• <

Wynik wyszukiwania - "licencje" - Wiadomości

Pierwsze bunkrowanie metanolem kontenerowca Ane Maersk w Antwerpii

Pierwszy na świecie duży kontenerowiec napędzany metanolem Ane Maersk zawinął 1 kwietnia do mieszczącego się w porcie w Antwerpii MSC PSA European Terminal (MPET). ​ Statek zakończył w nim swoją pierwszą operację bunkrowania na wodach europejskich. Skutecznie zrealizowana procedura ma wpisywać się w ideę dekarbonizacji transportu morskiego i Portu Antwerpia-Bruga, aby stać się miejscem obsługi jednostek z napędem konwencjonalnym, jak i coraz popularniejszym ekologicznym, o niższej lub zerowej emisji CO2.
04.04.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Equinor dzięki znakomitej dywersyfikacji produkcji wypracował w III kwartale 2023 r. zysk 8,02 mld USD. Po opodatkowaniu zostało 2,73 mld USD. Zysk operacyjny netto w II kwartale ubr. wyniósł 7,45 mld USD, a zysk netto 2,5 mld USD. W II kwartale zysk w wysokości 7,54 mld USD i 2,25 mld USD. Po opodatkowaniu zysk operacyjny netto wyniósł 7,05 mld USD, a zysk netto 1,83 mld USD. W 2022 r. do budżetu Norwegii spółki firmy wpłaciły 44,3 mld dolarów – poinformował w grudniu br. dyrektor finansowy Torgrim Reitan.
13.01.2024

Brytyjski rząd zamierza co roku wydawać nowe licencje na wydobycie ropy i gazu

Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek, że zamierza regularnie, co roku, wydawać nowe licencje na wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z Morza Północnego. Wydobyciu paliw kopalnych sprzeciwiają się aktywiści klimatyczni, ale rząd przekonuje, że zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne.
06.11.2023

Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja – powiedział w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
27.09.2023

Islandia: wracają okrutne polowania na wieloryby

Rząd Islandii ponownie zezwolił na wyjątkowo okrutne komercyjne polowania na narażone na wyginięcie płetwale zwyczajne, drugie pod względem wielkości ssaki świata. Organizacje broniące praw zwierząt oprotestowały tę decyzję – poinformował w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
02.09.2023

"Ręcznikowy protest" w Grecji elementem walki o dostęp do plaż

Mieszkańcy stworzyli "Ruch Ręcznikowy" walczący o darmowy dostęp do plaż masowo zawłaszczanych przez firmy wynajmujące leżaki. Grecy protestują przeciwko zawłaszczaniu plaż przez prywatne firmy wynajmujące leżaki i parasole za grube pieniądze. Protestujących nazwano "Ruchem Ręcznikowym" - informuje w sobotę portal gazety "The National Herald".
12.08.2023

Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Grecji zostaną zainstalowane w pięciu strefach na Morzu Egejskim

Grecja zamierza zainstalować swoje pierwsze morskie turbiny wiatrowe w pięciu obszarach na Morzu Egejskim o łącznej mocy 2,1 GW. Ramy regulacyjne dla morskich farm wiatrowych zostały ukończone w ubiegłym roku, podczas gdy krajowy plan energetyczno-klimatyczny (NECP) zakłada instalację 2,7 GW do 2030 roku.
31.05.2023

Norwegia będzie poszukiwała miejsc do składowania CO2. Przydzieliła dwie licencje

Norweski rząd przyznał dwie licencje na poszukiwanie miejsc do składowania dwutlenku węgla (CO2) na Morzu Północnym – informuje agencja Reuters.
11.04.2023

Minister Telus: musimy uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski

Musimy zahamować napływ zboża z Ukrainy i uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski - powiedział we wtorek w Programie III Polskiego Radia szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że ma pomysł rozdysponowania tego zboża na całą Europę.
11.04.2023

Indie nie chcą statków starszych niż 25 lat

Indie wycofały licencje handlowe dla tankowców i masowców starszych niż 25 lat. Wszystko dlatego, że kraj celuje w znaczne ograniczenie emisji i znaczną modernizację floty.
28.02.2023

Dania wydaje pierwsze pozwolenia na składowanie CO2 na Morzu Północnym

Rozwój technologii składowania dwutlenku węgla (CO2) na Morzu Północnym wszedł w fazę wydawania pozwoleń. Duńskie ministerstwo klimatu i energii poinformowało, że administracja wydała trzy licencje na wdrożenie technologii wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS).
26.02.2023

Patent na technologię mocno zwiększa wartość firmy

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po możliwość ochrony własności intelektualnej. I choć dane z ostatnich miesięcy mogą napawać optymizmem, o tyle w ogólnym rozrachunku nasz kraj wciąż jest daleko za światową czołówką w ilości uzyskanych patentów. Tymczasem patent nie tylko chroni innowacyjny pomysł, ale daje też realne szanse na zwiększenie zysków w przyszłości.
06.02.2023

Pilot, który wprowadził Ever Forward na mieliznę, bo zagapił się w telefon, oddaje licencję

Kapitan, przez którego kontenerowiec Ever Forward utknął w zatoce Chesapeake w 2022 roku, zrezygnował z licencji pilota morskiego w stanie Maryland i zgodnie z zawartym porozumieniem ma się o nią nigdy więcej nie ubiegać.
18.01.2023

Niemieccy ekolodzy złożyli skargę ws. nowego pływającego terminala LNG

Niemiecka grupa ekologów Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła skargę przeciwko koncesji na eksploatację nowego pływającego terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Wilhelmshaven w północno-zachodniej części Niemiec, argumentując, że związany z terminalem zrzut chloru jest szkodliwy dla środowiska - informuje w środę agencja Reutera. Nowy terminal zmniejsza uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii.
11.01.2023

Wenezuelska ropa popłynie do USA. Koniec sankcji?

Amerykański koncern naftowy Chevron wysyła do Wenezueli dwa tankowce w związku z pierwszym od prawie czterech lat ładunkiem ropy przeznaczonym do Stanów Zjednoczonych. To także powrót koncernu do funkcji związaną z produkcją i przetwarzaniem surowca z tego południowoamerykańskiego państwa.
02.01.2023

Węzły energetyczne na Morzu Północnym będą zasilane energią z wiatraków. Ruszają badania

Eksperci trzech firm energetycznych - Neptune Energy, Ørsted i Goal7- zbadają możliwość zasilania węzłów energetycznych energią płynącą z morskich farm wiatrowych. Bezemisyjna energia może zasilić instalacje do produkcji wodoru oraz instalacje do wtłaczania i magazynowania dwutlenku węgla (CO2).
30.12.2022

Dekarbonizacja branży morskiej? Odpowiedzią zielony metanol

Methanol Module. Tak nazywa się nowa technologia służąca przetwarzaniu odpadów organicznych w tzw. zielony metanol. Za rozwiązaniem stoi kalifornijska firma WasteFuel. Zaprezentowała je 19 września, podczas Generalnego Zgromadzenia ONZ i Tygodnia Klimatycznego w Nowym Jorku.
20.09.2022

RWE wybrało partnera certyfikującego dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II

RWE wybrało UL Solutions do certyfikacji założeń projektowych farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Certyfikacja będzie prowadzona zgodnie ze światowymi standardami i w porozumieniu z Polskim Rejestrem Statków, niezależną i uznaną instytucją rzeczoznawczą. Jako drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore i jeden z pięciu największych krajowych operatorów onshore, RWE wzmacnia swoją obecność i kontynuuje proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce.
18.08.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
04.05.2022

"Rzeczpospolita": Lotos będzie wydobywał ropę naftową i gaz z nowych złóż

Efektywne zagospodarowywanie przez Grupę Lotos zasobów w różnych lokalizacjach staje się ważnym elementem dywersyfikacji źródeł energii, a w rezultacie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski – informuje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.
04.04.2022

Lotos: wielkość nakładów inwestycyjnych w 2022 r. zbliży się do 2 mld zł

Grupa Lotos zakłada wielkość nakładów inwestycyjnych w 2022 r. zbliżoną do 2 mld zł. To efekt przesunięcia części środków związanych z realizacja projektu Hydrokrakingowego Bloku Olejowego (HBO) - poinformowała Grupa Lotos w środę.
23.03.2022

Shell wycofuje się z pola naftowego Cambo na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell wycofał się z kontrowersyjnego projektu naftowego w pobliżu szkockich Szetlandów, twierdząc, że projekt nie ma już sensu ekonomicznego dla firmy.
24.12.2021

Francja uzyskała 93 proc. licencji połowowych od Wlk. Brytanii po brexicie

Francja uzyskała 93 proc. licencji połowowych, o które zwróciła się po brexicie do Wielkiej Brytanii – poinformował w poniedziałek sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune. Dążymy do uzyskania jeszcze około 60 licencji – dodał.
13.12.2021

Brytyjczycy przyznali Francuzom kolejne licencje połowowe

Wielka Brytania przyznała dodatkowo 18 licencji połowowych dla francuskich rybaków, a wyspa Jersey kolejne pięć - poinformował w sobotę brytyjski rząd. To jednak znacznie mniej niż w trwającym sporze domaga się Francja.
11.12.2021

Złagodzenie sporu o francuskie rybołówstwo na wodach brytyjskich

W środę nastąpiło lekkie złagodzenie sporu o prawo francuskich rybaków do łowienia na wodach brytyjskich. Europejscy rybacy mogą łowić na wodach brytyjskich, jeśli pracowali tam przed brexitem. Francuzi i Brytyjczycy kłócą się jednak w sprawie dokumentów, które mają być na to dowodem.
01.12.2021

Francja. Rybacy zablokowali częściowo Eurotunel i porty Kanału La Manche

Francuscy rybacy zablokowali w piątek na kilka godzin częściowo wjazd do Eurotunelu oraz promy na Kanale La Manche i porty w Saint-Malo, Calais i Ouistreham w ramach protestu przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.
26.11.2021

W. Brytania. Rząd rozczarowany zapowiedzią blokady La Manche przez francuskich rybaków

Brytyjski rząd wyraził w czwartek rozczarowanie zapowiedzianą na piątek przez francuskich rybaków blokadą tunelu pod kanałem La Manche i portu w Calais. Francuscy rybacy zamierzają tak protestować przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.
25.11.2021

W. Brytania. Bez przełomu w rozmowach z Francją ws. sporu o prawa do połowów

Nie doszło do przełomu w sporze między W. Brytanią a Francją o prawa do połowów. Brytyjski rząd po spotkaniu ministrów Davida Frosta i Clementa Beaune w czwartek wydał jedynie zdawkowe oświadczenie, że strony przedstawiły swe stanowiska i obawy.
05.11.2021

W. Brytania. Zatrzymany we Francji trawler został wypuszczony i wraca do kraju

Brytyjski trawler, który w zeszły czwartek został zatrzymany przez francuskie władze w związku ze sporem o prawa do połowów po brexicie, został w środę zwolniony i wieczorem opuścił port w Hawrze.
04.11.2021

Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii: Francja ma 48 godzin na wycofanie swoich gróźb o prawa do połowów

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wyznaczyła w poniedziałek rano 48-godzinne ultimatum na rozwiązanie sporu z Francją o prawa do połowów, zanim Wielka Brytania podejmie kroki prawne. Zarzuciła też Francji "nieuczciwe" zachowanie.
01.11.2021

Francuski premier o sporze ws. licencji połowowych: Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania

„Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania” – powiedział w czwartek premier Francji Jean Castex, komentując konflikt z rządem w Londynie o licencje na połowy dla francuskich rybaków.
28.10.2021

Norwegia. Kampania przedwyborcza oscyluje wokół ropy naftowej

Kampanię przed zaplanowanymi w Norwegii na poniedziałek wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia ropy naftowej, której wydobycie chcą jak najszybciej zakończyć Zieloni. Ugrupowanie to może mieć wpływ na przyszły rząd Partii Pracy, która prowadzi w sondażach.
10.09.2021

Pociski NSM będą serwisowane w Polsce

Będące uzbrojeniem Morskiej Jednostki Rakietowej pociski NSM będą serwisowane w Polsce, w Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce.
10.09.2021

Green Investment Group łączy siły z norweskimi firmami w celu rozwoju offshore wind

Norweskie firmy Vårgrønn, Agder Energi oraz Green Investment Group (GIG) połączyły siły w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w strefie Sørlige Nordsjø II.
16.08.2021

Holandia wprowadziła KE w błąd w sprawie licencji na tzw. połowy pulsacyjne

Holandia wprowadziła Brukselę w błąd w sprawie licencji na tzw. połowy pulsacyjne. Urzędnicy celowo manipulowali danymi, aby pomóc rybakom w uzyskaniu jak największej liczby pozwoleń.
01.07.2021

Shell, Lyse i BKK łączą siły. Celem rozwój offshore wind na wodach w Norwegii

Gigant energetyczny Shell nawiązał współpracę z norweskimi spółkami Lyse i BKK w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii. W ten sposób firmy chcą zwiększyć swoją przewagę w procesie ubiegania się o pozwolenia na budowę farm morskich.
21.06.2021

Norwegia: stawiamy na zieloną energię, ale ropa i gaz nadal będą ważne

Centroprawicowy rząd Norwegii zaprezentował w piątek długoterminową strategię, w której zapowiedział rozwój energetyki wiatrowej oraz produkcję wodoru. Ropa naftowa i gaz ziemny mają być jednak wciąż wydobywane i poszukiwane.
12.06.2021

W. Brytania: Spór na Jersey zażegnany, potencjał do dalszych sporów o połowy pozostał

Spór dotyczący połowów ryb wokół Jersey - w związku z którym Wielka Brytania i Francja wysłały tam po dwie łodzie patrolowe - został na razie zażegnany, ale nieporozumienia dotyczące warunków połowów po brexicie mogą jeszcze powracać w przyszłości.
07.05.2021

UK nowe licencje na wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego

Brytyjski rząd przedstawił w środę porozumienie z zawarte branżą paliw kopalnych, którego celem jest odejście od wydobycia ropy i gazu z wód wokół Wielkiej Brytanii, ale wbrew nadziejom ekologów nie zabronił przyznawania nowych licencji na odwierty na Morzu Północnym.
24.03.2021

PZŻ zawiesza egzaminy na patenty żeglarskie oraz patenty i licencje motorowodne

Egzaminy na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej wstrzymane do 9 kwietnia. Taka jest oficjalna interpretacja przepisów zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 512).
24.03.2021

Polska druga w Europie pod względem liczby licencji kolejowych na przewóz towarów

W Polsce na koniec ubiegłego roku wydanych było 110 licencji na przewóz towarów koleją. To drugi wynik w Europie. Wyprzedzają nas jedynie Niemcy, gdzie wydanych licencji towarowych na koniec 2020 było 143 - wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego (UTK).
14.03.2021

Total otrzymał licencję na bunkrowanie w Singapurze

Zarząd Portu Morskiego Singapur (MPA) przyznał trzecią licencję na dostawy paliwa LNG dla Total Marine Fuels. Licencja obejmie okres pięciu lat, począwszy od 1 stycznia 2022 roku.
02.03.2021

Lotos "zwiększy obecność" na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Zgodnie z wydaną 19 stycznia br. decyzją władz norweskich spółka LOTOS Exploration and Production Norge AS (LOTOS Norge) otrzymała 3 nowe licencje poszukiwawczo-wydobywcze. Po ich przyjęciu portfel LOTOS Norge w Norwegii wzrośnie do 31 licencji. Koncesje przyznano zgodnie z wnioskami złożonym przez spółkę podczas rundy koncesyjnej APA 2020 (Awards in Predefined Areas).
24.02.2021

MRiRW: wideokonferencja nt. połowów przez rybaków z UE na wodach W.Brytanii

Możliwości połowów przez unijnych rybaków na wodach Wielkiej Brytanii w sytuacji Brexitu były tematem środowego spotkania unijnych ministrów w formie wideokonferencji. Ze strony Polski uczestniczył w nim wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik - poinformował resort rolnictwa.
20.01.2021

Spedycja międzynarodowa a Brexit

Mimo że zbliżający się koniec okresu przejściowego Brexitu wpłynie na całą branże związaną z łańcuchem dostaw, to spedytorzy odczują nadchodzącą zmianę najmocniej. Wiele podmiotów związanych ze spedycją prowadzi w tym zakresie szereg szkoleń, a także tworząc praktyczne opracowania ułatwia zrozumienie poziomu skomplikowania tego, co przyniesie nowy rok.
31.12.2020

CEVA Logistics uruchamia najszybszy serwis drogowy między Chinami a Europą

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, uruchomił wyjątkową usługę - szybki drogowy transport drobnicowy (LTL) pomiędzy Chinami a Europą. Serwis ten skierowany jest do wszystkich przedsiębiorstw od małych i średnich firm po międzynarodowe korporacje, które nie mają wystarczającej ilości towarów, aby wykorzystać całą przestrzeń ładunkową w ramach transportów FTL. Czas realizacji dostawy wynosi do 12 dni, a jeden z europejskich hubów przeładunkowych zlokalizowany jest w Polsce.
14.12.2020

Oceanarium w Gdańsku z inną datą i na nowych warunkach

Oceanarium Nautilus ma szansę powstać, ale później i na nowych warunkach - uzgodniła Arena Gdańsk z inwestorem kompleksu koncernem firm PFI Future SA. Strony rozwiązały dotychczasową umowę o współpracy. Arena Gdańsk zachowała prawa do projektu wraz z pozwoleniem na budowę, a także licencje. To pozwoli na realizację całego przedsięwzięcia w przyszłości.
27.11.2020

Piechociński: Polski Hub transportowy to przyszłość relacji gospodarczych z Azją [wywiad]

Mariusz Marszałkowski z Instytutu Jagiellońskiego rozmawiał o hubie transportowym i polskich relacjach z Azją z Januszem Piechocińskim.
26.11.2020

Grupa Azoty: 41 mln zł zysku netto w III kw.; budowa Polimerów Police – bez większych przeszkód

Grupa Azoty odnotowała zysk netto na poziomie 41 mln zł w III kw. br., a skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 2,416 mld zł – podał w czwartek prezes spółki Mariusz Grab. Dodał, że najważniejsza inwestycja - Polimery Police – przebiega bez większych przeszkód.
19.11.2020

Umowa obronna Polska-USA: koszty, jurysdykcja, ochrona środowiska i wsparcie logistyczne

USA nie zapłacą za dostęp do wspólnie używanych obiektów, ale poniosą koszty ich eksploatacji. Polska zrzeka się pierwszeństwa w jurysdykcji karnej, choć może z niego skorzystać – zakłada dwustronna umowa o wzmocnionej współpracy obronnej.
18.08.2020

Grecja wzywa do wycofania tureckiego statku badawczego ze swojego wybrzeża

Nikos Dendias, minister spraw zagranicznych Grecji, zaapelował dzisiaj do Turcji, by wycofała swój statek badawczy z greckiego wybrzeża. Wezwanie Grecji związane jest z konfliktem między państwami, spowodowanym tureckimi odwiertami we wschodniej części Morza Śródziemnego.
11.08.2020

Turcja wyda licencje na odwierty i prace badawcze na Morzu Śródziemnym

Pod koniec miesiąca Turcja planuje wydać licencje na odwierty złóż ropy i gazu oraz prace badawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego - tak powiedział dziś szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Grecja domaga się w tej sprawie pilnego szczytu UE.
11.08.2020

20 lat temu ruszył w Polsce giełdowy rynek energii elektrycznej

30 czerwca 2020 r. mija 20 lat od uruchomienia w Polsce giełdowego rynku energii elektrycznej. W pierwszej sesji 30 czerwca 2000 r. na Rynku Dnia Następnego energii elektrycznej na ówczesnej Giełdzie Energii zawarto transakcje o wolumenie 483 MWh.
30.06.2020

PZŻ ponownie wydaje licencje na organizację regat

Polski Związek Żeglarski odwiesił wydawanie licencji na organizację regat żeglarskich. Stosowną decyzję podjął Zarząd PZŻ i stanowi ona odpowiedź na zapisy nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie dopuszcza organizację regat żeglarskich bez udziału publiczności.
01.06.2020

Podpisano umowę na kredytowanie projektu Polimery Police

Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytową, której celem jest pozyskanie finansowania niezbędnego do realizacji przez Polyolefins projektu "Polimery Police" - poinformowała spółka w komunikacie.
01.06.2020

Holandia przedłuży licencje na morską energię wiatrową do 40 lat

Holandia zamierza przedłużyć licencje na nowe projekty morskiej energii wiatrowej z 30 do 40 lat - informuje Eric Wiebea, krajowy minister gospodarki i polityki klimatyczne.
27.05.2020

Singapur wydał dwie nowe licencje dla dostawców bunkra

Urząd Morski i Portowy Singapuru (MPA) przyznał Minerva Bunkering i TFG Marine dwie nowe licencje na dostawy bunkra po swoim zaproszeniu do składania wniosków o nowe licencje w grudniu 2019 r.
27.04.2020

Chiny: Pandemia uderzyła w gospodarkę, zamknięto prawie pół miliona firm

Ponad 460 tys. przedsiębiorstw zamknięto w Chinach na stałe w pierwszym kwartale 2020 roku – podał w poniedziałek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z negatywnym wpływem pandemii koronawirusa na chińską gospodarkę.
06.04.2020

Spółka budująca Polimery Police podniesie kapitał zakładowy o 132 mln zł

Spółka Grupa Azoty Polyolefins podjęła we wtorek uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego o prawie 132 mln zł poprzez emisję akcji, które obejmą Grupa Azoty i Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police. Grupa Azoty Polyolefins realizuje projekt Polimery Police.
19.02.2020

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020 - innowacje i rozwój technologiczny pod kontrolą (relacja wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z.o.o, PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich zorganizowały w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020
02.02.2020

Co oznacza okres przejściowy po brexicie?

W piątek o 23:00 czasu londyńskiego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego, Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Równocześnie zacznie się 11-miesięczny okres przejściowy.
30.01.2020

Jest zgoda na koncentrację ws. działalności Grupy Azoty Polyolefins

UOKiK zgodził się na koncentrację polegającej na utworzeniu przez Grupę Azoty, Hyundai Engineering, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz Grupę Lotos podmiotu prowadzącego działalność jako Grupa Azoty Polyolefins
22.01.2020

LOTOS Norge z 2 nowymi koncesjami w Norwegii

Podczas rundy koncesyjnej APA 2019 (Awards in Predefined Areas) spółka LOTOS Exploration and Production Norge AS (LOTOS Norge) wnioskowała o 2 nowe licencje poszukiwawczo-wydobywcze. Zgodnie z wydaną 14 stycznia br. decyzją władz norweskich spółka otrzymała obie z nich. Po ich przyjęciu portfel LOTOS Norge w Norwegii wzrośnie do 29 licencji.
16.01.2020

Przekazano plac pod budowę projektu Polimery Police

Plac pod budowę projektu Polimery Police przekazano we wtorek generalnemu wykonawcy inwestycji - firmie Hyundai Engineering. To największy projekt inwestycyjny Grupy Azoty.
07.01.2020

Pozwolenie na budowę terminalu przeładunkowo-magazynowego dla Polimerów Police

Pozwolenie na budowę terminalu przeładunkowo-magazynowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie portu morskiego Police podpisał wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz – poinformowały w poniedziałek służby prasowe wojewody. Będzie to część projektu Polimery Police Grupy Azoty.
23.12.2019

LOTOS zainwestuje w Projekt Polimery Police

Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. i Grupa Azoty Polyolefins S.A. podpisały wiążące porozumienie dotyczące warunków inwestycji oraz finansowania Projektu Polimery Police z Grupą LOTOS S.A. Koncern paliwowy zainwestuje 500 mln w rozwój jednej ze strategicznych inwestycji polskiego sektora petrochemicznego.
14.12.2019

Azoty i Lotos znów wydłużyły obowiązywanie listu intencyjnego ws. Polimerów

Grupa Azoty i jej spółki zależne - ZCh Police oraz GA Polyolefins - podpisały z Grupą Lotos aneks, wydłużający do 13 grudnia br. okres obowiązywania listu intencyjnego w sprawie finansowania projektu Polimery Police. To kolejne przedłużenie terminu.
06.12.2019

Skarb Państwa kupi akcje Grupy Azoty Police z oferty na sfinansowanie polimerów

Skarb Państwa obejmie akcje Grupy Azoty Police z oferty współfinansującej projekt Polimery Police. Spółka poinformowała o zawartej w czwartek ze Skarbem Państwa umowie inwestycyjnej na objęcie nowych akcji o wartości ok. 56,2 mln zł po cenie 10,2 zł.
06.12.2019

Kluczowy etap uzgodnień w sprawie objęcia akcji Grupy Azoty Polyolefins przez LOTOS

Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., Grupa Azoty Polyolefins S.A. oraz Grupa LOTOS S.A. podpisały aneks przedłużający do 6 grudnia 2019 roku negocjacje dotyczące warunków finansowania kapitałowego Projektu Polimery Police przez Grupę LOTOS S.A. Jednocześnie Spółki potwierdziły, że ich celem jest jak najszybsze zakończenie prowadzonych rozmów. Koncern paliwowy może potencjalnie zainwestować do 500 mln zł w rozwój jednego z kluczowych petrochemicznych projektów inwestycyjnych ostatnich lat dla polsk
25.11.2019

Logistyka: 10 wskazówek jak dobrze przygotować firmę na brexit

Brexit znacząco wpłynie na łańcuchy dostaw w przemyśle. Opłaty celne, składanie zgłoszeń przywozowych i wywozowych czy też ryzyko opóźnień będą wymagać gotowości do zarządzania zmianami oraz znajomości nowych przepisów. O tym jak przygotować się na ten moment, wyjaśnia międzynarodowa grupa zadaniowa GEFCO ds. Brexitu, która wspiera klientów i analizuje wszystkie możliwe scenariusze dla logistyki branży przemysłowej po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
19.11.2019

Zawody strzeleckie na Baltexpo 2019

Jednym z wydarzeń towarzyszących Międzynarodowym Targom Morskim Baltexpo 2019 (po zakończeniu drugiego dnia targów) będą zawody strzeleckie dla przedstawicieli firm z sektora okrętowego.
07.08.2019

Rosja: Gazprom Nieft i Shell rozpoczynają nowy projekt na Jamale

Gazprom Nieft, naftowa spółka rosyjskiego koncernu Gazprom, porozumiał się z brytyjsko-holenderskim koncernem Shell w sprawie stworzenia spółki, która zajmie się zagospodarowaniem złóż na Jamale, ocenianych na 250 mln ton ropy i 200 mld metrów sześciennych gazu.
07.06.2019

CMA CGM ochrzciła nowy kontenerowiec przeznaczony na Antyle

Francuski armator kontenerowy, CMA CGM, ochrzcił pierwszą jednostkę dedykowaną na Antyle Francuskie. Kontenerowiec o ładowności 3,504 TEU otrzymał nazwę CMA CGM Fort De France. Jednostka została zwodowana w styczniu w stoczni COSCO Zhoushan.
07.04.2019

Equinor wygrał licencję na budowę podmorskiego zbiornika CO2

Equinor zdobył prawo do budowy zbiornika dwutlenku węgla pod Morzem Północnym – potwierdziło w piątek, 11 stycznia, norweskie ministerstwo ropy i gazu. Firma ma przedstawić w tym roku pełny projekt inwestycji, a zatwierdzenie budowy przez parlament ma zapaść w 2020 lub 2021 roku.
11.01.2019

Chiny: MSZ wzywa władze USA do wycofania sankcji przeciw chińskiemu wojsku

Chiny apelują do USA o wycofanie sankcji przeciwko chińskiemu wojsku – powiedział w piątek rzecznik MSZ ChRL Geng Shuang. Dzień wcześniej Waszyngton ukarał sankcjami chińską agencję ds. rozwoju technologii militarnych za zakup broni od Moskwy.
21.09.2018

Kanada: Import sera z UE nadal niewielki mimo umowy handlowej CETA

Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa między UE a Kanadą (CETA), która weszła w życie tymczasowo prawie rok temu, nie wpłynęła zauważalnie na zwiększenie dostępności europejskich serów w Kanadzie - pisze w środę na swoim portalu informacyjnym publiczny nadawca CBC.
13.09.2018

Wartość rynku produkcji energii z morskich farm wiatrowych sięgnie 16 mld dolarów w 2024 roku

Rynek produkcji energii z morskich farm wiatrowych ma osiągnąć wartość 16 mld dolarów w 2024 roku – wynika z raportu Global Market Insights.
28.08.2018

UE: Import amerykańskiego LNG do UE rośnie; przeszkodą bariery w USA

Od kiedy w kwietniu 2016 r. pierwszy amerykański gazowiec LNG zawinął do portugalskiego portu Sines, unijny import skroplonego gazu ziemnego z USA osiągnął 2,8 mld metrów sześciennych. Barierą dla jego zwiększenia jest jednak ciągle amerykańska biurokracja.
09.08.2018

Prezes PZŻ podsumował kolejny miesiąc działalności związku

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera podsumowuje ostatni miesiąc bieżącego roku pod kątem działalności Związku oraz ważnych wydarzeń sportowych i organizacyjnych w Polsce i na świecie.
07.08.2018

Wietnam/ Tysiące kontenerów z odpadami po zakazie importu w Chinach

Po ogłoszeniu przez Chiny zakazu importu niektórych rodzajów surowców wtórnych wiele z nich trafiło do Wietnamu; w tamtejszych portach zaległy tysiące kontenerów plastiku i papieru, a rozwiązania nie widać – podaje w poniedziałek wietnamski portal VnExpress.
25.06.2018

Firmy offshore chętniej poszukują nowych złóż ropy i gazu

Po kilkuletnim kryzysie firmy z branży offshore coraz częściej wysyłają ekipy na poszukiwanie nowych złóż. Ten trend obecny jest na całym globie z wyjątkiem Azji, mimo iż ten kontynent jest liderem w światowym zużyciu ropy.
20.06.2018

Bezprecedensowa mobilizacja rybaków przeciwko połowom prądem

Rybacy przybrzeżni, poławiający tradycyjnymi metodami w różnych krajach mobilizują się do jednoczesnej akcji w wielu portach, w celu wyrażenia swojego sprzeciwu wobec połowów prądem i wzywają politycznych decydentów do wprowadzenia definitywnego zakazu tej niszczycielskiej technice połowów w UE.
18.06.2018

Rybacy i organizacje ekologiczne wzywają Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych do wszczęcia formalnego dochodzenia w sprawie połowów prądem

W dniu dzisiejszym, 23 organizacje ekologiczne i organizacje reprezentujące rybaków z Francji, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii złożyły formalny wniosek do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (w skrócie OLAF1) o wszczęcie dochodzenia w sprawie podejrzenia o nadużycia finansowe holenderskich rybaków poławiających prądem.
13.06.2018

MIiR: 600 mln zł czeka na firmy, które zainwestują w małych i średnich miastach

600 mln zł czeka na firmy, które zainwestują w małych i średnich miastach - powiedział w środę wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak. Dodał, że dotacje są udzielane w ramach rządowego Pakietu dla średnich miast.
16.05.2018

USA: Na Wall Street w górę; sektor paliwowy zyskiwał po odwieszeniu sankcji na Iran

Środowa sesja na Wall Street przyniosła spore wzrosty głównych indeksów. Wyróżniały się spółki sektora paliwowego, które mocno rosły po odwieszeniu przez USA licznych sankcji na Iran.
10.05.2018

Trump wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, wprowadza sankcje

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem, i dodał, że porozumienie to było w swej istocie nieudane. Zapowiedział, że "potężne sankcje" wobec Iranu wchodzą natychmiast w życie.
09.05.2018

Firmy offshore chętniej poszukują nowych złóż węglowodorów

Po kilkuletnim kryzysie firmy z branży offshore coraz częściej wysyłają ekipy na poszukiwanie nowych złóż. Ten trend obecny jest na całym globie z wyjątkiem Azji, mimo iż ten kontynent jest liderem w światowym zużyciu ropy.
02.05.2018

Chiny zakazują importu kolejnych 16 rodzajów odpadów

Z końcem roku wejdzie w życie zakaz sprowadzania do Chin kolejnych 16 rodzajów odpadów, w tym złomowanych statków, prasowanych karoserii samochodowych, kabli elektrycznych i części chemikaliów – ogłosiło w czwartek chińskie ministerstwo ekologii i środowiska.
20.04.2018

Połów ryb prądem: BLOOM składa drugą skargę przeciwko Holandii

W poniedziałek, 16 kwietnia, organizacja BLOOM złożyła drugą skargę przeciwko Holandii, ponieważ to państwo członkowskie Unii Europejskiej nie przestrzega przepisów unijnego prawa. Pierwsza skarga BLOOM z 2 października 2017 r. do Komisji Europejskiej dotyczyła nielegalności większości licencji na połowy prądem udzielonych holenderskim jednostkom. Kilka miesięcy później BLOOM zdecydowała się ponownie zwrócić do Komisji Europejskiej w sprawie nie przestrzegania prawa unijnego przez rząd Holandii: Holandia jest jedynym europ
18.04.2018

PKP Cargo zmodernizują 60 lokomotyw za ok. 388 mln zł

PKP Cargo podpisały z Newagiem umowę na modernizację 60 lokomotyw spalinowych - poinformowała spółka w środowym komunikacie. Szacunkowa wartość umowy to ok. 388 mln zł.
04.04.2018

Coraz więcej eksploracji złóż węglowodorów na morzach i oceanach

Po kilkuletnim kryzysie firmy z branży offshore coraz częściej wysyłają ekipy na poszukiwanie nowych złóż. Ten trend obecny jest na całym globie z wyjątkiem Azji, mimo iż ten kontynent jest liderem w światowym zużyciu ropy.
26.02.2018

Cypr liczy na pomoc europejskiej dyplomacji ws. poszukiwań gazu

Władze Cypru poinformowały w środę, że liczą na pomoc europejskiej dyplomacji w jak najszybszym rozwiązaniu problemu, jakim jest uniemożliwianie przez tureckie okręty wojenne włoskim statkom poszukiwania podmorskich złóż gazu ziemnego na południe od Larnaki.
14.02.2018

Polacy odkrywają nowe gatunki skorupiaków z dna Centralnego Pacyfiku

Polscy naukowcy odkrywają nieznane nauce gatunki skorupiaków z dna Centralnego Pacyfiku. Na obszarze tym mają powstać podwodne kopalnie odkrywkowe. Wydobycie zalegających na dnie rud metali może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w ekosystemie - ostrzegają biolodzy.
28.01.2018

LOTOS ma dwie nowe licencje w Norwegii

Spółka LOTOS Exploration and Production Norge AS (dalej LOTOS Norge) we wtorek otrzymała od władz norweskich, w ramach rozstrzygnięcia rundy koncesyjnej APA 2017 (Awards in Predefined Areas, dalej: APA), ofertę 2 nowych licencji poszukiwawczo-wydobywczych.
17.01.2018

Coraz więcej poszukiwań złóż węglowodorów na morzach i oceanach

Po kilkuletnim kryzysie firmy z branży offshore coraz częściej wysyłają ekipy na poszukiwanie nowych złóż. Ten trend obecny jest na całym globie z wyjątkiem Azji, mimo iż ten kontynent jest liderem w światowym zużyciu ropy.
21.12.2017

Górnictwo głębinowe to ryzyko, którego nie możemy podjąć - ostrzegają IGO i Fundacja MARE

Rozwijane obecnie po cichu górnictwo głębinowe niesie ogromne zagrożenie dla środowiska, ostrzegają Instytut Globalnej Odpowiedzialności i Fundacja MARE.
11.12.2017

Żeglarze podsumowali sezon i rozpoczęli nowy – 269 zawodników w kadrach

Tradycyjna Gala Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem ponad 400 zawodników i trenerów, którzy w czwartek przybyli do Centrum Olimpijskiego w Warszawie, zwieńczyła tegoroczny sezon i... rozpoczęła nowy. Nominacje do kadr narodowych w 20 klasach otrzymało 269 osób.
30.11.2017

42 lata temu gdańska rafineria przerobiła pierwszą partię ropy

42 lata temu gdańska rafineria przerobiła pierwszą partię ropy naftowej. Cenny ładunek przypłynął do Gdańska w sierpniu 1975 r. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na pokładzie tankowca Kasprowy Wierch. Pierwszą benzynę uzyskano kilka miesięcy później – 12 grudnia rano.
29.11.2017

Recykling statków – nowe decyzje wykonawcze Komisji UE

Nieekologiczne i niebezpieczne praktyki w zakresie demontażu statków pozostają poważnym problemem gospodarki morskiej. Pod koniec okresu eksploatacji większość dużych komercyjnych statków morskich podlega demontażowi w zakładach stosujących metody łączące się z poważnymi konsekwencjami dla środowiska i zdrowia. Jednocześnie demontaż statków podlega czynnikom rynkowym. Koszty utrzymania przestarzałej floty, stawki przewozowe i cena złomu wpływają na to, kiedy statek zostanie poddany rozbiórce. Wybór miejsca demontażu zależy
24.10.2017

Ruszył wodny sezon turystyczny na jeziorach Wigierskiego Parku Narodowego

Żaglówkami, kajakami i edukacyjną łodzią z przeszklonym dnem można od soboty pływać po wodach Wigierskiego Parku Narodowego na Suwalszczyźnie. Ruszył sezon turystyczny, potrwa on do końca października.
29.04.2017

Niezadawalające kwoty połowowe dla polskich rybaków

Rząd polski mógłby zrobić coś więcej dla społeczeństwa i sektora rybackiego – wynika z najnowszego raportu NEF.
15.03.2017

Gazowy korytarz norweski: decyzja w połowie przyszłego roku

Decyzja w sprawie gazowego korytarza norweskiego powinna zapaść w pierwszej połowie przyszłego roku - poinformował podczas Forum Przemysłowego w Karpaczu wiceprezes PGNiG-e, Janusz Kowalski.
09.12.2016

PGNiG otwiera w Londynie biuro handlowe LNG

- Podtrzymujemy decyzję o otwarciu w Londynie biura tradingu LNG. Mamy obecnie zarezerwowane 65 proc. mocy Terminala w Świnoujściu. Dzięki temu PGNiG SA stało się uczestnikiem globalnego rynku LNG. Chcemy jako spółka w pełni z tego korzystać - powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA.
28.06.2016

Nie wszystkie transakcje w ramach PGK są neutralne podatkowo

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyrażonym w wyroku z dnia 15 czerwca 2016 r. (sygn. akt: II FSK 1608/14), w przypadku darowizny środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w ramach podatkowej grupy kapitałowej („PGK”), kosztem uzyskania przychodu mogą być tylko wydatki faktycznie poniesione na ich nabycie lub wytworzenie. Orzeczenie to ma istotne znaczenie dla uczestników podatkowych grup kapitałowych planujących lub realizujących proces restrukturyzacji.
20.06.2016

O rozbudowie portu po kolei

Na początku sierpnia br. w artykule pt. „Rozbudowa portu a obowiązek dostosowania infrastruktury drogowej” przyjrzeliśmy się bliżej zagadnieniom prawnym towarzyszącym rozbudowie portu, a konkretnie rozbudowie infrastruktury drogowej w obszarze i bezpośrednim sąsiedztwie portów.
29.11.2015

VGL Group uzyskało International Freight Forwarding Class A License

VGL China Co., Ltd.– spółka VGL Group, oficjalnie uzyskała licencje biznesową klasy A, która upoważnia do prowadzenia działalności spedycyjnej na terenie Chin.
07.10.2015

Rozwiązano spółkę wydobywczą należąca do PKN Orlen

W piątek rozwiązano spółkę International Exploration and Production należąca do grupy kapitałowej PKN Orlen. Wpływ na to miało odstąpienie od poszukiwań ropy i gazu na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego przez płocki koncern.
29.06.2015

Szczeciński system pilotowo-dokujący PNDS trafi do portów morskich w Europie

Firma Autocomp podpisała z Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie umowę na trzy licencje, umożliwiające zastosowanie systemu PNDS m.in. w portach morskich. Autocamp zamierza wdrażać system także w portach europejskich.
22.06.2015

PGNiG planuje ekspansję na Morze Barentsa

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) planuje rozszerzyć swoją działalność na Morze Barentsa. W tym celu przygotowuje się do zakupu kilku norweskich licencji na eksplorację nowych obszarów morskich w tym regionie.
18.06.2015

W Kaliningradzie powstanie terminal LNG

Południowokoreański koncern stoczniowy Hyundai Heavy Industries (HHI) wygrał przetarg na budowę jednostki regazyfikacyjnej dla terminalu LNG w Kaliningradzie. Inwestycja jest warta 295 milionów dolarów i zostanie zakończona w ciągu dwóch lat.
06.05.2015

Śmierć przedsiębiorcy, a „kontynuacja” jego działalności gospodarczej przez następców prawnych

Niniejszy artykuł ma na celu zasygnalizowanie pewnych najczęściej pojawiających się w praktyce obrotu prawnego problemów, w sytuacji śmierci przedsiębiorcy prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą.
06.05.2015

Gazprom buduje na wybrzeżu Baltic LNG

Rosyjski koncern Gazprom zadecydował o budowie terminalu Baltic LNG służącego do skraplania gazu ziemnego. Decyzja ta została podjęta mimo zachodnich sankcji wobec Rosji, problemów z przyciąganiem zagranicznego kapitału i braku technologii skraplania gazu.
20.04.2015

Shell stara się o licencję na wydobycie ropy w Republice Komi

Koncern jest gotowy na eksplorację złoż surowca położonych w rejonie Inta. Burmistrz miasta Pavel Smirnov przekonuje, że nie ma żadnych zastrzeżen co do planowanych przez Shell inwestycji na polu naftowym Kochmessky, które od 2012 roku jest eksplorowane przez firmę Coyuz.
22.10.2014

Rosneft łamie przepisy ochrony wód

Według ekologów istnieje wielkie prawdpodobieństwo, że rosyjski koncern naftowy nielegalnie przeprowadzał badania z wykorzystaniem technologii obrazowania sejsmicznego na chronionych wodach Arktyki.
09.10.2014

PKP Cargo chce przejąć CTL Logistics. Spółka czeka na zgodę UOKiK

CTL Logistics to kolejna po czeskim przewoźniku AWT spółka, którą chce kupić PKP Cargo. We wtorek polski przewoźnik podpisał z European Rail Freight II S.à r.l, większościowym właścicielem CTL, list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia 100 proc. udziałów w tej spółce. Teraz czeka na zgodę prezesa UOKiK.
04.09.2014

IHC Merwede wprowadza oprogramowanie Siemens PLM jako standardowe rozwiązanie optymalizujące działalność stoczniową firmy na całym świecie

Wiodący światowy dostawca pogłębiarek, statków wydobywczych oraz off-shore przypisuje zintegrowanym korzyściom płynącym z zastosowania nowatorskiego rozwiązania kluczowe znaczenie dla jego globalnej inicjatywy znanej jako „One IHC”.
11.04.2014

Zamieszanie wokół wartego 1,5 mld euro przetargu na okręty podwodne

To niezrozumiała i dziwna sytuacja – tak zmianę warunków przetargu na okręty podwodne komentuje Dariusz Seliga, poseł PiS oraz wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Jego zdaniem zamieszanie wokół wartego 1,5 miliarda euro postępowania dotyczącego zakupu okrętów podwodnych dla polskiej armii wynika z braku cywilnej kontroli nad armią.
12.11.2013

Gazprom rozpocznie podbój Arktyki jesienią

Ministerstwo Zasobów Naturalnych Rosji planuje wydać Gazpromowi pozwolenia na prace na obszarze szelfu arktycznego na przełomie października i listopada.
30.08.2013

Bułgaria. Terminal naftowy Neftochim może stracić licencję

Terminal naftowy największej na Bałkanach rafinerii Neftochim koło czarnomorskiego portu Burgas może zostać pozbawiony licencji. Bułgarska rafineria należy do rosyjskiego koncernu Łukoil.
22.04.2013

Balin Energy wykona pierwszy odwiert w łotewskiej strefie przybrzeżnej

Balin Energy SIA, której udziałowcami są spółka PKN Orlen - Orlen International Exploration and Production Company oraz Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief, wykona pierwszy pionowy odwiert w rejonie Bloku Północnego łotewskiej strefy ekonomicznej.
18.02.2013

Włoskie wody w wielkich sieciach

Ażeby chronić śródziemnomorską faunę, w 2002 r. Unia Europejska zabroniła stosowania pławnic, a rybakom wynagrodziła straty. Ale dla wielu z nich połowy tuńczyków i mieczników są dużo bardziej opłacalne. Obchodzą więc oni zakaz, w czym pomaga im mafia.
09.11.2011

KE chce wspólnych standardów dla blisko tysiąca platform wiertniczych

KE zaproponowała wspólne dla całej UE, wysokie standardy bezpieczeństwa morskich wierceń w poszukiwaniu ropy i gazu. Na wodach UE jest blisko 1000 platform wiertniczych. Chodzi o to, by uniknąć na nich wypadków tj. wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej w ub.r.
31.10.2011

10 lat rekrutacji w Gospodarce Morskiej!

Classic Crewing Sp. z o.o. obchodzi w tym roku dziesiątą rocznicę rejestracji swojej działalności rekrutacyjnej oraz komercyjno– morskiej w ramach szeroko pojętej gospodarki morskiej.
08.07.2011

Uprawnienia motorowodne – ABC

Kwestię uprawnień do prowadzenia jachtów motorowych w Polsce reguluje Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 9 czerwca 2006 w sprawie uprawiania żeglarstwa. Rozporządzenie określa kwalifikacje wymagane do prowadzenia jachtów żaglowych i motorowych, tryb uzyskiwania patentów oraz bardzo ogólnie porusza kwestie bezpieczeństwa uprawiania żeglarstwa.
21.06.2011

Zalecenia dla branży TSL przy organizacji przewozów- Vademecum bezpiecznego spedytora

Obecnie największym problemem firm spedycyjnych i transportowych są wyłudzenia towarów na fałszywe licencje drogowe oraz kradzieże na tzw. fałszywego przewoźnika. W związku z narastającym zjawiskiem kradzieży towarów w transporcie drogowym, Polska Izba Spedycji i Logistyki postanowiła zaangażować się w walkę z tym procederem i wesprzeć środowisko TSL w działaniach na rzecz wyeliminowania tego problemu z rynku transportowego.
08.03.2011

Cała prawda o Pandze....

Jesteśmy międzynarodową grupą firm www.intermarine.pl której działalność oparta jest w dużej części na handlu mrożonymi rybami i owocami morza na całym świecie. Satysfakcja klienta jest dla nas rzeczą fundamentalną , zależy nam na pełnej i rzetelnej informacji handlowej , którą kieruje się rynek dokonując swoich wyborów zakupowych.
08.02.2011

Nord Stream kusi polskich rybaków

Armatorzy 42 polskich kutrów podpisali już umowy w sprawie odszkodowań za rosyjsko-niemiecki rurociąg godząc się tym samym na wielokrotnie niższe kwoty, niż otrzymali Szwedzi. Właściciele pozostałych jednostek czekają.
04.02.2011

Orlen bada potencjał łotewskich złóż na Bałtyku

Balin Energy, firma której udziałowcami są spółka zależna PKN Orlen oraz Kuwait Energy Company, rozpoczął badania sejsmiczne mające na celu rozpoznanie nagromadzeń węglowodorów w utworach zbiornikowych kambru środkowego, w łotewskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
14.12.2010

Nojszewski chce być syndykiem

Prezes firmy, która pełni rolę zarządcy kompensacji Stoczni Szczecińskiej Nowa stara się o licencje syndyka.
04.11.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.