Eksperci trzech firm energetycznych - Neptune Energy, Ørsted i Goal7- zbadają możliwość zasilania węzłów energetycznych energią płynącą z morskich farm wiatrowych. Bezemisyjna energia może zasilić instalacje do produkcji wodoru oraz instalacje do wtłaczania i magazynowania dwutlenku węgla (CO2).
W tym celu partnerzy podpisali memorandum (MoU) o współpracy w zakresie badań. Wielka Brytania chce wykorzystać energię z morskich elektrowni wiatrowych do zasilenia infrastruktury służącej do wydobycia ropy naftowej i gazu, instalacje do składowania dwutlenku węgla i produkcji wodoru. W połączeniu z instalacjami offshore wind tworzyłyby huby energetyczne na Morzu Północnym, obsługiwane przez Neptune Energy.
Dyrektor ds. nowej energetyki w Neptune Energy, Pierre Girard, powiedział, że rozwój hubów energetycznych jest ważnym elementem strategii spółki, która planuje do 2030 roku magazynować dwutlenek węgla emitowany na skutek własnej działalności. Spółka wzięła już udział w postępowaniach na udzielenie pozwolenia na rozwój instalacji CCUS. North Sea Transition Authority ma przyznać licencje na składowanie CO2 na początku 2023 roku.
Neptune Energy today announced it has signed a Memorandum of Understanding with Ørsted and Goal7 to explore powering new integrated energy hubs in the UK North Sea with offshore wind-generated electricity. Read more here: https://t.co/9YftevrmPi
— Neptune Energy (@Neptune_Energy) December 29, 2022
W ramach badań eksperci Goal7 zapewnią wsparcie w zarządzaniu projektem oraz wkład techniczny. Z kolei do badań zostanie uwzględniona energia produkowana przez morskie farmy wiatrowe Hornsea nalężące do Ørsted.
Projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 1 (1,2 GW) jest w pełni operacyjny od 2019 roku. W sierpniu br. informowaliśmy, że do użytku oddano farmę wiatrową Hornsea 2 o mocy 1,3 GW. Składa się z 165 turbin wiatrowych zainstalowanych 89 km od wybrzeża Yorkshire. Obecnie rozwijany jest też projekt Hornsea 3 o mocy 2,8 GW.
Ørsted posiada 13 działających morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, które zapewniają 6,2 GW mocy. Do tej pory Ørsted zainwestował w brytyjski łańcuch dostaw 4,5 mld funtów i przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady zainwestuje w niego kolejne 8,6 mld funtów.
Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim
Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii
BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną
Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych
Eksperci: kryzys energetyczny się nie skończył, Polska powinna stawiać na oszczędność i OZE
Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych