• <

Wynik wyszukiwania - " okręt podwodny" - Wiadomości

Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

Zbliża się kolejna edycja "Dynamic Mongoose". Jest to jedno z cyklicznych przedsięwzięć międzynarodowych NATO, w ramach którego siły morskie na Morzu Północnym ćwiczą działania w związku ze zwalczaniem okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW).
30.04.2024

W chińskiej stoczni zwodowano najnowszy okręt podwodny dla Pakistanu

W chińskiej stoczni Wuchang Shipbuilding Industry Group Company mieszczącej się w Wuhan odbyła się ceremonia wodowania okrętu podwodnego typu Hangor zbudowanego dla Marynarki Wojennej Pakistanu. To pierwszy okręt nowej serii, budowany w ramach chińsko-pakistańskiego partnerstwa, którego celem jest wzmocnienie podwodnego potencjału Pakistanu.
29.04.2024

Kolejny, atomowy okręt podwodny typu Virginia dostarczony do US Navy

Koncern Huntington Ingalls Industries (HII) ogłosił 25 kwietnia, że jego stocznia Newport News Shipbuilding (NNS) dostarczyła do US Navy kolejny okręt podwodny typu Virginia, USS New Jersey (SSN 796). To 11 okręt tej serii tam zbudowany i 23 w ogóle.
26.04.2024

Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

W stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness po 11 latach prac stoczniowcy zaprezentowali jeden z najnowszych okrętów podwodnych, które mają chronić Wielką Brytanię. Działający "w pierwszej linii" HMS Agamemnon będzie pełnił rolę zarówno "miecza", jak i "tarczy", wykonując zadania na rzecz sił morskich tak w wariancie narodowym, jak i sojuszniczym.
24.04.2024

W stoczni TKMS zwodowano czwarty okręt podwodny dla Singapuru

W należącym do Thyssenkrupp Marine Systems zakładzie stoczniowym w Kilonii odbyła się ceremonia wodowania i nadania nazwy dla okrętu podwodnego typu 218SG dla Marynarki Wojennej Singapuru. Jednostka ma wzmocnić potencjał sił morskich tego małego państwa w zakresie ochrony domeny morskiej oraz niezakłóconej żeglugi. Nadano jej nazwę Inimitable.
22.04.2024

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".
04.04.2024

W Brazylii zwodowano okręt podwodny. Podobne były oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

W brazylijskiej stoczni Itaguaí Construções Navais odbyła się ceremonia wodowania przyszłego okrętu podwodnego typu Riachuelo, która otrzyma nazwę Tonelero (S42). To trzecia jednostka z czterech, jakie znajdą się w wyposażeniu Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Jest ona oparta na typie Scorpène, będącym towarem eksportowym francuskiego koncernu Naval Group.
28.03.2024

W stoczni HII zwodowano kolejny atomowy okręt podwodny typu Virginia

W stoczni Newport News Shipbuilding (NNS) należącej do Huntington Ingalls Industries (HII) odbyło się 23 lutego wodowanie przyszłego USS Massachusetts (SSN 798). To 25 okręt podwodny typu Virginia i 12 z tej serii powstający w Newport. To jedna z dwóch stoczni w całych USA zdolna do projektowania i budowy okrętów podwodnych z napędem atomowym dla US Navy.
28.02.2024

85 lat temu uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł

85 lat temu, 10 lutego 1939 r. uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł. Jego legenda żywa jest do dziś. "Ten okręt, a zwłaszcza determinacja jego załogi i dowódcy, zasługują na uhonorowanie" – powiedział PAP Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
10.02.2024

Smutny koniec Kondora. Były okręt podwodny zostanie zezłomowany

Wycofany w 2017 roku ze służby ex-ORP Kondor (297) jednak nie podzieli losu bliźniaczego Sokoła, który ma stać się atrakcją turystyczną. Po zakupie i zacumowaniu w Górkach Zachodnich pojawiła się informacja, że jednostka zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki.
09.02.2024

Rosja wprowadza do służby kolejny okręt podwodny

Do służby w rosyjskiej Flocie Północnej wszedł nowy okręt podwodny proj. 677 (Łada) o nazwie Kronsztad. Nastąpiło to po ponad 18 latach budowy. Uroczystość pierwszego podniesienia bandery nastąpiła w Stoczni Admiralicji w Petersburgu.
01.02.2024

Filipiny kupią pierwszy okręt podwodny

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr zatwierdził w czwartek trzecią fazę modernizacji armii, która obejmuje zakup pierwszego okrętu podwodnego – podała agencja Reutera. Wzmocnienie filipińskiej marynarki ma na celu obronę suwerenności morskiej na Morzu Południowochińskim w kontekście napięć w związku z roszczeniami Chin.
01.02.2024

Izrael wysyła siły morskie, w tym okręt podwodny, do ochrony statków na Morzu Czerwonym

Eskalacja działań rebeliantów Huti przeciwko Izraelowi, w tym w postaci ataków na statki związane z tym państwem, wymusiły reakcję władz w Tel Awiwie. W związku z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi wysyłają zespół okrętów, który ma patrolować trasy morskie i eskortować statki.
04.12.2023

Isaac Peral wchodzi do służby w hiszpańskiej flocie. Taki okręt podwodny Navantia proponuje Polsce w ramach programu "Orka"

Z udziałem władz, kadry dowódczej, przedstawicieli branży stoczniowej, członków załogi i ich rodzin, odbyło się, 30 listopada, pierwsze podniesienie bandery na okręcie podwodnym S-81 Isaac Peral. To istotny moment nie tylko w najnowszej historii Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Espana), ale też krajowego przemysłu obronnego.
30.11.2023

Korea Południowa. Amerykański atomowy okręt podwodny dokuje w porcie po wystrzeleniu satelity przez reżim Kim Dzong Una

Amerykański atomowy okręt podwodny SSN Santa Fe przybył do portu na południowokoreańskiej wyspie Jeju w środę, kilka godzin po tym, jak Korea Północna wystrzeliła satelitę szpiegowskiego.
22.11.2023

Brytyjski okręt podwodny był blisko katastrofy z powodu awarii głębokościomierza

Jeden z brytyjskich okrętów podwodnych wyposażonych w pociski z głowicami nuklearnymi, na którego pokładzie znajdowało się 140 osób, był o krok od katastrofy z powodu awarii głębokościomierza; ta sytuacja spowodowała, że okręt zaczął schodzić na niebezpieczną głębokość – ujawnił w poniedziałek dziennik "The Sun".
20.11.2023

USA skierowały do wschodniego rejonu Morza Śródziemnego okręt podwodny z głowicami nuklearnymi

Centralne Dowództwo sił USA (US Central Command) poinformowało w niedzielę, że okręt podwodny klasy Ohio przybył do "rejonu odpowiedzialności", który obejmuje wschodni rejon Morza Śródziemnego, Morze Czerwone, Zatokę Perską i Zatokę Omańską.
06.11.2023

Rosyjski okręt podwodny aktywny na Bałtyku. Śledzą go okręty NATO

Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (Allied Maritime Command, MARCOM) koordynuje działania międzynarodowych zespołów okrętów NATO i państw partnerskich w zakresie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Wśród wykonywanych zadań było śledzenie rosyjskiego okrętu podwodnego (kod NATO: Kilo) Krasnodar, który przybył z Morza Śródziemnego.
31.10.2023

Wodowanie Rangei (Grzmiącego Wieloryba). To czwarty okręt podwodny z nowej serii, która wzmocni siły morskie Kraju Kwitnącej Wiśni

W stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe zwodowano, 17 października br., czwarty okręt podwodny typu Taigei, przyszły JS Raigei (SS 516).
18.10.2023

W Tajwanie zwodowano pierwszy rodzimej konstrukcji okręt podwodny. Ma być kluczowy dla obronności kraju

Okręt podwodny, jeśli pomyślnie przejdzie testy, będzie ważnym krokiem w wieloletnim projekcie mającym na celu wzmocnienie obrony wyspy i odstraszanie przed chińską marynarką wojenną – pisze w czwartek agencja Reutera. Czwartkowej ceremonii wodowania i nadania nazwy prototypowi w stoczni w Kaohsiung na południu kraju przewodniczyła prezydent Tsai Ing-wen. Chiński resort obrony nazwał działania Tajwanu "głupim nonsensem".
28.09.2023

Tak prezentuje się uszkodzony, rosyjski okręt podwodny. Skala zniszczeń szokuje

Pojawiły się zdjęcia prezentujące aktualny stan kadłuba okrętu podwodnego proj. 636.3 (kod NATO: Kilo) B-237 Rostów nad Donem, który w trakcie pobytu w suchym doku na terenie stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie został zaatakowany przez ukraińskie pociski manewrujące. Obok niego został uszkodzony okręt desantowy „Mińsk”. To pierwszy, potencjalnie zniszczony przez atak okręt podwodny w XXI wojny.
18.09.2023

Niczym potwór z Loch Ness. Nuklearny okręt podwodny budzi podziw i przeraża swoim wyglądem

Z udziałem najwyższych władz państwowych powitano powracający z długotrwałego patrolu atomowy okręt podwodny typu Vanguard, zdolny do wystrzeliwania pocisków balistycznych. Tego rodzaju jednostki stanowią główną broń odstraszania i jedną z najpotężniejszych broni w arsenale Royal Navy.
18.09.2023

Korea Płn. Państwowe media pokazały nowy okręt podwodny zdolny do ataku jądrowego

Korea Północna zbudowała swój pierwszy "okręt podwodny taktycznego ataku jądrowego" i skierowała go do patrolowania wód pomiędzy Półwyspem Koreańskim a Japonią – podały w piątek państwowe media północnokoreańskie.
08.09.2023

Marynarka Wojenna Francji wciela do służby atomowy okręt podwodny

Stocznia Naval Group przekazała zamawiającemu drugi okręt podwodny o napędzie atomowym (Submersible Ship Nuclear, SSN) typu Suffern, Duguay-Trouin. Łącznie sześć takich jednostek, określanych jako Barracuda, ma wzmocnić potencjał sił morskich Francji (Marine Nationale).
12.08.2023

Amerykański atomowy okręt podwodny przybył do Australii. Pierwsza taka wizyta

Do portu wojennego w Perth, znajdującego się w Zachodniej Australii wszedł USS North Carolina (SSN 777). Wizyta ma związek z wykonywanym patrolem w rejonie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Jest to również dowód zmiany polityki australijskiego rządu względem obecności okrętów o napędzie jądrowym, w tym w związku z planowaną budową okrętów tego rodzaju dla Australian Royal Navy w ramach AUKUS.
07.08.2023

Korea Płd. Po raz pierwszy od 40 lat do kraju przypłynął amerykański okręt podwodny z bronią jądrową

Po raz pierwszy od 40 lat amerykański okręt podwodny uzbrojony w rakiety z głowicami nuklearnymi przypłynął we wtorek do Korei Południowej - poinformował przebywający w Seulu przedstawiciel Białego Domu Kurt Campbell.
18.07.2023

Nowy USS Iowa ochrzczony. To atomowy okręt podwodny

W stoczni Groton należącej do General Dynamics Electric Boat odbył się chrzest najnowszej jednostki typu Virginia, przyszłego USS Iowa (SSN 797).
21.06.2023

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym zawinął do południowokoreańskiego portu w Busan

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym przybył do portu w południowokoreańskim mieście Busan, poinformowała w piątek agencja informacyjna Yonhap.
16.06.2023

US Navy wysyła do Korei Południowej okręt podwodny z bronią jądrową na pokładzie

Stany Zjednoczone po raz pierwszy od ponad 40 lat wyślą do Korei Południowej okręty podwodne wyposażone w pociski z głowicami jądrowymi, by zademonstrować wsparcie w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej.
26.04.2023

Francuski, atomowy okręt podwodny kończy pierwsze próby morskie

Drugi z sześciu zaplanowanych okrętów podwodnych typu Barracuda, Duguay-Trouin (S-636), pomyślnie ukończył pierwszy etap prób. Powoli zbliża się przekazanie jednostki Marynarce Wojennej Francji (Marine nationale).
29.03.2023

80 lat temu ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606

80 lat temu, 22 lutego 1943 r., na wschód od Nowej Fundlandii na Atlantyku polski niszczyciel ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606. Był to pierwszy niemiecki okręt podwodny zatopiony przez jednostkę Polskiej Marynarki Wojennej. W akcji uczestniczył także amerykański eskortowiec USCGC Campbell.
22.02.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

Royal Navy zamawia bezzałogowy okręt podwodny

Firma MSubs z Plymouth podpisała z brytyjską Marynarką Wojenną kontrakt na budowę bezzałogowego okrętu podwodnego o wartości 15,4 mln funtów, w ramach projektu Cetus.
05.12.2022

Szósty rosyjski okręt podwodny może operować pociskami Buława z głowicami nuklearnymi

Generalissimus Suworow to szósty rosyjski okręt podwodny, który może wystrzeliwać pociski balistyczne R-30 Buława.
04.11.2022

Biełgorod gotowy do służby. To rosyjski okręt podwodny z napędem jądrowym

W piątek (8 lipca) Rosyjska Marynarka Wojenna przyjęła do służby okręt podwodny specjalnego przeznaczenia K-329 Biełgorod. To jednocześnie pierwszy nosiciel atomowych bezzałogowców podwodnych Posiejdon.
10.07.2022

Czy Navantia zaproponuje Polsce nowy okręt podwodny?

Hiszpańska grupa Navantia po problemach i opóźnieniach w końcu zrobiła ważny krok w budowie pierwszego podwodnego okrętu typu S-80. Być może Hiszpanie zgłoszą się z tym projektem do przetargu w ramach programu „Orka”, mającego na celu pozyskanie nowych okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.
28.01.2022

A26 Blekinge – najnowocześniejszy konwencjonalny okręt podwodny od Szwedów

W ramach serii naszych analiz dotyczących rynku okrętowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji i budów jednostek pływających. Dzisiaj o jednej z innowacji wojskowego budownictwa okrętowego zamówionej przez szwedzką marynarkę wojenną.
17.01.2022

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym zderzył się z nieznanym obiektem

Do zderzenia doszło na wodach międzynarodowych w regionie Indo-Pacyfiku w ubiegły weekend - poinformowała w czwartek Flota Pacyfiku Marynarki Wojennej USA.
08.10.2021

Rosyjski atomowy okręt podwodny bez napędu na wodach Danii

Orioł, rosyjski atomowy okręt podwodny stracił napęd na duńskich wodach terytorialnych, po czym zaczął dryfować z prędkością 1,5 węzła w kierunku wyspy Sejero. Informację podał portal Thebarentsobserver. Rosja zaprzeczyła, że do takiego wydarzenia doszło.
09.08.2021

Rosja: Eksperci zbadają zatopiony w 1989 r. atomowy okręt podwodny Komsomolec [wideo]

Rosyjscy naukowcy są w drodze w rejon zatonięcia przed 32 laty okrętu podwodnego o napędzie atomowym Komsomolec na Morzu Norweskim. Ekspedycja płynie z Archangielska i przybędzie ma miejsce w piątek wieczorem. Naukowcy pobiorą próbki wody i zbadają stopień zanieczyszczeń.
21.05.2021

Ekspert: Indonezyjski okręt podwodny był za stary i zbyt przeciążony

Według analityka ds. Obrony zaginiony okręt podwodny indonezyjskiej marynarki wojennej mógł być zbyt stary i przeciążony, gdy w środę rozpoczynał ćwiczenia wojskowe.
26.04.2021

Marynarka wojenna: okręt podwodny z 53 osobami na pokładzie zatonął

Okręt podwodny, który zaginął w środę u wybrzeży Bali z 53 osobami na pokładzie, zatonął - potwierdził w sobotę na konferencji prasowej rzecznik indonezyjskiej marynarki wojennej Yudo Margono.
24.04.2021

Hiszpania: Księżniczka Eleonora ochrzciła najnowocześniejszy na świecie okręt podwodny

Księżniczka Eleonora, córka króla Hiszpanii Filipa VI, ochrzciła w czwartek w Kartagenie okręt podwodny S-81 Isaac Peral. Według konstruktorów jednostka jest najnowocześniejszym konwencjonalnym okrętem podwodnym na świecie.
22.04.2021

Korea Płn. zbudowała okręt podwodny, który może wystrzeliwać rakiety balistyczne

Służby wywiadowcze USA i Korei Południowej sądzą, że Korea Północna zbudowała nowy okręt podwodny o wyporności 3000 ton, zdolny do wystrzeliwania rakiet balistycznych, i zamierza go ujawnić w strategicznym momencie – podała agencja Yonhap, cytując anonimowe źródła w Seulu.
12.04.2021

W Japonii okręt podwodny zderzył się ze statkiem rybackim

Japoński okręt podwodny zderzył się w poniedziałek z prywatnym statkiem rybackim – potwierdził główny sekretarz rządu Japonii Katsunobu Kato. Według Sił Samoobrony Japonii w wyniku kolizji obrażenia mogło odnieść trzech członków załogi okrętu.
08.02.2021

Piąty okręt podwodny typu Astute otrzymał nazwę Anson

Piąty okręt podwodny typu Astute został oficjalnie nazwany Anson podczas ceremonii w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness w Cumbrii.
11.12.2020

„Chabarowsk”: nowy rosyjski okręt podwodny do broni strategicznej

Rosja buduje okręt podwodny o napędzie atomowym dla strategicznego uzbrojenia, nazywanego czasem bronią „Dnia Sądu Ostatecznego”. Ta łódź podwodna jest nie mniej interesująca niż to, czym jest „naszpikowana”. Czy to prawda, że wraz z jej pojawieniem się świat stanie przed nową strategiczną rzeczywistością?
17.11.2020

Chiny wysłały załogowy okręt podwodny na rekordową głębokość do Rowu Mariańskiego [wideo]

Chiński okręt podwodny z 3-osobową załogą wylądował na dnie Rowu Mariańskiego na głębokości 10 909 metrów. Okręt Fendouzhe pobił rekord kraju pod względem najgłębszego nurkowania z załogą.
12.11.2020

Niedźwiedzica i jej młode wdrapały się na okręt podwodny, zostały zastrzelone (wideo)

Niedźwiedzica i jej młode wdrapały się na atomowy okręt podwodny w bazie w mieście Wiluczyńsk w Kraju Kamczackim na Dalekim Wschodzie Rosji i zostały zastrzelone - poinformował w poniedziałek serwis internetowy anglojęzycznego dziennika "The Moscow Times".
10.11.2020

W Japonii zaprezentowano nowy okręt podwodny

W stoczni w Kobe na zachodzie Japonii zaprezentowano w środę 3000-tonowy okręt podwodny Taigei, najnowszą jednostkę tego typu w kraju – podała agencja Kyodo, wpisując to w rozwój potencjału obronnego na morzu w obliczu rosnącej aktywności Chin.
15.10.2020

Rosyjski okręt podwodny u wybrzeży Alaski

Rosyjski okręt podwodny, który wypłynął na powierzchnię w pobliżu wybrzeży Alaski, to atomowy okręt podwodny „Omsk”, na pokładzie nie doszło do żadnej sytuacji awaryjnej, powiedziało Sputnikowi źródło we Flocie Oceanu Spokojnego.
28.08.2020

Do Gdyni wpłynął niemiecki okręt podwodny

Jak poinformował portal Trojmiasto.pl, dziś rano do gdyńskiego portu wpłynął niemiecki okręt podwodny U-33. Przedstawiciele Dowództwa Marynarki Wojennej uspokajają, że celem wizyty jest jedynie uzupełnienie zapasów na jednostce.
27.02.2020

Nowy rosyjski atomowy okręt podwodny wejdzie do służby z opóźnieniem

Uzbrojony w rakiety balistyczne nowy rosyjski atomowy okręt podwodny Kniaź Władimir wejdzie od służby dopiero w przyszłym roku, gdyż podczas prób morskich wykryto na nim usterki - poinformowała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na oficjalne źródło.
30.12.2019

Przejęto okręt podwodny z 3 tonami kokainy na pokładzie

Hiszpańska policja we współpracy z portugalskimi organami ścigania przejęła niedaleko przygranicznej miejscowości Cangas okręt podwodny z 3 tonami kokainy na pokładzie. Do popołudnia w poniedziałek hiszpańska prokuratura postawiła zarzuty dwóm członkom załogi.
25.11.2019

Korea Północna: Zdjęcia satelitarne sugerują, że KRLD buduje nowy okręt podwodny

Najnowsze zdjęcia satelitarne sugerują, że Korea Północna buduje nowy okręt podwodny, zdolny do wystrzeliwania rakiet z głowicami jądrowymi – ocenili w środę eksperci z waszyngtońskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).
28.08.2019

Znaleziono okręt podwodny Minerwa, który zaginął w 1968 r.

Francuski okręt podwodny Minerwa, który zaginął w 1968 roku, został zlokalizowany przez ekipę poszukiwawczą - poinformowała w poniedziałek na Twitterze minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly. Odkrycie określiła jako "ulgę i wyczyn techniczny".
22.07.2019

90 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP „Wilk”

90 lat temu, 12 kwietnia 1929 r., w stoczni Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny. Losy ORP „Wilk” są ilustracją trudnej historii marynarzy walczących we wrześniu 1939 r. oraz u boku floty brytyjskiej do roku 1945.
12.04.2019

Jeśli okręt podwodny, to jaki i dlaczego? – nowa analiza kmdr rez. Ryszarda Grudzińskiego, eksperta Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych

W swoim najnowszym tekście dla Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych (WIIS) pt. Jeśli okręt podwodny, to jaki i dlaczego? kmdr rez. Ryszard Grudziński, oficer związany przez wiele lat z Dywizjonem Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów, omawia kwestię wymagań operacyjnych względem nowych, planowanych do pozyskania przez Polskę w ramach program Orka okrętów podwodnych.
19.02.2019

Zaginiony rok temu okręt podwodny ARA San Juan odnaleziony na dnie Atlantyku (foto)

Władze Argentyny podały, że udało się określić położenie zaginionego 15 listopada 2017 r. okrętu podwodnego ARA San Juan obsługiwanego przez 44-osobową załogę. Okręt znajduje się 800 m pod powierzchnią wody w pobliżu Półwyspu Valdes w argentyńskiej Patagonii.
17.11.2018

Indie: Okręt podwodny z napędem atomowym zakończył „odstraszający patrol”

Pierwszy zbudowany w Indiach okręt podwodny z napędem atomowym zakończył "patrol odstraszający" - poinformował w poniedziałek indyjski premier Narendra Modi, podkreślając, że Indie osiągnęły zdolność odpalania broni nuklearnej z lądu, powietrza i z morza.
06.11.2018

Media: najpewniej tajemniczy okręt podwodny w Archipelagu Sztokholmskim (wideo)

Szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" opublikował w piątek zdjęcia nieznanego obiektu podwodnego, który został zaobserwowany latem przez ludność cywilną w Archipelagu Sztokholmskim. Według gazety może chodzić o akcją wywiadowczą obcego państwa, najpewniej Rosji.
26.10.2018

Japonia zwodowała pierwszy napędzany po części elektrycznie okręt podwodny

Japonia w czwartek, 4 października, zwodowała pierwszy okręt podwodny klasy Soryu, wyróżniający się napędem hybrydowym. To pierwsza jednostka tego typu na świecie, który wykorzystuje wytrzymałe akumulatory litowo-jonowe.
09.10.2018

Ustka chce przejąć okręt podwodny ORP “Kondor” i stworzyć muzeum

Jak informuje portal ustka24.info, Ustka zabiega o przejęcie okrętu podwodnego typu Koben ORP “Kondor”. Na jego bazie w usteckim porcie powstałoby muzeum. Jednostka jest już wycofana ze służby wojskowej.
01.02.2018

ORP Orzeł jeszcze wyjdzie w morze, jednak najpierw czeka go remont

Komisja ds. Awarii Okrętowych zakończyła dochodzenie w sprawie pożaru na ORP "Orzeł", jednostka po wykonaniu koniecznych napraw wróci do służby.
11.01.2018

Starosta drawski: Okręt podwodny „Kondor” byłby wspaniałą atrakcją turystyczną

Starosta drawski Stanisław Kuczyński chce, by wycofany ze służby w marynarce wojennej okręt podwodny +Kondor+ trafił do powiatu i stał się jedną z atrakcji turystycznych regionu. W środę o rekomendację w tej sprawie zwrócił się do marszałka województwa.
11.01.2018

ORP Kondor po raz ostatni opuścił banderę. W przyszłym roku służbę w MW zakończy kolejny okręt podwodny (foto, wideo)

Przebył 42 000 mil morskich, wychodził w morze prawie 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni. W większości pod wodą. Tak po 13 latach służby w Marynarce Wojennej prezentuje się bilans okrętu podwodnego ORP Kondor. W środę w Porcie Wojennym w Gdyni na jednostce po raz ostatni opuszczono banderę. Teraz zostanie przekazana Agencji Mienia Wojskowego.
20.12.2017

Argentyna: Zaginiony okręt podwodny ARA San Juan sygnalizował awarię

Zaginiony argentyński okręt podwodny ARA San Juan w ubiegłą środę zasygnalizował awarię elektryczną i został skierowany z powrotem do bazy marynarki wojennej w mieście Mar del Plata - poinformował w poniedziałek szef tej bazy Gabriel Galeazzi.
20.11.2017

Rosyjski okręt podwodny ostrzelał rakietami cele w Syrii

Znajdujący się na Morzu Śródziemnym rosyjski okręt podwodny Wielikij Nowgorod ostrzelał we wtorek pociskami manewrującymi Kalibr pozycje bojowników Państwa Islamskiego w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii - podało rosyjskie ministerstwo obrony.
31.10.2017

17 lat temu zatonął rosyjski okręt podwodny Kursk (wideo)

To miały być zwyczajne manewry, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna. 12 sierpnia 2000 r. Kursk, rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym, zatonął podczas letnich manewrów Floty Północnej na Morzu Barentsa. Zginęła 118-osobowa załoga.
12.08.2017

Zwodowano atomowy okręt podwodny dla brytyjskiej marynarki. Jego budowa kosztowała miliard funtów

HMS Audacious to już czwarty okręt podwodny klasy Astute, który trafił do brytyjskiej marynarki. Jego wodowanie odbyło się 28 kwietnia w stoczni BAE Systems w angielskim Barrow-in-Furness.
04.05.2017

BAE Systems z kontraktem na nowy okręt podwodny Agamemnon

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało BAE Systems kontrakt w wysokości 1,4 mld GBP na dostawę kolejnego okrętu podwodnego typu Astute do Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy).
19.04.2017

Rosja wyśle największy okręt podwodny na Bałtyk

Latem na Bałtyk ma wypłynąć największy na świecie atomowy okręt podwodny Dmitrij Donskoj. Jednostka ma oficjalnie uczestniczyć w wystawie broni МWМS-2017, która odbędzie się w lipcu 2017 r. w Sankt Petersburgu.
12.04.2017

Znaleziono brytyjski okręt podwodny z czasów kampanii norweskiej

Okręt podwodny HMS „Tarpon” Królewskiej Marynarki Wojennej zatopiony przez niemiecką marynarkę w 1940 roku zlokalizowano ok. 80 kilometrów na północny zachód od duńskiego wybrzeża. Statek spoczywa 40 metrów pod wodą.
28.09.2016

Załadunek torpedy ćwiczebnej na okręt podwodny

W Porcie Wojennym w Gdyni odbył się załadunek torpedy ćwiczebnej na okręt podwodny ORP Sęp. Uczestniczyli w nim marynarze z okrętu, a także żołnierze z KPW Gdynia, Składu Gdynia 1. RBLog, strażacy oraz ratownicy medyczni.
20.09.2016

Nowoczesny okręt podwodny odwiedził Port Gdynia (foto)

Wczoraj (18.06) do gdyńskiego portu zawitał portugalski okręt podwodny NRP Tridetne. Okręt cumował w porcie wojennym.
19.06.2016

Nowoczesny okręt podwodny odwiedził Port Gdynia (foto)

Wczoraj (18.06) do gdyńskiego portu zawitał portugalski okręt podwodny NRP Tridetne. Okręt cumował w porcie wojennym.
19.06.2016

Trwa polowanie na rosyjski okręt podwodny

Brytyjczycy, Kanadyjczycy i Francuzi prowadzą poszukiwania rosyjskiego okrętu podwodnego, który został namierzony 10 dni temy u wybrzeży Szkocji.
23.11.2015

Niemiecki okręt podwodny U 34 już w Gdyni

Do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niemiecki okręt podwodny U34. Podczas trzydniowego pobytu polscy i niemieccy marynarze wezmą udział w seminarium naukowym organizowanym w Akademii Marynarki Wojennej.
20.11.2015

Saab wyposaży jednostkę polskiej marynarki w okręt podwodny (FOTO)

Lokalizacja położenia min morskich stanowi duże wyzwanie i może być niebezpieczna zarówno dla samych jednostek, jak i ich załóg. Do wykonywania tego typu zadań Polska wybrała spółkę Saab z jej Double Eagle, bezzałogowym pojazdem wykrywającym miny. Ten podwodny system będzie operował z pokładu najnowszego niszczyciela min MW Kormoran II, który zostanie zwodowany 4 września.
21.08.2015

Amerykanie wybudowali mini okręt podwodny niczym z arsenału Jamesa Bonda (WIDEO)

Elitarny odział SEAL amerykańskiej marynarki wojennej otrzymał specjalistyczny okręt podwodny Proteus.
31.07.2015

Norwegowie znaleźli wrak statku zatopionego przez polski okręt podwodny ORP Orzeł

W cieśninie Skagerrak norwescy nurkowie znaleźli niemiecki frachtowiec Rio De Janeiro, zatopiony w 1940 roku przez polski okręt podwodny ORP Orzeł. To był największy sukces bojowy załogi tego okrętu. Wraku Rio de Janeiro poszukiwano od 6 lat.
26.06.2015

Fińskie siły morskie zaatakowały niezidentyfikowany okręt podwodny

Fińskie okręty wojenne obrzuciły ostrzegawczymi ładunkami wybuchowymi niezidentyfikowany okręt podwodny. Do zdarzenia doszło we wtorek, w godzinach porannych, w pobliżu Helsinki. Po wypuszczeniu ładunków okręt nie pojawił się ponownie na fińskich wodach, nieznana jest także charakterystyka jednostki.
29.04.2015

Załadunek torperdy ćwiczebnej na okręt podwodny ORP

W czwartek (26 marca 2015 r.) w Porcie Wojennym w Gdyni, żołnierze Zespołu Zabezpieczenia Komendy Portu Wojennego Gdynia oraz marynarze okrętu typu „Kobben”” ćwiczyli załadunek torpedy na okręt podwodny ORP „Kondor”.
30.03.2015

Izrael dozbraja się w kolejny okręt podwodny

Czwarty, izraelski okręt podwodny, INS Tanin (Krokodyl), ma być gotowy w przeciągu najbliższych kilku tygodni. Jednostka z napędem jądrowym ma być wyposażony w najnowsze uzbrojenie oraz systemy szpiegowskie.
30.03.2015

Niecodzienny połów szkockiego kutra. Czyżby złapali rosyjski okręt podwodny?

Szkocki kuter prawdopodobnie złapał w swoją sieć rosyjski okręt podwodny – donoszą brytyjskie media. Do zdarzenia miało dojść w mijający weekend przy szkockim wybrzeżu.
25.03.2015

Euronaval 2014: Szwedzi upublicznią ofertę na okręt podwodny dla Marynarki Wojennej RP

Obecni na wystawie Euronaval przedstawiciele szwedzkiej firmy Saab potwierdzili, że bardzo poważnie traktują przetarg na okręt podwodny Orka dla Marynarki Wojennej RP. Co więcej poinformowali, że wybrane szczegóły ich oferty mogą być upublicznione jeszcze w tym roku.
31.10.2014

Alarm na Bałtyku. Rosyjski tankowiec wspiera niezidentyfikowany okręt podwodny?

Szwedzka marynarka poszukuje niezidentyfikowanego jeszcze podwodnego intruza w rejonie Archipelagu Sztokholmskiego. Estonia zwiększa kontrolę wokół wysp Saaremaa i Hiumaa po przeciwnej stronie Bałtyku. Rosyjski tankowiec NS Concord, który od kilku dni krąży pomiędzy obydwoma akwenami, jest prawdopodobnie związany z okrętem podwodnym operującym na szwedzkich wodach.
20.10.2014

Rosja: strategiczny okręt podwodny „Jurij Dołgorukij” wszedł do służby

W stoczni w Siewierodwińsku nad Morzem Białym w czwartek podniesiono banderę Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej na strategicznym okręcie podwodnym nowej generacji o napędzie atomowym "Jurij Dołgorukij" (K-535).
10.01.2013

Najnowszy brytyjski okręt podwodny. Powolny, nieszczelny i zardzewiały

"Powolny, nieszczelny i zardzewiały" - tak brytyjski dziennik "Guardian" zatytułował ostatnio artykuł o HMS Astute - najnowszym okręcie podwodnym Royal Navy, który na łamy prasy wielokrotnie trafiał za sprawą rozmaitych wpadek i usterek.
12.12.2012

W obronie Akademii Morskiej stanie... okręt podwodny

Na terenie Akademii Marynarki Wojennej stanie okręt podwodny typu Kobben. Uczelnia chce przeznaczyć jednostkę dla swoich naukowców na wyposażone w symulatory laboratorium.
16.12.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.