• <

Wynik wyszukiwania - "dziecko" - Wiadomości

Co najmniej pięciu migrantów zginęło, próbując przepłynąć kanał La Manche

Co najmniej pięcioro migrantów, w tym dziewczynka, zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek podczas próby dostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche przepełnioną łodzią - podały lokalne władze.
23.04.2024

Nastolatek zabił Polaka w porcie w Dortmundzie

13-letni chłopak zabił w porcie w Dortmundzie bezdomnego mężczyznę - przekazała w piątek niemiecka policja i prokuratura. Nagranie z telefonu komórkowego pokazuje, jak dziecko dźgnęło mężczyznę nożem w czwartek wieczorem. Według mediów ofiara zabójstwa to Polak.
06.04.2024

NGO: 60 migrantów zginęło na Morzu Śródziemnym

Co najmniej 60 migrantów, którzy wypłynęli z Libii, zginęło na Morzu Śródziemnym – poinformowała w czwartek organizacja pozarządowa SOS Mediterranee z siedzibą w Marsylii.
14.03.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Wstrzymano śledztwo w sprawie morderstwa wszczęte po wypadnięciu z promu Polki i jej dziecka

Szwedzka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie morderstwa, wszczęte po wypadnięciu w czerwcu z promu Polki oraz jej dziecka. Powodem decyzji jest śmierć podejrzanej, czyli matki - poinformowano we wtorek w komunikacie.
19.12.2023

Katastrofa barki Galar Gdański I. Jest końcowy raport ze śmiertelnego wypadku

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport końcowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
05.12.2023

Ponowny wzrost fali migracyjnej, na Lampedusę przypłynął kuter z 400 osobami

Kuter z około 400 migrantami dopłynął w poniedziałek późnym wieczorem na włoską wyspę Lampedusa - podała Ansa. Kilka godzin wcześniej w pobliżu wyspy zatonęła łódź z 53 osobami; zginęło dwuletnie dziecko, a 8 osób jest zaginionych.
21.11.2023

Lampedusa. Katastrofa łodzi z migrantami, nie żyje dziecko

Dwuletnia dziewczynka zginęła, o osiem osób jest zaginionych - to wstępny, podany przez Ansę bilans katastrofy łodzi z migrantami niedaleko brzegów Lampedusy w poniedziałek. Na pokładzie łodzi, która wypłynęła z Tunezji i zatonęła blisko włoskiej wyspy, było według relacji rozbitków 53 migrantów. Ich mała grupa, także kobiety i dzieci, zdołała o własnych siłach dotrzeć na brzeg.
21.11.2023

Morski alarm w Brukseli. Klastry morskie przeciw dziurom w dekarbonizacji

Komisja Europejska walcząc z ociepleniem klimatu, urodziła „dziecko” w postaci opłat ETS. Okazało się, że w ten sposób „wylała dziecko z kąpielą” do Morza Śródziemnego. W tym miesiącu system handlu uprawnieniami do emisji CO2 w żegludze morskiej był przedmiotem intensywnych dyskusji prowadzonych przez Malta Maritime Forum (MMF).
18.11.2023

Liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran wzrosła do 16

Do 16 wzrosła w piątek liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran w Europie; jego przejście zakłóciło też transport na zachodzie kontynentu.
03.11.2023

Opublikowano raport ws. katastrofy barki na Kanale Kaszubskim, w której zginęły 4 osoby

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport tymczasowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
22.09.2023

Kryzys migracyjny na Lampedusie [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W nocy z piątku na sobotę na włoską wyspę Lampedusę przybyło kolejnych ponad stu migrantów – podała w sobotę włoska agencja ANSA. Politycy z Włoch i Francji wzywają do działania i solidarności w obliczu kryzysu migracyjnego.
16.09.2023

Włoskie służby będą konfiskować łodzie mafii przemytniczych

„Na Lampedusie zrobiliśmy wszystko, co było możliwe; nie negujemy konieczności ratowania ludzi na morzu, ale problem polega na tym, że nie wolno nam wypuszczać statków i łodzi, musimy je konfiskować mafii przemytników”, powiedział w czwartek minister ds. obrony cywilnej Nello Musumeci na marginesie pierwszego forum zasobów morskich w Trieście.
14.09.2023

Nowa fregata Royal Navy nabiera kształtów. To wzór dla polskiego "Miecznika"

W stoczni należącej do koncernu Babcock w Rosyth zaprezentowano stan prac nad pierwszą fregatą typu 31, która podobnie jak jednostki programu "Miecznik" są oparte na platformie Arrowhead 140. Patrząc na powstający kadłub można więc sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać polska fregata, której budowa rozpoczęła się od cięcia blach 16 sierpnia tego roku.
04.09.2023

Śmierć i narodziny na promie

Personel i pasażerowie promu Mega Andrea zapamiętają ostatni rejs do końca życia. Jednej nocy doszło do narodzin i śmierci.
31.08.2023

Polska turystyka rośnie pomimo inflacji. W tym roku tradycyjnie największą popularnością cieszy się Bałtyk

– Polski Bałtyk staje się coraz bardziej popularny m.in. wśród Czechów, którzy tłumnie już odwiedzają polskie plaże i język czeski można tam usłyszeć prawie równie często jak język polski – mówi Lucjan Karasiewicz, prezes Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej. Jak wskazuje, krajowa baza turystyczna i noclegowa przyciąga nie tylko coraz więcej gości z zagranicy, ale i Polaków, którzy – dzięki bonom turystycznym – mieli okazję na nowo odkryć rodzime, lokalne atrakcje.
21.08.2023

11 migrantów utonęło a 7 uznaje się za zaginionych po zatonięciu łodzi na Morzu Śródziemnym nieopodal Tunezji

11 migrantów utonęło, 7 uznaje się za zaginionych po tym, jak zmierzająca do Europy łódź zatonęła w poniedziałek na Morzu Śródziemnym w pobliżu miasta portowego Sfaks - poinformowała agencja Reutera. Wśród ofiar jest co najmniej jedno dziecko i dwie kobiety.
14.08.2023

UWAGA: Najważniejsze zmiany w podatkach od 1 lipca 2023 roku

W dniu 1 lipca 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw. Podobnie jak rok temu, pomimo wejścia w życie przepisów w trakcie roku podatkowego, będą one miały zastosowanie w wielu sytuacjach do dochodów lub przychodów osiągniętych od 1 stycznia br. Wyjątkiem w tym zakresie są między innymi zmiany dotyczące podwyższenia kwot wolnych od podatku z tytułu spadków i darowizn. Wprowadzanie zmian podatkowych w trakcie roku podatkowego budzi w praktyce wiele wątpliwości i problemów.
11.08.2023

Kopalnia nagrodziła górnika, który uratował tonącego w morzu ośmiolatka

Jacek Kuczera, górnik z rybnickiej kopalni ROW Jankowice, który ponad dwa tygodnie temu w Jarosławcu uratował tonącego w morzu 8-letniego chłopca, został nagrodzony przez dyrekcję kopalni. Myślę, że każdy by tak postąpił. Zobaczyłem, że chłopiec się topi, od razu ruszyłem na ratunek - mówi nagrodzony pracownik.
09.08.2023

Wciąż trwa śledztwo ws. śmierci matki i dziecka na promie Stena Spirit

We wtorek wykonano sekcję zwłok 36-latki i jej 7-letniego syna, którzy zginęli pod koniec czerwca podczas rejsu promem z Gdyni do Karlskrony.
08.08.2023

Darmowe zajęcia żeglarskie w ramach programu PGE PolSailing. Jeszcze są wolne miejsca

18 godzin darmowych zajęć żeglarskich pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej dla każdego zapisanego dziecka to tylko jedna z wielu zalet Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. Program jest realizowany w 34 ośrodkach i 13 województwach. Można jeszcze zgłosić chęć udziału.
03.08.2023

Ojciec pozwolił 7-latkowi na samodzielne pływanie skuterem wodnym

46-letni mieszkaniec Białegostoku, który chciał nauczyć 7-letniego syna pływania skuterem wodnym i pozwolił mu samodzielnie korzystać z tego sprzętu odpowie przed sądem rodzinnym. Do tej lekkomyślnej zabawy doszło na jez. Tałty na Mazurach. Osoby obserwujące tę sytuację zawiadomiły policję wodną.
18.07.2023

8-letnia dziewczynka przeszła plażą z Sopotu do Gdańska 4 kilometry

Ratownicy z sopockiego WOPR w sobotę poszukiwali 8-letniej dziewczynki. Zaginięcie dziecka po kilku minutach zgłosiła mama. Dziewczynkę odnaleziono po około 1,5 godziny przy jednym z wejść na plażę w Gdańsku, oddalonym od Sopotu o cztery kilometry.
10.07.2023

Mężczyzna wypożyczający łódź odpowie przed sądem za wypadek na jez. Tałty, w którym utonęła 8-letnia dziewczynka

Przed sądem rejonowym w Giżycku odpowie 41-letni mężczyzna wypożyczający niesprawną łódź, która wywróciła się na jez. Tałty, w rezultacie czego zginęła 8-letnia dziewczynka. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności - podała PAP w czwartek Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.
06.07.2023

Śmigłowiec Marynarki Wojennej ewakuował chorego z promu Steny

Wczoraj doszło do kolejnej w przeciągu kilku dni ewakuacji z promu. Załoga śmigłowca W-3WARM podjęła chorego z promu Stena Estelle, znajdującego się ok. 29 mil morskich od Władysławowa. Pasażer, który skarżył się na problemy z oddychaniem został przetransportowany do szpitala w Gdańsku-Zaspie. Lotnikom SAR asystował statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Bryza z Władysławowa.
06.07.2023

Włochy. Ponad tysiąc migrantów przypłynęło na wyspę Lampedusa

Ponad tysiąc migrantów na pokładzie 25 łodzi dotarło od północy w czwartek na włoską wyspę Lampedusa - podały miejscowe służby. Łodzie wysyłane przez przemytników odpłynęły z rejonu miast Teboulba i Safakis w Tunezji. W tym roku na włoskie wybrzeża przypłynęło już ponad 60 tysięcy migrantów.
06.07.2023

PKBWM nie będzie badała zdarzenia z promu Stena Spirit, w którym zginęli kobieta i dziecko

Państwowa Komisja Badań Wypadków Morskich odstąpiła od badania tragicznego zdarzenia na promie Stena Spirit, do którego doszło 29 czerwca br., na Morzu Bałtyckim, w trakcie rejsu do Karlskrony. Podano, że wynik przeprowadzonej analizy wskazuje, że tragiczne zdarzenie nie spełnia przesłanek do zakwalifikowania go jako wypadek morski.
05.07.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – czerwiec 2023 r.

Czerwiec zaznaczył się w historii żeglugi kolejnymi wypadkami morskimi. Wiele z nich miało bardzo poważny charakter, zagrażający zdrowiu i życiu załogantów a także pasażerów. Pojawiły się ataki napastników na jednostki handlowe. Nie obyło się bez uszkodzeń statków a także infrastruktury portowej i znajdujących się tam urządzeń.
03.07.2023

Komisja ds. Wypadków Morskich: wypadnięcie dziecka i kobiety z promu spowodowało świadome działanie

Na promie Stena Spirit nie doszło do wypadku, kobieta i dziecko wypadli za burtę wskutek świadomego działania - poinformowała w poniedziałek duńska Komisja ds. Wypadków Morskich. W czwartek z promu wypadło dwoje polskich obywateli - 36-letnia kobieta i 7-letni chłopiec; zostali odnalezieni, ale zmarli w szpitalu.
03.07.2023

Tragiczny finał dramatu za burtą. Kobieta i dziecko nie żyją

Rzecznik Komendanta Głównego Policji, inspektor Mariusz Ciarka potwierdził, że siedmioletni chłopiec i jego matka, którzy wczoraj wypadli za burtę promu Stena Spirit, nie żyją.
02.07.2023

Morderstwo i samobójstwo? Zmiana kwalifikacji czynu w sprawie śmiertelnego wypadku na promie

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zmieniła kwalifikację czynu w śledztwie dotyczącym wypadku do którego doszło w czwartek na wodach terytorialnych Szwecji, w wyniku którego śmierć poniosło dwoje polskich obywateli.
01.07.2023

Mrągowo. Sternik motorówki odpowie za wypadek na jeziorze Tałty, w którym utonęła dziewczynka

Prokurator Okręgowy w Olsztynie skierował do Sądu Rejonowego w Mrągowie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który odpowie za spowodowanie wypadku na jeziorze Tałty. W wypadku zginęła 8 - letnia dziewczynka, która została uwięziona w motorówce - podała PAP Prokurator Okręgowy w Olsztynie.
01.07.2023

Kolejna akcja na promie Steny. Wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej

W godz. 14.30-15.50 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego zrealizowała kolejną akcję ratowniczą. Do szpitala znajdującego się w dzielnicy Gdańska, Zaspie, ewakuowano pasażera promu Stena Estelle z podejrzeniem zawału serca.
30.06.2023

Gdańska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku na promie

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku w związku z wypadkiem, do którego doszło w czwartek na wodach terytorialnych Szwecji, w wyniku którego śmierć poniosło dwoje polskich obywateli, podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa.
30.06.2023

Policja prosi polskich pasażerów, by przekazywali informacje mogące wyjaśnić przyczynę wypadnięcia dziecka i kobiety z promu

Szwedzka policja zaapelowała w piątek za pośrednictwem PAP do polskich pasażerów o przekazywanie informacji mogących wyjaśnić okoliczności wypadnięcia dziecka i kobiety z promu.
30.06.2023

Dramatyczna akcja ratunkowa na Bałtyku. Matka z dzieckiem z Polski za burtą promu Stena Line

Matka i dziecko za burtą promu Sten Line na otwartych wodach Bałtyku. Informacje jako pierwsze podało szwedzkie radio publiczne. Wypadek wydarzył się na mniej więcej w połowie trasy z Karlskrony do Gdyni. Trwa akcja ratownicza.
29.06.2023

Pięć osób zginęło w katastrofach łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym

Pięć osób, w tym jedno dziecko, zginęło, a kolejnych kilkadziesiąt zaginęło po zatonięciu trzech łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym, u wybrzeża Tunezji, poinformowały w czwartek władze tego kraju.
09.06.2023

Gdańsk. Prokurator powołał biegłego ws. opracowania przyczyn katastrofy barki na Kanale Kaszubskim

Prokuratura powołała biegłego w celu opracowania opinii w sprawie przyczyny katastrofy barki Galar Gdański I na Kanale Kaszubskim w Gdańsku - dowiedziała się PAP. Na skutek wypadku w październiku ubiegłego roku zginęły cztery osoby.
03.05.2023

Libia. Co najmniej 55 migrantów utonęło u wybrzeży po wypadku gumowej łodzi

Co najmniej 55 osób utonęło u wybrzeży Libii po tym, jak zatonęła gumowa łódź, płynąca z migrantami w kierunku Europy - poinformowała w środę Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Wśród ofiar śmiertelnych są kobiety i dzieci.
26.04.2023

Mierzeja Wiślana jako strategiczny obiekt działań okrętów podczas ćwiczenia Zalew-23

Jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych ponownie były aktywne w pobliżu Mierzej Wiślanej. Wespół z komponentami 16. Dywizji Zmechanizowanej wzięły udział w epizodach ćwiczebnych podczas ćwiczenia Zalew-23, będącego jednym z największych przedsięwzięć szkoleniowych w regionie.
18.04.2023

Mrągowo: sternik oraz właściciel łodzi usłyszeli zarzuty ws. utonięcia 8-latki

Po śmierci 8-letniej dziewczynki uwięzionej w łódce na jez. Tałty w ub. roku, prokuratura postawiła dwóm osobom zarzuty. Sternik odpowie za umyślne naruszenie zasad w ruchu wodnym a wynajmujący łódź za narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia - podała prokuratura okręgowa w Olsztynie.
14.04.2023

Filipiny: Co najmniej 31 osób zginęło w pożarze promu pasażerskiego

Co najmniej 31 osób, w tym 6-miesięczne dziecko, zginęło w wyniku pożaru promu pasażerskiego między wyspami na południu Filipin - poinformowała w czwartek straż przybrzeżna. Wielu z uratowanych wyskoczyło w panice do morza i zostało wyłowionych przez straż przybrzeżną, marynarkę wojenną i lokalnych rybaków.
30.03.2023

Ponad tysiąc kolejnych migrantów przypłynęło do Kalabrii

Drogą morską do Kalabrii na południu Włoch przybyło blisko 1000 osób. Wśród nich 584 dotarły do portu Reggio Calabria na pokładzie statku Straży Przybrzeżnej, a do Crotone wpłynęła łódź z około 500 ludźmi, którym również pomogły włoskie służby.
11.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
11.03.2023

Do 69 wzrosła liczba ofiar katastrofy łodzi z migrantami

Do 69 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych katastrofy łodzi z migrantami, do której doszło pod koniec lutego u brzegów Kalabrii we Włoszech. W sobotę znaleziono na plaży ciało dziecko wyrzucone przez morze. Łącznie potwierdzono dotąd śmierć 15 dzieci. Zaginionych jest od około 30 do ponad 40 osób.
04.03.2023

3Bird zaprasza na targi EDU OFFSHORE WIND 14-15 marca w Gdańsku

Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich oraz studentów będzie mogło spotkać się z ponad 70 wystawcami z czołowych firm sektora morskiej energetyki wiatrowej, w tym 3Bird Systems.
03.03.2023

Z powodu cyklonu Gabrielle zginęły cztery osoby, setki innych uratowano z dachów zalanych domów

W wyniku cyklonu Gabrielle w Nowej Zelandii zginęły co najmniej cztery osoby, w tym jedno dziecko – podała BBC, powołując się na urzędników. Setki osób ratownicy zabierali śmigłowcami z dachów zalanych domów, a ponad 140 tys. mieszkańców wciąż nie miało w środę prądu.
16.02.2023

Paweł Tarnowski wygrywa regaty Pucharu Świata w olimpijskiej klasie iQFoil

Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) w nieprawdopodobnych okolicznościach wygrywa regaty Pucharu Świata International iQFoil Games w olimpijskiej klasie iQFOiL Regaty odbyły się na kanaryjskiej wyspie Lanzarote, a wzięło w nich udział 84 zawodników i 66 zawodniczek.
29.01.2023

Nowe ustalenia ws. katastrofy na Kanale Kaszubskim

Przyczyną śmierci dwóch osób w katastrofie barki Galar Gdańsk I na Kanale Kaszubskim było utonięcie - wynika z opinii biegłych. Śledczy czekają na pozostałe dwie opinie. Prokurator powołał też biegłego do oceny stanu technicznego silnika - dowiedziała się PAP.
20.01.2023

Parada cyklonów w Kalifornii. Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy

W rezultacie ulew i silnych wiatrów, które przeszły nad Kalifornią, w niedzielę nad ranem ponad 540 tys. gospodarstw domowych i firm w tym amerykańskim stanie było pozbawionych prądu - podała stacja NBC News.
09.01.2023

Gdańsk. Prokurator planuje powołanie biegłego do oceny stanu silnika barki, która uległa katastrofie

Prokurator planuje powołanie biegłego do oceny stanu technicznego silnika barki. Do prokuratury jeszcze nie wpłynęły opinie po przeprowadzonych sekcjach zwłok ofiar katastrofy Galara Gdańskiego I na Kanale Kaszubskim, podczas której zginęły cztery osoby - dowiedziała się PAP.
24.11.2022

Kuba. Co najmniej 5 ofiar śmiertelnych zderzenia łodzi z kutrem straży granicznej

Łódź płynąca z północnej Kuby w kierunku Stanów Zjednoczonych zatonęła w sobotę po zderzeniu z kutrem kubańskiej straży granicznej, co najmniej pięć osób zginęło, podały w sobotę kubańskie media państwowe, informuje AP.
30.10.2022

Gdańsk. 19-letni sternik barki Galar Gdańsk I nie trafi do aresztu

Sąd w Gdańsku nie uwzględnił zażalenia prokuratury na brak aresztu dla 19-letniego sternika barki, który jest podejrzany o spowodowanie umyślnej katastrofy w ruchu wodnym. Po przewróceniu się Galara Gdańsk I, 14 osób wpadło do wody. Zginęły trzy osoby, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży, której dziecka też nie udało się uratować.
27.10.2022

Gdańsk. W czwartek sąd rozpatrzy zażalenie na niearesztowanie sternika barki

W czwartek sąd rozpatrzy zażalenie prokuratury na niearesztowanie 19-letniego sternika barki, który jest podejrzany o spowodowanie umyślnej katastrofy w ruchu wodnym. Po przewróceniu się Galara Gdańsk I, 14 osób wpadło do wody. W wypadku zginęły cztery osoby.
25.10.2022

Gdańsk. 19-letni sternik barki Galar Gdańsk I nie trafił do aresztu

Sąd w Gdańsku zdecydował, że 19-letni Marek O. nie zostanie aresztowany. Mężczyzna usłyszał zarzuty umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób, w następstwie której śmierć poniosły cztery osoby, a dwie doznały obrażeń ciała po sobotnim wypadku na Kanale Kaszubskim.
11.10.2022

Zarzut umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym wobec 19-letniego sternika barki

Prokurator zarzucił 19-letniemu sternikowi umyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu wodnym zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób, w następstwie której śmierć poniosły cztery osoby, a dwie doznały obrażeń ciała po sobotnim wypadku na Kanale Kaszubskim - poinformowała prokuratura.
10.10.2022

Gdańsk. Zakończyły się sekcje zwłok ofiar tragicznego wypadku na Kanale Kaszubskim

Zakończyły się sekcje zwłok ofiar wypadku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. W poniedziałek oficjalnie ruszyło śledztwo w sprawie tragedii – przekazała w poniedziałek prok. Grażyna Wawryniuk rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
10.10.2022

USA. Jedna osoba zabita i osiem zaginionych w katastrofie hydroplanu

Jedna osoba zginęła, a osiem innych uznano za zaginione w niedzielnej katastrofie małego samolotu w Puget Sound w stanie Waszyngton. O zdarzeniu poinformowała Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych.
05.09.2022

Na Bałtyku rozbił się prywatny samolot z czterema osobami

Prywatny samolot Cessna 551 z czterema osobami na pokładzie rozbił się w niedzielę po południu nad Morzem Bałtyckim w pobliżu wybrzeża Łotwy - podało centrum ratownictwa Szwedzkiej Administracji Morskiej.
04.09.2022

Zawód: inżynierka. Beata Nepelska-Kula o kobietach w „męskich” zawodach

Beata Nepelska-Kula od początku 2022 roku jest Dyrektorką Zarządzającą w ILF Polska, dużej firmie inżynieryjnej konsultującej projekty z sektorów m.in. takich jak OZE i offshore. Jest zdania, że kobiety nie muszą z niczego rezygnować.
10.08.2022

Ratownik wodny: to nie dzieci się gubią, to rodzice gubią dzieci

To nie dzieci się gubią, to rodzice gubią dzieci. Rodzic powinien obserwować dziecko, nie odwrotnie – powiedział PAP ratownik wodny z Mielna Leszek Pytel. Ratownicy podkreślają, że zagubienie dzieci na plaży nie tylko kosztuje dużo nerwów, ale przede wszystkim stwarza wielkie niebezpieczeństwo.
06.08.2022

Atak rakietowy Rosjan znad Morza Czarnego na rejon Odessy. Sześć osób rannych

Sześć osób, w tym dziecko, zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na rejon Odessy - poinformował we wtorek nad ranem rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.
19.07.2022

Gdańsk przygotowuje się do sezonu plażowego. Jakie atrakcje w tym roku?

Sezon kąpielowy startuje już 24 czerwca. Dla amatorów morskich kąpieli przygotowano 9 kąpielisk, na których każdego dnia pracować będzie ok. 70 ratowników. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z dostępnych obiektów takich jak boiska, siłownie czy place zabaw. W trakcie sezonu letniego realizowane będą też akcje profilaktyczne oraz zawody sportowe.
12.06.2022

Francja. Fala zabrała troje członków jednej rodziny, wszyscy zginęli

Troje członków tej samej rodziny - rodzice i dziecko - zginęło w czwartek wieczorem w miejscowości Plogoff na wybrzeżu Bretanii, gdy podczas spaceru po skalistym cyplu porwała ich do Atlantyku wyjątkowa wysoka fala - poinformowały miejscowe władze.
20.05.2022

Eksplozje w rejonie Odessy [AKTUALIZACJA]

O wybuchach w rejonie Odessy informują w poniedziałek rano ukraińskie media. Portal Suspilne powiadomił, powołując się na władze lokalne, że rejonie białogrodzkim widać dym.
16.05.2022

Rodziny ukraińskich marynarzy z pomocą od PŻM

Życie milionów Ukraińców z dnia na dzień wywróciło się do góry nogami. Wielu z nich to pracownicy polskich firm, jak Polska Żegluga Morska. Szczeciński armator uruchomił pomoc poprzez swoją fundację Publico Mare.
26.04.2022

Ukraińskie MSW: wojska rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim łódź z cywilami, 4 osoby zginęły

Na południu Ukrainy wojska rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim łódź z cywilami, zabijając cztery osoby, w tym dziecko - poinformował w czwartek na Telegramie doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
07.04.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

Do 16 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych po zatonięciu łodzi z migrantami u wybrzeży Grecji

Do 16 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych zatonięcia w piątek łodzi z około 80 migrantami na pokładzie w pobliżu wyspy Paros na Morzu Egejskim - poinformowała w sobotę rano grecka straż przybrzeżna. Do późnych godzin wieczornych uratowano 63 rozbitków.
25.12.2021

Ile na bonie turystycznym zyskała pomorska branża turystyczna?

Dzięki transakcjom przy użyciu Polskiego Bonu Turystycznego, pomorscy przedsiębiorcy z sektora turystycznego otrzymali do tej pory ponad 373 mln złotych. W całym kraju kwota takich transakcji przekroczyła 1,9 mld złotych.
21.12.2021

Portugalia. Na Maderze zawaliła się skarpa przy popularnej plaży, są ranni

Na portugalskiej wyspie Madera doszło w niedzielę wieczorem do osunięcia się skarpy przy popularnej plaży Formosa, na południowo-zachodnich przedmieściach Funchal, stolicy archipelagu. Co najmniej trzy osoby zostały ranne.
27.09.2021

Bon turystyczny 2021. Prawie 11 tys. bonów w 10 dni, Bałtyk na celowniku Polaków

Nie słabnie zainteresowanie Polskim Bonem Turystycznym. Okazuje się, że od 26 lipca mieszkańcy Pomorza aktywowali na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS prawie 11 tys. bonów o wartości 10 mln zł. – Duża popularność Morza Bałtyckiego wśród turystów, obok czynników pandemicznych i ekonomicznych, wynika także z wysokiej atrakcyjności turystycznej nadmorskich miejscowości oraz z poprawiającej się krajowej infrastruktury transportowej – komentuje prof. Daniel Puciato, ekspert z zakresu ekonomii turystyki.
09.08.2021

Czy polskie biura projektowe są gotowe na projektowanie jednostek typu jack-up?

- Decydenci muszą zdać sobie sprawę, że czas ucieka i to ostatni moment na podjęcie wiążących decyzji. Budowa w Polsce statków instalacyjnych typu jack-up oraz innych statków wykorzystywanych do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych, to szansa do rozwoju polskiego przemysłu, której nie wypada zmarnować - podkreśla w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Tomasz Świątkowski, prezes zarządu wiodącego biura projektowego StoGda.
20.07.2021

Mazury. 5-letnie dziecko holowane za żaglówką zranione śrubą

Na jez. Bełdany 5-latka, która była ciągnięta na materacu za żaglówką została zraniona śrubą silnika. Sternikiem jachtu był jej ojciec, mieszkaniec woj. mazowieckiego. Dziewczynka ma złamaną nogę - podała PAP w niedzielę piska policja.
27.06.2021

Ocean Indyjski to morskie cmentarzysko” tysięcy migrantów, Covid-19 pogłębia podziały

Tysiące ludzi utonęły w ostatnich dekadach na Oceanie Indyjskim w drodze na Majottę, jedyną wyspę archipelagu Komorów, która wciąż należy do Francji. Ci, którym udało się dopłynąć, stają się celami obław urządzanych przez miejscową ludność, która nie chce się niczym dzielić ze swymi niedawnymi rodakami. Podziały pogłębia szalejąca na wyspie pandemia Covid-19, która nie powstrzymała zdesperowanych ludzi chcących dopłynąć do lepszego świata.
03.05.2021

Wędkarz uratował chłopca, który utknął na krze dryfującej po Dnieprze

Wędkarz w Kijowie uratował 11-latka, który utknął na krze dryfującej po Dnieprze, kilkadziesiąt metrów od brzegu - relacjonuje we wtorek BBC. Mężczyzna przyciągnął chłopca na ląd przy pomocy wędki spinningowej. Dziecku nic się nie stało.
24.03.2021

OECD podwyższyło prognozę globalnego wzrostu PKB za sprawą programu Joe Bidena

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podwyższyła we wtorek tegoroczną prognozę globalnego wzrostu gospodarczego o 1,4 p.p. do 5,6 proc. Według głównego ekonomisty to zasługa wartego 2 biliony USD programu wsparcia gospodarki USA Joe Bidena.
09.03.2021

Ani kroku wstecz! - Północna Izba Gospodarcza zdecydowanie przeciwna planom powrotu do obostrzeń

Od początku lutego czynne są galerie handlowe. 12 lutego w reżimie sanitarnym otwarto hotele oraz instytucje kultury oraz część obiektów sportowych. Przedsiębiorcy ten przejaw powrotu do normalności przyjęli bardzo ciepło i uznali, że jest to krok w stronę luzowania restrykcji w Polsce. Niestety kilka sytuacji pokazujących, że nie wszyscy poważnie traktują obostrzenia – głównie z górskich miejscowości turystycznych – spowodowało kolejną falę dyskusji o tym, że do obostrzeń należy powrócić, bo nieodpowiedzialne zachowanie może dop
19.02.2021

Polski Związek Żeglarski i MOPR ostrzegają przed wchodzeniem na lód

Polski Związek Żeglarski i MOPR oraz policja apelują do żeglarzy lodowych o zachowanie szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na lód, "szczególnie podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą". "Na mazurskich jeziorach lodu nie brakuje, ale nie jest on równomierny" - poinformowano.
11.02.2021

30 lat zakładu górniczego na morzu

Decyzja Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu, uznająca Petrobaltic za zakład górniczy, została wydana dokładnie 5 lutego 1991 roku. Było to potwierdzenie, że przedsiębiorstwo spełnia wymagania określone w prawie górniczym i może prowadzić wydobycie ropy i gazu. Był to pierwszy – i po 30 latach wciąż jest jedyny – taki podmiot operujący w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
05.02.2021

Z rodziną w rejs dookoła świata lub na zimową olimpiadę

Zima to dobry czas na zabawę i zdobycie nowych doświadczeń. Przewoźnik promowy Stena Line zaprasza na rejsy pełne atrakcji dla całej rodziny. Wypłynięcia z Gdyni odbędą się w lutym, w dniach: 19, 20, 26 i 27. Do wyboru jest „Rejs dookoła świata” lub „Zimowa olimpiada”.
12.01.2021

Tasmańska policja prowadzi śledztwo w sprawie zabicia białego rekina

Po doniesieniach w mediach społecznościowych o zabiciu żarłacza białego, tasmańska policja poszukuje jego zabójcy oraz zwłok rekina, który znajduje się na liście gatunków zagrożonych.
11.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Poważne trzęsienie ziemi w Chorwacji

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 nawiedziło we wtorek Chorwację. Ognisko wstrząsów znalazło się niedaleko Zagrzebia, na głębokości 10 km - wynika z danych niemieckiego ośrodka geologicznego GFZ. Jak dotąd nie ma informacji o ofiarach.
29.12.2020

50. rocznica Grudnia '70. Osiem pamiątkowych płyt uhonoruje gdańskie ofiary

Pamięć ośmiu zabitych oraz wszystkich innych imiennych i bezimiennych ofiar Grudnia ’70 Miasto Gdańsk uczci specjalnymi tablicami chodnikowymi. Na płytach w różnych miejscach miasta znajdą się imiona i nazwiska ośmiu osób: Józef Widerlik, Bogdan Sypka, Kazimierz Zastawny, Waldemar Rebinin, Jerzy Matelski, Stefan Mosiewicz, Kazimierz Stojecki, Andrzej Perzyński. Przeczytaj biogramy zabitych.
15.12.2020

Filipiny: Najsilniejszy w tym roku tajfun uderzył w wybrzeże zabijając co najmniej 10 osób

Supertajfun Goni, opisywany jako najsilniejszy w tym roku na świecie cyklon tropikalnym, uderzył w niedzielę we wschodnie wybrzeże wysypy Luzon na Filipinach. Władze donoszą o co najmniej dziesięciu ofiarach żywiołu. Tysiące ludzi ewakuowano.
01.11.2020

Obława na migrantów, którzy zbiegli z policyjnego ośrodka

Portugalskie służby rozpoczęły poszukiwania kilkunastu afrykańskich migrantów, którzy zbiegli z ośrodka nadzorowanego przez policję w Tavirze, przy południowo-wschodniej granicy z Hiszpanią. Część z nich pozostawała w odosobnieniu z powodu infekcji koronawirusem.
02.10.2020

Żeglarz uratował z wody dziewczynkę na wózku inwalidzkim

8-lenia dziewczynka poruszająca się na wózku inwalidzkim wpadła wczoraj do Kanału Łuczańskiego w Giżycku (warmińsko-mazurskie). Dziecko wydostał z wody i przeprowadził reanimację żeglarz, który przepływał kanałem.
29.09.2020

Akwaryści z pasją od dziecka

Sprzedawali swoje zabawki na hali, żeby kupić pierwsze akwarium, obserwowali rybaków i wędkarzy – tak rodziły się dziecięce pasje, które w dorosłym życiu zaowocowały pracą wśród morskich stworzeń. Akwarium Gdyńskie ruszyło z facebookowym cyklem #MojaDrogaDoAkwarium, gdzie przedstawiane są prywatne historie pracowników. Poznajcie zespół jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Gdyni!
13.09.2020

Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]

Około 4-letnia dziewczynka pływająca na dmuchanym jednorożcu wybrzeży greckiej wyspy Antirio, w pewnym momencie zniknęła rodzicom z oczu. Gdy się zorientowali, było już za późno - dziecko dryfowało po pełnym morzu.
26.08.2020

A może morze? Interaktywny zeszyt o morzu

Co robić w wakacje? To pytanie nieraz zadają sobie rodzice, szukając letnich rozrywek dla swoich dzieci. Oficyna Wydawnicza Oryginały w partnerstwie z Gdynią daje ciekawą opcję dla najmłodszych – nowy morski zeszyt. „A może morze?” to interaktywna publikacja, która na dobre wciągnie najmłodszych w nadmorski klimat.
16.08.2020

Kilka interwencji medycznych na mazurskich jeziorach w weekend

O kilku interwencjach medycznych u żeglarzy wypoczywających na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich podczas weekendu poinformował PAP w niedzielę dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Karol Dylewski. Pomocy udzielali ratownicy w karetkach wodnych.
10.08.2020

Zmiana klimatu wpłynie na zdrowie przyszłych pokoleń

Dziecko, które urodziło się dzisiaj, może za swojego życia stać się świadkiem wzrostu średniej globalnej temperatury o kilka stopni. Drastycznie zmieni to warunki panujące na Ziemi. Już teraz – na planecie cieplejszej o 1 stopień – wiele czynników pogarsza stan zdrowia ludzi. Raport Lancet Countdown wskazuje, że problemy te będą się nasilać, odbijając się na zdrowiu i dobrostanie naszych dzieci.
04.08.2020

Jedna osoba utopiła się na niestrzeżonej nadmorskiej plaży w Sarbinowie

Jedna osoba utopiła się w niedzielę na niestrzeżonej nadmorskiej plaży w Sarbinowie. Z wody wyciągnięto także przytomne dziecko.
02.08.2020

Zarzuty dla sternika motorówki po wypadku na jeziorze Dąbie, w którym zginęła dziesięciolatka

Zarzuty spowodowania katastrofy w ruchu wodnym ze skutkiem śmiertelnym i nieudzielenia pomocy usłyszał w poniedziałek sternik łodzi motorowej, która w sobotę przewróciła się na szczecińskim jeziorze Dąbie. W wypadku zginęła 10-letnia dziewczynka.
27.07.2020

Śledztwo ws. wypadku ze skutkiem śmiertelnym na jeziorze Dąbie; zatrzymano jedną osobę

"Śledztwo wszczęte zostało w kierunku spowodowania wypadku w ruchu wodnym ze skutkiem śmiertelnym, czyli o przestępstwo z art. 177 par. 2 kk zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat" – powiedziała prok. Obarek.
26.07.2020

7 osób wpadło do wody przy wywrotce łodzi motorowej; nie żyje 9 - latka

Podczas wywrotki łodzi motorowej siedem osób wpadło do wody, jedna z dziewczynek została uwięziona w kabinie – poinformowała PAP mł. asp. Ewelina Gryszpan z biura prasowego szczecińskiej policji. 9-latki nie udało się uratować. Do wypadku doszło w sobotę na jeziorze Dąbie, na wysokości Orlego Przesmyku.
25.07.2020

Tegoroczne wakacje pod znakiem ścisłych restrykcji. Na kolonie i obozy wyjedzie 80 proc. mniej uczniów

Około 240 tys. dzieci i młodzieży wyjedzie w tym roku na letnie kolonie i obozy. Te upłyną jednak pod znakiem ścisłych restrykcji. Dzieci muszą być przygotowane na stosowanie się do zasad higieny, a na organizatorów zostały nałożone dodatkowe wymogi. – Z kolei rodzice w tym roku poza organizacją i logistyką powinni bardziej skupić się na kwestiach zdrowia i pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu dla dzieci – podkreślają przedstawiciele ERGO Hestii. Przyda się ono np. w razie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
10.07.2020

Morawiecki: zbiornik Racibórz Dolny chroni przed wielką wodą, jak ta z 1997 r.

Dzięki zbiornikowi Racibórz Dolny Śląskowi, Opolszczyźnie i Dolnemu Śląskowi nie grozi już wielka powódź, jak ta z 1997 r. – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził tę inwestycję. Szef rządu i minister środowiska Michał Woś zarzucili poprzednim rządom nieudolność w budowie zbiornika.
24.06.2020

Duda: Chcę, żeby moi rodacy mieli takie pensje, jak ludzie w najbogatszych krajach

Chcę, żeby moi rodacy mieli takie pensje, jak ludzie w najbogatszych krajach Europy Zachodniej - powiedział w sobotę w Białymstoku prezydent Andrzej Duda.
20.06.2020

Optimist to nie wszystko. Czy można inaczej rozpocząć szkolenie?

Od dekad naukę żeglarstwa sportowego w Polsce zaczyna się od klasy Optimist. Ma ona wiele plusów, ale są też inne możliwości. Rozpoczęcie przygody ze sportem żeglarskim od jachtu wieloosobowego jest jedną z nich.
22.05.2020

Plażowicze nękają foki. Jedna z nich nie przeżyła

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że w Gdyni, na Molo Południowym pojawiły się szczeniaki foki szarej, które już się usamodzielniły i podróżują po wodach Zatoki Gdańskiej. To nowe miejce, gdzie można spotkać te dzikie zwierzęta. Niestety, nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy takim spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, a dzikie zwierzę z maskotką.
18.05.2020

Dajmy spokój fokom

Urodzone na przełomie lutego i marca młode foki odwiedzają gdyńskie wybrzeże. Nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, dzikie zwierzę z maskotką.
14.05.2020

O Wyspie Sobieszewskiej opowiadają jej mieszkańcy w książce „Wyspa wspomnień”

"Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej" to trzydzieści oryginalnych i fascynujących autoportretów mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej, Polaków i Niemców, żyjących w różnych epokach, których Waldemar Nocny - literat, historyk, samorządowiec, pedagog i mieszkaniec Świbna - zachęcił do opowiedzenia o sobie, o losach swoich rodzin i miejsca, w którym żyli.
04.05.2020

Tarcza Antykryzysowa 1.0 i 2.0

Publikacja zawiera zmiany uchwalone przez Sejm w dniu 16.04.2020 r. (tzw. Tarcza 2.0, ustawa opublikowana 17.04.2020 r. Dz. U. Poz. 695) oraz projekt rządowego programu tzw. Tarczy Finansowej.
19.04.2020

Tarcza antykryzysowa - główne zagadnienia prawne

W dniu 31 marca 2020 roku Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał projekt pakietu ustaw autorstwa rządu, zwany „tarczą antykryzysową” – projekt został przyjęty przez Sejm z uwzględnieniem niektórych tylko poprawek autorstwa Senatu.
01.04.2020

Senat za poprawkami do specustawy dot. wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa; ustawa wraca do Sejmu

Senat zaproponował w nocy z poniedziałku na wtorek kilkadziesiąt poprawek do specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa. Teraz ustawą ponownie zajmie się Sejm.
31.03.2020

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców w związku z COVID-19 (stan na 23.03.2020 rok)

Pandemia koronawirusa COVID – 19 to nie jedynie zagrożenie dla zdrowia i życia setek tysięcy ludzi, ale silne uderzenie w gospodarkę na poziomie zarówno krajowym, jak i światowym. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że zamknięcie sklepów, punktów usługowych czy instytucji użyteczności publicznej oraz zataczająca coraz szersze kręgi kwarantanna społeczna, przy jednoczesnym narastaniu zobowiązań o charakterze prywatno, jak i publicznoprawnym, pomniejszają uzyskiwane przez przedsiębiorców dochody, co grozi utratą płynności, a naw
25.03.2020

Koronawirus jako „siła wyższa” w polskich realiach prawnych

Od czasu zdiagnozowania pierwszego zakażenia koronawirusem w Polsce sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i rodzi coraz więcej obaw nie tylko związanych ze zdrowiem, ale również z wieloma kwestiami prawnymi. Rozpowszechnianie wirusa SARS-CoV-2, zaczyna wpływać na coraz więcej obszarów sfery publicznej, w tym także oddziałuje na relacje między przedsiębiorcami. Polscy przedsiębiorcy już teraz zaczynają odczuwać skutki epidemii, czego przejawem są pojawiające się coraz liczniej w Kancelarii zapytania dotyczące tzw. siły wy
18.03.2020

Rozmowy Borisowa z Erdoganem ws. kryzysu migracyjnego

Podczas poniedziałkowych rozmów z prezydentem Turcji przywódca Bułgarii Bojko Borisow opowiedział się za tworzeniem ośrodków dla uchodźców poza terytorium UE, ale finansowanych przez Unię. Prezydent Erdogan powiadomił zaś, że nie spotka się z premierem Grecji.
03.03.2020

Grecka straż przybrzeżna strzelała do migrantów (video)

Tureckie władze opublikowały nagranie wideo, na którym widać, jak grecka straż przybrzeżna oddaje strzały w kierunku łodzi z migrantami na Morzu Egejskim. To kolejny element kryzysu narastającego na granicy grecko-tureckiej.
02.03.2020

Grecja: Dwoje uchodźców zginęło podczas prób przekroczenia granicy

Syryjski uchodźca i dziecko zginęli podczas prób przedostania się z Turcji do Grecji - poinformowały w poniedziałek służby bezpieczeństwa. Syryjski imigrant zmarł od ran po interwencji straży granicznej. Dziecko utonęło, gdy wywrócił się ponton, którym płynęli migranci.
02.03.2020

W Hiszpanii uratowano dziecko urodzone w łodzi z migrantami

Na morzu na południe od Gran Canarii uratowano 86 migrantów, wśród których było dziecko urodzone w łodzi w trakcie podróży z Afryki do Europy - poinformowały w piątek hiszpańskie służby.
14.02.2020

Pełne atrakcji ferie zimowe z dziećmi na pokładzie Stena Line

Ferie zimowe 2020 już w toku. Warto spędzić je na wspólnych aktywnościach i zabawie z dziećmi na statku Stena Line. Do wzięcia udziału w morskiej podróży zachęcają nie tylko atrakcyjne programy animacji czyli Bal u Królowej Śniegu, ale też dobre ceny. To pomysł na wyjątkowe ferie i niezapomnianą przygodę dla dzieci w towarzystwie ulubionych bohaterów bajek.
20.01.2020

Akcja Dziecko Bezpieczne w Mieście z Terminalem DCT w Gdańsku

Terminal Kontenerowy DCT we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji działa aktywnie na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa. Współpraca z pobliską szkołą podstawową nr.61 na Przeróbce daje świetne rezulaty. Inauguracyjny temat "Dziecko Bezpiecne w Mieście" uzmysławia dzieciakom na co muszą zwracać szczgegóną uwagę podczas nadchodzących ferii i nie tylko!
11.12.2019

Nadano imię pierwszemu japońskiemu zbiornikowcowi na skroplony wodór [WIDEO]

Suiso Frontier - najnowsze dziecko japońskiej Kawasaki Heavy Industries zostało zbudowane i oddane do eksploatacji w stoczni Kobe Works.
11.12.2019

Media: Zdania co do aktywności Grety Thunberg są podzielone

Greta Thunberg, która przybyła do Lizbony była w środę obiektem pochwał oraz krytyki mediów portugalskich i hiszpańskich. Część z nich uważa, że aktywistka udająca się na szczyt klimatyczny COP25 do Madrytu, jest wykorzystywana przez polityków.
04.12.2019

Nielegalni imigranci na promie DFDS. Statek musiał zawrócić

Kolejna grupa nielegalnych imigrantów próbowała przedostać się do Wielkiej Brytanii na pokładzie promu. Kilkadziesiąt osób, które nie posiadały uprawnień, odkryto na pokładzie należącej do DFDS jednostki Britannia Seaways.
27.11.2019

Warszawa: Koszt naprawy kolektorów ściekowych do Czajki wzrośnie do 42 mln zł

Nawet do 42 mln zł wzrosną koszty naprawy kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" – poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej podsumowującej pierwszy rok swojej prezydentury w stolicy Rafał Trzaskowski.
18.11.2019

Kolizja łodzi z migrantami z jednostką straży przybrzeżnej; jedna osoba zginęła

Jedna osoba zginęła w środę w wyniku zderzenia łodzi z migrantami z jednostką greckiej straży przybrzeżnej, W wyniku wypadku, do którego doszło w pobliżu wyspy Kos na Morzu Egejskim, śmierć poniósł jeden z migrantów, dwie osoby są zaginione, a sześć zostało rannych
23.10.2019

Projekt budżetu na 2020 rok trafił do Sejmu

Projekt ustawy budżetowej na 2020 rok trafił do Sejmu - wynika z informacji zamieszczonej w poniedziałek na stronie niższej izby parlamentu. Po raz pierwszy od 1989 roku budżet ma być zrównoważony, czyli wydatki pokrywać się mają z wpływami.
30.09.2019

Medale Mistrzostw Polski rozdane!

Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2019 w klasach olimpijskich zakończone. Przez 4 dni na Zatoce Gdańskiej w Górkach Zachodnich ścigali się żeglarze klas 470, 49er, 49er FX, Laser, Laser Radial, Finn i Nacra 17. Bazą regat było Narodowe Centrum Żeglarstwa w Gdańsku.
09.09.2019

Spokój na plaży? Posłuchaj, co gdańscy ratownicy mówią o swojej pracy na ośmiu gdańskich kąpieliskach (wideo)

Przez całe wakacje pracuje ich na gdańskich kąpieliskach około 150, co najmniej trójka na każde sto metrów plaży. Ten zespół ma na swoim koncie setki interwencji, które ratują ludzkie zdrowie i życie. Dwaj gdańscy ratownicy odwiedzili nasze studio, by opowiedzieć, jak przebiega ich praca w tym sezonie.
22.08.2019

39. rocznica wybuchu strajku stoczniowców

W środę, 14 sierpnia, w 39. rocznicę wydarzeń 1980 roku, rano o godz. 6.00 spod głównej bramy Stoczni Gdańskiej rozpoczął się spacer po historycznych terenach. W roli przewodnika jeden z inicjatorów strajku - Jerzy Borowczak. Europejskie Centrum Solidarności przygotowało tego dnia sporo innych wydarzeń i atrakcji, które zakończą się o godz. 18.00 przy okrągłym stole.
14.08.2019

Otwarto autostradę A1 od Pyrzowic pod Częstochowę

Z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i komisarz Elżbiety Bieńkowskiej oficjalnie oddano w piątek do użytku fragment autostrady A1 od Pyrzowic pod Częstochowę. Jak zaznaczył szef rządu, nowy odcinek skróci podróż od Pyrzowic pod Częstochowę o 25 minut.
03.08.2019

500+ w rodzinie marynarskiej – na pierwsze i kolejne dziecko

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci normuje warunki nabywania prawa do świadczenia wychowawczego oraz zasady przyznawania i wypłacania tego świadczenia. Ustawodawca jako zasadę przyjął, że prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje obywatelom polskim, a także pewnej kategorii cudzoziemców. Z uwagi na powyższe finansowe wsparcie ze strony państwa jest dedykowane także rodzinom polskich marynarzy.
26.07.2019

Zachodniopomorskie: Ratownicy ocalili tonącego trzylatka

Tonącego trzylatka uratowali w środę w Trzęsaczu (Zachodniopomorskie) ratownicy wodni. Chłopiec został przetransportowany do szpitala w Szczecinie.
25.07.2019

Sześciolatka zgubiła się na świnoujskiej plaży. Zaszła aż do Niemiec

Wczoraj po południu jeden z plażowiczów ze świnoujskiej plaży zgłosił zaginięcie swojego dziecka. Przez trzy godziny, polskie służby szukały bezowocnie sześciolatki. Wtedy też podjęto decyzję o włączeniu do akcji niemieckiej policji w Heringsdorfie na Uznamie.
24.07.2019

Wypadek na molo w Ustce. 61-latka z 2-letnim wnuczkiem spadli na beton

Wypadek w Ustce. 61-latka z 2-letnim wnuczkiem spadli z mola na beton. Na poniemiecki obiekt obowiązuje zakaz wstępu. O zdarzeniu poinformowało Radio Gdańsk.
20.07.2019

ING Bank Śląski: Skala załamania produkcji w czerwcu przejściowa

Fatalne dane o produkcji mogą być efektem działania czynników lokalnych, upalnego czerwca i wcześniejszych urlopów, ale też pierwszym sygnałem osłabienia popytu wewnętrznego Niemiec i eurolandu - wskazują analitycy ING Banku Śląskiego. Ich zdaniem skala załamania produkcji jest przejściowa.
18.07.2019

Wieloryby na Długim Targu. Akcja Greenpeace #BezPlastiku

W środę 17 lipca o godz. 10.00 na Długim Targu w Gdańsku stanie nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu. Dorosła, sześciometrowa samica humbaka i jej dziecko wyskakują z wody, żeby zaczerpnąć powietrza. Jednak żeby to zrobić, muszą przedostać się przez pokrywające powierzchnię plastikowe śmieci.
16.07.2019

MOPR apeluje do żeglarzy o czujność i rozwagę

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) apelują do żeglarzy o rozwagę i zwracanie uwagi na sygnały wydawane przez maszty ostrzegające o załamaniu pogody. Żeglarze zlekceważyli je w czwartek i kilka łodzi wywróciło się - podał PAP MOPR.
21.06.2019

Węgry: Podniesiono wrak statku, który zatonął w Budapeszcie (wideo)

Podniesiono wrak statku wycieczkowego, który zatonął 29 maja w Budapeszcie i zostanie on przetransportowany do przystani na wyspie Csepel w celu gruntownej inspekcji – powiedział we wtorek dziennikarzom rzecznik węgierskiej policji Kristof Gal.
12.06.2019

Jubileuszowy Dzień Dziecka w LOTOS Kolej

W Gdańsku w sobotę odbyła się 10. edycja Dnia Techniki Kolejowej z okazji Dnia Dziecka. Na bocznicy LOTOS Kolej pojawili się wyjątkowi goście – dzieci pracowników oraz najmłodsi okoliczni mieszkańcy, którzy mieli okazję bliżej poznać pracę kolejarzy.
03.06.2019

Chrzest Morski dla dzieci

Z okazji Dnia Dziecka Klub Marynarki Wojennej Riwiera, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Klub 3. Flotylli Okrętów zapraszają na Chrzest Morski. Z pociechami spotykamy się 1 czerwca 2019 r. w godz. 12.00 - 15.00 przed budynkiem Muzeum MW.
30.05.2019

Węgry/ Rzecznik: minimalne szanse na znalezienie dalszych żywych po zatonięciu statku

Są "minimalne szanse" na znalezienie kolejnych żywych osób po zatonięciu statku turystycznego w Budapeszcie w środę wieczorem - przekazał w czwartek rzecznik węgierskich służb ratunkowych w państwowej telewizji.
30.05.2019

Emilewicz: Targi pracy w Londynie mają zachęcić Polaków do powrotu

Targi pracy w Londynie mają zachęcić Polaków do powrotu z Wielkiej Brytanii, z myślą o nich polskie firmy przygotowały oferty zatrudnienia, które zaprezentują tam w najbliższą niedzielę - mówi szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Wśród firm są, np. Orlen, Polpharma czy Grupa Azoty.
08.05.2019

MPiT: Przedsiębiorstwa w tym roku będą napędzać inwestycje w polskiej gospodarce

W 2019 r. głównym motorem napędowym inwestycji w polskiej gospodarce w dalszym ciągu będzie sektor przedsiębiorstw - ocenia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Resort podkreślił, że w 2018 r. osiągnięto "wyjątkowo" dobry wynik pod względem wydatków przedsiębiorstw na inwestycje.
08.05.2019

Plażowanie coraz bliżej - jakie nowości w tym sezonie?

O nowej architekturze plażowej gastronomii, pilotażowym otwarciu kąpieliska w Brzeźnie już 1 czerwca, o atrakcjach dla najmłodszych i rozwoju sieci całorocznych toalet rozmawiamy z Łukaszem Iwańskim, który jest kierownikiem kąpielisk i obiektów nadmorskich w Gdańskim Ośrodku Sportu.
29.04.2019

Premier i ministrowie przedstawili „mapę drogową” realizacji nowej „piątki PiS”

Projekty dotyczące "500 plus" na pierwsze dziecko, "trzynastki" dla emerytów, zniesienia podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i niższego PIT-u oraz projekt ws. przywrócenia połączeń komunikacyjnych będą gotowe jeszcze w marcu - zapowiedzieli we wtorek premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami.
06.03.2019

Kopcińska: Zwolnienie z PIT dla pracowników lub zleceniobiorców do 26. roku życia

Roczny koszt programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł, zwolnień z PIT do 26. roku życia - 2-3 mld zł, wyższych kosztów uzyskania przychodu 7-10 mld zł, 13. emerytury - 9-10 mld zł, a uzupełnienia programu 500 plus - ok. 18,5 mld zł - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
01.03.2019

Premier dla PAP: Emerytura Plus od 2019 co roku; zniesienie PIT dla wszystkich pracowników do 26 lat

Od 2019 roku każdy emeryt co roku otrzyma wsparcie z programu Emerytura Plus; obejmie on zarówno emerytów, jak i rencistów - zapowiedział w wywiadzie dla PAP premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że zniesienie PIT obejmie wszystkich pracowników do 26. roku życia oprócz osób prowadzących działalność gospodarczą. Dodał, że rząd nie planuje nowelizacji budżetu.
01.03.2019

MPiT: Polska pozostanie w kolejnych latach jednym z najszybciej rozwijających się państw UE

Polska była jednym z najszybciej rozwijających się krajów UE po Irlandii oraz Malcie i w kolejnych latach pozostanie pod tym względem w unijnej czołówce - wskazało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w czwartkowym komentarzu do raportu Komisji Europejskiej nt. sytuacji gospodarczej Polski.
28.02.2019

Czerwińska: Dzięki obniżeniu stawki PIT do 17 proc. spadną koszty pracy

Tzw. zerowy PIT dla młodych ludzi, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT z 18 do 17 proc., to impulsy prorozwojowe dla gospodarki, na których mi zależało – powiedziała w rozmowie z PAP minister finansów Teresa Czerwińska.
27.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może spadać; dług odreagował część przeceny, ale ryzyka pozostały

Złoty, który we wtorek zszedł poniżej poziomu 4,33 za euro, może w najbliższych dniach kontynuować umocnienie dzięki sprzyjającym nastrojom na świecie - oceniają ekonomiści. Dodają, że choć rentowność krajowych obligacji odbiła po silnej poniedziałkowej przecenie, to ryzyka dla rynku długu się nie zmieniły.
26.02.2019

Od 1 stycznia wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę

Od nowego roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. W 2019 r. najniższe pensje krajowe wzrosną do 2250 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa wyniesie 14,70 zł.
29.12.2018

Al Gore: walka z kryzysem klimatycznym to jeden z najważniejszych wyborów moralnych ludzkości

Powstrzymanie zmian klimatycznych, które są poważnym zagrożeniem dla świata, to jeden z najważniejszych moralnych wyborów w historii ludzkości - mówił w środę podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Al Gore.
12.12.2018

CIR: Celem rządu stabilne finanse publiczne, wzrost gospodarczy, solidarność społeczna

Celem rządu jest utrzymanie stabilnych finansów publicznych, wsparcie wzrostu gospodarczego i solidarnościowej polityki społecznej - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Rada ministrów przyjęła projekt budżetu na 2019 r.; dopuszczono 28,5 mld zł deficytu.
25.09.2018

USA: Już 17 ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej Florence

Do co najmniej 17 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych przez burzę tropikalną Florence - poinformowały amerykańskie władze. Do miasta Wilmington w Karolinie Północnej, odciętego od świata przez wodę, planowane są powietrzne dostawy żywności i wody.
17.09.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.