PAP prezes GK PGNiG Paweł Majewski. Dodał, że spółka nie wyklucza "zaangażowania w inne dziedziny gospodarki wodorowej w synergii z innymi uczestnikami tego rynku".
06.01.2021

Akwizycje kolejnych złóż PGNiG w Norwegii zatwierdzone

Norweska administracja naftowa wydała formalne zgody na objęcie przez PGNiG Upstream Norway udziałów w koncesjach obejmujących złoża Kvitebjørn i Valemon na Morzu Północnym. Tym samym liczba koncesji, w których Spółka posiada udziały, wzrosła do 32, a nowo pozyskane złoża przyczynią się do istotnego zwiększenia wydobycia gazu przez Grupę Kapitałową PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym już w 2021 roku.
05.01.2021

Wkrótce aktualizacja strategii PGNiG

Aktualizacja strategii Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zostanie ogłoszona w I kwartale 2021 r. – powiedział PAP prezes PGNiG SA Paweł Majewski. Prace nad dokumentem są praktycznie na finiszu - zaznaczył.
31.12.2020

Sąd odrzucił skargę Gazpromu w sprawie orzeczenia arbitrażu

Sąd Apelacyjny w Sztokholmie odrzucił skargę Gazpromu na orzeczenie częściowe Trybunału Arbitrażowego dotyczące sporu o warunki cenowe w kontrakcie jamalskim. Wyrok jest prawomocny.
23.12.2020

Działalność wydobywcza PGNiG przynosi korzyści samorządom

Opłaty i podatki, które PGNiG płaci gminom z tytułu eksploatacji ropy i gazu, pobudzają lokalną aktywność gospodarczą i społeczną. Dzięki temu dochody podatkowe samorządów, w których spółka prowadzi działalność wydobywczą, są aż o 9 proc. wyższe niż w innych gminach.
22.12.2020

PGNiG rozpocznie eksploatację kolejnego złoża ropy naftowej w Norwegii

PGNiG Upstream Norway, razem z partnerami koncesyjnymi, zdecydowało o zagospodarowaniu złoża Grasel na Morzu Norweskim - poinformowało w piątek PGNiG. Produkcja ma ruszyć w czwartym kwartale 2021 r.
18.12.2020

PGNiG odkryło nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, przy współpracy z ORLEN Upstream, sukcesem zakończyło wiercenie odwiertu Grodzewo-1 w gminie Śrem. Spółka szacuje, że otwór pozwoli na wydobycie ok. 20 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.
10.12.2020

Biometan ma pozwolić PGNiG utrzymać pozycję lidera rynku gazu

Biometan pozwoli spółce utrzymać pozycję lidera rynku gazu i jednocześnie idealnie wpisuje się w strategię klimatyczną UE - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Grupa zakłada, że w 2030 r. krajowa produkcja metanu z surowców organicznych może sięgnąć 4 mld m sześc. rocznie.
08.12.2020

Grupa Lotos ogłosiła konkurs na prezesa spółki

Rada nadzorcza Grupy Lotos ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa spółki - poinformowano na stronie internetowej firmy. Kandydaci mogą się zgłaszać do 3 grudnia, a rozmowy kwalifikacyjne ruszą od 7 grudnia br.
30.11.2020

Prezes PGNiG: stabilny koncern multienergetyczny może przynieść tylko korzyści

Stabilny koncern multienergetyczny może przynieść właściwie wyłącznie korzyści - ocenił dziś prezes PGNiG Paweł Majewski. Spółka poinformowała m.in., że do końca listopada br. powinna być gotowa strategia rozwoju sektora biometanu w Polsce.
19.11.2020

Zysk netto PGNiG po 3 kwartałach wzrósł do 6,04 mld zł z 1,3 mld zł rok wcześniej

Zysk netto PGNiG po trzech kwartałach tego roku wzrósł do 6,04 mld zł wobec 1,3 mld zł zanotowanych w tym samym okresie ub.r. - podała spółka w raporcie kwartalnym. Dodano, że w samym trzecim kwartale br. wzrósł do 116 mln zł z 14 mln zł przed rokiem.
19.11.2020

Odwiert na Morzu Norweskim zakończony sukcesem! PGNiG z nowym złożem gazowym

Spółki PGNiG Upstream Norway i Aker BP zakończyły wiercenie odwiertu poszukiwawczego na koncesji PL127C na Morzu Norweskim. W efekcie prac natrafiono na zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej.
13.11.2020

Grupa PGNiG zwiększa wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi uruchomiło kolejne trzy odwierty na złożu Ærfugl. Ich eksploatacja pozwoli spółce zwiększyć łączny wolumen produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym do niemal miliarda metrów sześciennych w 2021 roku.
13.11.2020

Zofia Paryła p.o. prezesa zarządu Grupy Lotos

Po rezygnacji Pawła Majewskiego z funkcji prezesa Grupy Lotos, Rada Nadzorcza tej spółki powierzyła obowiązki prezesa Zofii Paryła - podała Grupa Lotos w czwartek wieczorem.
12.11.2020

PGNiG odkryło duże złoże gazu w Norwegii

Sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego na prospekcie Warka zlokalizowanym w obrębie koncesji PL1009 na Morzu Norweskim, w rejonie, w którym PGNiG Upstream Norway od lat prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów. Wstępnie oszacowane zasoby wydobywalne nowo odkrytego złoża mieszczą się w przedziale od 8 do 30 mld m sześc. gazu ziemnego i kondensatu.
12.11.2020

Dotychczasowy prezes Lotosu Paweł Majewski nowym prezesem PGNiG

Dotychczasowy prezes Grupy Lotos Paweł Majewski został we wtorek powołany przez Radę Nadzorczą PGNiG na prezesa zarządu - poinformowała we wtorek spółka. Stanowisko obejmie 12 listopada.
10.11.2020

Przyszłość kolei to ekologiczne napędy

Stare pociągi z silnikiem wysokoprężnym są wycofywane z sieci kolejowych na całym świecie. Zespoły Hyperloop UPV i Éirloop szacują, że do 2030 roku cały transport naziemny, w tym transport kolejowy, będzie wykorzystywał energię odnawialną. Już teraz pociągi wykorzystują energię wiatrową czy panele fotowoltaiczne. W przyszłości tradycyjną kolej mogą zastąpić lewitujące pociągi hyperloop. – Na dzisiaj powinniśmy przede wszystkim znaleźć ekologiczne, zielone źródła energii dla kolei – przekonuje dr Jakub Majewski, prezes Fundacji Pr
04.11.2020

Spółki planują budowę elektrowni w Gdańsku

Grupa LOTOS, PKN Orlen oraz ENERGA rozpoczynają analizy możliwości realizacji wspólnej inwestycji elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku. Inwestycja miałaby powstać do lipca 2026 r. 2 listopada br. spółki podpisały list intencyjny w tej sprawie.
02.11.2020

Nowi partnerzy LOTOSU w obszarze wodoru

Rzeszów to kolejne miasto, z którym Grupa LOTOS będzie współpracować w zakresie dostaw wodoru oraz związanej z tym infrastruktury dla pojazdów z ogniwami paliwowymi. List intencyjny w tej sprawie podpisano 22 października br. Równolegle gdański koncern finalizuje porozumienie ze spółką Autosan, która do napędu swoich autobusów ma testować wodór wytworzony przez Grupę LOTOS.
22.10.2020

Nowy nalewak w rafinerii LOTOSU obsłuży 120 cystern na dobę

Pandemia nie wpływa na realizację planów rozwojowych Grupy LOTOS. Jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie nowy nalewak bramowy o wydajności 2,2 mln ton paliwa rocznie − oleju napędowego lub benzyny. Przełoży się to na lepsze wyniki sprzedażowe gdańskiego koncernu w kolejnych latach.
07.10.2020

PKN Orlen przed fuzją z Lotosem: rozmawiamy o partnerstwach na nowych rynkach

PKN Orlen wykorzystuje okres przygotowań do przejęcia Lotosu na rozmowy z globalnymi partnerami, którzy oferują obecność na nowych rynkach i którzy umożliwią technologiczny skok do przodu w zakresie zielonej energii – mówił Robert Śleszyński, dyrektor biura inwestycji kapitałowych PKN Orlen podczas Forum ekonomicznego w Karpaczu (8-10 września 2020 r.).
25.09.2020

Mimo pandemii rośnie pozycja LOTOS Kolej na krajowym rynku

Pandemia koronawirusa miała i nadal ma negatywny wpływ na cały rynek kolejowy. Pomimo mniejszego zapotrzebowania na transport różnych grup produktowych, LOTOS Kolej wzmocniła swoją pozycję. Udziały gdańskiej spółki w rynku przewozowym za ostatnie miesiące są jednymi z najwyższych w historii.
21.09.2020

LOTOS ma nowy aparat do badania ropy naftowej

Spółka LOTOS Lab kupiła nowoczesne urządzenie do analizy stabilności i kompatybilności rop naftowych. Aparat o wartości ok. 100 tys. euro dotarł do spółki na początku września. To pierwszy tego typu sprzęt w LOTOSIE. Pozwoli on jeszcze bardziej precyzyjnie określić parametry przerabianego surowca, co przełoży się na konkretne korzyści biznesowe. Obecnie trwają przygotowania stanowiska badawczego oraz szkolenia pracowników.
17.09.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

Święto Wolności i Demokracji. Dzisiaj finalne obchody 40-lecia Sierpnia' 80

Poniedziałek, 31 sierpnia, to kolejny dzień Święta Wolności i Demokracji, czyli obchodów 40-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. uroczyste otwarcie bramy nr 2, debaty w Audytorium ECS, wręczenie nagrody Europejskiego Poety Wolności a na zakończenie o godz. 20.00 - wiec poparcia dla Białorusi. Transmisja z części z nich na www.gdansk.pl.
31.08.2020

W Gdyni przyznano Nagrody Gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Gdyni Nagrody Gospodarcze w siedmiu kategoriach przyznano dziś w Forum Wizja Rozwoju. Wyróżnienie honoruje polskie przedsiębiorstwa za znaczący wkład w rozwój rodzimej gospodarki.
24.08.2020

Lotos z nowym żurawiem - to największy dźwig w rafinerii

Nowy żuraw Grove GMK5180L-1 zasili park maszynowy spółki LOTOS Serwis. Dźwig będzie wykorzystywany przy remontach oraz utrzymaniu ruchu na terenie rafinerii Grupy LOTOS. Gdański koncern kupił sprzęt od Zeppelin Polska, jedynego dystrybutora maszyn firmy Grove w Polsce.
21.08.2020

LOTOS zdalnie monitoruje wpływ pracy rafinerii na środowisko

Zakończył się projekt budowy systemu ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń CEMS (Continuous Emission Monitoring System). System pomaga w analizie pracy rafinerii przy przerobie różnych gatunków rop. Dzięki temu widać, jak produkcja wpływa na środowisko naturalne.
17.08.2020

Rafineria Grupy Lotos będzie wyremontowana

Mają zaledwie 17 dni na gruntowny przegląd kilkuset aparatów i urządzeń rafineryjnych. Mostostal Pomorze podpisał umowę z Grupą LOTOS na wykonanie prac podczas postoju remontowego WIOSNA 2021 i 2022. To bardzo wymagające zadanie pod względem organizacyjnym i technicznym. Choć termin wykonania projektu jest krótki, receptą na sukces jest odpowiednie przygotowanie, a te w Mostostal Pomorze już trwają.
13.08.2020

Pierwszy przewóz nowymi wagonami intermodalnymi LOTOS Kolej

22 nowe platformy do przewozów intermodalnych pomyślnie ukończyły swoje pierwsze zlecenie. 28 lipca dotarły do leżącego niedaleko granicy niemiecko-holenderskiej miasta Krefeld. To pierwsze z 324 wagonów zakupionych przez LOTOS Kolej w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych.
28.07.2020

Wiceszef MAP w Senacie: połączenie Lotosu i Orlenu zwiększy konkurencyjność polskiej gospodarki

Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen zwiększy konkurencyjność całej gospodarki. Celem jest rozwój i dobro kraju, będą to priorytety przy ostatecznej decyzji rządu – mówił senatorom wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
25.07.2020

Obajtek: fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wzmocni naszą pozycję w regionie

Decyzja Komisji Europejskie (KE), dotycząca zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest "historyczną chwilą". Fuzja ta wzmocni pozycję powiększonej Grupy Orlen w regionie - ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapewnił, że po fuzji w Grupie Lotos nie będzie zwolnień grupowych.
15.07.2020

Obajtek: Transformacja energetyczna szalenie ważna dla Polski. Prezes Lotosu: połączenie z Orlenem konieczne w obliczu transformacji

Transformacja energetyczna jest szalenie ważna dla Polski, dokonać jej możemy silnymi firmami energetycznymi, mającymi zróżnicowane segmenty działalności - mówił w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas konferencji w Gdańsku. Połączenie Lotosu z Orlenem jest krokiem koniecznym ze względu na warunki transformacji energetycznej, z którą będziemy musieli się zmierzyć - powiedział prezes Lotosu Paweł Majewski.
15.07.2020

Grupa Lotos przeznaczy 100 mln zł na remonty i modernizację

Blisko 100 mln zł trafi łącznie do 6 głównych wykonawców prac remontowych i modernizacyjnych, jakie w 2021 oraz 2022 roku zostaną przeprowadzone na terenie rafinerii w Gdańsku. To polskie firmy, a co druga zlokalizowana jest na terenie województwa pomorskiego.
10.07.2020

Pomorska Dolina Wodorowa ze wsparciem LOTOSU

Konsorcjum samorządów z Pomorza otrzyma stuprocentowe wsparcie Unii Europejskiej na kompleksowe doradztwo przy wdrażaniu pojazdów wodorowych w komunikacji miejskiej. Powstająca na terenie Grupy LOTOS instalacja oczyszczania wodoru była jedną z najmocniejszych stron przedstawionej koncepcji. Koncern, będąc partnerem pomorskich miast, brał aktywny udział w opracowywaniu wniosku konkursowego.
08.06.2020

Arktyczne paliwo LOTOSU pomoże naukowcom na Spitsbergenie

Paliwo Grupy LOTOS dotrze na największą wyspę Norwegii na Morzu Północnym i pomoże polskim naukowcom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. To efekt wygranego przetargu na dostawy paliwa dla Polskiej Akademii Nauk (PAN).
05.06.2020

Projekt „Polimery Police” z umowami potwierdzającymi pełne finansowanie

Grupa LOTOS, Grupa Azoty SA, Grupa Azoty ZCh „Police”, Grupa Azoty Polyolefins, Hyundai Engineering Co., oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) zawarły umowy na finansowanie projektu „Polimery Police”. Ponadto powołana do realizacji tej kluczowej dla całej branży chemicznej inwestycji spółka Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytową z konsorcjum krajowych i zagranicznych instytucji finansowych.
01.06.2020

LOTOS inicjuje kolejny projekt w zakresie wodoru

Grupa LOTOS uruchamia projekt badawczo-rozwojowy dotyczący elektrolizerów i ich integracji w rynku energii. Przy jego realizacji współpracować będzie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, które są operatorem systemu przesyłowego w Polsce i są odpowiedzialne za bilansowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Obie spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa zamierzają w ciągu najbliższych dni podpisać list intencyjny w tej sprawie. Jest to kolejny krok LOTOSU w stronę umacniania pozycji lidera w obszarze paliw
26.05.2020

Budowa terminala LNG małej skali w Gdańsku wchodzi w kolejny etap

Zakończono studium wykonalności projektu budowy terminala LNG małej skali w Gdańsku. Kolejnym krokiem jest decyzja inwestycyjna. Byłby to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Inwestycja umożliwi wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie morskim i lądowym oraz tym samym wzmocni pozycję koncernu jako lidera w dziedzinie paliw alternatywnych.
19.05.2020

Lotos ponownie wspiera walkę z pandemią

500 tys. kombinezonów, 300 tys. przyłbic i 100 tys. ochraniaczy na buty – tyle materiałów łącznie pozyskała Grupa LOTOS na rzecz walki z pandemią. W poniedziałek 18 maja we Wrocławiu wylądowała ostatnia transza środków ochrony indywidualnych zakupionych przez koncern na zlecenie polskiego rządu. Operację po raz kolejny zorganizowano w ramach programu SALIS.
18.05.2020

Rafineria Lotosu w kwietniu br. wykorzystała 98 proc. swoich mocy wytwórczych

W kwietniu br., mimo epidemii, rafineria spółki wykorzystała 98 proc. swoich mocy wytwórczych - poinformowała w czwartek Grupa Lotos.
14.05.2020

Rafineria LOTOSU nie zwalnia tempa

Grupa LOTOS opublikowała strukturę wytworzenia produktów rafineryjnych w kwietniu. Pomimo bardzo wymagającej sytuacji rynkowej zakład w Gdańsku pracował praktycznie przy maksymalnym (98%) wykorzystaniu swoich nominalnych mocy wytwórczych. Potwierdza to wysoką elastyczność rafinerii oraz zdolność do szybkiej optymalizacji jej produkcji.
14.05.2020

Prezes Lotosu: pomimo trudnych czasów wypłacamy dywidendę

Pomimo trudnych czasów wypłacamy dywidendę - jej wypłata w zaproponowanej wysokości to rozsądna i optymalna decyzja - ocenił prezes Grupy Lotos Paweł Jan Majewski. Dodał, że kolejne inwestycje zapewnią spółce wzrost i będą wsparciem dla gospodarki po pandemii.
07.05.2020

Odpowiedzialność społeczna w czasie pandemii. Wywiady z prezesami Grupy LOTOS oraz PGNiG

Biznes w Polsce stał się aktywnym uczestnikiem, wspierającym walkę z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wprowadza rozwiązania mające służyć szerokiemu gronu swoich interesariuszy. O pełnieniu misji firmy społecznie odpowiedzialnej w dobie obecnego kryzysu opowiadają w wywiadach prezesi Grupy LOTOS oraz PGNiG. Rozmowy odbyły się w ramach akcji #BiznesReagujeOdpowiedzialnie, zainicjowanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
21.04.2020

LOTOS otworzy swoją pierwszą stację tankowania LNG

Grupa LOTOS, LOTOS Paliwa i Remontowa LNG Systems podpisały pod koniec marca 2020 r. umowę na budowę pilotażowej stacji dokującej LNG. Powstanie ona na stacji paliw LOTOS w Gdańsku-Osowej zlokalizowanej przy trójmiejskiej obwodnicy (w kierunku Gdyni). Planowany termin oddania do użytku to połowa 2021 roku.
31.03.2020

Lotos: Gigantyczna instalacja projektu EFRA pomyślnie przeszła testy

Instalacje Projektu EFRA pomyślnie przeszły 30-dniowy bankowy ruch testowy, który zakończył się w rafinerii LOTOSU w Gdańsku w nocy z 24 na 25 marca. Wymóg jego przeprowadzenia przewidywała umowa kredytowa na finansowanie tego przedsięwzięcia. Dzięki tej inwestycji na rynek trafi dodatkowo rocznie blisko milion ton wysokiej jakości paliw.
27.03.2020

Grupa Lotos przekaże 5 mln zł dla czterech szpitali na walkę z koronawirusem

5 mln zł na walkę z koronawirusem przekaże Grupa Lotos (GL) za pośrednictwem Fundacji Lotos. Pieniądze trafią do czterech szpitali w Pomorskiem i Zachodniopomorskiem na zakup niezbędnego sprzętu medycznego m.in. respiratorów, termometrów i leków.
21.03.2020

Grupa LOTOS przekaże 5 mln zł na wsparcie szpitali w walce z koronawirusem

Grupa LOTOS za pośrednictwem Fundacji LOTOS zadeklarowała przekazanie 5 milionów złotych na walkę z koronawirusem. Pomoc ma polegać m.in. na zakupie sprzętu szpitalnego. Wsparcie realizowane będzie we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych kierowanym przez wicepremiera Jacka Sasina.
16.03.2020

Plany Grupy Lotos na rok 2020

Grupa Lotos planuje ok. 1,4 mld zł nakładów inwestycyjnych w 2020 roku - wartość ta może być o 15-20 proc. niższa, w zależności od decyzji w sprawie konkretnych projektów - poinformował wiceprezes ds. produkcji i handlu Jarosław Kawula.
12.03.2020

Majewski: po fuzji Orlenu z Lotosem będziemy mogli lepiej konkurować na rynku

Po fuzji Orlenu z Lotosem będziemy mogli lepiej konkurować na europejskim rynku - powiedział PAP prezes Grupy Lotos Paweł Jan Majewski. Ocenił, że nowy koncern będzie miał większy potencjał ekspansji zagranicznej.
09.03.2020

Trwa analiza najbardziej optymalnych dla Lotosu projektów inwestycyjnych

Trwa intensywna analiza najbardziej optymalnych projektów inwestycyjnych, które wpłyną na rozwój całego koncernu - powiedział PAP prezes Grupy Lotos Paweł Jan Majewski. Dodał, że chodzi m.in. o produkcję wysokiej jakości bazowych olejów smarowych, czy budowę elektrociepłowni.
04.03.2020

Nowy skład Rady Interesantów Portu Gdynia

Walne Zgromadzenie Członków Rady Interesantów Portu Gdynia wybrało nowy skład na XII kadencję. Na czele zarządu stanie Piotr Pawłowski z Bałtyckiego Terminalu Zbożowego Gdynia.
13.12.2019

OT Port Gdynia rozbuduje terminal ro-ro w Gdyni

Grupa OT Logistic planuje rozbudowę terminalu ro-ro w Porcie Gdynia informuje Puls Biznesu. Spółka OT Port Gdynia, z grupy OT Logistics, podpisała umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na realizację projektu polegającego na doposażeniu intermodalnego terminala ro-ro w Gdyni. Koszt inweStycji w specjalistyczny sprzęt to około 17 mln zł brutto a unijne dofinansowanie z CUPT może wynieść połowę tej kwoty.
02.07.2019

Joachim Brudziński z ministrem spraw zagranicznych Węgier m.in. o reformie Frontexu

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński spotkał się z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Péterem Szijjártó – poinformował w poniedziałek wydział prasowy MSWiA. Ministrowie rozmawiali m.in. o współpracy obu krajów w kwestii migracji.
28.01.2019

Majewski: Program Kolej plus oceniam pozytywnie

Rządowy program Kolej plus oceniam pozytywnie – powiedział PAP prezes fundacji ProKolej Jakub Majewski. Jak przypomniał, dotąd zapominano o lokalnych połączeniach kolejowych, które przecież zapewniają dostęp do głównej sieci kolejowej, również dla ludzi z mniejszych miejscowości.
20.10.2018

GPC: Jedwabny szlak ominie Polskę?

Rosyjska spółkowa kolejowa RŻD Logistics i niemiecka firma DB Cargo chcą przekierować dostawy ładunków z Chin do Kaliningradu i Petersburga, a potem do niemieckich portów. Oznacza to pominięcie Polski - pisze we wtorek "Gazeta Polska Codziennie".
15.05.2018

Prom na Wiśle – umowy z wykonawcami podpisane

Wkrótce rozpocznie się budowa promu oraz przebudowa przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy przez Wisłę pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem w gminie Zławieś Wielka. Dziś (10 maja) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umowy z wyłonionymi w przetargach wykonawcami inwestycji.
10.05.2018

Porozumienie w OT Port Gdynia

Koniec protestu w OT Port Gdynia. Po negocjacjach, obie organizacje związkowe działające na terenie portu podpisały porozumienie z jego zarządem. Pracodawca wycofał wypowiedzenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, a związkowcy odwołali akcję protestacyjną, kończąc tym samym spór zbiorowy.
27.04.2018

Gen. bryg. SG Tomasz Praga przejął obowiązki komendanta Straży Granicznej

Gen. bryg. Tomasz Praga przejął obowiązki Komendanta Głównego Straży Granicznej od gen. bryg. Marka Łapińskiego - poinformowało we wtorek MSWiA. To pierwsza zmiana komendanta w służbach podległych MSWiA po objęciu przez Joachima Brudzińskiego funkcji ministra spraw wewnętrznych.
23.01.2018

Naukowiec z PG reprezentuje Polskę w Sekcji Badań Lodowych IAHR

Dr hab. inż. Tomasz Kolerski został członkiem piętnastoosobowego komitetu Sekcji Badań Lodowych Międzynarodowej Asocjacji Badań Hydraulicznych (IceResearch and Engineering, International Association for Hydro-Environment Engineering and Research - IAHR). Jest drugim Polakiem, który reprezentuje nasz kraj w historii tej powołanej w 1935 r. organizacji. To prestiżowe wyróżnienie stanowi wynik uznania wkładu dr hab. inż. Tomasza Kolerskiego w rozwój badań nad zjawiskami lodowymi.
13.11.2017

MR: W Polsce realizowany jest największy program kolejowy

Rozpoczął się dobry czas dla kolei – mówił we wtorek podczas debaty kolejowej w Gdańsku prezes Grupy PKP Krzysztof Mamiński. Przedstawiciele resortu rozwoju podkreślili, że w obecnej unijnej perspektywie finansowej w Polsce realizowany jest największy program kolejowy.
26.09.2017

Ekspert: poprawa sieci kolejowej kluczem do rozwoju transportu intermodalnego

Kluczem do rozwoju w Polsce transportu intermodalnego, wykorzystującego więcej niż jeden rodzaj transportu, jest poprawa sieci kolejowej - powiedział w Gdańsku jeden z ekspertów tej branży podczas V Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2017.
13.04.2017

Nowy magazyn agro w OT Port Gdynia

OT Port Gdynia, należący do Grupy Kapitałowej OT Logistics, uruchomił w gdyńskim porcie magazyn dedykowany ładunkom agro, który zwiększa potencjał przeładunkowy produktów rolnych w porcie. Zrealizowana inwestycja ma wartość 5 mln zł.
12.04.2017

W PZL-Świdnik zaprezentowano śmigłowiec AW101

Wielozadaniowy śmigłowiec AW101, który ma być zaoferowany polskiej armii, zaprezentowano w czwartek w zakładach PZL-Świdnik (lubelskie). Gdyby MON zamówiło te śmigłowce, pracę przy ich produkcji znalazłoby kilkaset osób – zapewniali przedstawiciele producenta.
02.03.2017

Głosuj na Stocznię, która jest kobietą

To, że warto łączyć historię z nowoczesnością, udowadniają autorzy aplikacji „Stocznia jest kobietą”, która została nominowana w konkursie Mobile Trends Awards 2016.
25.01.2017

Almex gotowy do złomowania unijnych jednostek

Stocznia złomowa w Szczecinie może ruszyć w każdej chwili – informuje Radio Szczecin.
21.01.2017

Morawiecki nowym ministrem finansów; Szałamacha odchodzi z rządu

Wicepremier Mateusz Morawiecki będzie łączyć stanowiska ministra rozwoju i ministra finansów; stanie też na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów - poinformowała premier Beata Szydło. Premier przyjęła dymisję dotychczasowego ministra finansów Pawła Szałamachy.
28.09.2016

Polska gospodarka morska jest konkurencyjna, innowacyjna i ma potencjał - konkluzje MARE FORUM

Polska gospodarka morska jest konkurencyjna, innowacyjna i ma potencjał wiedzy, a Polski Klaster Morski ma szanse na rozszerzenie swojej aktywności w Unii Europejskiej i na globalnym rynku przemysłu i usług morskich – to konkluzja pierwszej w Polsce konferencji MARE FORUM.
24.09.2016

Jubileuszowe Regaty w Gdańsku

Jubileuszowe X Regaty o Puchar Mariny to doskonała okazja dla żeglarzy do rywalizacji oraz integracji podczas dwudniowych zawodów. Już od dziesięciu lat cieszą oczy sympatyków żeglarstwa, którzy z gdańskiego Molo w Brzeźnie śledzą zmagania załóg na wodach Zatoki Gdańskiej. Silna obsada regat gwarantuje dużo emocji oraz ciekawą walkę na bojach zwrotnych oraz na mecie. Organizatorem regat jest Miasto Gdańsk oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.
06.06.2016

Sekretarz US Navy w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) odwiedziła delegacja Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych z sekretarzem stanu Rayem Mabusem na czele. Amerykańskiego polityka przyjął na rozmowie gen. broni pil. Lech Majewski, Dowódca Generalny. Ray Mabus w towarzystwie współpracowników wysłucha prezentacji na temat DG RSZ, szkolenia międzynarodowego z udziałem polskich wojsk oraz manewrów BALTOPS-15, których Polska jest gospodarzem.
16.06.2015

3800 żołnierzy, 40 okrętów i 30 samolotów na Bałtyku

W czerwcu na Bałtyku rozgrywane będzie ćwiczenie BALTOPS 2015. W namewrach weźmie udział 3800 żołnierzy, 40 okrętów i 30 statków powietrznych. Część jednostek zawinie do portu w Gdyni między 4 i 8 czerwca.
19.05.2015

Wizyta Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych gen. Lecha Majewskiego

W piątek 30 stycznia 2015 r. odbyła się wizyta Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Lecha Majewskiego w Stoczni Marynarki Wojennej S.A.
02.02.2015

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.