• <

Gen. bryg. SG Tomasz Praga przejął obowiązki komendanta Straży Granicznej

pc

23.01.2018 09:26 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Gen. bryg. SG Tomasz Praga przejął obowiązki komendanta Straży Granicznej
Gen. bryg. SG Tomasz Praga przejął obowiązki komendanta Straży Granicznej - GospodarkaMorska.pl

Gen. bryg. Tomasz Praga przejął obowiązki Komendanta Głównego Straży Granicznej od gen. bryg. Marka Łapińskiego - poinformowało we wtorek MSWiA. To pierwsza zmiana komendanta w służbach podległych MSWiA po objęciu przez Joachima Brudzińskiego funkcji ministra spraw wewnętrznych.

Szef MSWiA "podziękował gen. Łapińskiemu i wszystkim funkcjonariuszom straży granicznej za dwa lata wytężonej pracy". Uroczystość była zamknięta dla dziennikarzy; o powołaniu nowego szefa SG resort poinformował na Twitterze.

"Dziękuję za te dwa lata dotychczasowej służby - powiedział do zebranych minister Brudziński - Wasza obecność w Macedonii i innych zagrożonych krajach jest dowodem, że Polska jest sprawdzonym partnerem dla naszych sąsiadów" - podało MSWiA.

Polscy strażnicy graniczni w ramach działań koordynowanych przez unijną agencję Frontex chronią granice innych krajów, m.in. Macedonii. Przez ostatnie dwa lata w działaniach w 18 krajach i w operacjach w ramach umów dwustronnych wzięło udział ponad 850 pograniczników.

Brudziński na uroczystości w Komendzie Głównej Straży Granicznej w Warszawie życzył nowemu komendantowi Straży Granicznej, by pod jego dowództwem "osiągała takie same sukcesy i abyśmy za dwa lata mogli powtórzyć, że Polska jest krajem bezpiecznym". Życzenia sukcesów na objętym przez Pragę stanowisku przekazał także minister obrony narodowej i były szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Nowy komendant SG powiedział, że tradycje tej służby sięgają czasów przedwojennych. "Ale służba Rzeczypospolitej to nie tylko trwanie, ale przede wszystkim rozwój, rozumiany jako osiąganie wyznaczonych celów. Nie zawiedziemy" - podała na Twitterze Straż Graniczna.

Praga od 7 marca 2016 r. był zastępcą komendanta głównego SG. Ze Strażą Graniczną związany jest od 1994 r. Służbę rozpoczął w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Od 1994 r. zajmował stanowiska m.in. kierownika kancelarii tajnej i naczelnika wydziału. Ukończył Wyższą Szkołę Administracji i Zarządzania w swoim rodzinnym Przemyślu. W Komendzie Głównej Straży Granicznej służy od 2008 r.

Dotychczasowy komendant Marek Łapiński pełnił tę funkcję od grudnia 2015 r. Służbę rozpoczynał w 1991 r. w Urzędzie Ochrony Państwa. W 1993 r. przeszedł do Straży Granicznej. W latach 1998-2001 pełnił funkcję Zastępcy Generalnego Inspektora Celnego. Od 2002 roku pracował w Najwyższej Izbie Kontroli jako główny specjalista kontroli państwowej. W latach 2006-07 był dyrektorem departamentu kontroli, skarg i wniosków MSWiA, pełnił m.in. funkcję dyrektora Zarządu KG SG.

Wcześniej - po objęciu przez Joachima Brudzińskiego funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji - wiceszef resortu Jarosław Zieliński pytany przez PAP, czy dojdzie do zmiany szefów służb mundurowych powiedział, że zmiana na stanowisku szefa MSWiA nie powoduje automatycznej zmiany komendantów poszczególnych służb. "Oczywiście komendanci zawsze podlegają ocenie, tak jak my wszyscy wykonując swoje zadania, ale zmiana na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji nie powoduje automatycznej zmiany czy sposobu podejścia do oceny komendantów poszczególnych służb" - mówił Zieliński.

"Ponieważ ja pozostałem na swoim stanowisku i będę swoją pracę, misję na rzecz bezpieczeństwa kontynuował, to też gwarant podobnego podejścia, jeżeli chodzi o politykę kadrową i stabilizację, która jest bardzo potrzebna. Stabilizacja to bardzo ważna wartość, ale tam, gdzie są potrzebne zmiany, trzeba ich dokonywać" - dodał wiceminister.

9 stycznia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów. Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, został powołany na ministra obrony narodowej; nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

W niedzielę nowy szef MSWiA poinformował, że zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie dotychczasowego wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego na stanowisko wiceministra spraw wewnętrznych i administracji.

Kozłowski, który - jak poinformowano na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie - jest adwokatem (obecnie nie wykonuje zawodu) oraz doktorem nauk prawnych miałby odpowiadać za departament prawny.

Zastępcami Brudzińskiego w MSWiA byli do tej pory: Jarosław Zieliński, Paweł Szefernaker, Paweł Majewski i Renata Szczęch.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.