• <
smartre_2023

Węzły energetyczne na Morzu Północnym będą zasilane energią z wiatraków. Ruszają badania

30.12.2022 21:00 Źródło: Neptune Energy
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Węzły energetyczne na Morzu Północnym będą zasilane energią z wiatraków. Ruszają badania

Partnerzy portalu

Węzły energetyczne na Morzu Północnym będą zasilane energią z wiatraków. Ruszają badania - GospodarkaMorska.pl
Fot. social media Neptune Energy

Eksperci trzech firm energetycznych - Neptune Energy, Ørsted i Goal7- zbadają możliwość zasilania węzłów energetycznych energią płynącą z morskich farm wiatrowych. Bezemisyjna energia może zasilić instalacje do produkcji wodoru oraz instalacje do wtłaczania i magazynowania dwutlenku węgla (CO2). 

W tym celu partnerzy podpisali memorandum (MoU) o współpracy w zakresie badań. Wielka Brytania chce wykorzystać energię z morskich elektrowni wiatrowych do zasilenia infrastruktury służącej do wydobycia ropy naftowej i gazu, instalacje do składowania dwutlenku węgla i produkcji wodoru. W połączeniu z instalacjami offshore wind tworzyłyby huby energetyczne na Morzu Północnym, obsługiwane przez Neptune Energy. 

Dyrektor ds. nowej energetyki w Neptune Energy, Pierre Girard, powiedział, że rozwój hubów energetycznych jest ważnym elementem strategii spółki, która planuje do 2030 roku magazynować dwutlenek węgla emitowany na skutek własnej działalności. Spółka wzięła już udział w postępowaniach na udzielenie pozwolenia na rozwój instalacji CCUS. North Sea Transition Authority ma przyznać licencje na składowanie CO2 na początku 2023 roku.

W ramach badań eksperci Goal7 zapewnią wsparcie w zarządzaniu projektem oraz wkład techniczny. Z kolei do badań zostanie uwzględniona energia produkowana przez morskie farmy wiatrowe Hornsea nalężące do Ørsted. 

Projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 1 (1,2 GW) jest w pełni operacyjny od 2019 roku. W sierpniu br. informowaliśmy, że do użytku oddano farmę wiatrową Hornsea 2 o mocy 1,3 GW. Składa się z 165 turbin wiatrowych zainstalowanych 89 km od wybrzeża Yorkshire. Obecnie rozwijany jest też projekt Hornsea 3 o mocy 2,8 GW. 

Ørsted posiada 13 działających morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, które zapewniają 6,2 GW mocy. Do tej pory Ørsted zainwestował w brytyjski łańcuch dostaw 4,5 mld funtów i przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady zainwestuje w niego kolejne 8,6 mld funtów.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.