• <
CHIPOLBROK_TOP

Warszawa: Koszt naprawy kolektorów ściekowych do Czajki wzrośnie do 42 mln zł

gm24

18.11.2019 16:37 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Warszawa: Koszt naprawy kolektorów ściekowych do Czajki wzrośnie do 42 mln zł
Warszawa: Koszt naprawy kolektorów ściekowych do Czajki wzrośnie do 42 mln zł - GospodarkaMorska.pl

Nawet do 42 mln zł wzrosną koszty naprawy kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" – poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej podsumowującej pierwszy rok swojej prezydentury w stolicy Rafał Trzaskowski.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". W efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zleciło naprawę kolektorów. Od minionej soboty ścieki płyną naprawionymi rurociągami. We wrześniu prezydent szacował wydatki na naprawę na 12-13 mln zł; umowa z Inżynierią Rzeszów z października na realizację tej inwestycji opiewała na 23 mln zł netto.

"W tej chwili wszystkie koszty, to jest 39 mln zł. (…) jeszcze trwają dodatkowe niewielkie naprawy: malowanie, zainstalowanie specjalnych krat. To powinno kosztować około 2–3 mln (zł – PAP)" – powiedział Trzaskowski.

Prezydent Warszawy podsumowując rok swoich rządów wskazał na pierwszym miejscu na inwestycje związane z ekologią. W tym kontekście wskazał m.in. na uprzywilejowanie w mieście środków masowej komunikacji. Podkreślił, że w tym roku oddano do użytku trzy nowe stacje II linii metra. "Mamy nadzieję, że już na początku przyszłego roku również będziemy oddawali kolejne stacje na Woli" - dodał. Zaznaczył, że zlecono także prace koncepcyjne dotyczące budowy III linii metra. "Jest olbrzymia szansa, że ta III linia wystartuje w tej kadencji" - wskazał.

Mówiąc o rozwoju komunikacji, Trzaskowski podkreślił, że miasto zamówiło 130 nowoczesnych autobusów elektrycznych oraz 213 nowych tramwajów niskopodłogowych. Dostawy autobusów solaris urbino 18 electric rozpoczną się w przyszłym roku. Podkreślił, że pojazdy będą przyjazne środowisku.

Prezydent stolicy zapowiedział również wprowadzenie ograniczeń ruchu samochodowego w centrum miasta m.in. poprzez rozszerzenie strefy płatnego parkowania oraz budowę parkingów "P+R" przy liniach kolejowych w kierunku Radomia i Legionowa.

Wśród osiągnięć Trzaskowski wymienił m.in. program budowy żłobków oraz wykupu miejsc w prywatnych placówkach. "Chcemy w ciągu najbliższych lat doprowadzić do rewolucji, tak, żeby każda osoba, która chce zostawić swoje dziecko w żłobku, miała na to szansę" - podkreślił.

Słów uznania prezydentowi Warszawy nie szczędzili podczas konferencji radni Koalicji Obywatelskiej. "Nasz prezydent jest prezydentem formatu, co najmniej, europejskiego. Jesteśmy również stolicą Polski i musimy mieć takiego prezydenta, z którego jesteśmy dumni" - podkreśliła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (KO).

Jeden z wiceprzewodniczących Rady Sławomir Potapowicz (KO) zaznaczył, że dobra współpraca między organem stanowiącym a organem wykonawczym jest bardzo istotna dla rozwoju miasta.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.