• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Węgry: Polsko-węgierskie spotkanie przy muzyce w Budapeszcie z okazji Roku Wisły

pc

29.07.2017 18:00 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Węgry: Polsko-węgierskie spotkanie przy muzyce w Budapeszcie z okazji Roku Wisły
Węgry: Polsko-węgierskie spotkanie przy muzyce w Budapeszcie z okazji Roku Wisły - GospodarkaMorska.pl

Osnute wokół tematu Wisły polsko-węgierskie spotkanie połączone z zabawami dla dzieci i koncertem nad brzegiem Dunaju zorganizowali w sobotę w Budapeszcie mieszkający tu Polacy pod hasłem „Plaża Kulturalna Wisła-Dunaj”.

Jak powiedziała PAP współinicjatorka przedsięwzięcia, szefowa Księgarnio-Kawiarni „Gdańsk” w Budapeszcie Marzena Jagielska, celem spotkania jest promocja polskiej kultury w bardziej nieoficjalny sposób i dlatego wybrano na jego miejsce plażę i bar na wyspie Nepsziget w Budapeszcie. „Wkomponowałyśmy w tę imprezę obchody Roku Wisły w Polsce. Większość programów adresujemy tym razem do dzieci, są związane z tematem Wisły i ochrony środowiska” – powiedziała Jagielska.

Inna współorganizatorka imprezy, szefowa polskiej Fundacji 9sił, zajmującej się propagowaniem sztuki ludowej, Monika Wróbel podkreśliła, że chodziło też o połączenie środowisk polskich i węgierskich.

„Kiedyś nad brzegiem rzeki kwitło życie, ludzie ze sobą rozmawiali, zajmując się takimi czynnościami jak pranie. Teraz rzeka już nie pełni takiej funkcji jak dawniej. Zależało nam na tym, żeby rodzice przyszli z dziećmi i żebyśmy mogli wspólnie razem siąść, porozmawiać” – powiedziała Wróbel.

"Plaża kulturalna” zaczęła się od warsztatów ekologicznych dla dzieci poświęconych temu, jak ważne jest dbanie o środowisko, o rzekę i o to, by nie zanieczyszczać wody, m.in. plastikiem.

Wśród wielu innych zabaw przewidziano m.in. wspólne robienie przez maluchy w wieku przedszkolnym wędek i łowienie w wodzie rybek na magnes oraz konkursy rysunkowe, których tematem będzie np. Wisła.

„Będziemy opowiadały bajki o Syrence i Smoku Wawelskim, żeby przybliżyć miasta polskie leżące nad Wisłą i legendy związane z kulturą polską” – powiedziała Jagielska.

Dzieci będą też robić puzzle z drewnianych klocków, na które nakleją fragmenty zdjęć. Będzie też zabawa w poszukiwanie skarbu. Starsze dzieci będą musiały przygotować mapę, a następnie wszystkie wyruszą na poszukanie skarbu. „Włączymy do tego opowieści z polskich legend” – dodała Jagielska.

Dorośli będą mogli zagrać w grę planszową Instytutu Pamięci Narodowej "Kolejka", osnutą wokół polskiego fenomenu z czasów PRL-u, który jest Węgrom nieznany. Chętni mogą zapoznać się z niektórymi wydanymi po węgiersku pozycjami literatury polskiej - np. Szczepana Twardocha - oraz literatury węgierskiej po polsku - np. Sandora Maraiego czy Imre Kertesza, jak również polskimi książkami dla dzieci.

Dla gości przygotowano też polskie dania, grillowane mięso, grillowaną kiełbasę oraz polskie słodycze, m.in. sernik i polski alkohol. Na wegetarian czekają m.in. sałatki.

Spotkanie zakończy się o zmierzchu koncertem polskiego zespołu folkowego Kapela Brodów.

Trzecim obok Fundacji 9sił i Księgarnio-Kawiarni „Gdańsk” współorganizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Kulturalne Polonia Nova. Inicjatywę wsparł Instytut Polski w Budapeszcie.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.