• <
BOTA_2023

USA: Na Wall Street w górę; sektor paliwowy zyskiwał po odwieszeniu sankcji na Iran

pc

10.05.2018 03:55 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska USA: Na Wall Street w górę; sektor paliwowy zyskiwał po odwieszeniu sankcji na Iran

Partnerzy portalu

USA: Na Wall Street w górę; sektor paliwowy zyskiwał po odwieszeniu sankcji na Iran - GospodarkaMorska.pl

Środowa sesja na Wall Street przyniosła spore wzrosty głównych indeksów. Wyróżniały się spółki sektora paliwowego, które mocno rosły po odwieszeniu przez USA licznych sankcji na Iran.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,75 proc., do 24.542,54 pkt.

S&P 500 zyskał 0,97 proc. i wyniósł 2.697,79 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował 1,00 proc., do 7.339,90 pkt.

Amerykańskie giełdy najmocniej ciągnął w górę sektor paliwowy, wraz ze zwyżkami cen ropy naftowej po wypowiedzeniu przez USA umowy nuklearnej z Iranem.

Jedną z najmocniej rosnących spółek w indeksie S&P 500 była Marathon Oil, której akcje zyskiwały ponad 4 proc.

Drożały też m.in. papiery Chevron, Halliburton, ConocoPhilips, Exxon.

Podczas środowych notowań zyskiwały również spółki technologiczne, przemysłowe, finansowe.

Ponad 4 proc. traciły akcje Walmart. Agencja S&P obniżyła w środę perspektywę ratingu sieci sklepów do negatywnej ze stabilnej, po objęciu większościowego pakietu akcji Flipkart, największej indyjskiej platformy e-commerce za 16 mld USD.

Zniżkowały walory Walt Disney, choć zysk na akcję studia filmowego w II kw. roku podatkowego wyniósł 1,84 USD, powyżej konsensusu. Wynik wsparły wysokie wyniki oglądalności filmu lutowej premiery "Black Panther".

ROPA W GÓRĘ PO WYCOFANIU SIĘ USA Z UKŁADU Z IRANEM


Uwaga rynków finansowych skierowana jest na gospodarczo-geopolityczne reperkusje wycofania się USA z umowy o ograniczeniu programu nuklearnego z Iranem, co oznacza odwieszenie sankcji na Teheran.

W ciągu 90 dni amerykański Departament Skarbu wycofa licencje na eksport do Iranu dóbr i usług związanych z lotnictwem, motoryzacją, sprzedażą metali, aluminium, stali i węgla; po upływie 180 dni nałoży ponownie sankcje na transakcje związane z handlem ropą (zakaz rozliczania się z irańskim bankiem centralnym, na którego rachunki wpływają przychody ze sprzedaży surowca).

Po upływie 90 dni wejdzie w życie zakaz nabywania przez Iran amerykańskich dolarów.

USA zamierzają wywrzeć sankcjami presję na Iran w celu renegocjacji układu z 2015 r. Teheran wyklucza zmianę brzmienia umowy, lecz deklaruje pozostanie stroną porozumienia nuklearnego.

Pozostali sygnatariusze umowy (Wlk. Brytania, Niemcy, Francja, Chiny i Rosja) poinformowali, że ich kraje pozostają zobowiązane umową z 2015 r. 

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.