• <

Wynik wyszukiwania - "kolejka" - Wiadomości

Powstające Muzeum Kanału Sueskiego szykuje się do otwarcia na turystów

Zarząd Kanału Sueskiego dokonał w marcu pierwszego, próbnego otwarcia Muzeum Kanału Sueskiego, w ramach którego zwiedzanie było bezpłatne. W niedalekiej przyszłości placówka ma stać się popularnym miejscem wizyt turystów zainteresowanych historią oraz działalnością jednej z najważniejszych tras morskich na świecie.
17.04.2024

Normalizacja żeglugi na Kanale Panamskim ma nastąpić do 2025 roku, o ile dopisze pogoda

Z racji na zbliżający koniec pory suchej w Ameryce Środkowej, Zarząd Kanału Panamskiego liczy na normalizacje w kwestii poziomu wody i możliwości zwiększenia liczby statków przemieszczających się przez tę istotną trasę morską. W oparciu o obecny i prognozowany poziom wody w jeziorze Gatun oraz w związku z operacyjną strategią wodną (OWS) wdrożoną przez zarząd oraz władze Panamy, stopniowo ma zwiększać się ilość oferowanych tranzytów. Od 25 marca jest to 27 dziennie, gdy jeszcze w lutym spadła do zaledwie 18.
12.04.2024

Tąpnięcie w Holandii. Francuski Naval wygrywa przetarg na niderlandzką "Orkę"

Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, kto dostarczy nowe okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Wykonawcą będzie francuska firma Naval, która dostarczy cztery okręty serii Barracuda. Informacja wywołała niemałe zdziwienie w kraju i są podejrzenia, że może skończyć się skandalem, gdyż spodziewano się, że zwycięży rodzimy Damen działający w konsorcjum wraz z szwedzkim Saab.
15.03.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

Branża portowa to prawdziwy roller coaster. Wywiad z Michałem Śmigielskim prezesem MAG

O boomie przeładunkowym w polskich portach, wyzwaniach i potencjale branży, kierunkach rozwoju oraz ważnej roli kolejnej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
02.01.2024

Na Lampedusie panuje chaos spowodowany transferami migrantów

W ośrodku dla imigrantów w piątek rano przebywa 3800 osób. Od rana z wyspy wywieziono około 700 imigrantów. Dzisiaj tzw. hotspot opuści łącznie ponad 2500 osób. W nocy na autostradzie A1 niedaleko Rzymu doszło do wypadku autobusu przewożącego imigrantów z Lampedusy do Piemontu. Zginęło dwóch kierowców, 25 imigrantów zostało rannych, podają włoskie media.
15.09.2023

Trwają prace nad rozładowaniem "największego korka świata" w Kanale Panamskim

Zarząd Kanału Panamskiego, rozładowujący "największy korek świata", powiadomił w środę, że na wejście do kanału czeka obecnie 131 statków, o 45 proc. więcej niż średnio, ale mniej niż w kolejce, która oczekiwała na przeprawę w ubiegłym miesiącu, liczącej 165 jednostek.
23.08.2023

Historyczna susza zakłóca działanie Kanału Panamskiego

Władze Kanału Panamskiego zmniejszyły maksymalną masę statków i liczbę dziennych przepraw statków w celu oszczędzania wody. Eksperci transportu morskiego obawiają się, że takie zdarzenia mogą stać się nową normą, ponieważ niedobory opadów w piątym najbardziej mokrym kraju na świecie zwracają uwagę na zagrożenia klimatyczne wpływające na przemysł żeglugi oceanicznej, który obsługuje 80% światowego handlu.
22.08.2023

Kubańskie tankowce coraz częstszymi gośćmi w meksykańskich portach

W obliczu sankcji nałożonych na Rosję i ceny kluczowych surowców z niej importowanych oraz przyjmowanych, Meksyk urósł w II kwartale tego roku do jednego z kluczowych dostawców ropy naftowej. To chce wykorzystać Kuba, znajdująca się od dekad pod ciężarem ograniczeń handlu. Zwiększa wykorzystanie własnych tankowców celem zwiększenia importu tego surowca od południowego sąsiada USA, w związku z czym zacieśnia z nim więzi gospodarcze.
11.08.2023

Dar Młodzieży bierze udział w zlocie żaglowców w Rouen

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest już w Rouen, gdzie rozpoczął się największy w tym roku zlot żaglowców, L’Armada. Biorą w nim udział 42 fregaty z całego świata, które w trakcie wydarzenia zobaczą setki tysięcy turystów.
12.06.2023

Flisak przewiózł już ponad 5 tysięcy pojazdów

Nowa przeprawa promowa pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem cieszy się ogromną popularnością. W tygodniu skraca podróże wielu mieszkańcom, w weekendy jest popularnym celem wycieczek. W czasie pierwszego miesiąca okresu rozruchowego „Flisak" przewiózł prawie 7 tysięcy pasażerów i 5 tysięcy pojazdów.
07.06.2023

Kolejki na przeprawie promowej w Świnoujściu

Na przeprawie w Świnoujściu kolejki. Żegluga Świnoujska zadecydowała, że przeprawa "Warszów" w centrum przepuszczać będzie wszystkie auta, a nie jak zazwyczaj tylko z miejscowymi rejestracjami.
30.05.2023

Zachodniopomorskie. Nad morzem nadal wielu turystów; rozpoczęły się powroty z majówki

Na zachodniopomorskich plażach, w Międzyzdrojach i w Świnoujściu w środę nadal widać sporo odpoczywających osób. Zaczęły się już jednak wyjazdy z kurortów – tworzy się kolejka do przeprawy promowej w Świnoujściu.
03.05.2023

Gigantyczny zator w porcie w Dover - operatorzy promów załamują ręce

Nawet kilkanaście godzin musiały czekać w sobotę samochody osobowe, autokary i ciężarówki, aby wjechać do portu w Dover w południowo-wschodniej Anglii, skąd wypływają promy przez kanał La Manche. Po południu korki nieco się skróciły, ale ruch nadal nie odbywa się na bieżąco.
01.04.2023

Łódź motorowa z Pomorza Zachodniego z prestiżową nagrodą

„Kolejny raz potwierdzamy, że potrafimy naszym wspólnym wysiłkiem robić fantastyczne rzeczy” – mówi Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający HanseYachts. Łódź produkowana w goleniowskim zakładzie otrzymała nagrodę Best of Boats Award 2022 w kategorii „Best for Beginners”.
28.11.2022

Prezydent Zełenski: Rosja celowo hamuje eksport ukraińskiego zboża, 150 statków w kolejce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w piątek, że Rosja stara się zahamować eksport zboża ukraińskiego i że w sztucznej kolejce oczekuje już ponad 150 statków. Ocenił, że z powodu działań Rosji nie zdołano wyeksportować około 3 mln ton żywności.
21.10.2022

Brytyjski resort obrony: Rosja ma problemy logistyczne po uszkodzeniu mostu na Krym

Po eksplozji, która uszkodziła prowadzący na Krym Most Kerczeński, zwiększyły się problemy logistyczne wojsk rosyjskich na południu Ukrainy i kluczowy wobec tego stał się lądowy szlak zaopatrzeniowy przez obwód zaporoski - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
17.10.2022

Nawet 5-6 godzin oczekiwania na wjazd na prom w Dover

Nawet pięć-sześć godzin trzeba czekać w piątek po stronie brytyjskiej na wjazd na prom płynący przez kanał La Manche. Jak informują brytyjskie media, korki ciągną się na wiele kilometrów przed dojazdem do Dover.
22.07.2022

Ukraina. Rozpoczął się eksport zboża przez porty rzeczne na Dunaju

16 statków towarowych przepłynęło już przez ujście Bystre na Dunaju, aby z tamtejszych ukraińskich portów rzecznych odebrać zboże, przeznaczone na eksport - poinformował w nocy z wtorku na środę ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow.
12.07.2022

Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem

Zanim zbudowano prototyp, producent otrzymał blisko setkę zamówień na nową markę łodzi motorowych. Atrakcyjna cena, fantastyczny design, estetyczne i funkcjonalne wyposażenie: RYCK 280 stała się międzynarodowym hitem.
20.06.2022

Doradca mera okupowanego Mariupola: pomoc humanitarną otrzymują nieliczni szczęśliwcy

Najpierw trzeba zapisać się do kolejki po żywność z dwu- lub trzydniowym wyprzedzeniem, ale to nie daje żadnej gwarancji powodzenia; później pomoc humanitarną otrzymują w Mariupolu tylko szczęśliwcy, którzy znajdą się w tej kolejce wśród pierwszych 300 osób - poinformował w środę na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.
08.06.2022

Problemy w Szanghaju. Czy będzie kolejny kryzys łańcucha dostaw?

Restrykcje koronawirusowe oraz problemy z logistyką sprawiają, że po raz kolejny jesteśmy świadkami zatorów portowych, tym razem w porcie w Szanghaju, którego odblokowanie może zakłócić pracę amerykańskich portów.
01.06.2022

Długa kolejka tirów na granicy z Ukrainy do Polski; transportują głównie zboże

W związku z blokadą ukraińskich portów zwiększył się ostatnio ruch towarowy na granicy polsko-ukraińskiej. W Dorohusku (Lubelskie) na wjazd do Polski czeka obecnie tysiąc tirów, tj. 82 godziny oczekiwania. Najczęściej kierowcy transportują w ciężarówkach zboże, głównie kukurydzę i soję.
31.05.2022

Przez blokadę ukraińskich portów dłuższe kolejki tirów na wjeździe do Polski

Przyczyną zwiększenia ruchu towarowego na granicy w Dorohusku (Lubelskie) jest blokada ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – powiedział PAP rzecznik IAS w Lublinie Michał Deruś. Liczba oczekujących na wjazd do Polski tirów wzrosła trzykrotnie. Obecnie w kolejce stoi 950 tirów.
26.05.2022

Davos 2022: polska energetyka wymaga inwestycji w wysokości co najmniej 1,3 bln zł do 2030 roku [WIDEO]

Polski sektor energetyczny wymaga 1,3 - 1,7 biliona zł inwestycji do 2030 roku. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej – uważa Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao S.A. ds. finansowych.
26.05.2022

Flisacy zainaugurowali sezon spływów przełomem Dunajca

Uroczystą mszą świętą na przystani w Sromowcach Niżnych pienińscy flisacy zainaugurowali 88. sezon turystycznych spływów przełomem Dunajca. Drewniane łodzie, z których turyści podziwiają piękno przełomu, poświęcił biskup Robert Chrząszcz.
23.04.2022

W Kijowie ustawiają się kilkusetmetrowe kolejki po znaczek z zatopionym okrętem Moskwa

Przed pocztami w centrum Kijowa ustawiają się w środę kilkusetmetrowe kolejki osób, chcących kupić znaczek z zatopionym rosyjskim okrętem wojennym Moskwa. "To symbol i punkt zwrotny wojny, po którym chcemy mieć pamiątkę" - powiedział PAP jeden z oczekujących.
20.04.2022

Morawiecki chce blokady portów morskich oraz zakazu wpływania statków pod rosyjska banderą

Do kolejnych sankcji i zablokowania handlu z Rosją i wymiany towarowej z tym krajem lądem i droga morską wezwał ponownie Komisję Europejską w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
19.03.2022

Supon znają już pokolenia - tutaj każdy może rozwinąć skrzydła

Inwestowanie w rozwój zawodowy pracowników, przywiązanie do rodzinnych wartości, jak i stałe rozwijanie biznesu z naciskiem na kulturę bezpieczeństwa przeciwpożarowego na lądzie i morzu, sprawiają, że w firmie Supon zbudowano wiele długoletnich karier.
17.03.2022

Na granicy protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi

Przed przejściem granicznym z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) trwa protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi. Kolejka ciężarówek ma około 15 km; co kilkanaście minut auta są przepuszczane - podała bialska policja.
13.03.2022

Od Ever Given do Omicrona. Podsumowanie 2021 roku w sektorze morskim

Zeszłoroczny rok był kolejnym rokiem sektora morskiego naznaczonego pandemią Covid-19. Globalny łańcuch dostaw był zaplątany niczym pajęczyna; kryzys kontenerowy, zatory portowe, restrykcje koronawirusowe sprawiły, że na brak problemów branża nie mogła narzekać.
16.01.2022

Pustki pod polską choinką. Zatory w globalnym łańcuchu dostaw zakłóciły świąteczne zakupy

Splot wydarzeń sprawił, że mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem globalnego łańcucha dostaw. Kryzys wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel. Wydatki na tegoroczne święta Bożego Narodzenia stanęły kością w gardle dla wielu, zamieniając prezenty pod choinką na węża w kieszeni.
28.12.2021

Do Syrii przybył trzeci tankowiec z irańską ropą dla Libanu

Kolejny, trzeci już tankowiec z Iranu zacumował w syryjskim porcie. Za pośrednictwem Hezbollahu, przy sprzeciwie libańskiego rządu, transportuje ropę dla Libanu, łamiąc amerykańskie sankcje – poinformował w środę dziennik The Times of Israel.
06.10.2021

Potentat wiatrowy Siemens Gamesa rozpoczął instalację prototypu turbiny o mocy 14 MW

Zagraniczne media branżowe informują, że spółka wiatrowa Siemens Gamesa rozpoczęła montaż prototypu morskiej turbiny wiatrowej o mocy 14 MW w Danii. We wrześniu została zbudowana wieża. Prototyp SG 14-222 DD jest wznoszony w miejscowości Oesterild.
24.09.2021

Obyś żył w ciekawych czasach. Globalne zatory portowe zakłócają łańcuchy dostaw

Globalna sieć portów, kontenerowców i firm żeglugowych jest zaplątana niczym węzeł gordyjski. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, problemy z logistyką sprawiają, że jesteśmy świadkami globalnych zatorów portowych, zakłócających łańcuchy dostaw.
21.09.2021

Coraz większe zatłoczenie w największych amerykańskich portach

Liczba kontenerowców oczekujących na wejście do trzech największych portów Ameryki od początku lipca stale rośnie.
14.09.2021

Stawki frachtowe na rynku kontenerowym wzrosły o 333 procent w 2021 roku

Koszt wysyłki ładunku do USA z Chin zbliżył się do 10 000 USD, ponieważ największa gospodarka świata wciąż odkurza import w obliczu wolniejszego ożywienia po pandemii z Europy do Azji.
11.07.2021

Warszawa: ZTM szuka armatora statku do Serocka i promu na Wiśle

"Poszukujemy armatora, który będzie organizował rejsy Kanałem Żerańskim do Serocka" - poinformował w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego. Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mają czas na składanie dokumentów do 22 czerwca.
15.06.2021

Atomowa wizja rozwoju. Czy tym razem się uda?

Tematy związane z Polityką Energetyczną Polski na najbliższe lata zdominują wiele dyskusji na tegorocznym Forum Wizja Rozwoju. Założenia rządu w tej kwestii są jasne – w 2033 roku powinien ruszyć pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy od 1 do 1,6 GW.
08.06.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
07.05.2021

Ruszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

We wtorek otwarto dla żeglugi szlak Wielkich Jezior Mazurskich - podały Wody Polskie. Podczas tegorocznego sezonu nawigacyjnego wodniacy muszą liczyć się z utrudnieniami z powodu trwających remontów kilku kanałów.
27.04.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej (raport)

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
26.02.2021

Brexit w transporcie: sytuacja się unormuje

Najbardziej widoczną konsekwencją Brexitu dla TSL jest przywrócenie kontroli granicznych w przewozie dóbr pomiędzy krajami Wspólnoty i Wielką Brytanią. To spowodowało, że na przełomie roku kierowcy utknęli w kilometrowych kolejkach, a święta, zamiast w domu, spędzili w kabinach ciężarówek. Choć początku zmian nie należy zaliczyć do udanych, zdaniem Tomasza Czyża, eksperta GBox z Grupy INELO sytuacja wkrótce powinna wrócić do normy.
09.02.2021

Carnival odebrał wycieczkowiec z kolejką górską na pokładzie [wideo]

Fińska stocznia Meyer Turku przekazała Carnival Cruise Line wycieczkowiec Mardi Gras – jednostkę o tonażu 180 tys. jednostek, napędzaną LNG, z pierwszą kolejką górską na jednostce morskiej.
21.12.2020

Morskie Farmy Wiatrowe i możliwości inwestycyjne w Gminie Cedry Wielkie – spotkanie Członków Polskiego Forum Technologii Morskich

Pierwsze po sezonie urlopowym spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich odbyło się w gościnnych progach firmy GILLMET, regionalnego potentata w ocynkowaniu ogniowym. Spotkanie było okazją do wymiany informacji i zapoznania się z sytuacją branży, która zawsze wymagała ogromnej determinacji w walce konkurencyjnej, a obecnie, w dobie koronawirusa dodatkowo podejmowania niekonwencjonalnych decyzji i ogromnej aktywności.
16.10.2020

Przyszłość biznesu nie tylko optymistycznie

Zapytaliśmy prezesów kilku firm, jak widzą przyszłość rynku, jakie zmiany nas czekają, w jakim kierunku będzie zmierzał nowy świat po izolacji. Czy jesteśmy bezsilni, czy gotowi do działania?
18.06.2020

Kolejka statków w brazylijskich terminalach cukrowych może oznaczać początek wzrostu popytu na transport towarów

W Brazylii, największym na świecie producencie cukru, kolejka statków czekających na załadunek tego towaru staje się coraz większa. Może to oznaczać początki ożywienia gospodarczego.
06.05.2020

Nowa Zelandia: Szturm na plaże po zniesieniu restrykcji

W pierwszych godzinach po poluzowaniu pierwszych restrykcji tłumy Nowozelandczyków pojawiły się na plażach a w morzu - surferzy. Sznur samochodów ustawił się w kolejkach po hamburgery i kawy na wynos - donosi Reuters. W poniedziałek premier kraju Jacinda Ardern ogłosiła zwycięstwo nad wirusem, ale wiele ograniczeń nadal obowiązuje.
28.04.2020

Magazyny odporne na koronawirusa

Pandemia COVID-19 z pewności odbije się na wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych. Ze wstępnych obserwacji poczynionych przez ekspertów Colliers International, odpornością na koronawirusa wykazuje się rynek magazynowy, głównie z uwagi na znaczne ożywienie handlu e-commerce.
25.03.2020

Spada chiński import ropy oraz rud żelaza i węgla. Powodem epidemia koronawirusa

Obliczenie dokładnego wpływu epidemii koronawirusa w Chinach na rynki towarowe jest nadal trudnym procesem, ze zbyt wieloma nieznanymi zmiennymi. Można jednak już wyciągnąć pierwsze wnioski.
16.02.2020

Chińskie porty walczą z opóźnieniami przeładunków masowców i tankowców (analiza)

Obliczenie dokładnego wpływu na rynki towarowe z powodu epidemii koronawirusa w Chinach jest nadal trudnym procesem, ze zbyt wieloma niewiadomymi, ale na podstawie danych zebranych przez firmę Refinitiv można przewidzieć jak opóźnienia w przeładunkach i kolejki masowców i tankowców czekających na rozładunek wpłyną na transport drobnicy masowej oraz ropy naftowej.
14.02.2020

Gdańsk powitał gen. Józefa Hallera (foto)

W niedzielę, 9 lutego, w Gdańsku rozpoczęły się obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej. Z tej okazji na Dworcu Głównym odbył się festyn, na którym pojawił się... gen. Józef Haller. Legendarny dowódca, tak jak było to 100 lat temu, otrzymał platynowe obrączki, późniejszy symbol zaślubin Polski z morzem.
09.02.2020

Co oznacza okres przejściowy po brexicie?

W piątek o 23:00 czasu londyńskiego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego, Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Równocześnie zacznie się 11-miesięczny okres przejściowy.
30.01.2020

Dodatkowe pieniądze na działalność portów po brexicie

Nadchodzący brexit w dużym stopniu może dotknąć branżę transportową oraz porty. Wiedzą o tym władze Wielkiej Brytanii; wiedzą też o tym przedsiębiorcy. Urzędujący premier Wielkiej Brytanii zapowiedział wyasygnowanie dodatkowych pieniędzy na działalność portów po brexicie. Ma to zminimalizować przewidywany chaos.
05.09.2019

Adamczyk zainaugurował system płatności AmberGO na autostradzie A1 z Torunia do Gdańska

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zainaugurował we wtorek w Lubiczu k. Torunia funkcjonowanie automatycznego systemu płatności AmberGo za przejazd północnym odcinkiem autostrady A1 z Torunia do Gdańska. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna aplikacja, ale nadal można płacić w tradycyjny sposób.
26.06.2019

Ruszyła budowa piątego wycieczkowca klasy Oasis dla Royal Caribbean

Royal Caribbean świętował uroczystość cięciach blach pod budowę piątego wycieczkowca klasy Oasis we francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique. Uroczystość odbyła się 24 kwietnia, a jednostka ma być oddana do służby wiosną 2021 roku.
25.04.2019

Buczek o brexicie: branża transportowa będzie jako pierwsza wystawiona na ciężką próbę

W związku z brexitem branża transportowa będzie jako pierwsza wystawiona na ciężką próbę - powiedział PAP prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek. W pierwszym tygodniu brexitu kolejka ciężarówek do odprawy może mieć nawet 100 km - ocenił.
19.03.2019

Wielka Brytania/Gróbarczyk: Brexit może być szansą dla polskich portów

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ocenił w poniedziałek, że wyjście W. Brytanii z Unii Europejskiej może stanowić szansę dla polskich portów, liczących na zwiększenie obsługi towarów odprawianych z Wysp Brytyjskich.
19.03.2019

Pijany 27-latek wyskoczył z pokładu największego wycieczkowca świata. „Kiedy się obudziłem, postanowiłem skoczyć” (wideo)

Ta brawurowa sytuacja mogła skończyć się tragicznie. Pijany 27-latek wyskoczył z 11. pokładu Symphony of the Seas – największego statku pasażerskiego świata należącego do Royal Caribbean. Mężczyzna otrzymał dożywotni zakaz pływania wycieczkowcami tego operatora. Może również ponieść konsekwencje prawne.
18.03.2019

Ruszyły Kolosy!

Gdynia do końca weekendu będzie niekwestionowaną podróżniczą stolicą Polski. W piątek wystartowała kolejna, już 21. edycja Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, znanych też jako „Kolosy”. Kilkudziesięciu historii osób, które przełamują wszelkie bariery będzie można wysłuchać do niedzieli w Gdynia Arenie i Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.
08.03.2019

Innovation Day na Transport Week 2019 w Gdyni (foto, wideo)

Innowacje w branży morskiej, ekologiczna żegluga czy autonomiczne statki przyszłości. To tylko niektóre tematy poruszane podczas sesji Innovation Day, która w środę odbyła się w Gdyni w ramach konferencji Transport Week 2019.
08.03.2019

Royal Caribbean zamawia szósty wycieczkowiec klasy Oasis

Royal Caribbean Cruises (RCL) potwierdził podpisanie kontraktu z stocznią Chantiers de l’Atlantique na budowę szóstego wycieczkowca klasy Oasis z datą dostawy w 2023 roku.
19.02.2019

DFDS chce być dobrze przygotowany na Brexit

Wciąż nie wiadomo jeszcze, jaką dokładnie formę przybierze proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wiele firm już od dawna przygotowuje się na ten moment. Firma DFDS zadeklarowała właśnie, że jest przygotowana na każdy scenariusz.
13.12.2018

Kolejka chętnych do morskiego funduszu

Stocznie, armatorzy, porty i operatorzy logistyczni szukają pieniędzy na inwestycje. Znajdą je w nowym rządowym wehikule finansowym - pisze w środę "Puls Biznesu".
12.12.2018

Chrzest nowoczesnego wycieczkowca Symphony of the Seas (wideo)

15 listopada odbyła się ceremonia chrztu najnowszego wycieczkowca Royal Caribbean International – Symphony of the Seas. Wkrótce na pokładzie luksusowej jednostki pojawią się pierwsi pasażerowie. Jest na co czekać.
21.11.2018

USA: Już 17 ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej Florence

Do co najmniej 17 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych przez burzę tropikalną Florence - poinformowały amerykańskie władze. Do miasta Wilmington w Karolinie Północnej, odciętego od świata przez wodę, planowane są powietrzne dostawy żywności i wody.
17.09.2018

Premier: nasz nowy model gospodarczy sprawdza się, Polska idzie dobrą drogą

Nasz nowy model gospodarczy sprawdza się m.in. dlatego, że w tym modelu założyliśmy państwo uczciwe - mówił w niedzielę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska idzie dobrą drogą w kierunku odbudowy gospodarki.
08.07.2018

Największy wycieczkowiec świata już gotowy. To luksusowe pływające miasteczko (wideo)

Wycieczkowiec Symphony of the Seas już gotowy. W piątek stocznia STX France przekazała ten największy statek pasażerski świata operatorowi Royal Caribbean International. Wkrótce na pokładzie luksusowej jednostki pojawią się pierwsi pasażerowie. Jest na co czekać.
24.03.2018

Wójt Sztutowa: kanał przez Mierzeję będzie służył także gminie i mieszkańcom

Budowa nowej drogi wodnej łączącej Bałtyk z Zalewem Wiślanym przyczyni się do wzrostu turystyki nie tylko letniej, ale całorocznej. Kanał przez Mierzeję, który ma być zlokalizowany w Nowym Świecie służyć będzie także gminie Sztutowo - uważa wójt Jakub Farinade.
02.11.2017

Gdańskie tramwaje wodne bardzo popularne. Czy zostanie zwiększona liczba rejsów?

Rejsy po Motławie, Martwej Wiśle czy na wodach Zatoki Gdańskiej cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Tramwaj wodny to alternatywa dla autobusów i tradycyjnych tramwajów miejskich, który dodatkowo stanowi atrakcję samą w sobie. Niestety nie wszyscy chętni mogą z atrakcji skorzystać.
01.08.2017

Węgry: Polsko-węgierskie spotkanie przy muzyce w Budapeszcie z okazji Roku Wisły

Osnute wokół tematu Wisły polsko-węgierskie spotkanie połączone z zabawami dla dzieci i koncertem nad brzegiem Dunaju zorganizowali w sobotę w Budapeszcie mieszkający tu Polacy pod hasłem „Plaża Kulturalna Wisła-Dunaj”.
29.07.2017

Ekspert: Polska może zarabiać na korytarzach transportowych

Możemy wreszcie zacząć zarabiać na naszym położeniu geograficznym, bo jesteśmy na szlaku ważnych korytarzy transportowych w regionie - powiedział PAP dyrektor generalny UN Global Compact Poland Kamil Wyszkowski.
08.07.2017

Most czy przeprawa promowa? Molslinjen potwierdza, że kierowcy coraz częściej wybierają to drugie

Molsinjen opublikował wyniki dotyczące liczby przewiezionych pojazdów osobowych pomiędzy Jutlandią a Fionią. Jak wyjaśnił armator, coraz więcej kierowców wybiera przeprawę promem zamiast przejazdu mostem.
23.06.2017

Wiceszef MSWiA zwrócił się do Niemiec o usprawnienie kontroli granicznych

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba zwrócił się do landowego premiera Brandenburgii o usprawnienie kontroli granicznych. Niemcy 12 czerwca br. wprowadzili kontrole graniczne w związku ze szczytem G20, który odbędzie się 7-8 lipca w Hamburgu.
19.06.2017

Pracowniczy Program Emerytalny MS TFI zarejestrowany

9 czerwca 2017 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję o wpisaniu do rejestru pracowniczych programów emerytalnych PPE tworzone przez MS TFI SA w formie umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników do funduszu inwestycyjnego.
19.06.2017

Więcej promów na przeprawie „Centrum” w Świnoujściu. Skończą się kolejki

Trzy promy na przeprawie „Centrum” w Świnoujściu. Zmiany obowiązują od 1 czerwca w godzinach od 8:15 do 18:15. Nowa jednostka ma znacznie skrócić czas oczekiwania na prom. W ubiegłym sezonie na wjazd lub wyjazd z kurortu trzeba było czekać nawet dwie godziny w kilometrowych kolejkach.
01.06.2017

Tłumy na Marynarskiej Nocy Muzeów w Gdyni (foto)

Marynarka Wojenna na Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku odwiedzających również nie zabrakło. Aby zobaczyć przygotowane atrakcje, trzeba było czekać w długich kolejkach.
21.05.2017

PŻM zamierza wybudować cztery promy

Polska Żegluga Morska zamierza wybudować 4 promy, które miałyby kursować na szlaku z Świnoujścia do Szwecji. Decyzje w tej sprawie mają zapaść jeszcze w tym roku.
06.03.2017

Zarządca komisaryczny PŻM planuje restrukturyzację firmy

Zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej podczas piątkowej konferencji w Szczecinie zapowiedział restrukturyzację firmy. – Narośla pracownicze są powodem tego, że przedsiębiorstwo nie uzyskuje zysków operacyjnych – powiedział Paweł Brzezicki.
04.03.2017

Bohaterski marynarz wyróżniony (foto)

Takie sytuacje nie zdarzają się na co dzień. W poniedziałek ppor. mar. Piotr Bidziński uratował życie mężczyźnie, który w Gdańsku Wrzeszczu wpadł pod nadjeżdżający pociąg. Teraz w Porcie Wojennym Gdynia na okręcie ORP „Hydrograf” odwiedzili go przedstawiciele dyrekcji Szybkiej Kolei Miejskiej, by podziękować za ten bohaterski czyn.
24.02.2017

Marynarz zapobiegł tragedii na torach

Podporucznik marynarki Piotr Bidziński bez zastanowienia wskoczył na tory i w ostatniej chwili odciągnął niedoszłą ofiarę spod kół pociągu.
14.02.2017

Przeprawy z botem

Poprzez potral Facebook, na stronie ktoryprom.p,l rozmawialiśmy z botem, informującym o rozkładzie jazdy i utrudnieniach na przeprawach promowych między innymi w Świnoujściu. Zna także, miedzy innymi, historię poszczególnych promów.
12.12.2016

Wenecja: mieszkańcy wywalczyli uprzywilejowany wstęp na tramwaje wodne

Mieszkańcy Wenecji od lat narzekali, że ich codzienne życie jest utrudnione, bo w drodze do pracy i szkoły muszą stać w długich kolejkach razem z turystami. Teraz będą mieli pierwszeństwo wejścia na pokład tramwajów wodnych, podstawowego środka komunikacji w mieście.
01.06.2016

70-lecie 13. Dywizjonu Trałowców

Blisko 3 tysiące gości, możliwość wejścia zarówno na trałowce jak i niszczyciele min, pokazy strażaków, rejsy łodziami GNM, w końcu degustacja pysznej, marynarskiej grochówki - dzisiaj w Porcie Wojennym w Gdyni 70-lecie istnienia obchodził 13.dTR.
08.04.2016

Armatorzy odetchnęli z ulgą. Mniejsze korki w Kanale Panamskim

Czas oczekiwania statków na możliwość wpłynięcia do Kanału Panamskiego powoli wraca na normy. Opóźnienie, które trwało kilka tygodni, zredukowano do kilku dni.
01.12.2015

Zmiana w kursowaniu promów w Świnoujściu. Koniec z kolejkami?

W Świnoujściu przeprowadzono zmiany w kursowaniu promów – od wczoraj na przeprawie w Karsiborze włączono dodatkowy trzeci prom. To efekt olbrzymich kolejek, które są prawdziwą zmorą turystów przez ostanie tygodnie.
26.06.2015

Zarobki tankowców najwyższe od 6 lat

Dzięki większemu eksportowi ropy z Iraku oraz mocnym wiatrom dzienne zarobki tankowców osiągnęły najwyższy od 6 lat pułap. W kolejce po iracką ropę czekało w środę prawie 5 proc. światowej floty tych jednostek.
06.04.2015

Kilometrowa kolejka tirów przed terminalem promowym w Świnoujściu

Ponad kilometrowa kolejka tirów utworzyła się przed terminalem promowym w Świnoujściu. Ciężarówki czekają na wjazd na promy pływające do Skandynawii.
13.01.2015

Prezydent Świnoujścia zmienia zasady korzystania z promów Bielik w centrum

Od kilku lat na promy Bielik w centrum mogły w weekendy wjeżdżać wszystkie samochody, a nie tylko mieszkańców miasta jak to jest w tygodniu. Teraz ulegnie to zmianie.
16.10.2014

Conrad Model- „model musi oddawać piękno statków”

Modele statków są ozdobą targów branżowych i nieodzowną częścią prezentacji ofertowych armatorów. W całym kraju pozostało zaledwie kilka profesjonalnych pracowni, wykonujących modele jednostek na zamówienie. Modele tworzone przez profesjonalne pracownie są świadectwem nie tylko tradycji gdańskiego modelarstwa ale również wizytówką firm i instytucji morskich.
15.11.2013

Pełny pokład w Rydze

Od samego rana tłumy mieszkańców Rygi i turystów przelewają się przez pokład "Fryderyka Chopina". The Tall Ships Races 2013 na dobre rozpoczęły się w stolicy Łotwy.
26.07.2013

Bezpieczeństwo dostaw ropy to elastyczność

Terminale to coraz bardziej popularny element logistyki ropy naftowej. Przy tak zmiennych jak obecnie warunkach rynkowych, umożliwiają one rafineriom szybką reakcje zapewniając tym samym bezpieczeństwo i pewność dostaw. Czy Polska może stać się hubem naftowym w regionie - o tym m.in. dyskutowali przedstawiciele branży naftowej podczas debaty "Sektor Paliwowy" zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
20.05.2013

Gdańsk - Kaliningrad Mała Rosja nieco bliżej

Szefowie dyplomacji Sikorski i Ławrow podpisali umowę o małym ruchu granicznym pod koniec 2011 roku. Zasady sprzedaży zezwoleń zostały jednak tak skonstruowane, że dopiero od paru dni możliwe jest przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej bez wiz. Grudniowa umowa wspomaga tę z 2009 roku o swobodnej żegludze po Zalewie Wiślanym. Tak wielu mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego starało się dotąd o polskie wizy, że kolejka w konsulacie zajmowała im miesiąc. Dla jej skrócenia, w drodze przetargu, wybrano zewnętrzne biuro pośredniczące w
08.10.2012

Kontener z jeżdżącymi kolejkami w Parku Rady Europy - zaprasza Bałtycki Terminal Kontenerowy

Bałtycki Terminal Kontenerowy postawił w Parku Rady Europy, naprzeciwko Teatru Muzycznego w Gdyni, kontener z zainstalowaną w środku makietą z elektrycznymi kolejkami, symbolizującą europejski korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk (Gdynia – Rijeka). Pomarańczowy, 20-stopowy kontener promuje transport morski i kolejowy, a szczególnie transport towarów między Skandynawią, Europą Południową i Afryką Północną przez Polskę. Instalację i jeżdżące pociągi można oglądać od dzisiaj do końca sierpnia w godzinach 10-12 oraz 17-19.
02.08.2012

Puls Biznesu: ARP wraca do roli ratownika

Do państwowej agencji ustawia się kolejka firm liczących na finansowe wsparcie ujawnia Puls Biznesu.
05.07.2012

Dzień Otwarty na terminalu promowym w Gdyni

W piątek, 29 czerwca na terminalu promowym w Gdyni odbył się Dzień Otwarty Stena Line. Tego dnia prom Stena Spirit udostępnił swe pokłady zwiedzającym.
03.07.2012

Polska Żegluga Morska: Pozbywają się staruszków

Armator wycofuje z eksploatacji dwa bardzo sędziwe masowce, 25-letniego Powstańca Styczniowego oraz 27-letnią Ziemię Chełmińską. Ich miejsce zastępują nowe jednostki.
31.10.2011

Nowe Planetarium na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni

W piątek 30 września 2011 r., w przededniu uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Morskiej w Gdyni na Wydziale Nawigacyjnym przy al. Jana Pawła II 3 miała miejsce uroczystość otwarcia nowego Planetarium, połączona z zakończeniem realizacji projektu „Podwyższenie jakości infrastruktury naukowo-dydaktycznej przez nadbudowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do budynku administracyjno-magazynowego Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pom
03.10.2011

Na promy będziemy czekać znacznie krócej

Od 1 czerwca na przeprawie promowej Karsibór będzie kursował dodatkowy prom, a od 17 czerwca - jeszcze jeden Bielik w centrum.
31.05.2011

Zapłacił za koguta na dachu

Sporą źle pojętą pomysłowością i sprytem chciał się wykazać mieszkaniec Szczecina, który korzystał z przeprawy promowej w Świnoujściu - Karsiborze.
05.04.2011

Petycja w sprawie zakupu śmigłowców

Petycja w sprawie zakupu śmigłowców dla służby ratownictwa morskiego SAR
20.01.2011

Sail Świnoujście 2010: Żaglowce przypłyną znów dopiero za rok

Deszcz pomieszał trochę szyki, ale i tak przez trzy dni ponad tysiąc osób skorzystało z krótkich rejsów w morze pięknymi żaglowcami.
17.08.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.