• <

Biometan ma pozwolić PGNiG utrzymać pozycję lidera rynku gazu

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Biometan ma pozwolić PGNiG utrzymać pozycję lidera rynku gazu
Biometan ma pozwolić PGNiG utrzymać pozycję lidera rynku gazu - GospodarkaMorska.pl
fot. PGNiG

sons

08.12.2020 Źródło: PAP

Biometan pozwoli spółce utrzymać pozycję lidera rynku gazu i jednocześnie idealnie wpisuje się w strategię klimatyczną UE - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Grupa zakłada, że w 2030 r. krajowa produkcja metanu z surowców organicznych może sięgnąć 4 mld m sześc. rocznie.

Jak poinformowała grupa, zaangażowanie PGNiG w tworzenie rynku biometanu w Polsce będzie jednym z filarów zaktualizowanej strategii Grupy Kapitałowej PGNiG. Grupa zakłada, że w 2030 roku krajowa produkcja metanu z surowców organicznych może sięgnąć 4 mld m sześc. rocznie.

- Warunkiem szybkiej i racjonalnej transformacji polskiej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej jest szerokie wykorzystanie gazu ziemnego. Wiemy jednak, że jest to paliwo przejściowe, dlatego stawiamy m.in. na biometan, który idealnie wpisuje się w strategię klimatyczną UE. – ocenił Paweł Majewski, prezes PGNiG omawiając raport „Energetyka odnawialna” (https://alebank.pl/oze-szansa-dla-inwestorow/) przygotowany przez redakcję miesięcznika „Bank” we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGNiG.

Majewski podkreślił, że produkcja biometanu jest zgodna ze „Strategią redukcji emisji metanu”, którą Komisja Europejska przedstawiła 14 października. „Komisja wskazuje właśnie na biogaz i biometan jako jeden ze sposobów rozwiązywania problemu emisji metanu w sektorach rolnym i odpadowym” - zauważył.

Jego zdaniem dodatkowe zalety biometanu to zagospodarowanie odpadów rolnych, poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez stworzenie rozproszonej sieci zakładów produkujących paliwo gazowe, rozwój terenów wiejskich.

Prezes PGNiG zaznaczył, że cel 4 mld m sześc. jest ambitny, ale realny i potrzebny spółce, która chce nadal rozwijać się na rynku gazu. „PGNiG to gaz – mamy w tej dziedzinie doświadczenie, kompetencje, infrastrukturę do przesyłu i magazynowania paliwa. Jeżeli chcemy nadal z tego korzystać, musimy stopniowo uzupełniać gaz ziemny paliwami alternatywnymi – najpierw biometanem, a w dalszej kolejności wodorem” - ocenił.

W najbliższych latach PGNiG chce również włączyć do swojego segmentu Wytwarzanie produkcję energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Celem Grupy jest posiadanie instalacji o mocy 900 MW, na co chce przeznaczyć 4 mld złotych.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA jest spółką giełdową zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32123,00 $ tona 3,02% 17 maj
 Cynk 2954,00 $ tona 1,03% 17 maj
 Aluminium 2455,00 $ tona 0,70% 17 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.