• <
BOTA_2023

PLN może pozostać na podwyższonych poziomach do końca tygodnia

pc

16.05.2018 21:17 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska PLN może pozostać na podwyższonych poziomach do końca tygodnia

Partnerzy portalu

PLN może pozostać na podwyższonych poziomach do końca tygodnia - GospodarkaMorska.pl

Z uwagi na pogorszenie sentymentu inwestycyjnego na świecie, EUR/PLN może do końca tygodnia pozostawać na podwyższonych poziomach, w okolicach 4,30 - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium. Zdaniem analityka, odwrót od bardziej ryzykownych aktywów przekłada się na wzrost rentowności długoterminowych krajowych SPW.

"Dziś mieliśmy drugą z rzędu próbę wybicia się EUR/PLN powyżej 4,30. Na ten poziom doprowadziło nas pogorszenie sentymentu inwestycyjnego na świecie. Na wartości traci nie tylko złoty, ale większość walut regionu. Związane jest to także z rosnącymi oczekiwaniami rynku na bardziej agresywne tempo normalizacji polityki pieniężnej w USA" - powiedział Sutowicz.

"Mamy klasyczny odwrót od bardziej ryzykownych aktywów. Dla krajowego rynku długu oznacza to wzrost rentowności przede wszystkim długoterminowych obligacji" - dodał.

Zdaniem analityka, w drugiej części tygodnia na notowania złotego wpływ mogą mieć czynniki geopolityczne, a EUR/PLN może pozostawać na podwyższonych poziomach.

"W drugiej części tygodnia wiele zależeć będzie od sentymentu zewnętrznego, który obarczony jest dość wysokim ryzykiem geopolitycznym, na które nie mamy wpływu. Prawdopodobne jest, że EUR/PLN będzie pozostawać na podwyższonych poziomach, czyli będziemy skupieni wokół 4,30" - powiedział.

"W czwartek i piątek kalendarium nie zawiera publikacji, które mogłyby odwrócić trendy globalne, dlatego wszystko będzie związane z sentymentem na linii Waszyngton-Pekin, Waszyngton-Pjongjang czy Waszyngton-Teheran" - dodał.

Zdaniem analityka, w kolejnych dniach istotne będą także ceny ropy. Rosnące ceny ropy w ocenie rynku mogą nakręcić spiralę inflacyjną, która będzie mieć implikacje choćby dla polityki pieniężnej w USA.

Według Sutowicza, środowy komunikat RPP nie ma przełożenia na wycenę polskich aktywów, a lekkie umocnienie złotego względem euro po godz. 15.00 ma związek z sytuacją na rynkach bazowych.

"Złoty umocnił się lekko względem euro, ale nie utożsamiałbym tego z RPP, bo aprecjacja zaczęła się trochę wcześniej (przed konferencją RPP - PAP) i towarzyszy ona pozostałym walutom regionu (...) Ruch ten wynika z tego, co dzieje się na rynkach bazowych, na których mamy bardzo krótkoterminowy odwrót od dolara" - powiedział.

"Tezy stawiane przez RPP są tezami, które znamy z poprzednich posiedzeń" - dodał.

Mimo relatywnie wysokiego wzrostu gospodarczego oraz szybszego niż w ubiegłym roku wzrostu płac dynamika cen konsumpcyjnych pozostaje umiarkowana - poinformowała w komunikacie Rada Polityki Pieniężnej. Rada podtrzymała, że obecny poziom stóp proc. sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.