• <

Wynik wyszukiwania - "deszcze" - Wiadomości

Rygorystyczne racjonowanie wody w Bogocie w następstwie rabunkowej wycinki lasów Amazonii

W poniedziałek, 29 kwietnia, mieszkańcy dziesięciu dzielnic dziesięciomilionowej stolicy Kolumbii będą musieli nadal zadowolić się cieniutkimi strumieniami ściśle racjonowanej wody w kranach, ponieważ naturalne sztuczne zbiorniki zaopatrujące miasto w wodę są od marca tego roku wypełnione zaledwie w jednej piątej pojemności.
28.04.2024

Sekwana nadal zanieczyszczona mimo inwestycji za blisko 1,5 mld euro

Zawody olimpijskie w pływaniu na Sekwanie nadal stoją pod znakiem zapytania z powodu skażenia wody, mimo że zainwestowano już 1,4 mld euro na oczyszczenie rzeki. Członkowie kajakarskiego klubu w stolicy Francji "Arc en Seine Kayak" wyłowili z Sekwany podczas spływu plastikowe i organiczne śmieci.
22.04.2024

Temperatura oceanów od roku codziennie bije rekordy

Temperatura oceanów od roku codziennie bije rekordy, co rodzi obawy o negatywne konsekwencje tego faktu dla życia morskiego i nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych – stwierdzono w raporcie dwóch amerykańskich instytucji, o którym informuje w poniedziałek CNN.
18.03.2024

Dwie akcje ratunkowe na Bałtyku i przestroga od morskiej służby SAR

Na obszarze Zatoki Gdańskiej, w związku z trudnymi warunkami pogodowymi, w weekend dwukrotnie musieli interweniować ratownicy z gdyńskiego oddziału Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
05.02.2024

Potężne fale nawiedzają wybrzeże Kalifornii. Występują powodzie i trwają ewakuacje ludności

W wybrzeże Kalifornii uderzyły potężne fale. Zagrożenie powodzią spowodowało, że w niektórych rejonach władze wydały w sobotę nakaz ewakuacji. W innych ostrzegły mieszkańców, aby trzymali się z daleka od plaż i przybrzeżnych dróg.
31.12.2023

Regaty Sydney-Hobart - wystartowała 78. edycja

Jacht klasy super maxi "LawConnect" jako pierwszy opuścił port po starcie 78. edycji regat z Sydney do Hobart. W wyścigu bierze udział 113 łodzi.
26.12.2023

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Somalia pod wodą. Ponad milion ludzi musiało opuścić domy z powodu szalejących powodzi

Z powodu ulewnych deszczów, które od kilku tygodni nawiedzają położoną w północno-wschodniej części Afryki Somalię, zginęło co najmniej 101 osób, a ponad milion musiało opuścić swoje domy - poinformował prezydenta Hassana Sheikha Mohamuda, cytowany przez portal Africa News.
01.12.2023

Sztorm na Krymie. 500 tys. mieszkańców bez prądu, jedna ofiara śmiertelna

Około 500 tys. mieszkańców okupowanego przez Rosję Krymu pozostało bez prądu z powodu sztormowej pogody - ulew i porywistego wiatru, poinformował w poniedziałek portal Ukraińska Prawda. Zginęła co najmniej jedna osoba.
27.11.2023

W okręgu Konstanca powalone drzewa, zerwane dachy, przerwy w dostawach prądu po sobotniej wichurze

W okręgu Konstanca nad Morzem Czarnym w Rumunii ulewne deszcze i burze oraz silny wiatr w sobotę "siały spustoszenie" - pisze portal News.ro. Służby ratunkowe odebrały setki telefonów od mieszkańców. W 46 miejscowościach nie ma wody i prądu.
19.11.2023

Nad Irlandię i Wielką Brytanię nadciąga sztorm Debi

Irlandzkie i brytyjskie służby meteorologiczne wydały w niedzielę ostrzeżenia w związku z kolejnym sztormem nadchodzącym nad Wyspy Brytyjskie - Debi. Ma on uderzyć w zachodnie wybrzeże Irlandii w poniedziałek przed świtem, a następnie przesuwać się na wschód.
12.11.2023

Sztorm Ciaran. 14-metrowe fale, problemy w wielu krajach

Około 1,2 mln gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu we Francji po przejściu sztormu Ciaran, któremu towarzyszyły porywy wiatru przekraczające 170 km/h – podał w czwartek dostawca energii Enedis. W Wielkiej Brytanii i Holandii sztorm wywołał chaos w transporcie.
02.11.2023

Zderzenie statków na Morzu Północnym. Perspektywa niemieckiej służby SAR, realizującej akcję ratunkową

Pięć śmigłowców służby SAR było zaangażowanych do akcji ratunkowej po zderzeniu się na Morzu Północnym dwóch statków, masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity. Perspektywa sił i środków zaangażowanych do ratowania zagrożonych załóg pokazuje, jak ważna i niebezpieczna jest ich misja.
26.10.2023

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Sikkim wzrosła do ponad 40

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi, do której doszło w środę w wysokogórskim stanie Sikkim w północnych Indiach, wzrosła do ponad 40; około 100 osób, w tym 22 żołnierzy jest uznawanych za zaginionych - powiadomiły w piątek agencje Reutera i Associated Press za indyjskimi władzami centralnymi i regionalnymi.
06.10.2023

Jedna ofiara śmiertelna i ponad 300 rannych po przejściu tajfunu Koinu

Potężny tajfun Koinu przeszedł w czwartek nad południową częścią Tajwanu powodując śmierć jednej osoby i obrażenia u 304. W związku z żywiołem w wielu miastach ogłoszono dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych. Służby meteorologiczne odnotowały najsilniejsze w historii kraju podmuchy wiatru wiejącego z prędkością 342,72 km/godz. na południowo-wschodniej wyspie Orchid.
05.10.2023

Tajwan. Tajfun powoduje odwołanie lotów i rejsów

Loty krajowe zostały odwołane, a prawie 3 tys. osób ewakuowano przed nadejściem w niedzielę tajfunu Haikui, który według przewidywań przyniesie ulewne deszcze i silny wiatr na południu i wschodzie wyspy.
03.09.2023

Statki płacą ponad 700 tys. dolarów za możliwość przepłynięcia Kanału Panamskiego z pominięciem kolejki

Ponad 700 tys. dolarów płacą statki na aukcjach, organizowanych przez administrację Kanału Panamskiego (ACP), aby nie czekać w długiej kolejce na tranzyt i uniknąć opóźnień w dostarczeniu towaru.
28.08.2023

US Navy chroni swoje okręty przed huraganem Hilary

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wysyła masowo znaczną flotę swoich okrętów w San Diego w morze w celu uniknięcia ryzyka szkód spowodowanych przez szalejący w Meksyku i Kalifornii huragan Hilary.
21.08.2023

W Japonii Ponad 60 osób rannych wskutek uderzenia tajfunu Lan

Ponad 60 osób zostało rannych wskutek przejścia tajfunu Lan, który w środę dotarł do zachodniej części Japonii - poinformowały służby ratunkowe tego kraju cytowane przez agencję Kyodo. Tydzień wcześniej w Japonię uderzył tajfun Khanun.
16.08.2023

Wody Polskie dołączają do projektu Blue Valley

7 sierpnia w Warszawie odbyło się spotkanie prezesa Wód Polskich z marszałkami województw podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego w sprawie projektu „Blue Valley – Wiślanym Szlakiem”. Idea zakłada budowę trasy rowerowej wzdłuż brzegu Wisły i Sanu wraz z infrastrukturą rekreacyjną. Głównym założeniem „Blue Valley” jest rozwój turystyczny regionu. Projekt będzie finansowany ze środków Unii Europejskiej.
08.08.2023

Huragan Khanun uderza także w Chiny. Jak dotąd ewakuowano 850 tys. osób

Ulewne deszcze i woda spływająca z Pekinu, w którym odnotowano rekordowe opady, zmusiła do ewakuacji 850 tys. mieszkańców sąsiadującej ze stolicą prowincji Hebei, podaje w czwartek agencja AP. Wśród najbardziej dotkniętych obszarów jest miasto Zhuozhou, ważne centrum logistyczne branży wydawniczej.
03.08.2023

Tajfun Khanun zabił w Japonii 2 osoby, odciął prąd w 166 tys. domów

Dwie osoby zginęły, 41 zostało rannych, a około 166 tys. gospodarstw domowych w prefekturach Okinawa i Kagoshima w południowo-zachodniej Japonii zostało pozbawionych prądu w wyniku przejścia tajfunu Khanun, który przyniósł ulewne deszcze i porywisty wiatr, poinformował w czwartek lokalny nadawca NHK.
03.08.2023

Strona czeska przedstawiła swoje ustalenia odnośnie miejsca śnięcia ryb w Odrze. To ujście Stróżki

Czesi ustalili, że śnięcie ryb następuje na 4-kilometrowym odcinku Odry, od ujścia rzeki Stróżki - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Dodano, że wg stanu na czwartek na godz. 12.00, po polskiej stronie wyłowiono 1360 kg śniętych ryb. Zaznaczono, że nie są znane przyczyny śmierci ryb.
27.07.2023

Wojewoda śląski: stawiamy zaporę i wyławiamy śnięte ryby spływające Odrą z Czech

Stawiamy zaporę i wyławiamy wszystkie śnięte ryby, które spływają do Polski Odrą od strony czeskiej - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek po sztabie kryzysowym zwołanym w środę w przygranicznych Chałupkach. Jak zaznaczył, zaporę, która utrudni przepływ ryb, stawiają także Czesi.
26.07.2023

Rząd kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja ogłosił w sobotę wieczorem stan wyjątkowy w związku z powodziami

Stan wyjątkowy, który władze prowincji Nowa Szkocja ogłosiły w sobotę wieczorem w związku z powodziami, będzie obowiązywał do 5 sierpnia, o ile nie zostanie wcześniej odwołany - powiedział cytowany w rządowym komunikacie minister ds. zarządzania kryzysowego John Lohr.
23.07.2023

Kanał Panamski opóźnia ograniczenie głębokości po długo oczekiwanym deszczu

Władze Kanału Panamskiego poinformowały, że opóźnią datę wprowadzenia ograniczeń dotyczących głębokości, które miały dotyczyć największych statków przepływających przez tę kluczową drogę morską. Na decyzję tę wpływ miał bardzo potrzebny deszcz, który przyniósł ulgę w napiętej sytuacji na tym morskim szlaku.
26.06.2023

Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi i podtopień setek domów

Silne deszcze w minionych dniach spowodowały powodzie w zachodniej i środkowej części Bułgarii. W samej Sofii minionej doby informowano o setkach podtopionych domach i zalanych piwnicach.
17.06.2023

Na plaży w Sopocie podsumowano kolejną edycję programu Aktywni Błękitni

W miniony wtorek, na plaży w Sopocie miało miejsce huczne podsumowanie czwartej już edycji programu edukacyjnego Wód Polskich Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie w roku szkolnym 2022/2023. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy ratownictwa wodnego, symboliczne wręczenie certyfikatów szkołom wyróżniającym się w programie. Partnerzy programu podsumowali tegoroczne działania, a nauczyciele i uczniowie wzięli udział w warsztatach, animacjach i pokazach bezpiecznego zachowania nad wodą.
16.06.2023

Zwiększa się bilans ofiar powodzi we Włoszech

9 ofiar śmiertelnych, 13 tysięcy osób ewakuowanych, to najnowszy bilans katastrofalnej powodzi we włoskim regionie Emilia- Romania podaje w czwartek prasa za lokalnymi władzami. Podkreśla się, że nad tą częścią kraju przeszły tropikalne deszcze, będące rezultatem "chorego klimatu".
18.05.2023

Gdy powróci El Nino, mogą paść globalne rekordy temperatur

Zmiany klimatyczne i przewidywany powrót zjawiska pogodowego El Nino mogą doprowadzić do nowych rekordów średnich temperatur w roku 2023 lub 2024 – wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) .
17.05.2023

Rośnie skala zniszczeń w wyniku cyklonu w Malawi i Mozambiku

W najnowszym raporcie agenda ONZ poinformowała, że do 360 wzrosła w Malawi liczba ofiar śmiertelnych cyklonu "Freddy", który przeszedł kilka dni temu także nad Mozambikiem. W sumie w obu krajach żywioł zabił 463 osoby.
17.03.2023

36 ofiar śmiertelnych tropikalnego cyklonu w Brazylii

Liczba ofiar cyklonu tropikalnego, który przyniósł ulewy w brazylijskim stanie San Paulo wzrosła do 36, poinformowały w niedzielę brazylijskie media.
20.02.2023

W Nowej Zelandii stan wyjątkowy z powodu cyklonu Gabrielle

Rząd Nowej Zelandii po raz trzeci w historii ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Powodem tej decyzji jest cyklon Gabrielle, który wywołuje rozległe powodzie, osunięcia ziemi i ogromne fale oceaniczne na Wyspie Północnej.
14.02.2023

Cyklon Gabrielle uderzył w Nową Zelandię, wiatr wieje z prędkością ponad 160 kilometrów na godzinę

Cyklon Gabrielle uderzył w poniedziałek w północne wybrzeże Nowej Zelandii, przynosząc intensywne deszcze i porywy wiatru o prędkości 168 kilometrów na godzinę. Ponad 500 lotów zostało odwołanych na Wyspie Północnej, jednej z dwóch głównych nowozelandzkich wysp, a około 58 tysięcy gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu.
13.02.2023

Co najmniej 36 osób zginęło w Peru w wyniku osunięć ziemi i powodzi wywołanych ulewami

Intensywne opady deszczu doprowadziły do wystąpienia wód i zalania obszarów znajdujących się w ujściach rzek. Do tego doszły poważne osunięcia ziemi. Miejscowe media podały, że najwięcej szkód żywioł wyrządził w południowej części kraju.
08.02.2023

Informacja nt. katastrofy ekologicznej w Odrze nie będzie przedstawiona na posiedzeniu Sejmu

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odrzuciła we wtorek wniosek o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji nt. "ponownie rosnącego zasolenia Odry" i wyników postępowań wyjaśniających okoliczności katastrofy ekologicznej w Odrze w sierpniu ubiegłego roku.
07.02.2023

30 osób zginęło wskutek powodzi i osunięć ziemi po przejściu cyklonu Cheneso

30 osób zginęło, a 20 pozostaje zaginionych wskutek powodzi i osunięć ziemi po przejściu przez Madagaskar cyklonu Cheneso - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press.
31.01.2023

Cztery ofiary śmiertelne cyklonu Cheneso

Co najmniej cztery osoby zginęły na Madagaskarze w rezultacie przejścia cyklonu Cheneso, który nadal uderza w wyspę, zalewając deszczem jej północno-zachodnią część i odcinając dojazd do Antananarywy, stolicy kraju – podał serwis Africa News.
25.01.2023

Gigantyczne fale na morzu. Szaleje burza Fien

W znacznej części Hiszpanii ogłoszono czerwony, najwyższy stopień alertu pogodowego w związku z burzą Fien, która ma potrwać aż do końca tygodnia. Odnotowuje się niskie temperatury, deszcze, huraganowe wiatry, opady śniegu i 9-metrowe fale na morzu - podała Krajowa Agencja Meteorologiczna (AEMET).
17.01.2023

Ulewne deszcze i powodzie nawiedziły Filipiny w okresie Bożego Narodzenia. Są ofiary

Tragiczny bilans świąt. 25 osób zginęło, a kolejnych 26 uznawanych jest za zaginione po fali ulewnych deszczy i powodzi, poinformowała filipińska agencja ds. łagodzenia skutków kataklizmów.
28.12.2022

Portugalia. Ponad 1000 interwencji służb po przejściu wichur i ulewnych deszczach

Ponad 1000 razy interweniowały portugalskie służby od niedzielnego wieczora w związku z przechodzącymi przez Portugalię wichurami i ulewnym deszczem. Zgłoszenia dotyczyły głównie podtopień budynków mieszkalnych i piwnic, a także usuwania blokad dróg.
24.10.2022

Dwie ofiary śmiertelne huraganu Roslyn u wybrzeży Meksysku

Huragan Roslyn uderzył w niedzielę w zachodnie wybrzeże Meksyku, po czym osłabł i skierował się w głąb lądu. Zginęły dwie osoby - podały lokalne władze.
24.10.2022

Huragan Julia zmierza w kierunku Nikaragui

Tropikalny sztorm Julia, który w sobotę przekształcił się w huragan, przeszedł nieco na południe od należacej do Kolumbii wyspy San Andres i zmierza w kierunku wschodnich wybrzeży Nikaragui. Szybkość wiatru przekracza obecnie 120 km/godz - poinformowało amerykańskie Centrum ds. Huraganów (NHC).
09.10.2022

Mniejsza ilość lodu morskiego powoduje ekstremalne opady na Svalbardzie

Nowe badania tłumaczą, dlaczego na stosunkowo suchym do niedawna Svalbardzie coraz częściej pojawiają się ulewne deszcze.
06.10.2022

Kanada. Huragan Fiona sieje spustoszenie. Z pomocą płynie wojskowa fregata [WIDEO]

W każdej z prowincji, które poprosiły o pomoc po huraganie Fiona jest już po stu żołnierzy, rząd gotów jest wysłać więcej – poinformował w poniedziałek premier Justin Trudeau. Do trudno dostępnych z lądu miejscowości płynie wojskowa fregata.
26.09.2022

Do Wysp Kanaryjskich zbliża się burza tropikalna Hermine

Z powodu ulewnych deszczy, jakie na Wyspy Kanaryjskie niesie znad Atlantyku burza tropikalna Hermine, odwołano loty z części portów lotniczych na tym hiszpańsku archipelagu - poinformowało w niedzielę przedsiębiorstwo Aena, które zarządza lotniskami w Hiszpanii.
25.09.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Hydrolog z IMGW: susza zagraża polskim rzekom; pustynnieją obszary kilku regionów

Najbardziej zagrożone suszą są rzeki spływające do środkowej Odry i Wisły. Wysychające warstwy gleby spowodują dalsze pustynnienie obszarów na Kujawach, Pomorzu, w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. To wynik braku opadów i wyższych temperatur – poinformował hydrolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
17.03.2022

Do Madagaskaru zbliża się cyklon Batsirai niosący "poważne zagrożenie"

Potężny cyklon Batsirai niosący ze sobą wichury i ulewne deszcze, który od czwartku pustoszył Mauritius i francuskie terytorium zamorskie Reunion, zbliża się do Madaskaru, stanowiąc "poważne zagrożenie" dla wyspy - podała francuska służba Meteo-France.
05.02.2022

W dekadę stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii

Jak informuje czasopismo naukowe "Nature Communications", w latach 2011-2020 stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Leeds, zjawisko to wzrosło o 21% w ciągu ostatnich 40 lat.
04.11.2021

Witkowski o zbiornikach retencyjnych: 19 zbiorników za 12 mld zł

Wiceminister infrastruktury poinformował w Kielcach, że w ramach programu budowy zbiorników retencyjnych w południowej i środkowej Polsce powstanie 19 takich obiektów. Koszt projektu to 12 miliardów złotych.
19.08.2021

Ulewne deszcze na Filiipnach wymusiły ewakuację ponad 14 tys. osób w Manili

Monsunowe deszcze, których intensywność wzrosła wraz ze sztormem Cempaka, spowodowały szereg podtopień w niżej położonych dzielnicach Manili. Wymusiło to ewakuację ponad 14 tys. ludzi, którzy zostali zakwaterowani w lokalnych centrach pomocy powodzianom.
24.07.2021

Sri Lanka. Do 14 wzrósł bilans śmiertelnych ofiar powodzi

Do 14 wzrósł bilans osób, które straciły życie w wyniku powodzi i lawin błotnych na Sri Lance - poinformowały w niedzielę lankijskie władze. Dwie osoby uważa się za zaginione. Ulewne deszcze, trwające od czwartku, wyrządziły szkody łącznie w 10 dystryktach.
06.06.2021

Petrostal. Fachowcy od zleceń "niemożliwych"

Remont platformy PetroGiant w basenie Naftoportu to kolejna zakończona sukcesem praca specjalistów z gdańskiego Petrostalu. – Pod kątem izolacji wyremontowaliśmy w ramach zlecenia kilometr rurociągów, aparatów i zaworów – mówi z dumą Piotr Kuklis, współwłaściciel.
24.05.2021

Wzburzony ocean zmył główne plaże Australii [wideo]

Najpopularniejsze destynacje turystyczne Australii w północnej Nowej Południowej Walii i południowym Queensland zostały pokonane przez ulewne deszcze i silne wiatry, podczas gdy prognozy ostrzegają przed zbliżającą się, jeszcze gwałtowniejszą pogodą - przypominającą cyklon.
14.12.2020

Burze i śnieżyce na Wschodnim Wybrzeżu USA mogą się przekształcić w „bombę cyklonową”

Ulewne deszcze i śnieżyce napływające w weekend ze Środkowego Atlantyku na tereny północno-wschodnich amerykańskich stanów mogą się przekształcić w pogodową „bombę cyklonową”. Stanowi to także zagrożenie dla marynarzy.
06.12.2020

MPWiK rusza z budową Kolektora Wiślanego

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rusza z budową Kolektora Wiślanego - poinformował dziś stołeczny ratusz. Jak wyjaśnił, kolektor ma powstać w ciągu ok. 3 lat i pozwoli on czasowo zatrzymać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie ulewnych deszczy.
03.12.2020

Eksperci alarmują: Polska wysycha

Woda jest zasobem, o który będą toczyły się wojny - mówi rolnik, a zarazem jeden z autorów Ekspertyzy „Woda w rolnictwie”. Ta pogłębiona i wieloaspektowa diagnoza powstała z inicjatywy Koalicji Żywa Ziemia. Została opracowana we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla oraz Fundacją WWF Polska.
30.11.2020

Niepodległość klimatyczna według WWF Polska

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – propozycja WWF Polska na naszą niepodległość klimatyczną.
11.11.2020

Filipiny: Ewakuacja tysięcy ludzi przed nadejściem tajfunu

Filipińskie władze nakazały w sobotę ewakuację tysięcy mieszkańców południowej części największej w kraju wyspy Luzon. W niedzielę jest tam spodziewane przejście najsilniejszego tropikalnego cyklonu od siedmiu lat.
01.11.2020

Huragan Zeta uderzył w wybrzeże Jukatanu

Huragan Zeta, niosący ze sobą silne wiatry i ulewne deszcze, uderzył w nocy z poniedziałku na wtorek we wschodnie wybrzeże Meksyku, w okolice kurortu Tulum na półwyspie Jukatan. Cyklon ma się przemieszczać na północny zachód i może spowodować zagrożenie dla regionu.
27.10.2020

W przyszłym tygodniu niższy poziom wody na Wiśle w Warszawie

W przyszłym tygodniu stan wody na Wiśle w Warszawie osiągnie poziom z czasu, kiedy zbudowano most pontonowy – poinformował w czwartek rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Zastrzegł, że o ponownym spięciu przeprawy zdecyduje wojsko.
22.10.2020

Susza nadal stanowi zagrożenie. Zwiększanie retencji wód to konieczność

13 października przypada Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof. Organizacja Narodów Zjednoczonych podnosi w ten sposób świadomość społeczeństwa na temat rosnącego ryzyka występowania negatywnych zjawisk naturalnych. Należą do nich m.in. susze, pożary i nawałnice, które obserwowane są również w Polsce. Ważne jest nie tylko reagowanie na ich skutki, ale także zapobieganie im. Szczególnie dużo każdy z nas może zrobić w obszarze gospodarowania wodą.
13.10.2020

Największa wyprawa arktyczna wróciła do Niemiec alarmując o topniejącym lodzie

Lodołamacz z wyprawą naukową, która przez ponad rok badała Arktykę, powrócił w poniedziałek do macierzystego portu w Niemczech. Naukowcy alarmują o gwałtownie topniejącym lodzie morskim, co spowodowane jest globalnym ociepleniem.
12.10.2020

Jachty z duszą zawiną do Gdyni

Już po raz dwunasty w historii – a szósty w Gdyni – na wodach naszej zatoki spotkają się „wodne oldtimery”. Wszystko za sprawą Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”, który odbędzie się w dniach od 8 do 11 października. Głównym punktem programu jest uroczysta parada, która w samo południe w sobotę 10 października wystartuje z Gdyni.
05.10.2020

Usterka jednej z pomp w Czajce. Do jutra zostanie naprawiona

Dokładnie tak, jak miało to miejsce rok temu, zdarzają się usterki, np. w tej chwili jest usterka jednej z pomp, która miejmy nadzieję do jutra zostanie naprawiona - powiedział w poniedziałek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do awarii w oczyszczalni "Czajka".
28.09.2020

Relacja z finałowej rundy 1 Polskiej Ligi Żeglarskiej w Szczecinie [foto]

Załoga Yacht Club Gdańsk triumfowała w finałowej czwartej rundzie 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. W bardzo trudnych warunkach atmosferycznych udało się rozegrać 22 wyścigi, które zadecydowały o pozycjach w klasyfikacji generalnej i awansach do Ekstraklasy. Podium 4 rundy uzupełniły po świetnych występach załogi Jacht Klubu Między Żaglami i Odyssey Sailing Club.
28.09.2020

Światowy Dzień Rzek. Najważniejsze problemy i wyzwania w Polsce

Ludzie od wieków osiedlają się w pobliżu rzek. Błękitne arterie stanowią ważny element życia gospodarczego i społecznego. Dostarczają wody, były i są wykorzystywane do transportu, a także do celów rekreacyjnych i turystycznych. Stanowią nasze wspólne dobro. Trzeba również pamiętać o tym, że rzeki i potoki stwarzają zagrożenie – ponieważ podczas wezbrania mogą powodować powodzie zwłaszcza, że bardzo często przepływają przez centra miast i miasteczek. Co dzisiaj – w XXI wieku – jest realnym wyzwaniem, kiedy spoglądamy na sieć polsk
28.09.2020

Nowe badania potwierdzają: Arktyka się topi. Tempo zmian jest nadzwyczajne

Arktyka przechodzi w zupełnie nowy stan klimatyczny z powodu szybkiego ocieplenia. Wielkość lodu morskiego późnym latem, kiedy osiąga swoje coroczne minimum, weszła już w statystycznie inny klimat, a temperatura powietrza na powierzchni i liczba dni z padającym deszczem zamiast śniegu również zaczynają się zmieniać. – Tempo zmian jest nadzwyczajne – alarmuje Laura Landrum, naukowiec amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosfery.
24.09.2020

Komisja Europejska może zwiększyć cele redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Będzie to wymagało zmian we wszystkich sektorach gospodarki

Niekorzystne zmiany klimatyczne postępują tak szybko, że cele, do których państwa zobowiązały się w porozumieniu paryskim z 2016 roku, już są niewystarczające. Komisja Europejska przedstawiła ocenę podwyższenia celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku z 40 do nawet 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. Autorzy dokumentu rekomendują zwiększenie celu do poziomu 55 proc. Do tego potrzebna będzie współpraca na każdym szczeblu: od konsumentów, przez biznes, po rządy i organizacje międzynarodowe. Zwłaszcza rola firm jest mocno podkr
23.09.2020

Woda i jej stany skupienia a zmiany klimatu

Czy tropikalne cyklony, susze i błyskawiczne powodzie to efekty zmian w krążeniu wody w przyrodzie? O tym jak woda i jej różne stany skupienia wpływają na klimat pisze dr Aleksandra Kardaś w najnowszym wydaniu magazynu popularnonaukowego „Academia” zatytułowanym „Woda”.  
22.09.2020

Arktyka przestawia się na nowy klimat?

Nowy rodzaj klimatu wykształca się w Arktyce: z mniejszą ilością lodu, za to z większymi opadami deszczu i cieplejszym powietrzem – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Climate Change”.
20.09.2020

Krytyczny czas dla UE w zakresie działań na rzecz klimatu

Najbliższe miesiące pokażą, czy UE jest gotowa podjąć działania niezbędne do ochrony ludzi w Europie i na całym świecie przed licznymi kryzysami, które stoją przed nią, argumentuje Tara Connolly.
17.09.2020

Nawałnice a susza - czy Polsce nadal zagraża klęska suszy?

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 tys. m3/rok/osobę)[1]. Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie. O suszy w naszym kraju mówi się od lat, a zagrożenie nią, pomimo ulewnych opadów w ostatnich kilku dniach nie minęło. Ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia, dlaczego nawalne opady ostatnich tygodni nie rozwiązały problemu suszy.
10.08.2020

Mamy tylko 12 lat aby zapobiec nieodwracalnym skutkom zmian klimatu

ONZ ostrzega, że zostało nam już tylko 12 lat, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom spowodowanym zmianami klimatycznymi. Może w tym pomóc biznes, m.in. poprzez kreowanie innowacyjnych rozwiązań dla klimatu, które walczą ze smogiem, poprawiają efektywność energetyczną i wykorzystują recykling. – Pandemia SARS-CoV-2 uwypukla krytyczną rolę, jaką nauka i biznes pełnią w rozwiązywaniu globalnych wyzwań – podkreśla Mike Roman, przewodniczący rady nadzorczej i prezes zarządu 3M.
10.08.2020

Czerwony alarm powodziowy w Wuhanie i trzech prowincjach

W mieście Wuhan w środkowych Chinach oraz w prowincjach Anhui, Jiangxi i Zhejiang obowiązuje w piątek czerwony alarm powodziowy. Ulewne deszcze podnoszą poziom wody w rzekach i jeziorach, grożąc m.in. zakłóceniem dostaw sprzętu do walki z pandemią koronawirusa.
17.07.2020

Ekstremalne zjawiska pogodowe – tak zmienia się klimat w Polsce

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i intensywniejsze. Zmiany klimatyczne, postępujące znacznie szybciej niż przewidywały to modele, sprawiają, że naprzemienne susze i powodzie z roku na rok stają się coraz częstsze i przybierają na sile.
10.07.2020

Susza minęła, ale ulewy i podtopienia wciąż groźne

Ze skrajności w skrajność – sytuacja hydrologiczna w Polsce jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Po wielu miesiącach suszy i braku deszczu przyszedł czas intensywnych opadów atmosferycznych i zagrożenia powodziowego. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu kraju oraz tam, gdzie przemieszcza się fala wezbraniowa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanów wody w rzekach na terenie południowej Polski. Tym bardziej że sezon burzowy się nie skończył.
03.07.2020

Ostatnie ulewy nie zażegnały zagrożenia suszą. Kilka upalnych dni bez opadów sprawi, że problem powróci

– W Polsce zmiany klimatu są już widoczne gołym okiem – mówi Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu Nauka o klimacie. Wzrost temperatury spowodował z jednej strony przyspieszone wyparowywanie wody i wzrost zagrożenia suszą, z drugiej zaś opady coraz częściej mają charakter nawalny, powodując wzrost zagrożenia powodziowego. Ostatnie deszcze załagodziły co prawda problem suszy, z którym zwłaszcza rolnicy borykali się od dłuższego czasu, ale nasycenie wodą w głębszych warstwach gleby wciąż jest niskie. To oznacza, że wystarczy
30.06.2020

Wody Polskie: do Wisły wpłynęły ścieki, a nie wody opadowe

W dniach, kiedy w Warszawie padały ulewne deszcze, do Wisły wpływały ścieki, a nie – jak informowano – jedynie wody deszczowe – zapewniło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w komunikacie przekazanym PAP w środę.
24.06.2020

Naukowcy odkryli rtęć w rybach i skorupiakach w najdalszych głębinach oceanów

Naukowcy wykryli spowodowane przez człowieka zanieczyszczenie rtęcią na samym dnie rowu Mariańskiego - najgłębszego rowu oceanicznego na planecie.
23.06.2020

WWF: Ratunek przed suszą - nie deszcz a polityka klimatyczna

Gazy cieplarniane emitowane przez działalność człowieka są odpowiedzialne za jedno z największych globalnych wyzwań – obserwowaną dziś drastyczną zmianę klimatu. W Polsce, jednym z jego najdotkliwszych skutków jest susza. Powtarzalna, uciążliwa, niebezpieczna, ale… możliwa do zatrzymania. Jednak jak uratować się przed suszą, będąc jednocześnie jednym z największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej?
23.06.2020

Podtopienia miejskie to ludzkie dramaty, którym możemy zapobiegać

W ostatnich dniach burze i ulewne deszcze nawiedzają cały kraj. Na Dolnym Śląsku strażacy ponad 150 razy musieli interweniować w związku z zalanymi posesjami i koniecznością wypompowywania wody z piwnic, a w samym Wrocławiu całkowicie zalanych zostało kilkanaście ulic. W środę najwięcej deszczu spadło w Pilicy na Śląsku - 54,5 mm, w czwartek w Przewornie w woj. dolnośląskim - 81,2 mm, a na piątek IMGW wydał ostrzeżenia przed ulewami, sięgającymi punktowo 60 mm, dla niemal całego kraju.
22.06.2020

STOP SUSZY! Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy

Dziś, 17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na sposoby zapobiegania tym zjawiskom. Chociaż obecnie w w naszym kraju warunki hydrologiczne poprawiły się, to sytuacja może ulec zmianie, ponieważ dotychczasowe opady nie uzupełniły wystarczająco deficytu wody w środowisku, który był spowodowany przez ubiegłoroczną suszę. Dlatego przeciwdziałanie skutkom suszy, w tym gromadzenie wód opadowych, jest istotne w naszym kraju o każdej porze roku, na co dzień.
17.06.2020

WWF: Dlaczego deszcz nie uratuje nas przed suszą?

17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Ostatnie częste deszcze dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa, że susza w tym roku może nie okaże się aż tak dotkliwa i poważna, jak wszyscy ogłaszają. Nic bardziej mylnego. Nawet obfite majowe opady nie poprawią stanu hydrologicznego Polski. Skutki suszy odczuje każdy Polak, bo przed zmianą klimatu deszcz nas nie uratuje.
16.06.2020

Niski poziom wody na Renie. Czy żegluga jest zagrożona?

Rzeka Ren w Niemczech wkracza w suche letnie miesiące z najniższym od dwóch dekad poziomem wody, budząc obawy zakłócenia żeglugi na najważniejszej europejskiej śródlądowej drodze wodnej.
09.06.2020

Zostanie przygotowana ustawa, która pomoże rozwiązać problem suszy

Powstanie specjalna ustawa, która pomoże rozwiązać problem suszy i ułatwi rolnikom prowadzenie gospodarki wodnej; nad projektem pracuje Kancelaria Prezydenta z czterema resortami, w tym ministerstwami: gospodarki morskiej i resortem rolnictwa - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.
20.05.2020

Wszystkie działania przeciw suszy, realizowane w resortach, wkrótce będą koordynowane w jednym planie

Wszystkie działania przeciwko suszy, które są realizowane w poszczególnych resortach, wkrótce będą bardzo ściśle koordynowane w jednym planie - zapowiedział w poniedziałek minister środowiska Michał Woś. Według niego, bliska współpraca przynosi lepsze efekty.
18.05.2020

Wspomnienie o kapitanie Henryku Jaskule

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Wybitny żeglarz, który był inspiracją dla kolejnych pokoleń wilków morskich.
16.05.2020

Ardanowski: susza jest wyraźna; w przypadku niższych zbiorów będzie zmniejszany eksport

Susza jest wyraźna; o jej skutkach zdecydują deszcze majowe - mówił w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Podkreślił, że żywności na pewno nie zabraknie, bo jeśli by się okazało, że zbiory są niższe, to będzie zmniejszany eksport.
27.04.2020

Eksperci przestrzegają przed kolejną suszą. Kluczowe w Polsce jest odbudowanie naturalnej retencji

Polskę może dotknąć największa susza od dziesiątków lat. Rekordowo ciepła zima połączona z brakiem opadów sprawiła, że spada poziom wody w rzekach. W marcu padało najmniej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. – Takiej suszy hydrologicznej wiosną nie mieliśmy w historii pomiarów – mówi prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej. – Obawiam się, że pandemia koronawirusa może spowodować opóźnienia w podejmowaniu decyzji i działań rządu i władz samorządowych na rzecz przeciwdziałania skutkom suszy. Kluczowe w tym są dzia
24.04.2020

Analiza i sytuacja związana z prognozowaną suszą w 2020 r. na terenie Polski

Kolejny rok walki z suszą. Na suszę w 2019 roku istotny wpływ miały warunki panujące w Polsce w 2018 roku. Już wtedy zaobserwowano duże ubytki wody na terenach rolniczych, w szczególności w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
22.04.2020

150 mln zł na walkę z suszą

Jest projekt specustawy, której celem ma być przyspieszenie inwestycji zabezpieczających Polskę przed suszą. Koszt pakietu to ponad 150 mln zł.
20.04.2020

Epidemia koronawirusa doprowadziła jednego z japońskich armatorów do bankructwa

Jedna z japońskich linii wycieczkowych została zmuszona ogłosić bankructwo, po tym, jak wybuch epidemii koronawirusa pogrążył finanse armatora, które już wcześniej znajdowały się w opłakanym stanie.
04.03.2020

Niezwykła przyjaźń pingwina i człowieka, który uratował mu życie (foto, wideo)

W 2011 roku pewien emerytowany, brazylijski murarz znalazł w pobliżu domu konającego, pokrytego ropą pingwina. Gdyby nie jego interwencja, zwierzę prawdopodobnie zmarłoby z głodu. Mężczyzna zapewnił pingiwnowi odpowiednią opiekę medyczną i dbał o niego przez 11 miesięcy, aż ciało ptaka pokryły nowe pióra a następnie puścił go wolno. Pingwin odpłynął i na tym mogłaby skończyć się ta historia gdyby nie wdzięczność, którą do dziś okazuje swojemu wybawcy.
28.02.2020

Niedobory wody poważnym problemem w Polsce. Kryzys będzie się nasilał

Największe niedobory wody w Polsce notowane są w pasie centralnym – od Ziemi Lubuskiej, poprzez Wielkopolskę i Mazowsze, aż po Lubelszczyznę i część Pojezierza Mazurskiego. Jednak specjaliści alarmują, że obszar ten powiększa się i problem suszy dotyczy okresowo kolejnych miejsc na mapie Polski. – Na ilość opadów nie mamy żadnego wpływu, ale możemy przeciwdziałać skutkom ich braku, np. zbiornikami retencyjnymi – podkreśla Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich. Programy wspierające takie inwestycje uruchamiane są przez kolejne s
20.02.2020

Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - CRIST S.A (video,foto)

Stocznia CRIST zakończyła rok 2019 z wieloma rozpoczętymi i zakończonymi projektami dla zagranicznych armatorów. Reprezentuje najwyższy poziom usług wpisując się w międzynarodowe trendy, które funkcjonują na rynku żeglugowym. Prezentujemy podsumowanie działalności stoczni za rok 2019 i i stworzone lub współtworzone przez nią pływające cuda technologii morskich
14.02.2020

W Australii w końcu zaczęło padać. Jest radość, są obawy

Nad Australię nadszedł wschodni chłodny front atmosferyczny przynosząc deszcz - pierwszy od wielu miesięcy. Niższa temperatura powietrza oraz chmury deszczowe to ulga dla "ziemi spieczonej ogniem". Pojawiła się szansa na okiełznanie żywiołu przez strażaków, ale z drugiej nagła zmiana pogody może nieść za sobą niebezpieczne konsekwencje...
16.01.2020

Indonezja: w powodzi zginęły 53 osoby

Najnowszy bilans ofiar śmiertelnych powodzi, jaka nawiedziła Indonezję w pierwszy dzień roku 2020, wynosi 53 osoby, jedna osoba jest uważana za zaginioną - poinformował w sobotę rzecznik agencji ds. walki ze skutkami klęsk żywiołowych i katastrof, Agus Wibowo.
04.01.2020

Podtopienia i odwołane połączenia morskie w Portugalii

W związku z nadejściem sztormu Daniel służby portugalskiej obrony cywilnej interweniowały w poniedziałek kilkaset razy. Intensywne opady deszczu doprowadziły do licznych podtopień oraz zablokowania kilkudziesięciu dróg w całej Portugalii.
16.12.2019

Filipiny: Początek ewakuacji dziesiątek tysięcy ludzi z powodu tajfunu Kammuri

Na Filipinach rozpoczęła się w niedzielę ewakuacja dziesiątek tysięcy osób z północno-wschodnich rejonów kraju w związku z nadciągającym tajfunem Kammuri. Meteorolodzy przewidują, że wiatr może uderzyć w ten archipelag z prędkością co najmniej 170 km/godz.
01.12.2019

Co najmniej 9 ofiar śmiertelnych powodzi we Francji, Włoszech i Grecji

Co najmniej dziewięć osób zginęło od weekendu na skutek powodzi we Francji, Grecji i Włoszech; w tym ostatnim kraju służby ratunkowe nie wykluczyły kolejnych ofiar, gdyż zapadła się część autostrady w pobliżu miasta Savona - informuje w poniedziałek AP.
26.11.2019

Mięsożerne bakterie rosnącym zagrożeniem w coraz cieplejszych wodach Bałtyku

Wraz z ocieplaniem się Bałtyku, na coraz większej części polskiego wybrzeża poważnym zagrożeniem staną się typowe dla mórz tropikalnych mięsożerne bakterie przecinkowce szczepu Vibrio vulnificus, spokrewnione z przecinkowcem cholery - prognozują autorzy międzynarodowego, multidyscyplinarnego dokumentu The Lancet Countdown, którego celem jest monitorowanie wpływu zmian klimatu na zdrowie.
18.11.2019

Shell zarobił ponad miliard dolarów na handlu paliwem morskim

Royal Dutch Shell Plc zarobił ponad miliard dolarów w tym roku na handlu paliwem morskim. Brytyjsko-holenderski koncern okazał się jednym z pierwszych zwycięzców zmian przepisów w sprawie zawartości siarki w paliwach morskich.
17.11.2019

Kolejny czerwony alarm powodziowy w Wenecji

W Wenecji, zmagającej się ze skutkami katastrofalnej powodzi, ogłoszono najwyższy, czerwony alert pogodowy w związku z oczekiwanym w piątek nadejściem kolejnej wysokiej fali przypływu. Ma ona sięgać tym razem 150 centymetrów.
15.11.2019

Stan i trendy w morzach i oceanach. W Gdyni zakończyła się II Konferencja Naukowa Polskich Badaczy Morza (wideo)

Mikroplastik w środowisku morskim, zatopiona amunicja, biologia morza czy prawne aspekty morskiego planowania przestrzennego. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza, która w środę zakończyła się w Gdyni. Jej podstawowym celem była konsolidacja środowiska polskich badaczy mórz i oceanów reprezentujących wszystkie aspekty badań oceanograficznych.
26.09.2019

Mistrzowie Polski klasy 505 wyłonieni w Dziwnowie

Mamy nowych Mistrzów Polski! Jakub Pawluk i Marcin Józefowski podczas Otwartych Mistrzostw Polski Klasy 505 w Dziwnowie zdobyli złoty medal. Dla Kuby Pawluka to siódmy mistrzowski tytuł w tej klasie.
11.09.2019

Rozpoczęło się 5. Wschodnie Forum Ekonomiczne we Władywostoku

We Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie rozpoczęło się w środę 5. Wschodnie Forum Gospodarcze. Organizatorzy oczekują na nim około 8200 uczestników z 65 krajów świata. Głównym gościem są Indie, na forum przyjeżdża premier tego kraju Narendra Modi.
04.09.2019

Słabnie huragan Dorian - obecnie ma kategorię 3

Utrzymujący się w pobliżu Bahamów huragan Dorian w nocy z poniedziałku na wtorek osłabł do kategorii 3 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona; wiatr wieje z prędkością ok. 193 km na godzinę - poinformowały amerykańskie służby meteorologiczne.
03.09.2019

Huragan Dorian: władze stanu Georgia i Karolina Płd. zarządziły ewakuację wybrzeży

Huragan Dorian, jeden z potężniejszych w historii regionu, pustoszy od niedzieli wyspy Wielkie Abaco i Wielka Bahama. Wkrótce dotrze do Florydy. Władze stanów Georgia i Karolina Płd. zarządziły ewakuację wybrzeży. Rozpocznie się ona w poniedziałek w południe.
02.09.2019

USA/NHC: Huragan Dorian z ogromną siła uderzył w Bahamy

Huragan Dorian dotarł w niedzielę do Bahamów. Wiatr o sile 295 km/godz. uderzył w niewielką wyspę Elbow Cay, należącą do wysp Abaco na północnym zachodzie tego kraju - poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).
02.09.2019

NHC: Huragan Dorian ma najwyższą, piątą kategorię

Zbliżający się do Bahamów i Florydy huragan Dorian ma już najwyższą, piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona - poinformowało w piątek amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Silny wiatr wieje obecnie z prędkością 260 km/godz.
01.09.2019

Indonezja nie zamierza przestrzegać przepisów IMO 2020 w sprawie zawartości siarki w paliwach morskich

Indonezja nie będzie żądać od swojej krajowej floty przestrzegania nowych globalnych zasad nakazujących stosowanie paliw żeglugowych o niskiej zawartości siarki. Powodem są wysokie koszty czystszego paliwa - powiedział w tym tygodniu urzędnik z tamtejszego Ministerstwa Transportu.
28.07.2019

Betonowanie rzek? Już się tego nie robi. Wywiad z ekspertem Wód Polskich

O proekologicznych sposobach na suszę oraz powódź i o całkiem nowym spojrzeniu na gospodarkę wodną mówi Wojciech Skowyrski, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Przed Powodzią i Suszą w Wodach Polskich.
15.07.2019

Nowoczesny prom hybrydowy zbudowany w stoczni Crist wyruszył do Islandii [foto, wideo]

9 czerwca stocznię Crist opuścił w pełni wyposażony, hybrydowy prom pasażersko-samochodowy przekazany islandzkiemu armatorowi Vegagerðinowi. Jednostka ma obsługiwać wymagające kursy pomiędzy wyspami islandzkiego archipelagu Westmana.
09.06.2019

Hybryda ze stoczni CRIST gotowa. 4 czerwca wyruszy do Islandii (foto, wideo)

Stocznia CRIST 4 czerwca przekaże w pełni wyposażony, hybrydowy prom pasażersko-samochodowy islandzkiemu armatorowi Vegagerðinowi. Jednostka ma obsługiwać wymagające kursy pomiędzy wyspami islandzkiego archipelagu Westmana.
01.06.2019

RCB: nadchodząca fala wezbraniowa na Wiśle może się spłaszczyć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w poniedziałek, że nadchodząca fala wezbraniowa w centralnym biegu Wisły może się spłaszczyć. Wysłany wczoraj alert do mieszkańców powiatów puławskiego, ryckiego (woj. lubelskie), zwoleńskiego i kozienickiego (woj. mazowieckie) nadal obowiązuje.
27.05.2019

Służby walczą z podtopieniami i przygotowują się do fali wezbraniowej na Wiśle

W południowych powiatach województwa świętokrzyskiego w piątek trwało usuwanie skutków podtopień, wywołanych w ostatnich dniach przez ulewne deszcze. Służby przygotowują się do nadejścia fali wezbraniowej na Wiśle. Rzeka w Zawichoście przekroczyła już stan alarmowy – strażacy i żołnierze podwyższają tam wał.
25.05.2019

RCB: W weekend kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle

W sobotę i niedzielę dojdzie do kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa za pośrednictwem Twittera.
24.05.2019

Znamy już komplet załóg na Ekstraklasę

Niespodziankami zakończyły się eliminacje Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Z 12 startujących ekip tylko najlepsze 4 załogi dołącza do elitarnej ósemki załóg w Ekstraklasie, a pozostałe załogi będą uczestniczyć w regatach 1 Ligi. W wyniku 2 dniowych zmagań przy sopockim molo, do Ekstraklasy dołączą kluby Sztorm Grupa, KS Iskra AMW Gdynia, Giżycka Grupa Regatowa oraz Odyssey Sailing Club. Na pewno zaskoczeniem jest brak awansu dla faworyzowanych przed regatami załóg z Yacht Club Sopot 2 i Yacht Club Gdańsk.
21.05.2019

Hydrolog: W przyszłości wciąż możemy odczuwać braki wody, zwłaszcza wiosną

Choć przewiduje się, że z powodu zmian klimatycznych w przyszłości będzie w Polsce więcej wody, to może jej brakować w krytycznych momentach, np. na wiosnę - powiedziała PAP prof. Renata Romanowicz z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
11.05.2019

Na Bałtyku odbyła się największa w Polsce majówka pod żaglami

Fiku Miku po Bałtyku, czyli czwarta edycja największej majówki pod żaglami na Morzu Bałtyckim z Fundacją 4 Kontynenty dobiegła końca. W tym roku żeglarze popłynęli do Szwecji, by uczcić 100 lat relacji dyplomatycznych Szwecji i Polski. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego.
09.05.2019

Mozambik: Liczba ofiar cyklonu Kenneth wzrosła do 38

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Kenneth, który w czwartek uderzył w północne wybrzeże Mozambiku, wzrosła do 38 - podały w poniedziałek tamtejsze służby ratunkowe. Niesienie pomocy poszkodowanym utrudniają powodzie i ulewne deszcze.
29.04.2019

Mozambik: Cyklon Kenneth zabił co najmniej trzy osoby

Co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku ataku cyklonu Kenneth, który z siłą wiatru 220 km/godz. uderzył w piątek w wybrzeże Mozambiku w południowo-wschodniej Afryce. ONZ ostrzega przed ogromnymi powodziami i katastrofą humanitarną.
26.04.2019

Szczecin: Rusza miejska wypożyczalnia motorówek

W najbliższą sobotę po zimowej przerwie ruszy w Szczecinie wypożyczalnia niewielkich motorówek. Szczecinianie i turyści będą mieli okazję poznać z pokładu motorówki m.in. port, szczecińską Wenecję i Jezioro Dąbie.
25.04.2019

Ostatnie prace na promie hybrydowym w stoczni Crist

Jak poinformował islandzki zarząd dróg Vegagerdin - w stoczni Crist trwają ostatnie prace wykończeniowe na promie pasażersko-samochodowym Herjólfur z napędem hybrydowym. W najbliższym czasie przewidziane są również kontrole instytucji klasyfikacyjnej DNV GL.
18.03.2019

W jaki sposób systemy zainstalowane w pojazdach pomagają kierowcom ciężarówek zachować bezpieczeństwo

Eryk Biskupski ze spółki Brigade Electronics wyjaśnia, w jaki sposób systemy bezpieczeństwa pomagają kierowcom samochodów ciężarowych zachować własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.
04.03.2019

Pierwszy elektryczny prom dla Islandii zasilany technologią ABB

ABB dostaczy zintegrowane rozwiązania w dziedzinie magazynowania energii i zasilania na nowy prom dla Islandii. Co ciekawe, budową jednostki zajmuje się stocznia Crist. Planowane dostarczenie armatorowi jest przewidziane jeszcze na ten rok.
19.02.2019

Tajlandia: Nadchodzi burza tropikalna - tysiące turystów uciekają z wysp

Dziesiątki tysięcy przebywających w Tajlandii turystów opuściło w ostatnich dniach wyspy leżące w Zatoce Tajlandzkiej w związku z nadchodzącą burzą tropikalną Pabuk - podały w czwartek władze. Anulowano niektóre loty na wyspy; zawieszono kursy promów.
03.01.2019

Sto lat temu - w Boże Narodzenie - do Gdańska przypłynął Ignacy Jan Paderewski

W Boże Narodzenie 1918 roku Ignacy Jan Paderewski przybył do Gdańska, korzystając z pomocy brytyjskiej misji wojskowej.
26.12.2018

Huragan Leslie dotarł do Półwyspu Iberyjskiego

Do Półwyspu Iberyjskiego dotarł w nocy z soboty na niedzielę huragan Leslie. Wiatr słabnie i meteorolodzy kwalifikują go obecnie jako burzę tropikalną. Jej siła jest już odczuwalna na zachodzie Portugalii, żywioł spodziewany jest także w Hiszpanii.
14.10.2018

USA: Huragan Michael zabił 11 osób, obecnie skierował się nad Atlantyk

11 osób zabił huragan Michael, który spustoszył tereny południowej części atlantyckiego wybrzeża USA. Najbardziej ucierpiały stany Floryda, Wirginia oraz Karolina Północna i Południowa.
13.10.2018

USA: Huragan Michael uderzył we Florydę (wideo)

Potężny huragan Michael uderzył w środę po południu czasu lokalnego w północno-zachodnią Florydę, pozostawiając po sobie poważne zniszczenia i powodzie. Prędkość wiatru sięga w porywach 250 km/godzinę. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
11.10.2018

USA: Huragan Michael zbliża się do wybrzeży Florydy

Zbliżający się znad Zatoki Meksykańskiej do wybrzeży Florydy huragan Michael przekształcił się w środę w burzę tropikalną - poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).
10.10.2018

USA: Do 12 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej Florence

Burza tropikalna Florence, która uderzyła w piątek w Karolinę Północną na wschodnim wybrzeżu USA jako huragan, spowodowała śmierć 12 osób - poinformowały w niedzielę media. Siła wiatru słabnie, ale żywioł niesie ze sobą ulewne deszcze.
16.09.2018

Filipiny: Co najmniej dwie ofiary śmiertelne tajfunu Mangkhut

Co najmniej dwie osoby zginęły na Filipinach na skutek tajfunu Mangkhut, który spustoszył w nocy z piątku na sobotę północ Luzonu, największej wyspy tego azjatyckiego państwa. Władze zaznaczają, że liczba ofiar śmiertelnych żywiołu prawdopodobnie wzrośnie.
15.09.2018

USA: Cztery ofiary śmiertelne huraganu Florence

Huragan Florence, który w piątek uderzył w Karolinę Północną, na wschodnim wybrzeżu USA, spowodował śmierć czterech osób - poinformowały lokalne media. Po wejściu w głąb lądu Florence straciła na sile i stała się burzą tropikalną, nadal jednak bardzo groźną.
15.09.2018

Filipiny: Trwa szacowanie strat po przejściu tajfunu Mangkhut

Zerwane dachy, zniszczony terminal lotniczy w mieście Tuguegarao oraz wywołane ulewami lokalne podtopienia - to pierwszy bilans przejścia tajfunu Mangkhut nad północną częścią największej filipińskiej wyspy Luzon. Brak jest doniesień o ofiarach.
15.09.2018

Filipiny i Chiny przygotowują się na nadejście supertajfunu Mangkhut (wideo)

Władze Filipin kontynuują w piątek akcję ewakuacyjną w związku ze zbliżającym się do ich wybrzeży supertajfunem Mangkhut, na trasie którego mieszka ponad 5 mln Filipińczyków. Potężny cyklon zagraża również Tajwanowi, Hongkongowi i Chinom kontynentalnym.
14.09.2018

Ceny ropy spadają; będą sankcje na Iran, nie wiadomo, czy OPEC da radę to nadrobić

Ropa naftowa w USA tanieje w czwartek - po dwóch dniach zwyżek. Niedługo wejdą w życie sankcje USA na Iran, a inwestorzy zastanawiają się czy w takiej sytuacji OPEC da radę "nadrobić" brakujący irański surowiec na rynkach paliw - informują maklerzy.
13.09.2018

Ceny ropy mają silne wsparcie - spadają zapasy i produkcja, do tego Florence i Iran

Ropa naftowa w USA drożeje w środę o ponad 1 procent. Notowania surowca mają silne wsparcie, bo spadają jego zapasy. Na dodatek maleje też produkcja amerykańskiej ropy. Nieubłaganie zbliża się huragan Florence, a Iran gromadzi zapasy ropy na supertankowcach - informują maklerzy.
12.09.2018

Florence nabiera siły - ceny ropy mogą nabrać rozpędu

Ropa naftowa w USA na razie minimalnie zyskuje na wartości, po zniżce notowań w o 3,3 proc. w ciągu poprzednich 4 sesji. Huragan Florence zbliża się do południowo-wschodniego wybrzeża USA i nabiera siły. Może wpłynąć na działanie rurociągu Colonial, głównego kanału przesyłu benzyny i oleju napędowego z Huston do Nowego Jorku - informują maklerzy.
11.09.2018

Płock: Powstał plan dostosowania miasta do zmian klimatu

Powstał plan działań adaptacyjnych dla Płocka do 2030 r., które mają pomóc miastu i mieszkańcom odpowiednio reagować na zmiany klimatu. Celem opisanych w dokumencie przedsięwzięć ma być m.in. ograniczenie negatywnych skutków takich zjawisk, jak np. fale upałów, ulewne deszcze czy powodzie.
11.09.2018

USA: Gubernator Karoliny Płd. zarządził ewakuację miliona osób

W obawie przed zbliżającym się do południowo-wschodnich wybrzeży USA huraganem Florence gubernator Karoliny Południowej Henry McMaster zarządził w poniedziałek ewakuację dla około miliona osób mieszkających na wybrzeżu - poinformowały agencje.
11.09.2018

Japonia: Już 11 ofiar śmiertelnych tajfunu Jebi

Do 11 zabitych i ponad 600 rannych wzrósł w środę bilans ofiar tajfunu Jebi, który szaleje nad zachodnią Japonią. Żywioł doprowadził m.in. do chaosu na międzynarodowym lotnisku Kansai w pobliżu Osaki.
05.09.2018

Japonia: Co najmniej dziewięć ofiar śmiertelnych tajfunu Jebi (wideo)

Do co najmniej dziewięciu wzrosła w zachodniej Japonii liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Jebi; ponad 340 osób zostało rannych - poinformowały w środę japońskie media. Prądu pozbawionych jest około 2,3 mln gospodarstw domowych i innych budynków.
05.09.2018

BMW Warsaw Sailing Days dla załogi Maksymowicz/Groszyk

Klasa Nautica 450 od samego początku startuje w BMW Warsaw Sailing Days. W tym roku regaty te zapowiadały się szczególnie ekscytująco pomimo zapowiadanego załamania pogody, bo zarejestrowało się w nich rekordowo 13 załóg.
31.08.2018

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w Windsurfingu

W Pucku zakończyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w Windsurfingu, na starcie których stanęło blisko siedemdziesięcioro najmłodszych deskarzy z ośmiu klubów żeglarskich. Organizatorem regat było Stowarzyszenie Pucki Klub Żeglarski na Fali, a patronat objęło Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu.
29.08.2018

Z powodu tajfunu odwołano manewry japońsko-brytyjskie

Japonia i Wielka Brytania odwołały zaplanowane na ten tydzień ćwiczenia ataku desantowego na plażę w pobliżu Góry Fudżi z powodu zbliżającego się tajfunu – poinformowały w środę oba kraje. Miały to być pierwsze wspólne ćwiczenia wojsk obu krajów w Japonii.
22.08.2018

Chiny: Cyklon tropikalny w Szanghaju, ponad 150 tys. osób ewakuowano (wideo)

Ponad 150 tys. osób ewakuowano w Szanghaju w związku z cyklonem tropikalnym Jongdari, który uderzył w to miasto w piątek rano, przynosząc ulewne deszcze i wichury; odwołano setki połączeń lotniczych i kolejowych – poinformowały lokalne władze.
03.08.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.