• <

Czynniki zewnętrzne ciążą PLN; dobra sytuacja na rynku długu może się utrzymać

pc

23.05.2018 22:11 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Czynniki zewnętrzne ciążą PLN; dobra sytuacja na rynku długu może się utrzymać

Partnerzy portalu

Czynniki zewnętrzne ciążą PLN; dobra sytuacja na rynku długu może się utrzymać - GospodarkaMorska.pl

Złotemu ciąży pogarszający się sentyment do rynków wschodzących oraz sytuacja polityczna we Włoszech - oceniają eksperci. Ich zdaniem, korzystna sytuacja na rynku długu może utrzymać się do końca tygodnia.

"Złoty ma za sobą słaby okres, a deprecjacja polskiej waluty nabiera tempa w trakcie dzisiejszej sesji" - napisał w komentarzu Wojciech Stępień, analityk z Raiffeisen Polbanku.

"Główne przyczyny deprecjacji leżą po stronie czynników zewnętrznych. Sentyment do rynków wschodzących systematycznie pogarsza się, do czego przyczyniają się głównie utrzymujące się na kilkuletnich maksimach rentowności obligacji w USA, umacniający się ostatnio dolar, jak również coraz trudniejsza sytuacja kilku gospodarek wschodzących, w tym ważnej z punktu widzenia sentymentu do Europy Środkowo-Wschodniej Turcji. Przecena tureckiej waluty przyspiesza w ostatnich dniach, a w trakcie dzisiejszej sesji lira traci do dolara momentami nawet 5 proc." - dodał.

Zdaniem analityka, kierunek notowań EUR/PLN wyznaczą rozwój sytuacji w Turcji oraz notowania EUR/USD.

"Ryzykiem dla kursu pozostaje sytuacja polityczna we Włoszech. W przypadku utrzymania się konfrontacyjnej retoryki ze strony przedstawicieli formującego się rządu, presja spadkowa na kurs EUR/USD będzie się prawdopodobnie utrzymywała. Technicznie zejście do poniżej poziomu 1,17 otworzy drogę do spadku w kierunku 1,155" - napisał.

"Trwałe zejście EUR/USD do poniżej 1,17 przyczyni się prawdopodobnie do ruchu EUR/PLN w kierunku lokalnego szczytu z przełomu października i września ubiegłego roku na poziomie 4,33. Argumentem za ruchem w tym kierunku będzie również utrzymanie się wyprzedaży tureckiej waluty" - dodał.

Według analityka, w przypadku odreagowania kursu EUR/PLN wsparciem w krótkim terminie pozostawać powinna natomiast okolica 4,27.

RYNEK DŁUGU

"Mamy dziś kolejny dobry dzień dla długu. Krzywa lekko spada, o 2-3 pb. Wydaje mi się, że jeżeli przekaz publikowanego dziś (o godz. 20.00 - PAP) raportu z ostatniego posiedzenia Fed-u nie będzie bardziej jastrzębi, to sytuacja na krajowym rynku długu może utrzymać się do jutra, a nawet do końca tygodnia" - powiedział Arkadiusz Urbański, analityk rynku długu z Banku Pekao.

Zdaniem analityka, umocnienie krajowych obligacji jest związane m. in. ze zwrotem inwestorów w kierunku bezpiecznych aktywów.

"Mamy kumulację wielu negatywnych zjawisk, m. in. jest silna presja na osłabienie walut na rynkach wschodzących, szczególnie w Turcji. Mamy wciąż niepewną sytuację polityczną we Włoszech" - powiedział.

"O ile złoty jest pod presją, o tyle krajowe obligacje są kupowane, bo jedną nogą jesteśmy jeszcze na rynkach wschodzących, a drugą jesteśmy już bliżej niemieckiego bunda. Polskie papiery są kupowane przy niedużych obrotach i niedużej aktywności" - powiedział.

Zdaniem analityka, drugim czynnikiem wspierającym krajowe papiery jest wtorkowa decyzja MF o ograniczeniu podaży na czwartkowej aukcji sprzedaży do 3 mld zł.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.