• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

PZŻ zawiesza egzaminy na patenty żeglarskie oraz patenty i licencje motorowodne

zc

24.03.2021 11:24 Źródło: PZŻ
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska PZŻ zawiesza egzaminy na patenty żeglarskie oraz patenty i licencje motorowodne

Partnerzy portalu

PZŻ zawiesza egzaminy na patenty żeglarskie oraz patenty i licencje motorowodne  - GospodarkaMorska.pl
fot. PZŻ

Egzaminy na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej wstrzymane do 9 kwietnia. Taka jest oficjalna interpretacja przepisów zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 512). 

 

Rozporządzenie mówi, że w okresie 20 marca – 9 kwietnia 2021 r. prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest możliwe wyłącznie w obszarze sportu zawodowego. Egzaminy na patenty żeglarskie oraz patenty i licencje motorowodne nie są ujęte w ramy sportu zawodowego. 

 

„W przypadku zgłoszonych już do przeprowadzenia w ww. okresie egzaminów, przesłane terminy planowanych egzaminów zostaną z mocy prawa anulowane. Omawiany zakaz dotyczy prowadzenia egzaminów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli egzamin przeprowadzony ma być poza terytorium RP i poza wodami terytorialnymi RP, zakaz ten w tym przypadku nie obowiązuje. Należy jednak wtedy pamiętać o obostrzeniach wprowadzanych przez właściwe władze kraju, w którym dany egzamin ma zostać przeprowadzony” – informuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

 

- Uważnie śledzimy rozwój sytuacji pandemicznej i jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem. Wierzę, że podobnie jak w roku ubiegłym, uda nam się wspólnie wypracować procedury, które zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom egzaminów, szkoleń i regat oraz pozwolą na możliwie sprawną działalność we wszystkich aspektach żeglarskiego życia. Wszyscy na razie musimy uzbroić się w cierpliwość mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.