• <

Skarb Państwa kupi akcje Grupy Azoty Police z oferty na sfinansowanie polimerów

ew

06.12.2019 11:23 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Skarb Państwa kupi akcje Grupy Azoty Police z oferty na sfinansowanie polimerów

Partnerzy portalu

Skarb Państwa kupi akcje Grupy Azoty Police z oferty na sfinansowanie polimerów - GospodarkaMorska.pl

Skarb Państwa obejmie akcje Grupy Azoty Police z oferty współfinansującej projekt Polimery Police. Spółka poinformowała o zawartej w czwartek ze Skarbem Państwa umowie inwestycyjnej na objęcie nowych akcji o wartości ok. 56,2 mln zł po cenie 10,2 zł.

Jak zaznaczyły Azoty Police, umowa jest następstwem pozytywnego rozpatrzenia wniosku spółki o objęcie akcji przez Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z umową Skarb Państwa jest uprawniony do objęcia 5 mln 513 tys. 722 akcji za 56 mln 239 tys. 964,40 zł. Zapisy na akcje w ofercie kończą się 9 grudnia. Spółka planowała pozyskać z oferty ok. 1,122 mld zł brutto, które przeznaczy na realizację Projektu Polimery Police.

Spółka podkreśliła, że zobowiązała się wobec Skarbu Państwa, że w całości przeznaczy środki na realizację przez podmiot zależny - Grupę Azoty Polyolefins S.A., projektu inwestycyjnego obejmującego budowę instalacji do produkcji propylenu oraz polipropylenu wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

"Z zadowoleniem przyjęliśmy decyzję Skarbu Państwa o wsparciu kapitałowym realizacji Projektu Polimery Police. Jesteśmy przekonani o strategicznym wpływie przedsięwzięcia na rozwój gospodarczy i społeczny Polski, w tym regionu zachodniopomorskiego" - oświadczył cytowany w komunikacie prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

Jak podkreślił, projekt m.in. oznacza wzrost polskich możliwości eksportowych w obszarze sprzedaży zaawansowanych tworzyw sztucznych i pozwoli dołączyć naszej gospodarce do europejskich liderów rynku, jak Niemcy, Francja bądź Belgia. "Projekt Polimery Police ma kluczowe znaczenie również dla Grupy Azoty. Jego realizacja pozwoli na rozszerzenie działalności o atrakcyjny i rosnący rynek tworzyw sztucznych oraz dywersyfikację przychodów ze sprzedaży" – wskazał Wardacki.

W piątek, 6 grudnia upływa termin obowiązywania listu intencyjnego, jaki spółki z Grupy Azoty podpisały z Grupą Lotos. List dotyczy ewentualnego zainwestowania przez Lotos kwoty do 500 mln zł w realizację projektu Polimery Police.

Polimery Police to największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty - instalacja produkcyjna, która ma wytwarzać 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Całkowity budżet projektu to 1,52 mld euro. Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji ma nastąpić w czwartym kwartale 2022 r. Na generalnego wykonawcę wybrano Hyundai Engineering z wynagrodzeniem 992,8 mln euro.

W skład kompleksu chemicznego Polimery Police ma wchodzić terminal przeładunkowo-magazynowy, infrastruktura logistyczna oraz instalacje pomocnicze. Głównymi obiektami będą instalacje do produkcji propylenu oraz polipropylenu. Obie instalacje zostały zaprojektowane w oparciu o amerykańskie licencje.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.