• <

Wynik wyszukiwania - "analityka" - Wiadomości

Zyski spadają, oczekiwania rosną. Hapag-Lloyd aktualizuje prognozy na 2024

Niemiecki gigant żeglugowy Hapag-Lloyd skorygował swoje prognozy finansowe na 2024 rok, podnosząc dolny próg oczekiwań. To wynik rosnącego popytu na transport morski oraz wzrostu stawek frachtowych. Niemniej jednak, pozytywne trendy rynkowe nie zdołały zamaskować znaczącego, 84-procentowego spadku zysku netto w pierwszym kwartale roku.
16.05.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji

Dwa lata temu włączona do sieci została morska farma wiatrowa Shanwei Jiazi 2 i w ten sposób zrealizowany został projekt o mocy 1,4 mln kW. To największa morska farma wiatrowa w Chinach, która została w pełni ukończona i oddana do użytku przez CGN.
29.11.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Polscy łamacze szyfru Enigmy mają być patronami okrętów programu "Delfin"

Krótko przed uroczystością położenia stępki pod budowę okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej pojawiła się informacja, jak będą się nazywać dwie jednostki, które mają wejść do służby do 2027 roku.
25.07.2023

Siemens Energy traci 8 mld dolarów po awariach turbin wiatrowych

Wyprzedaż akcji Siemens Energy pogłębia się, powodując utratę wartości rynkowej do 8 miliardów dolarów – alarmuje Reuters. Ceny akcji Siemens Energy spadły rekordowo po rosnących problemach w Siemens Gamesa Renewable Energy. Ceny akcji spadły aż o 36% po tym, jak firma zgłosiła „znaczący wzrost wskaźników awaryjności elementów turbin wiatrowych” – ustalił Ryan Duff z „Energy Voice”.
03.07.2023

85% pływających platform wiertniczych pracuje, czas na nowe?

Analitycy z Wood Mackenzie podliczyli, że w 2023 roku w eksploatacji jest aż 85% istniejących pływających platform wiertniczych na świecie. Wzrost popytu może zrodzić zamówienia nowych konstrukcji.
19.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Były oficer piechoty morskiej USA: walki o Bachmut jak bitwa pod Verdun; dla Rosji może skończyć się podobnie jak wówczas dla Niemiec

Rosja koncentruje swoje ataki na Bachmut, bo mogła przyjąć podobną strategię jak Niemcy w I wojnie światowej i bitwie o Verdun - by wykrwawić Ukraińców - mówi PAP Philip Wasielewski, analityk wojskowy i były oficer Marines i CIA. Dodaje jednak, że ostatecznie ta strategia może się skończyć podobnie, jak wówczas dla Niemców.
08.04.2023

Singapursko-szwedzka współpraca na rzecz budowy okrętu przyszłości

Singapurska Agencja Nauki i Technologii Obrony (Defence Science and Technology Agency, DSTA) i szwedzki Saab będą wspólnie opracowywać, w ramach projektowania nowego, wielozadaniowego okrętu bojowego (Multi-Role Combat Vessel) dla Marynarki Wojennej Republiki Singapuru (Republic of Singapore Navy, RSN). Planowana jednostka ma być skokiem technologicznym w ramach automatyzacji i użycia jednostki jako platformy dla bezzałogowych pojazdów nawodnych i powietrznych.
28.03.2023

3Bird zaprasza na targi EDU OFFSHORE WIND 14-15 marca w Gdańsku

Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich oraz studentów będzie mogło spotkać się z ponad 70 wystawcami z czołowych firm sektora morskiej energetyki wiatrowej, w tym 3Bird Systems.
03.03.2023

Rosja nie może liczyć na pomoc Chin i Indii w złagodzeniu skutków kolejnej transzy sankcji

Kreml nie będzie mógł liczyć na pomoc Chin i Indii w łagodzeniu skutków nowych sankcji obejmujących tym razem import rosyjskich paliw rafinowanych, które Unia Europejska wprowadzi 5 lutego. Podczas gdy Chiny i Indie chętnie kupują surowiec - tanią rosyjską ropę, to raczej nie nabędą rosyjskich gotowych paliw, gdyż same są eksporterami tego produktu - poinformował w sobotę portal Business Insider.
28.01.2023

BigData i offshore: TrueOcean uruchamia platformę cyfrowych danych z badań podmorskich

Firma TrueOcean, specjalizująca się w geoinformacji podwodnej, uruchomiła nową platformę cyfrową, która ujednolica formaty danych z badań podwodnych.
01.11.2022

Xeneta koryguje "mity" o zaniepokojeniu wysokimi cenami bunkru i frachtów

38% klientów Xenty spodziewa się spadku w najbliższym czasie frachtu morskiego o około 5%, 78% klientów akceptowało ceny bunkra w III kwartale br., 52% klientów renegocjowało ceny kontraktów, utrzymując umowy na transport jako nadal ważne – krótko podsumowuje wyniki badań klientów Molly Van Deursen, Marketing Coordinator w Xeneta.
14.09.2022

Nowa ofensywna doktryna morska Federacji Rosyjskiej. Komu zagraża Rosja na morzu? [ROZMOWA]

Z prof. dr hab. Piotrem Mickiewiczem, politologiem i historykiem dziejów najnowszych, kierownikiem Zakładu Polityk Publicznych i Administracji w Instytucie Politologii UG, rozmawia Marek Grzybowski.
30.08.2022

StormGeo, które jest częścią Alfa Laval, rozszerza swoją ofertę o optymalizację zaopatrzenia w paliwo bunkrowe poprzez przejęcie BunkerMetric

Alfa Laval podpisała umowę o przejęciu BunkerMetric, skandynawskiej firmy, która rozwija zaawansowane narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji w segmencie paliwa bunkrowego. Firma zostanie połączona ze StormGeo, globalnym liderem w dziedzinie oprogramowania do analizy pogody i usług wspomagania decyzji, należącym obecnie do Alfa Laval. Przejęcie wzmocni ofertę StormGeo w zakresie planowania rejsów i optymalizacji kursów statków.
16.08.2022

Dania. Na Wyspach Owczych stanie radar przeciwlotniczy. Powód - napięcia na północy z powodu działań Rosjan

Władze Danii oraz Wysp Owczych porozumiały się w czwartek w sprawie umieszczenia wojskowego radaru przeciwlotniczego na tym położonym na Atlantyku archipelagu. Duński sprzęt ma monitorować napięcia na północy po inwazji Rosji na Ukrainę.
09.06.2022

"Guardian": Rosja sprowadza statkami uzbrojenie z Iraku

Rosja wykorzystuje irańskie sieci przemytnicze do sprowadzania broni i sprzętu wojskowego z Iraku, przekazywanego przez tamtejsze milicje szyickie; może również liczyć na pomoc militarną rządu w Teheranie - poinformowała we wtorek brytyjska gazeta "The Guardian".
12.04.2022

PZU: omikron zakłóci łańcuchy dostaw

Omikron uderzy najsilniej w gospodarkę Azji i zakłóci światowe łańcuchy dostaw. Odczują to USA, gdzie należy się spodziewać podwyżki stóp procentowych, oraz Europa. Niemcom grozi spadek PKB - stwierdziło PZU w środowym komentarzu.
19.01.2022

Kontenery podróżują dwa razy dłużej niż przed pandemią

Ta sama trasa, dwa razy dłuższy czas dostawy. Kontenery potrzebują teraz dwa razy więcej czasu by dotrzeć do miejsca dostawy niż przed pandemią.
10.01.2022

Maersk zmierza ku największemu zyskowi w historii Danii

A.P. Moller-Maersk zmierza obecnie do osiągnięcia całorocznego zysku, który będzie odpowiadał łącznym wynikom z ostatnich dziewięciu lat i zapisze się w historii biznesu w swoim rodzinnym kraju – Danii.
22.09.2021

Ukraiński ekspert: Nord Stream 2 czekają kolejne przeszkody

Mychajło Honczar, szef kijowskiego Centrum Globalistyki Strategia XXI i ekspert w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa ocenia, że oddalenie skargi operatora Nord Stream 2 może ochronić ukraińskie interesy.
26.08.2021

Rekordowe półrocze na rynku magazynów

Wystarczyło pół roku, aby deweloperzy zbudowali w Polsce 1,16 miliona metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Popyt brutto na koniec czerwca wynosił 3,41 milionów metrów kwadratowych, co jest najwyższą półroczną wartością w historii rynku magazynowego – podała w raporcie firma Colliers.
24.08.2021

Imigracja zarobkowa a gospodarka morska. Czy przemysł stoczniowy i jachtowy skorzystał?

Napływ imigrantów do Polski zwiększył się ze względów logistycznych i gospodarczych. To z kolei wpłynęło na utrzymanie wielu gałęzi przemysłowych gospodarki - w tym morskiej. O skutki i dalsze prognozy dla tego trendu, a także stan rynku pracy zapytaliśmy analityka i HR-owca.
05.08.2021

Pakiet Fit for 55 ma doprowadzić do wzrostu cen CO2 do 90 EUR do 2030 roku

Pakiet Fit for 55 doprowadzi do wzrostu cen CO2 do 90 euro do 2030 roku, przy czym wzrost cen spodziewany jest zwłaszcza w drugiej połowie dekady, wynika z analizy Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).
23.07.2021

Nieszczepieni pasażerowie są traktowani na morzu jak goście drugiej klasy

Wycieczkowiec Freedom of the Seas firmy Royal Caribbean wznowiło rejsy z Miami na Bahamy z dwiema klasami pasażerów na pokładzie – tymi, którzy zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19, i tymi, którzy tego nie zrobili.
09.07.2021

Morska energia wiatrowa może zmienić Wielką Brytanię w eksportera energii netto już w ciągu najbliższych pięciu lat

Według S&P Global Platts Wielka Brytania może zostać eksporterem netto energii elektrycznej do Europy już w 2026 roku.
08.06.2021

Ekspert: Indonezyjski okręt podwodny był za stary i zbyt przeciążony

Według analityka ds. Obrony zaginiony okręt podwodny indonezyjskiej marynarki wojennej mógł być zbyt stary i przeciążony, gdy w środę rozpoczynał ćwiczenia wojskowe.
26.04.2021

Raport: Kwiecień na rynku morskich przewozów kontenerowych

W ostatnim tygodniu marca temat kontenerowego transportu morskiego nie schodził z pierwszych stron gazet, portali i serwisów informacyjnych za sprawą zablokowanego Kanału Sueskiego przez M/V Ever Given. Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia potwierdziła jak wielkie znaczenie dla gospodarek świata ma transport kontenerowy i jak wielkie jest jego przełożenie na prawie każdą gałąź gospodarki.
12.04.2021

Chiny kupują porty i terminale na Jedwabnym Szlaku

Około 1,3 biliona dolarów wydadzą Chiny do 2027 r. na program infrastrukturalny w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku – prognozuje Morgan Stanley. Jego podstawowym elementem jest rozwój Maritime Silk Road.
12.04.2021

Polscy eksporterzy dość dobrze poradzili sobie z koronakryzysem

Polscy eksporterzy, mimo spadku eksportu w zeszłym roku, dość dobrze poradzili sobie z koronakryzysem i szybko odrabiają straty - uważają analitycy instytucji płatniczej Akcenta w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
15.02.2021

Polska drugim najaktywniejszym rynkiem magazynowym w Europie

Trzeci kwartał na rynku magazynowym w Polsce przyniósł umiarkowanie pozytywne nastroje wśród najemców i deweloperów. Pomimo zawirowań związanych z pandemią COVID-19 rynek pozostaje stabilny - wynika z danych firmy doradczej JLL.
21.11.2020

Europa potrzebuje inwestycji w morskie farmy wiatrowe

Unia Europejska chce ogromnego wzrostu morskiej energii wiatrowej, aby oczyścić przemysł elektroenergetyczny i pomóc w odbudowie po pandemii.
19.11.2020

Dobra passa złotego może się wkrótce skończyć

Od minimów z października polska waluta umocniła się do dolara, euro i franka o 4–5 proc. w ciągu zaledwie kilkunastu dni. Wiązało się to z poprawą nastrojów na globalnych rynkach, co skutkowało także ignorowaniem zagrożeń wewnątrz kraju, np. rosnącej liczby zakażeń i protestów społecznych. Jednak przestrzeń do dalszego umocnienia złotego nie jest już duża. Zdaniem Marcina Kiepasa, analityka walutowego Tickmill, największym zagrożeniem byłby twardy lockdown. Na razie jednak, zgodnie z deklaracjami rządu, jego widmo się odsunęło.
17.11.2020

W najbliższym czasie euro może jeszcze się umocnić w stosunku do dolara

Wspólna europejska waluta od początku listopada umacnia się względem amerykańskiego dolara. To efekt fali optymizmu na rynkach i odstąpienia inwestorów od „bezpiecznych przystani”, do których należy waluta Stanów Zjednoczonych. Zdaniem analityka walutowego Marcina Kiepasa trend ten potrwa jeszcze tydzień lub dwa, ale mocniejsze uderzenie drugiej fali pandemii za oceanem może przerwać tę passę.
12.11.2020

Kadencja Trumpa: umowy energetyczne między Polską i USA

Do Polski trafia 40 proc. kapitału zainwestowanego przez spółki amerykańskie w naszym regionie. Za prezydentury Donalda Trumpa USA podpisały z Polską umowy m.in. ws. dostaw LNG i energetyki jądrowej. Jego administracja była krytyczna wobec budowy Nord Stream 2.
09.11.2020

UE stoi na krawędzi katastrofy

„Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej” i jego prezes prof. Zdzisław Krasnodębski zlecili belgijskiemu profesorowi Davidowi Engelsowi napisanie programowej preambuły do przyszłej konstytucji konfederacji europejskiej. W rozmowie z PAP prof. David Engels podkreśla, że łączy ona kulturowy konserwatyzm i proeuropejski patriotyzm.
21.10.2020

USA bliskie zablokowania Nord Stream 2, ale gra jeszcze nie przesądzona

USA są bliskie zablokowania ukończenia gazociągu Nord Stream, ale gra o to wciąż się toczy – powiedział Daniel Kochis, starszy analityk waszyngtońskiego think tanku Heritage Foundation. Ekspert zauważa, że w Kongresie istnieje ponadpartyjne porozumienie w sprawie sankcji.
14.08.2020

Polska Liga Żeglarska na półmetku [foto]

Kolejne 2 weekendy w Sopocie odbędą się pod znakiem kolejnych rund Polskiej Ligi Żeglarskiej. W najbliższy weekend rywalizować będą załogi w 1 Lidze, dla których będzie to druga runda tegorocznych rozgrywek. Ekstraklasa rozegra swoją 3 rundę za tydzień na tym samym akwenie.
07.08.2020

Google ogłosił plany budowy podmorskiego kabla łączącego Stany Zjednoczone i Europę

Gigant technologiczny twierdzi, że w kablu zainstaluje nową technologię, która będzie znaczącym ulepszeniem starszych istniejących linii.
29.07.2020

Pomimo niemieckich protestów USA nie rezygnują z sankcji wobec Nord Stream 2

Po tym, jak w poniedziałek amerykański Kongres przegłosował poprawkę nakładającą dodatkowe sankcje na firmy zamieszane w konstrukcję gazociągu Nordstream 2, restrykcjami zajmie się Senat. Według ekspertów może to wykoleić rosyjsko-niemiecki projekt. Nie pomógł apel o porzucenie sankcji jaki wystosował do USA szef jednej z komisji w Bundestagu.
23.07.2020

Druga runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sopocie

Załoga Yacht Klub Polski Gdynia triumfowała w drugiej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W Sopocie udało się rozegrać 12 wyścigów w słabowiatrowych warunkach. Miejsca na podium uzupełniły załogi Yacht Clubu Gdańsk i Giżyckiej Grupy Regatowej. Liderem rankingu Ekstraklasy żeglarskiej został YKP Gdynia.
20.07.2020

Kolejne regaty Polskiej Ligi Żeglarskiej już w ten weekend ponownie w Sopocie!

18 i 19 lipca przy sopockim molo rozgrana zostanie druga z 4 w tym sezonie rund Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsza runda odbyła się w czerwcu w Szczecinie i triumfowała w niej załoga KS AMW Iskra Gdynia przed Yacht Klubem Polski Gdynia i Yacht Club Gdańsk.
17.07.2020

Relacja z pierwszej rundy 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo]

Sukcesem Yacht Clubu Gdańsk zakończyła się inauguracyjna runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sopocie. Podium uzupełniły załogi Pucharu Polski Jachtów Kabinowych i SportVita Gliwice.
13.07.2020

Polska Liga Żeglarska nabiera tempa

Po inauguracji Ekstraklasy w czerwcu, rywalizację rozpoczyna 1 Liga. W najbliższy weekend w Sopocie przy molo 12 załóg rozegra 1 rundę w sezonie.
10.07.2020

Jak będzie wyglądało zarządzanie łańcuchem dostaw po pandemii COVID-19? Raport C.H. Robinson

Jeszcze kilka miesięcy temu świat nie spodziewał się, że epidemia wirusa w chińskiej prowincji tak drastycznie wpłynie na wszystkie płaszczyzny życia społecznego i biznesu. Globalna pandemia zmieniła nie tylko sposób, w jaki ludzie pracują, robią zakupy, czy spędzają czas wolny, ale również światową gospodarkę. Podczas gdy część jej gałęzi musiała zamrozić swoje działania, kilka z nich, w tym logistyka, musiało szybko dostosować się do nowej rzeczywistości. Wiele z wprowadzonych zmian z pewnością usprawni procesy zarządzan
15.06.2020

Ekstraklasa startuje w Szczecinie!

Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędzie się 6 i 7 czerwca w Szczecinie na jeziorze Dąbie. Na starcie zobaczymy 12 załóg klubowych z całej Polski. Tytułu Mistrza Polski broni Gizycka Grupa Regatowa.
05.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Silne wzrosty przy dużych obrotach; w górę energetyka i banki

WIG20 rósł piątą sesję z kolei i zyskał w środę 1,8 proc. przy obrotach rzędu 1 mld zł. Analitycy zwracają uwagę na poprawę sentymentu wobec spółek, które dotychczas pozostawały w niełasce inwestorów, w szczególności na sektor energetyczny i bankowy.
03.06.2020

MR: 2 mln zł dla firm na zwiększenie poziomu cyfryzacji

Od 4 do 30 czerwca firmy z sektora MŚP będą mogły składać wnioski w konkursie „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie”. W ramach projektu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przewidziała sto nagród finansowych w wysokości 20 tys. zł. Konkurs jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
03.06.2020

Rusza Polska Liga Żeglarska

Polska Liga Żeglarska startuje już w ten weekend. 6 i 7 czerwca w Szczecinie pierwsza z 4 rund Ekstraklasy czyli Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ. Natomiast 1 Liga rozpocznie swoje zmagania w lipcu regatami w Sopocie.
02.06.2020

Ropa dalej tania; rynek przestraszył się nadpodaży

Notowania rynkowe ropy pozostają na poziomach najniższych od dekad. Jako główną przyczynę pojawienia się ujemnych cen w USA, analitycy wskazują panikę na majowym kontrakcie na ropę WTI. Oceniają, że rynek przestraszył się skali nadpodaży.
22.04.2020

Ceny kanadyjskiej i amerykańskiej ropy spadły poniżej zera

Ceny baryłki kanadyjskiej i amerykańskiej ropy spadły poniżej zera. Analitycy mówią, że wielu producentów dopłaci, byle tylko ktoś odebrał od nich ropę, a ceny mogą pozostać na tym poziomie przez trudny do określenia czas.
21.04.2020

Rosyjska prasa: Gazprom zapewne zapłaci PGNiG po decyzji arbitrażu

"Niezawisimaja Gazieta" komentując decyzję sądu arbitrażowego w Sztokholmie w sporze między Gazpromem a PGNiG prognozuje, że rosyjski koncern zapłaci żądane sumy, tak jak było to w sporze z Ukrainą, ale Polska nie wycofa w zamian sprzeciwu wobec Nord Stream 2.
01.04.2020

Łańcuch dostaw odporny na ryzyka

Jak firmy mogą minimalizować ryzyka związane z przerwami w łańcuchu dostaw? Co można zrobić, aby uniknąć potencjalnych kosztów związanych z zakłóceniami w łańcuchu dostaw i zapewnić zrównoważony wzrost i dobrą koniunkturę?
31.03.2020

Plan spłaty długów CMA CGM zagrożony z powodu epidemii koronawirusa

Wybuch koronawirusa zagraża operacji refinansowania długu trzeciemu co do wielkości armatorowi kontenerowemu na świecie.
24.02.2020

Rośnie zapotrzebowanie na duże kontenerowce. Powodem instalacja skruberów

Według Alphaliner ponad 100 kontenerowców o łącznej ładowności 950 000 TEU znajdowało się w doku w celu instalacji płuczek spalin przed wejściem w życie pułapu siarki Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) 1 stycznia 2020 roku.
22.01.2020

Brexit to pierwszy krok. W 2020 roku kolejne negocjacje

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które ma się dokonać z końcem stycznia, nie będzie oznaczało końca trudnych rozmów między obiema stronami. Rok 2020 przyniesie dalsze negocjacje o kształt relacji po brexicie.
25.12.2019

W ciągu najbliższych lat w USA powstaną największe na świecie turbiny wiatrowe

Hiszpańska firma użyteczności publicznej Iberdrola chce zbudować morskie turbiny wiatrowe o mocy co najmniej 14 megawatów każda - podała agencja Bloomberga. Największe jak dotąd wiatraki, mają zacząć generować prąd około 2025 r. m.in. na farmach w USA.
09.12.2019

Emilewicz: rozwój technologii sprawi, że w ciągu 20 lat zniknie ok. 2 mln miejsc pracy, ale powstaną nowe

Rozwój technologiczny sprawi, że w ciągu 20 lat zniknie ok. 2 mln miejsc pracy, a 3 mln ulegnie transformacji - powiedziała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas prezentacji raportu pt. "Drogi do przemysłu 4.0" przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Dodała, że w ich miejsce powstaną nowe, lepiej płatne.
28.11.2019

Shell zarobił ponad miliard dolarów na handlu paliwem morskim

Royal Dutch Shell Plc zarobił ponad miliard dolarów w tym roku na handlu paliwem morskim. Brytyjsko-holenderski koncern okazał się jednym z pierwszych zwycięzców zmian przepisów w sprawie zawartości siarki w paliwach morskich.
17.11.2019

Inwestycje promowe na Bałtyku. Debata PromySKAT na TransLogistica Poland

Odbywające się w ubiegłym tygodniu targi TransLogistica Poland to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu imprez poświęconych branży transportowej. Nie mogło tam zatem zabraknąć naszych przedstawicieli. Impreza obfitowała w wątki związane z tematyką promową. Jedną z debat poświęconych zagadnieniom z tego sektora transportu poprowadził przedstawiciel Grupy SKAT.
15.11.2019

Porty morskie nad Morzem Śródziemnym mogą stać się konkurencyjne dla gigantów z Europy

Według Harrego Valentine, analityka transportu morskiego z Fort Lauderdale dostępność arktycznej drogi północnej - z Azji do Kanady Wschodniej oraz pogłębienie kanału Sueskiego do 2023 roku wprowadzi ogromne zmiany w transporcie morskim. Pogłębienie kanału umożliwi przepływanie statków o zanurzeniu do 20 metrów, zredukowanie tranzytu z 18 do 11 godzin i podwojenie obsługiwanych jednostek w ciągu 24 godzin. To zrewolucjonizuje europejski rynek.
07.11.2019

Chińskie firmy zbudują infrastrukturę na Wyspach Salomona

Chińskie firmy zbudują i będą kontrolować m.in. elektrownię i infrastrukturę portową na należącej do Wysp Salomona wyspie Guadalcanal w ramach wartej 825 mln USD umowy dotyczącej wznowienia pracy zamkniętej kopalni złota – podała w środę agencja Reutera.
30.10.2019

Ogromne turbiny GE trafią na największą morską farmę wiatrową na świecie

General Electric podpisała kontrakt na dostarczenie swoich 260-metrowych turbin Haliade-X dla morskiej farmy wiatrowej powstającej u wybrzeży Anglii. Projekt farmy jest autorstwa SSE Plc i Equinor ASA.
02.10.2019

Wielka Brytania planuje otworzyć przetarg o wartości 25 miliardów dolarów dla morskich farm wiatrowych

Wielka Brytania chce otworzyć pierwszy od dekady konkurs, który ma przyciągnąć warte nawet 25 mld dolarów inwestycje w morskie farmy wiatrowe.
19.09.2019

Rosja: decyzja Sądu UE wpłynie na rozmowy z Ukrainą i na Nord Steam 2

Decyzja Sądu UE, która ogranicza dostęp rosyjskiego Gazpromu do gazociągu OPAL, pogarsza sytuację koncernu na rozmowach o tranzycie gazu przez Ukrainę i może mieć wpływ na wykorzystanie Nord Stream 2 - ocenia w środę prasa w Rosji.
11.09.2019

Co dalej z promem PŻB Nova Star?

Polska Żegluga Bałtycka szuka nowych rozwiązań na zwiększenie wyników finansowych. Okazuje się, że na prom, który miał być zwodowany w tym roku, trzeba będzie poczekać dłużej. PŻB znalazł jednak szybszy sposób na rozbudowę floty.
21.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić wobec euro, a rentowności SPW będą zniżkować

Złoty może podążyć ku poziomowi 4,34 wobec euro, lecz w dłuższym terminie cechować go będzie tendencja do umacniania się – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW mogą spadać, w dłuższej perspektywie możliwe zniżki do co najmniej ok. 1,95 proc.
06.08.2019

Dachser: nowoczesne technologie dla logistyki jutra

Dachser, globalny operator logistyczny, prowadzi badania nad możliwościami wykorzystania koncepcji takich jak IoT (Internet rzeczy) czy uczenia maszynowego do zarządzania łańcuchami dostaw. Międzynarodowa firma od początku swego istnienia przywiązuje dużą wagę do innowacyjności. Operator odgrywał kluczową rolę m.in. przy wdrożeniu nadwozi wymiennych w latach 70. czy rozpowszechnieniu kodów kreskowych na paletach w ostatniej dekadzie XX wieku. Cel tych działań zawsze jest taki sam: zapewnienie najsprawniejszej obsługi log
06.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty ma szanse umacniać się w kolejnych tygodniach

Złoty może umacniać się w kolejnych tygodniach do poziomu 4,15-4,20 zł - oceniają analitycy. Ich zdaniem rentowności na rynkach bazowych mogą spadać, jeżeli presja na obniżki stóp przez FED będzie się umacniać.
12.06.2019

Chiny budują swój trzeci, największy lotniskowiec

ChRL buduje swój trzeci lotniskowiec, znacznie większy od poprzednich; w ostatnich miesiącach prace przyspieszyły – podała we wtorek agencja Reutera, cytując ekspertów analizujących zdjęcia satelitarne. Pekin nie potwierdził oficjalnie, że pracuje nad okrętem.
07.05.2019

Automatyzacja i analiza danych przyszłością transportu?

Optymalizacja procesów, redukcja obciążeń administracyjnych czy zwiększenie przepływu pracy to główne powody inwestycji w rozwiązania zaawansowane technologicznie. W osiągnięciu tych celów ma pomóc postępująca automatyzacja i cyfryzacja, a także wykorzystanie w branży transportowej Big Data.
25.04.2019

Rosyjskie media: Gazprom może być zmuszony do większego tranzytu przez Ukrainę

Decyzja Danii o opóźnieniu wydania zezwolenia na budowę gazociągu Nord Stream 2 prawdopodobnie zmusi Gazprom do zgody na znacznie większy tranzyt gazu przez Ukrainę, niż początkowo planowano - pisze we wtorek rosyjski "Kommiersant".
16.04.2019

Rosyjskie media: Nord Stream 2 opóźni się, Dania rozpatruje nowy wniosek

Uruchomienie budowanego przez rosyjski koncern Gazprom gazociągu Nord Stream 2 opóźni się i nie nastąpi w 2019 roku - oceniają główne rosyjskie dzienniki po informacji w poniedziałek, że operator Nord Stream 2 przedłożył Danii trzeci wariant trasy gazociągu.
15.04.2019

Pekao SA: Wzrost dynamiki produkcji mimo słabnącego popytu zagranicznego

Mimo pogarszającej się koniunktury w sektorze przemysłowym pod wpływem słabnącego popytu zagranicznego, GUS odnotował wzrost dynamiki produkcji w lutym tego roku - ocenił ekonomista Pekao Piotr Piękoś.
20.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty będzie pod wpływem wskaźników z europejskiej gospodarki

Największy wpływ na notowania złotego w przyszłym tygodniu będą miały wskaźniki koniunktury z europejskiej gospodarki, szczególnie z Niemiec - oceniają ekonomiści. Dodają, że obecne wyceny polskich obligacji są wysokie, a dla krajowego rynku długu najważniejsza będzie czwartkowa aukcja zamiany.
16.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Czynniki zewnętrzne sprzyjają PLN i SPW, posiedzenie RPP bez wpływu

Czynniki zewnętrzne takie jak polityka Fed i EBC wspierają złotego i polskie obligacje - oceniają eksperci. Dodają, że środowe posiedzenie RPP nie powinno wpłynąć na krajowe aktywa, gdyż rynki wyceniają już stanowisko Rady, które prawdopodobnie nie ulegnie zmianie.
06.02.2019

Jakóbik: Baltic Pipe ma dać tańszy gaz

Baltic Pipe może doprowadzić do rewolucji kontraktowej na rynku gazu w Polsce, zapewniając trwale konkurencyjne ceny na dostawy tego surowca do kraju - powiedział PAP analityk energetyczny Wojciech Jakóbik. Dodał, że trudno na horyzoncie zobaczyć jakieś zagrożenia, które mogą opóźnić ten projekt.
17.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Mała zmienność na EUR/PLN; rentowność 10-latki może spaść poniżej 3 proc.

Notowania EUR/PLN w najbliższych dniach powinny oscylować w okolicy bieżących poziomów - oceniają eksperci. Ich zdaniem, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne czynniki wspierają wyceny SPW, a rentowność dziesięcioletniego benchmarku może spaść poniżej 3 proc.
07.12.2018

Państwa OPEC uzgodniły redukcję wydobycia ropy, ale nie wiadomo, o ile

Państwa OPEC uzgodniły w czwartek wstępne porozumienie o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej, ale czekają z ogłoszeniem poziomu redukcji na zajęcie stanowiska przez nienależącą do organizacji Rosję - podał Reuters.
06.12.2018

Francuzi nie chcą już wspierać programu Orka?

Orka bez Francuzów. W poniedziałek Marek Świerczyński, analityk ds. bezpieczeństwa Polityka Insight, poinformował, że wsparcie francuskiej rządowej agencji ds. uzbrojenia DGA udzielane koncernowi stoczniowemu Naval Group w zakresie sprzedaży Polsce pocisków samosterujących MdCN dla okrętów podwodnych budowanych w programie Orka, zostało wstrzymane. Francuzi nie przewidują sprzedaży ich okrętu uzbrojonego w pociski innego producenta.
05.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Wybory w USA istotne dla złotego; na rynku długu konsolidacja

W najbliższych dniach kluczowe dla złotego będą czynniki zewnętrzne m.in. wybory w USA - oceniają analitycy. Ich zdaniem, scenariuszem bazowym dla polskich obligacji jest stabilizacja wycen w okolicy bieżących poziomów.
07.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić; rentowności krajowych SPW mogą wzrosnąć

Kurs EUR/PLN może w najbliższych dniach dojść do poziomu 4,35 - oceniają analitycy. Dodają, że złoty zależny jest w głównej mierze od wydarzeń globalnych. W ich ocenie rentowności krajowych obligacji mogą wzrosnąć.
01.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Możliwy wzrost EUR/PLN do 4,33; wyceny SPW na wysokich poziomach

Jeżeli sesja na Wall Street zakończy się mocnymi spadkami, w przyszłym tygodniu kurs EUR/PLN może zwyżkować do 4,33 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, w kolejnych dniach można spodziewać się utrzymania wycen krajowych SPW na wysokich poziomach.
27.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: USD/PLN może przekroczyć 3,80, jeśli dane o PKB USA zaskoczą pozytywnie

Eurozłoty w najbliższych dniach powinien pozostać stabilny, natomiast kurs USD/PLN może wzrosnąć, jeżeli dane o tempie wzrostu PKB USA w III kwartale 2018 roku pozytywnie zaskoczą - oceniają eksperci. Dodają, że rentowności polskich obligacji powinny oscylować w okolicach obecnych poziomów.
25.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabiać; spadki rentowności wyhamują

Złoty może w najbliższych dniach tracić na wartości i podążać w relacji do euro w kierunku istotnych poziomów 4,33-34 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, potencjał do dalszego spadku rentowności krajowych SPW wyczerpuje się.
23.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny; krajowe SPW mogą pozostać mocne

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w najbliższych dniach jest stabilizacja złotego - oceniają eksperci. Ich zdaniem, krajowe SPW mogą w najbliższym czasie pozostać mocne.
18.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: W tym tyg. EUR/PLN ok. 4,30; krajowe SPW stabilne

W najbliższych dniach eurozłoty może poruszać się w okolicach 4,30, a najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na krajowym rynku długu jest stabilizacja - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. Jego zdaniem, sentyment do walut rynków wschodzących jest umiarkowane niesprzyjający.
03.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: PLN i krajowe SPW stabilne w oczekiwaniu na Fed

Złoty oraz rentowności krajowych SPW powinny pozostać stabilne w oczekiwaniu na środową konferencję po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej - oceniają eksperci. Ich zdaniem, jastrzębie sygnały ze strony Fed mogą być potencjalnie negatywne dla złotego oraz mogą przełożyć się na niewielki wzrost rentowności krajowych SPW na długim końcu krzywej.
25.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: W tym tyg. EUR/PLN może utrzymać się poniżej 4,30

W tym tygodniu kurs eurozłotego może utrzymać się poniżej poziomu 4,30 - ocenił Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. Jego zdaniem, rentowności krajowych SPW powinny pozostać stabilne, jeżeli utrzyma się pozytywny sentyment do polskich aktywów.
19.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: W tym tyg. EUR/PLN na 4,3330; przecena SPW może lekko się pogłębić

W kolejnych dniach złoty może jeszcze nieco się osłabić; w tym tygodniu poziomem docelowym dla EUR/PLN jest 4,3330 - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. Jego zdaniem, przecena krajowych SPW może się pogłębiać, ale ruch nie powinien być duży.
05.09.2018

InnoAquaTech - najnowsze wiadomości o projekcie

InnoAquaTech to projekt realizowany przez Insytytut Morski w Gdańsku. Jego głównym celem jest określenie potencjału wdrażania w regionie Bałtyku Południowego różnorodnych innowacyjnych technologii w obszarze akwakultur, ze szczególnym naciskiem na rozwój hodowli w obiegu zamkniętym (Recirculating Aquaculture Systems – RAS). Działania, jakie są podejmowane w ramach projektu, mają na celu wzmocnienie dialogu pomiędzy środowiskiem naukowym, a małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz potencjalnymi inwestorami w regionie.
05.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i krajowe SPW stabilne do końca tygodnia

Eurozłoty do końca tygodnia powinien pozostać na bieżącym poziomie, czyli w okolicach 4,28 - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. W jego opinii, na krajowym rynku długu również można spodziewać się stabilizacji.
22.08.2018

11 września ruszy dodatkowy nabór na studia I i II stopnia na Politechnice Gdańskiej. Wśród kierunków m.in. mechanika i budowa maszyn

Zainteresowani rozpoczęciem studiów na Politechnice Gdańskiej w nadchodzącym roku akademickim mają jeszcze szansę dostać się na wymarzone kierunki. Dodatkowa rekrutacja rozpocznie się 11 września i potrwa do 17 września 2018 r. Kandydaci mogą wybierać spośród przeszło dwudziestu kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia.
21.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Sytuacja w Turcji ogranicza potencjał aprecjacyjny PLN; na długu stabilizacja

Potencjał aprecjacyjny polskiej waluty jest ograniczany przez sytuację w Turcji, mimo dobrych danych z polskiej gospodarki i strefy euro - oceniają eksperci. Ich scenariuszem bazowym na nadchodzący tydzień dla rynku długu jest natomiast stabilizacja.
17.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Aprecjacja złotego dobiega końca, EUR/PLN zmierza w kierunku 4,30

W ślad za normalizacją polityki pieniężnej na świecie aprecjacja złotego może dobiegać końca - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium. Dodaje, że EUR/PLN zmierza w kierunku 4,30. Zdaniem analityka, w ostatnim czasie krajowe obligacje dużo zyskały i spadki rentowności nie powinny być kontynuowane.
01.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może w tym tygodniu wzrosnąć do 4,35

Istnieje przestrzeń do osłabienia złotego, a EUR/PLN może w tym tygodniu szukać równowagi w okolicach 4,35 - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. Jego zdaniem, na krajowym rynku długu możliwe jest dalsze, lekkie odreagowanie ostatnich spadków rentowności.
19.07.2018

Wzrost wynagrodzeń może jeszcze przyspieszyć. Coraz dotkliwiej odczuwają to firmy

Firmy oferują pracownikom coraz wyższe płace. Dzięki temu zatrudnienie rośnie w stałym tempie wynoszącym 3,7 proc. Presja na wzrost wynagrodzeń jest dla nich jednak coraz bardziej dotkliwa. W czerwcu średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4848,2 zł i było o 7,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Zdaniem Romana Przasnyskiego, głównego analityka Gerda Broker, wysokie tempo wzrostu płac może utrzymać się jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy i zatrzymać na poziomie 8–9 proc.
18.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może zacząć odrabiać straty, sentyment do rynków wschodzących poprawia się

Złoty może zacząć odrabiać straty w ślad za poprawiającym się sentymentem do rynków wschodzących i słabnącym dolarem - oceniają analitycy. Na krajowym rynku długu - ich zdaniem - można spodziewać się dalszych spadków rentowności.
16.07.2018

Ekspert: Linia amerykańskiej polityki wobec NATO nie zmienia się

Szczyt NATO w Brukseli zakończył się sukcesem. Pomimo tego, że prezydent USA Donald Trump jest sceptyczny wobec Sojuszu, oficjalna linia amerykańskiej polityki w tej kwestii nie zmieniła się - mówi w rozmowie z PAP dyrektor Carnegie Europe Tomas Valasek.
14.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może stabilizować się ok. 4,33, a rentowność 10-latki ok. 3,21

Po tym, jak kurs EUR/PLN spadł we wtorek poniżej 4,31, w kolejnych dniach może lekko wzrosnąć i stabilizować się w okolicach 4,33 - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. Jego zdaniem, rentowności krajowych SPW z krótkiego końca krzywej mogą w tym tygodniu utrzymywać się ok. poziomu 1,65 proc., a z długiego końca - ok. 3,21 proc.
11.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może wzrosnąć do 4,42 w ciągu tygodnia

Możliwe jest dalsze osłabienie złotego i wzrost EUR/PLN do 4,42 w ciągu tygodnia - oceniają eksperci. Ich zdaniem, na krajowym rynku długu można spodziewać stabilizacji lub spadku rentowności SPW.
02.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Na EUR/PLN mała zmienność do końca tygodnia, dług z perspektywą lekkiego umocnienia

Potencjał do znaczących ruchów na parze EUR/PLN uległ wyczerpaniu i kurs do końca tygodnia pozostanie prawdopodobnie w konsolidacji - oceniają eksperci. Na rynku długu zwracają uwagę na jego solidne fundamenty, mogące sprowadzić rentowności jeszcze kilka punktów w dół.
21.06.2018

EUR/PLN w tym tygodniu w przedziale 4,27-4,32; rentowności SPW lekko w górę

EUR/PLN pozostanie w tym tygodniu w przedziale 4,27-4,32 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, rentowność 10-latki może lekko zwyżkować, jednak w tym tygodniu nie należy spodziewać się dużych zmian na krajowym rynku długu.
19.06.2018

Do końca tygodnia EUR/PLN w przedziale 4,25-4,28; krajowe SPW pod presją

Do końca tygodnia EUR/PLN powinien pozostać w przedziale 4,25 - 4,28 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, w najbliższych dniach krajowe SPW mogą pozostać pod presją na wzrost rentowności na środku i długim końcu krzywej.
08.06.2018

Złoty i krajowe SPW mogą się umacniać

Kurs eurozłotego może spaść, jednak raczej nie poniżej 4,25 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, w kolejnych dniach krajowe SPW będą się umacniać.
05.06.2018

Czynniki zewnętrzne ciążą PLN; dobra sytuacja na rynku długu może się utrzymać

Złotemu ciąży pogarszający się sentyment do rynków wschodzących oraz sytuacja polityczna we Włoszech - oceniają eksperci. Ich zdaniem, korzystna sytuacja na rynku długu może utrzymać się do końca tygodnia.
23.05.2018

Wybrano członków Zarządu Grupy LOTOS X kadencji

Rada Nadzorcza Grupy LOTOS S.A. zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska w Zarządzie gdańskiego koncernu. Prezesem Zarządu spółki został wybrany Mateusz A. Bonca. Do składu Zarządu X kadencji od 22 maja wejdą również Jarosław Kawula oraz Patryk Demski.
19.05.2018

PLN może pozostać na podwyższonych poziomach do końca tygodnia

Z uwagi na pogorszenie sentymentu inwestycyjnego na świecie, EUR/PLN może do końca tygodnia pozostawać na podwyższonych poziomach, w okolicach 4,30 - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium. Zdaniem analityka, odwrót od bardziej ryzykownych aktywów przekłada się na wzrost rentowności długoterminowych krajowych SPW.
16.05.2018

Z garażu na podbój świata. 100 wyróżnionych start-upów zawalczy o bilet do kariery podczas European Start-up Days

Katowice, 30 kwietnia 2018 r. - Przymierzalnia 3D, symulator medyczny dla kardiologów, urządzenie do domowego monitorowania parametrów zdrowia, interaktywne lustro, przenośne laboratorium mieszczące się w kieszeni, pocztówki ze smartfona, aplikacja do zamawiania posiłków w restauracji bez udziału kelnera - to tylko niektóre innowacyjne pomysły na biznes, które doceniło jury konkursu Start-up Challenge. Autorzy stu najbardziej nowatorskich projektów już za trzy tygodnie, 15 i 16 maja br., zaprezentują się w Katowicach przed public
30.04.2018

Piękoś z Pekao: rosnący niedobór pracowników podtrzyma presję na wzrost wynagrodzeń

Rosnący niedobór pracowników - szczególnie dotkliwy w budownictwie i transporcie - będzie podtrzymywał presję na wzrost wynagrodzeń w najbliższych kwartałach - ocenił ekonomista Pekao SA Piotr Piękoś, odnosząc się do środowych danych GUS.
18.04.2018

EUR/PLN może w tym tygodniu testować 4,15; rentowności SPW w dół

Wtorkowe osłabienie złotego to techniczne odreagowanie i jeszcze w tym tygodniu EUR/PLN może testować poziom 4,15 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, na krajowym rynku długu możliwy jest powrót do spadków rentowności.
18.04.2018

Złoty będzie tracił, obligacje czeka konsolidacja

dla złotego, mimo korekcyjnego umocnienia, są negatywne, a gołębia RPP oraz globalny odwrót od ryzyka powinny osłabiać polską walutę - oceniają analitycy. Dodają, że choć sentyment do polskiego długu jest dobry, to rentowności są blisko minimów, a rynek znajdzie się w konsolidacji.
13.04.2018

Wizyta analityków z Duńskiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Polsce

– Łączy nas podobna ocena wyzwań dla bezpieczeństwa energetycznego krajów Europy Środkowo-Wschodniej i stabilności Ukrainy, mamy też wspólny punkt widzenia w kontekście relacji transatlantyckich – powiedział wiceminister Bartosz Cichocki podczas spotkania z analitykami z Duńskiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (Det Udenrigspolitiske Selskab) przebywającymi z wizytą studyjną w Polsce.
09.04.2018

PLN może lekko się umocnić; na rynku długu prawdopodobna stabilizacja

Złoty może lekko umocnić się na początku przyszłego tygodnia, jednak kurs eurozłotego nie powinien zejść poniżej 4,20 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, potencjał do dalszego spadku rentowności krajowych SPW wyczerpał się.
17.03.2018

Eurozłoty może zejść poniżej 4,20 do końca tygodnia

Eurozłoty może zejść poniżej bariery 4,20 do końca tygodnia - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. Zdaniem eksperta, rentowność 10-letnich krajowych SPW może obniżyć się jeszcze o 3-4 pb, ale w przyszłym tygodniu można spodziewać się korekty spadkowego trendu.
08.03.2018

Media: Chiny pracują nad morską tarczą antyrakietową

Chiny pracują nad działającymi z morza systemami antyrakietowymi i planują je rozmieścić na wodach Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego – podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na chińskich ekspertów wojskowych.
09.02.2018

EUR/PLN najniżej od lipca; na rynku długu oczekiwanie na Fed i aukcję

Eurozłoty notuje najniższe poziomy od lipca, rośnie jednak ryzyko odreagowania kursu z potencjałem do jego wzrostu w okolice 4,24. Inwestorzy na krajowym rynku długu czekają na czwartkową aukcję obligacji, a także protokół z posiedzenia FOMC, który ma zostać opublikowany w środę wieczorem.
22.11.2017

Eksperci o NATO: Potrzebny sprawniejszy proces decyzyjny

Zdolności NATO do obrony i odstraszania wzrosły, sojusz ma lepszą ocenę sytuacji; poprawy wymaga proces decyzyjny, konieczne są też inwestycje w infrastrukturę niezbędną do przerzutu wojsk – mówili w czwartek uczestnicy Warsaw Security Forum.
09.11.2017

Kuczyński: Sytuacja w gospodarce jest niezła, ale nie jednoznaczna

Sytuacja w gospodarce jest niezła: bardzo niskie bezrobocie, wzrost PKB, inflacja w miarę umiarkowana, ale mimo wszystko obraz nie jest jednoznaczny - powiedział PAP ekonomista Piotr Kuczyński podsumowując ostatnie dwa lata rządu PiS. Jego zdaniem struktura wzrostu "nie jest najlepsza", a inwestycje kuleją.
20.10.2017

PLN może się osłabić; na FI trwa krótka korekta ostatnich wzrostów rentowności

Z technicznego punktu widzenia uzasadnione jest delikatne osłabienie złotego w relacji do euro w okolice poziomu 4,30 - uważają analitycy. Ich zdaniem, rentowności polskich obligacji wciąż znajdują się w trendzie wzrostowym, ale aktualnie pozostają jeszcze w fazie krótkiej korekty.
12.10.2017

Polskie start-upy rosną w siłę i wychodzą na zagraniczne rynki

Polskie start-upy rozwijają się głównie z własnych środków, ale chcą też przyciągać zagranicznych inwestorów. Coraz łatwiej jest im też pozyskać wsparcie z budżetu państwa czy funduszy unijnych. W Warszawie zakończyła się właśnie dwudniowa konferencja Wolves Summit poświęcona start-upom – jedno z największych wydarzeń networkingowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie, które jest okazją do nawiązania kontaktów biznesowych, przyciągnęło do stolicy ok. 1,2 tys. wilków biznesu i 200 start-upów z regionu Europy Środkowo-Wschod
12.10.2017

Złoty może się umocnić, jeżeli dane z USA zaskoczą negatywnie

Eurozłoty może zejść poniżej 4,29, jeżeli dane dotyczące wynagrodzeń w USA okażą się w piątek słabsze od oczekiwań. Z kolei lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy w USA mogą wspierać wzrost rentowności - oceniają eksperci.
05.10.2017

Eurozłoty w trendzie bocznym; rentowności SPW mogą rosnąć

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w najbliższych dniach jest stabilizacja eurozłotego trendzie 4,2960–4,3260. Czwartkowa aukcja zamiany obligacji może sprzyjać wzrostowi rentowności - oceniają eksperci.
04.10.2017

Eurozłoty pozostanie w trendzie bocznym

We wtorek pogorszenie nastrojów wokół rynków wschodzących przełożyło się na lekkie osłabienie złotego. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla eurozłotego jest jednak kontynuacja trendu bocznego w następnych dniach – oceniają eksperci.
26.09.2017

Dodatkowa rekrutacja na Oceanotechnikę

Zielone technologie i monitoring (Green Technologies and Monitoring), Korozja, Analityka gospodarcza, Oceanotechnika oraz Informatyka to kierunki, na które przeprowadzona zostanie dodatkowa rekrutacja. Rozpocznie się ona 11 września i potrwa tydzień.
23.08.2017

Wiedomosti: sankcje USA mogą przekreślić projekty Gazpromu

Rozważane przez amerykański Kongres nowe sankcje USA wobec Rosji mogą zaszkodzić projektom Gazpromu - gazociągom Nord Stream 2 i Turecki Potok, a rosyjski koncern przyznał, że istnieje taka możliwość - podał we wtorek dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
11.07.2017

Rosja/ „Wiedomosti”: Spółka Nord Steam 2 szuka pieniędzy w Chinach

Spółka Nord Stream 2 przeprowadziła wstępne konsultacje z bankami chińskimi dotyczące finansowania gazociągu Nord Stream 2 na wypadek, gdyby europejscy partnerzy Gazpromu z powodu sankcji USA nie mogli dalej finansować projektu - piszą w czwartek "Wiedomosti".
22.06.2017

Izolacja Kataru nie powinna znacząco wpłynąć na ceny ropy naftowej. Wbrew obawom raczej spowoduje ich spadek niż wzrost

Kiedy w pierwszy poniedziałek czerwca cztery kraje Bliskiego Wschodu zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, zablokowały jego granice i wstrzymały komunikację z nim, rynki obawiały się wzrostu cen ropy naftowej. Nic takiego jednak nie nastąpiło. Choć dalszy rozwój konfliktu pozostaje niewiadomą, to eksperci raczej przewidują jego załagodzenie. Zdaniem Doroty Sierakowskiej, analityka rynków surowcowych z Domu Maklerskiego BOŚ, prędzej należy się spodziewać spadków cen surowca lub ich utrzymania na obecnym poziomie niż wzr
16.06.2017

Ekonomiści przestrzegają Wielką Brytanię przed zerwaniem umów z UE w sprawie handlu

Ekonomiści ostrzegają, ze Wielka Brytania może stracić wielu partnerów handlowych, jeżeli nie uda im się podpisać porozumienia z Unią Europejską przed wyjściem z tego kraju z unijnych struktur.
20.05.2017

Rekordowa frekwencja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

IX Europejski Kongres Gospodarczy był rekordowy pod względem frekwencji – wynika z informacji organizatorów tego zakończonego w piątek w Katowicach wydarzenia, w którym uczestniczyło ponad 8,5 tys. gości z wielu krajów świata. Towarzyszące kongresowi Dni startupów przyciągnęły 2,5 tys. osób.
13.05.2017

Zarząd portów Szczecin i Świnoujście nie jest zainteresowany usunięciem firmy Euro Eco Fuels Poland

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście nie jest zainteresowany usunięciem firmy Euro Eco Fuels Poland z terenów będących pod jego zarządem. Spółka stara się zgodnymi z prawem sposobami wyeliminować uciążliwość zapachową pozostającą w związku z działalnością zakładu firmy EEF usytuowanego przy ul. Kujota w Szczecinie, a odczuwalną przez podmioty gospodarcze i społeczeństwo, eliminując tym samym ryzyko jej negatywnego oddziaływania na zdrowie i życie ludzi.
31.03.2017

Statki bezzałogowe szansą dla Szczecina

Podczas odbywajacej się w Szczecinie konferencji Polski Przemysł Stoczniowy - Technologiczne i Organizacyjne Wyzwania mogliśmy usłyszeć, że jedną z szans dla tutejszej stoczni może być budowa statków autonomicznych, czyli jednostek ze znacznie zminejszoną załogą lub nawet bezzałogowych, sterowanych z lądu.
22.12.2016

Ropa Brent w ciągu najbliższych kwartałów powróci do poziomu 70 dol. za baryłkę

Cena 30 dol. za baryłkę ropy nie jest ceną uczciwą – uważa Marcin Działek, analityk techniczny i doradca inwestycyjny DM BZ WBK. Dlatego jego zdaniem lada moment cena ropy europejskiej wystrzeli do poziomu co najmniej 50 dol. za baryłkę. W następnym rzucie wzrośnie o kolejne 20 dol.
22.02.2016

DM Vestor: Pracowity rok przed OT Logistics. Spółka musi odbudować zaufanie inwestorów oraz poprawić osiągane wyniki

Dla grupy OT Logistics, lidera spedycji morskiej i kolejowej, najbliższe miesiące będą okresem konsolidacji oraz aktywnych działań prosprzedażowych – przewiduje Piotr Nowacki z Domu Maklerskiego Vestor. Dzięki licznym przejęciom spółka może wykorzystać efekt synergii, a zbycie aktywów nieoperacyjnych powinno istotnie poprawić jej płynność. Tylko same nieruchomości inwestycyjne we Wrocławiu warte są ok. 140 mln złotych. Spółka musi przy tym odbudować zaufanie inwestorów, pokazując, że potrafi trwale obniżyć koszty.
12.01.2016

Ceny ropy spadają, projekty na Oceanie Arktycznym zagrożone

Ceny rynkowe ropy naftowej na Morzu Północnym nie były tak niskie od czerwca 2012 roku. Jak podaje serwis informacyjny Bloomberg, w poniedziałek rano cena baryłki spadła do 92 dolarów. Ceny poniżej 100 dolarów oznaczają, że wiele projektów może zostać zatrzymanych ze względu na zbyt wysokie koszty utrzymania oraz brak rentowności.
07.10.2014

Rola obliczeń MES w nowoczesnym przemyśle morskim

Historia inżynierii konstrukcji pływających z pewnością nie jest zamkniętym rozdziałem. Fascynujące perspektywy otwierają się zwłaszcza za sprawą gwałtownego rozwoju morskiego przemysłu wydobywczego, potocznie określanego skrótem "offshore". Jednostki "standardowe", takie jak kontenerowce czy promy samochodowe wymagają stałego ulepszania metodyki projektowania w myśl czterech haseł: terminowość, oszczędność, bezpieczeństwo, a także ekologia.
14.04.2014

Japonia szuka nowych dróg importu gazu ziemnego

Po katastrofie w Fukushimie i wyłączeniu swoich reaktorów nuklearnych, ceny energii w Japonii są jednymi z najwyższych na świecie. Kraj szuka więc nowych dostawców gazu ziemnego LNG, licząc na Rosję, USA, Kanadę, Australię i kraje Afryki.
12.02.2014

Trudne lato armatorów

Sytuacja na morskim rynku przewozów masowych w widoczny sposób poprawi się dopiero w 2015 roku - uważają analitycy z norweskiego banku inwestycyjnego Artic Securities. Do tego czasu armatorzy mogą liczyć jedynie na stawki frachtowe, które z ledwością będą pokrywać koszty związane z utrzymaniem statków w gotowości technicznej, zakupem paliw oraz wypłatą wynagrodzeń dla załóg.
26.09.2012

Chiński przemysł stoczniowy odczuwa skutki światowego kryzysu

Gwałtownie spada liczba zamówień na statki budowane w chińskich stoczniach. W pierwszym półroczu 2012 r. wielkość produkcji obniżyła się do poziomu sprzed 10 lat. Wiele stoczni całkowicie zatrzymało produkcję, bo nie ma zamówień. Chińskie stocznie w pierwszych 6 miesiącach tego roku dostały zamówienie na 182 statki. W porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to wyprodukowano 562 jednostki jest to duży spadek.
08.08.2012

Yme wciąż pod znakiem zapytania

Nadal nie ma oficjalnego stanowiska w sprawie postępu w pracach nad uruchomieniem produkcji ze złoża Yme, którego mniejszościowym udziałowcem jest Grupa Lotos. Spółka przekazała, że we wrześniu oczekuje aktualnej informacji ze strony operatora koncesji.
24.10.2011

Morze możliwości IT dla logistyki morskiej

Żyjemy w czasach dynamicznie zwiększających się oczekiwań klientów i coraz bardziej skomplikowanej struktury wachlarza usług związanych ze zleceniami morskimi.
05.10.2011

Platforma na złoże Yme wciąż w porcie

Platforma wydobywcza, która ma stanąć na złożu Yme, nadal oczekuje w porcie w Stavanger na korzystne warunki pogodowe do wyjścia w morze.
15.03.2011

Właściciel Stoczni Gdańskiej idzie na dno

Ukraińskiemu właścicielowi Stoczni Gdańskiej i Huty Częstochowa - Industrialnemu Sojuszowi Donbasu (ISD) grozi bankructwo. Ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości zajęło majątek i nieruchomości wielu firm i przedsiębiorstw wchodzących w skład korporacji ISD - poinformowała agencja MinProm.
26.07.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.