• <

Wynik wyszukiwania - " BGK" - Wiadomości

Katarzyna Duber-Stachurska nową prezes PARP

Katarzyna Duber-Stachurska wygrała konkurs i objęła stanowisko prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - poinformowała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że PARP ma stać się instytucją "bardziej nastawioną frontem do klienta".
17.05.2024

Pierwsza faza budowy offshore z półrocznym opóźnieniem

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
08.05.2024

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa - poinformowała w środę spółka. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.
10.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Finansowanie projektów offshore

Podczas pierwszego dnia konferencji Offshore Wind 2.0. rozmówcy Ewy Kruchelskiej pochylili się nad kwestiami organizacji finansowania i ubezpieczenia dla projektów morskich farm wiatrowych.
18.03.2024

PFR: Rada Nadzorcza ogłosiła konkurs na prezesa i 3. wiceprezesów funduszu

Rada Nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju ponownie ogłosiła konkurs na prezesa i 3. wiceprezesów funduszu - poinformował PFR w piątek. Poprzedniego konkursu na stanowisko prezesa nie rozstrzygnięto, bo nie zgłosił się żaden chętny.
15.03.2024

Założenia zmiany ustawy o działach: nowy dział "gospodarka surowcami energetycznymi"

Utworzenie nowego działu administracji rządowej "gospodarka surowcami energetycznymi" na bazie dotychczasowych działów "gospodarka złożami kopalin" i "energia" przewidują opublikowane w środę założenia zmiany ustawy o działach.
31.01.2024

Beata Daszyńska-Muzyczka odwołana z funkcji prezesa BGK

Beata Daszyńska-Muzyczka została z dniem 11 stycznia odwołana ze stanowiska prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego - poinformował BGK w komunikacie giełdowym. Daszyńska-Muzyczka byłą prezesem BGK od 2016 roku.
11.01.2024

Dymisje członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego

Premier Donald Tusk odwołał z funkcji członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego Piotra Kielocha oraz Joannę Strzesak-Rochewicz.
02.01.2024

Banaś: w przypadku połączenia Lotosu z Orlenem przygotowujemy zawiadomienie do prokuratury

W przypadku połączenia Lotosu z Orlenem będzie zawiadomienie do prokuratury – mówi w czwartkowej "Rzeczpospolitej" Marian Banaś, prezes NIK.
21.12.2023

Raport BGK: długie trasy importu, krótsze eksportu

Od 2020 roku państwa zachodnie importują towary z coraz bardziej odległych regionów, wysyłają jednak towary coraz bliżej - wynika z raportu Banku Gospodarstwa Krajowego "Jak daleko wędrują towary? Zjawisko deglobalizacji handlowej w XXI wieku".
04.11.2023

Biznes chce nowej strategii wodnej dla Europy

Z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) banki rozwoju w UE wspólnie przygotują instrumenty finansowania inwestycji wodnych w ramach unijnego Niebieskiego Ładu. Plan został ogłoszony dziś w Parlamencie Europejskim podczas konferencji poświęconej nowym sposobom walki z kryzysem wodnym w Europie.
12.10.2023

Ekspert BGK: jesteśmy gotowi oferować finansowanie energetyki jądrowej

Jesteśmy gotowi oferować finansowanie energetyki jądrowej - powiedziała PAP szefowa programu Bezpieczeństwo strategiczne w Banku Gospodarstwa Krajowego Joanna Smolik. Dodała, że chodzi zarówno o SMR-y jak i tzw. duży atom.
30.09.2023

Bułgaria wyznacza datę końca importu rosyjskiej ropy

Za rok nastąpi koniec importu rosyjskiej ropy dla petrochemicznego kombinatu Neftochim Burgas, będącego własnością rosyjskiego koncernu Łukoil, postanowił w czwartek parlament Bułgarii.
28.09.2023

BGK inwestuje w bułgarski port. Dlaczego?

Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestował w stosunkowo niewielki i nieco zaniedbany port w Burgas nad bułgarskim Morzem Czarnym. Plany są ambitne i są już w toku.
25.09.2023

Baltic Power z wsparciem finansowym. Europejski Bank Inwestycyjny przeznacza 2,8 mld zł na ten cel

Równowartość 610 mln euro będzie pierwszą inwestycją morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jedną z największych na świecie. Jej celem jest przyspieszenie dekarbonizacji energetyki w kraju oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Finansowanie jest wspierane przez program InvestEU, którego celem jest zmobilizowanie inwestycji na rzecz priorytetów polityki UE, w tym transformacji ekologicznej.
24.09.2023

Senat odrzucił ustawę o rewitalizacji Odry

Senat odrzucił w piątek ustawę o rewitalizacji Odry, która ma na celu m.in. poprawę jakości wody w rzece oraz ułatwienie realizacji inwestycji na Odrze. Teraz ustawa trafi do Sejmu.
28.07.2023

Komisje senackie za odrzuceniem ustawy o rewitalizacji Odry

Połączone komisje senacki infrastruktury, nadzwyczajna ds. klimatu oraz komisja środowiska opowiedziały się w piątek za odrzuceniem w całości ustawy o rewitalizacji Odry. Głosowanie w Senacie w tej sprawie odbędzie się w piątek pod koniec posiedzenia.
28.07.2023

Połączone komisje senackie infrastruktury i środowiska za przejęciem ustawy o rewitalizacji rzeki Odry

Połączone komisje senackie infrastruktury i środowiska przyjęły we wtorek bez poprawek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry.
25.07.2023

Sejm uchwalił specustawę o rewitalizacji Odry

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry. Dzięki nowym przepisom będzie można sprawniej prowadzić konieczne inwestycje. Wprowadzone też zostaną kary - nawet do 1 mln zł za zaniedbania, które zagrożą zdrowiu lub życiu ludzi i bezpieczeństwu środowiska.
13.07.2023

Rozwój rynku wielkoskalowych magazynów energii przyspiesza. W planach inwestycje o wartości powyżej miliarda złotych

Budowa wielkoskalowych bateryjnych magazynów energii przyspiesza zarówno globalnie, jak i w Polsce – czego przykładem są projekty, które pojawiły się podczas ostatniej, grudniowej aukcji mocy. Po raz pierwszy 17-letnie kontrakty mocowe zdobyło wówczas pięć takich instalacji o łącznej mocy ok. 165 MW. – Do tej pory mieliśmy w Polsce do czynienia tylko z wybranymi, bardzo małymi projektami magazynów energii. Myślę, że zainteresowanie tak naprawdę dopiero teraz się wykreuje – mówi Jacek Bogucki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak ws
03.07.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
19.06.2023

Sejm w głosowaniu zdecyduje o losie projektu specustawy odrzańskiej

W związku ze złożeniem wniosków o odrzucenie, Sejm w głosowaniu zdecyduje o dalszym losie projektu specustawy odrzańskiej. Według PiS nowe prawo ma zapobiec powtórce z 2022 r., kiedy w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. Zdaniem opozycji projekt pozwoli m.in. na betonowanie rzeki.
14.06.2023

Przyznano Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia 2023

Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach – „Przełomowe Rozwiązanie”, „Filantrop Polski”, „Skarb Narodowy”, „Ambasador Biznesu RP” i „Dobry Zarząd”. Laureaci siódmej edycji Nagród Gospodarczych zostali ogłoszeni podczas specjalnego, piątkowego wydania audycji "Winien i Ma" na antenie Trójki Polskiego Radia.
02.06.2023

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej; 9 proc. ankietowanych już się w nią zaangażowało – wynika z badania BGK. Wśród największych beneficjentów budowy morskich farm wiatrowych w Polsce jest m.in. przemysł stoczniowy, stalowy i metalowy – dodano.
29.05.2023

Wiceszef MI: będziemy mogli zakazać zrzutów nieczystości do Odry

W przypadku niskiego poziomu wody w Odrze, a także jeśli parametry substancji zrzucanych do rzeki będą przekraczały dopuszczalne normy, będziemy mogli zakazać na określony czas zrzutów ścieków lub cofnąć pozwolenie na taki zrzut - informuje w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
18.05.2023

Bezpieczna i czysta energia dla Polski. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. Prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych debat i wystąpień liderów sektora, którzy poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z polską energetyką.
19.04.2023

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.
29.03.2023

Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER odbędzie się już 13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel. Najważniejsze wydarzenie skierowane do sektora energetycznego po raz kolejny zgromadzi przedstawicieli zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz członków izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.
29.03.2023

Polskie firmy w offshore wind muszą ukierunkować się na ekoinnowacje (RELACJA)

Podczas panelu dyskusyjnego pt. „Inicjatywy polskich podmiotów w kreowaniu, wspieraniu i tworzeniu lokalnej wartości dodanej w projektach MEW” zorganizowanego na targach EduOffshoreWind 2023 polskie firmy opowiedziały o local contencie, problemach z finansowaniem i ekoinnowacyjności. Banki chcą inwestować, z kolei przedsiębiorcy nie wierzą w zakładany poziom udziału polskich firm w projektach wiatrowych. Patronem medialnym wydarzenia były GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
15.03.2023

Dobry model finansowy daje bezpieczeństwo dla offshore wind (RELACJA)

Pojawiają się pytania i wątpliwości w zakresie finansowania projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Firmy ubezpieczeniowe są w pełni przygotowane do współpracy z bankami i instytucjami finansowymi, ale potrzebna jest kooperacja na linii inwestorzy- instytucje finansowe. Są środki na łańcuchy dostaw, ale polski local content może być mizerny – takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansowanie, Bezpieczeństwo”.
08.03.2023

Prezes BGK: koncepcja 3W przewiduje współpracę nauki, biznesu i administracji

Rozwój nowych technologii w oparciu o 3W - wodę, wodór i węgiel zakłada współpracę nauki, biznesu i administracji - mówiła w środę prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Wartość sektora 3W w Polsce do 2030 r. wzrośnie do 5,6 mld dol. z 4,86 mld obecnie - wynika z przedstawionego raportu.
07.12.2022

Inwestorzy i banki chcą malować polski krajobraz na zielono [RELACJA]

Finansowanie inwestycji energetycznych było jednym z tematów poruszanych podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER. Patronem medialnym wydarzenia jest portal GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano, że nie ma odwrotu od „zielonych” inwestycji. Te z kolei powinny być realizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele świata finansów są zgodni co do tego, że w Polsce potrzebne jest stabilne otoczenie regulacyjne oraz dokumenty strategiczne.
07.11.2022

BGK i japoński bank JBIC nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Japan Bank for International Cooperation (JBIC) nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy - poinformował w środę BGK. Zamierzeniem partnerów jest też wsparcie odbudowy Ukrainy - dodał BGK.
21.09.2022

PGNiG zawarło z BGK umowę kredytową do kwoty 4,8 mld złotych

PGNiG zawarło z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę kredytową do kwoty 4,8 mld złotych - poinformowało we wtorek PGNiG.
16.08.2022

A. Moskwa: w najbliższych tygodniach węgiel z importu będzie rozprowadzany z portów po kraju

W najbliższych tygodniach importowany węgiel, który już jest w portach, będzie sukcesywnie rozprowadzany po Polsce – zapowiedziała w poniedziałek w Radomiu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
25.07.2022

Bank Gospodarstwa Krajowego buduje ekosystem 3W z polskimi firmami z obszaru wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W rozwija współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarze wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Do świata 3W dołączyło pięć firm: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT. Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi.
17.07.2022

Gróbarczyk: MI monitoruje proces budowy portu offshore'owego

Resort monitoruje proces budowy portu offshore'owego w zakresie obsługi morskich farm wiatrowych w Gdańsku, przede wszystkim z zapewnieniem strony legislacyjnej i finansowej – powiedział w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej.
06.07.2022

Bezpieczeństwo, energetyka, gospodarka morska – tematami Forum Wizja Rozwoju

Tematami wiodącymi największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce będą bezpieczeństwo, energetyka i gospodarka morska, ale także troska o tożsamość i rozwój społeczności lokalnych. Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20-21 czerwca 2022 r. w Gdyni.
15.06.2022

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
14.06.2022

Banki finansują polski przemysł stoczniowy

Konsorcjum banków podpisało z Gdańską Stocznią „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. umowę linii na gwarancje i akredytywy, której celem jest wsparcie kluczowego projektu stoczni w najbliższych latach, związanego z budową promów typu Ro-Pax. Będą to jedne z najbardziej przyjaznych środowisku promów samochodowo - pasażerskich, zasilanych skroplonym gazem ziemnym w układzie hybrydowym, jakie mają pływać po Morzu Bałtyckim.
22.05.2022

BGK i KUKE rozszerzają współpracę. Chcą wspierać eksporterów

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i KUKE podpisały umowę o rozszerzeniu współpracy. Przedsiębiorcy będą mieli teraz więcej możliwości finansowania swojego eksportu i rozwoju.
16.02.2022

BGK wspiera pomorskich eksporterów. Wywiad z Iwoną Kasperowicz, dyrektor Regionu Pomorskiego Banku Gospodarstwa Krajowego

BGK wspiera eksport niezależnie od jego kierunku. - Nasze instrumenty są uniwersalne i stosowane na całym świecie - mówi Iwona Kasperowicz, dyrektor Regionu Pomorskiego Banku Gospodarstwa Krajowego.
27.01.2022

Czy instytucje finansowe pomogą rozwijać polską branżę morską? [KOMENTARZE]

Rejs z GospodarkaMorska.pl za nami, jednak nie milkną echa dyskusji, które miały miejsce w kameralnej atmosferze na promie Polferries. Najwięcej emocji wzbudził panel na temat warunków finansowo-prawnych rozwoju sektora morskiego w Polsce. W naszym podsumowaniu prezentujemy część wniosków, które podnieśli uczestnicy konferencji na morzu. Prezesów stoczni i instytucji finansowych pytamy o to, co jeszcze trzeba zrobić by wypracować mechanizmy współpracy, które na lata ułatwią rozwój polskiego offshore.
15.11.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Zyska zapowiada Polską Strategię Wodorową

– Myślę, że w perspektywie kilku tygodni rząd przyjmie Polską Strategię Wodorową – powiedział w czwartek podczas Forum Wizji Rozwoju w Gdyni wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że Polska może być znaczącym beneficjentem unijnych środków na rozwój technologii wodorowych.
26.08.2021

Kluczowe kierunki rozwoju polskiej gospodarki podczas IV edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

– Jest to jedno z największych w Polsce, a na północy kraju największe wydarzenie gospodarcze, na którym spotykają się eksperci praktycy, przedstawiciele świata mediów, naukowcy i dyskutują o tym, jak będzie wyglądała polska gospodarka w najbliższych miesiącach i latach – mówi Andrzej Michalak, prezes zarządu Fundacji Wizja Rozwoju, organizatora forum, które w tym roku odbywa się w Gdyni już po raz czwarty w dniach 26-27 sierpnia. Jest ono objęte patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.
26.08.2021

Przemysł utrzyma dwucyfrową dynamikę w całym III kwartale

Przemysł utrzyma dwucyfrową dynamikę w całym III kwartale. Prognozowane tempo wzrostu produkcji to ok. 10 proc., dwucyfrowa dynamika będzie osiągana przy mniej sprzyjających efektach statystycznych - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny odnosząc się do danych GUS.
20.08.2021

GUS: stabilna odnowa krajowego rynku pracy

Dane makroekonomiczne wskazują na stabilną odnowę krajowego rynku pracy. Spadek rocznych dynamik zatrudnienia oraz płac ma charakter statystyczny – napisano w komentarzu PIE do środowych danych GUS
18.08.2021

BGK podsumowuje dwuletnią działalność Funduszu Trójmorza

Dziesięciu inwestorów, prawie miliard euro zgromadzonego kapitału i trzy inwestycje infrastrukturalne to bilans dwóch lat działalności Funduszu Trójmorza - podsumował w środę Bank Gospodarstwa Krajowego. Podkreślił, że celem transgranicznych inwestycji jest poprawa infrastruktury na osi północ-południe.
21.07.2021

BGK: Potrzeba 600 mld euro na infrastrukturę w regionie Trójmorza

600 mld euro to kwota, którą należy zainwestować do 2030 roku w infrastrukturę Trójmorza, aby wyrównać różnice między Europą Środkowo-Wschodnią i Zachodnią – powiedziała, cytowana w środowym komunikacie, Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK i przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Trójmorza.
19.05.2021

Prezes BGK: widzimy potencjał Japonii do inwestowania w Fundusz Trójmorza

Widzimy potencjał do zainwestowania w Fundusz Trójmorza przez prywatne instytucje z Japonii - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu.
04.02.2021

W tym roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 4,9 proc.

Polska gospodarka będzie się rozwijać w tym roku w tempie 4,9 proc. - uważa główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski. Zdaniem ekonomistów BGK recesja w Polsce w zeszłym roku nie przekroczyła 3 proc.
29.01.2021

Prezes BGK: aby rósł eksport polski przemysł musi być konkurencyjny

Aby polskie produkty znajdowały nabywców na rynkach zagranicznych, co jest warunkiem wzrostu eksportu, polski przemysł musi być konkurencyjny - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka prezes BGK podczas konferencji z okazji 30-lecia powstania ARP.
25.01.2021

Puls Biznesu: 200 firm skorzysta z dużej tarczy

Do Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wpłynęło 360 wniosków, do końca roku będzie jeszcze 40. Pożyczki dostanie najwyżej połowa chętnych. Tarcza okazała się wyzwaniem – informuje w czwartek "Puls Biznesu".
19.11.2020

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wspiera przedsiębiorców w czasach pandemii (wideo)

Pandemia COVID-19 to trudny czas dla wielu przedsiębiorców. Firmy szukają instrumentów wsparcia, które umożliwią im realizację planów rozwoju. Takim instrumentem jest Polska Strefa Inwestycji, która oferuje szereg zachęt począwszy od ulgi podatkowej po doradztwo inwestycyjne i pomoc w pozyskaniu partnerów biznesowych.
18.11.2020

Gowin: Lockdown traktuję jako ostateczność

Całkowity lockdown traktuję jako ostateczność; miesięczny koszt wiosennych ograniczeń sięgał 90 mld zł, teraz musielibyśmy liczyć się z co najmniej takimi samymi kosztami - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
09.11.2020

Fundusz Trójmorza do końca roku powinien dysponować 1 mld euro

Do końca roku, założony przez BGK i rumuński Exim Bank, Fundusz Trójmorza powinien dysponować 1 mld euro - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu.
21.10.2020

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda udaje się do Tallina na szczyt Inicjatywy Trójmorza

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda udaje się do Tallina, gdzie weźmie udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza. Z powodu pandemii szczyt częściowo odbędzie się w formie zdalnej; poprzez połączenia internetowe uczestniczyć w nim będą m.in. prezydent Niemiec i sekretarz stanu USA.
18.10.2020

Nowe inwestycje w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Inwestorzy chętnie korzystają z ulgi podatkowej udzielanej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. 24 decyzje o wsparciu, 493 mln zł deklarowanych nakładów inwestycyjnych, 3110 deklarowanych i utrzymanych miejsc pracy to efekt dotychczasowych działań Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w pandemicznym 2020 roku.
13.10.2020

Tańsze gwarancje kredytowe dla przedsiębiorców w ramach pomocy na czas pandemii

Przedsiębiorcy mogą korzystać z tańszych gwarancji kredytowych z programu Cosme - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o obniżenie prowizji do 0,7 proc., wydłużenie gwarancji do 39 miesięcy i okresu odnawiania spłat kredytów do 9 lat - w ramach pomocy dla firm na czas Covid-19.
09.10.2020

Niemal 141 mld zł dla firm z tarczy antykryzysowej

Prawie 141 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. To stan na piątek, 2 października.
03.10.2020

Czy Polsce grozi pandemia bezrobocia?

Gdyby Polacy zaczęli na dużą skalę tracić pracę, skutki kryzysu byłyby odczuwalne przez więcej niż dwa lata, kiedy będziemy musieli ponosić wyższy koszt długu publicznego - wskazał PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
02.09.2020

Projekt Portu Zewnętrznego ekonomicznie uzasadniony. Budowa już w 2024 roku? (wideo)

Drugiego dnia III edycji Forum Wizja Rozwoju, odbywającego się na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, zorganizowana została konferencja i debata dotycząca Portu Zewnętrznego w Gdyni. Niezależni eksperci ocenili efektywność inwestycji a władze ZMPG poinformowały, iż już na przełomie września i października tego roku wystąpią o pozwolenie środowiskowe na budowę.
26.08.2020

Premier: czas na ofensywę polskich firm

Osłoniliśmy polskie firmy podczas kryzysu, teraz czas na ich ofensywę – tak powiedział dziś w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził firmę Aiut, działającą w branży automatyki i robotyki.
25.08.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - m.in. o gospodarce morskiej

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia. Tradycyjnie na miejsce konferencji obrana została siedziba Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną stanem epidemii nie zabraknie również dyskusji na temat znaczenia polskiego kapitału w sytuacjach kr
23.08.2020

Środki ostrożność na III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

III edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się już 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby w czasie konferencji przestrzegane były nadzwyczajne środki ostrożności związane ze stanem epidemiologicznym.
20.08.2020

Transeuropejska sieć transportowa (TEN-T),współpraca gospodarcza z krajami europejskimi tematami rozmów III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Na miejsce konferencji tradycyjnie obrana została Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Jeden z bloków tematycznych konferencji poświęcony będzie problematyce związanej ze współpracą gospodarczą Polski z innymi krajami takimi jak Węgry, czy Wielka Brytania. Eksperci omówią również kierunki rozwoju transportu w Polsce z uwzględnieniem sieci TEN-T.
05.08.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali szereg bloków tematycznych poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki.
24.07.2020

KE zatwierdziła przekierowanie 4 mld zł funduszy UE na wsparcie firm

Komisja Europejska zatwierdziła przekierowanie 4 mld zł z funduszu Inteligentny Rozwój na wsparcie firm oraz naukowców w celu przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
20.07.2020

Polskie szanse na zielone finansowanie gospodarki

Nowy raport opublikowany przez Climate Action Network (CAN) Europe oraz CEE Bankwatch Network wskazuje konkretne inwestycje wymienione krajowym planie na rzecz energii i klimatu (NECP) Polski, które dają szansę na zieloną odbudowę gospodarczą po pandemii oraz są dla niej zagrożeniem.
16.07.2020

MR: 112,6 mld zł pomocy przyznanej z tzw. tarczy antykryzysowej

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że wartość przyznanej firmom pomocy z tzw. tarczy antykryzysowej osiągnęła w środę 112,6 mld zł.
09.07.2020

Badanie BGK: ponad 80 proc. MŚP korzysta lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej

Coraz więcej firm z sektora MŚP działa na taką samą lub większą skalę, jak przed pandemią - wynika z badania BGK. Jak dodano, 81,9 proc. firm z sektora MŚP korzysta lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej.
08.07.2020

BGK: eksport do Rosji z możliwością rozliczania w rublach

Rozliczenie transakcji eksportowych do Rosji możliwe jest w rublach - poinformował w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego. Bank przypomniał też, że wprowadzone w ramach Tarczy Antykryzysowej zmiany legislacyjne poszerzyły możliwości działania Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).
06.07.2020

Nowe możliwości w eksporcie do Rosji

Rosja to kierunek ekspansji wybierany przez 46 proc. polskich firm korzystających z rządowego programu Finansowe Wspieranie Eksportu. Przedsiębiorstwa obecne na tym rynku mogą już wspierać swój eksport nowym rozwiązaniem BGK, który potwierdza akredytywy dokumentowe otwarte w rublu. Do tej pory bank potwierdzał akredytywy tylko w złotych, euro i dolarach. Od teraz transakcje z rosyjskimi partnerami mogą być łatwiejsze i będzie mogło być ich więcej. Co ważne, transakcje w rublu może już zabezpieczać KUKE.
06.07.2020

Premier: musimy poszerzać zakres tarcz dla polskich przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy

Tarcze, które zaproponowaliśmy polskim przedsiębiorcom na ratowanie miejsc pracy, są bardzo dobrym instrumentem. Musimy rozwijać i poszerzać ich zakres – mówił w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w Trójmieście i w okolicach z tarcz korzysta kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców.
21.06.2020

Forum Wizja Rozwoju o srebrnej gospodarce

Znamy termin III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W tym roku edycja najważniejszego wydarzenia północnej Polsce odbędzie się w dniach 24 i 25 sierpnia w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej. Wzorem ubiegłych lat organizatorzy zaplanowali oddzielny blok dyskusyjny ujmujący szeroko pojętą problematykę polityki senioralnej zwanej zamiennie „srebrną” gospodarką.
18.06.2020

Tarcza 4.0 wróci do senackich komisji

Z powodu poprawek zgłoszonych w środę na posiedzeniu plenarnym Senatu, ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, czyli tzw. Tarcza 4.0, wróci do senackich komisji.
18.06.2020

Zmiana terminu III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Tegoroczna odsłona Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 24-25 sierpnia w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej.
17.06.2020

Nowy projekt zakłada likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu

Do Sejmu w poniedziałek trafił projekt ustawy, przewidujący likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu i przejęcie funkcji przez NFOŚ. Zamiast FNT działać miałoby tzw. wieloletnie zobowiązanie FNT w ramach NFOŚiGW.
15.06.2020

Ekonomista: fala pieniędzy zalewa rynek, akcje na giełdach zyskują

Polityka monetarna i fiskalna oraz programy pomocowe powodują, że rynek zalewa fala taniego pieniądza, w efekcie ceny akcji na giełdach rosną - mówi PAP szef zespołu analiz giełdowych w banku Santander Kamil Stolarski.
14.06.2020

MR: pomoc z Tarczy antykryzysowej przekroczyła już 81,8 mld zł

Wartość przyznanej pomocy w ramach Tarczy antykryzysowej wyniosła 81,86 mld zł - poinformował w środę resort rozwoju. Zwolnienia ze składek ZUS kosztowały już ponad 7,5 mld zł, a przeszło 6,7 mld zł trafiło do firm w ramach mikropożyczek.
11.06.2020

Raport ING: luzowanie ilościowe NBP pomaga gospodarce, ale niesie ryzyko

Luzowanie ilościowe prowadzone przez NBP w ramach przeciwdziałania gospodarczym efektom pandemii koronawirusa pomaga gospodarce i utrzymaniu miejsc pracy, ale niesie ze sobą także ryzyko walutowe - ocenia raport ING dot. tego instrumentu na rynkach wschodzących.
09.06.2020

Prezydent: ponad 79 mld zł zostało przekazane w ramach tarcz polskim firmom

W tej chwili ponad 79 mld zł zostało już przekazane w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej polskim firmom - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w firmie Wireland w Bytowie (woj. pomorskie).
09.06.2020

Tarcza 4.0 wprowadza dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów dla firm

Przedsiębiorcy dotknięci skutkami COVID-19 będą mieli możliwość zaciągnięcia kredytów o obniżonym oprocentowaniu - takie rozwiązanie zawarto w Tarczy antykryzysowej 4.0., o czym informuje Ministerstwo Rozwoju. Dodano, że prawie 0,6 mld zł z budżetu państwa ma być przeznaczone na dopłaty do odsetek.
05.06.2020

Ponad 6 mld zł kredytów dla przedsiębiorców dzięki wsparciu BGK [wideo]

Pakiet pomocowy Banku Gospodarstwa Krajowego oferowany z rządowej tarczy antykryzysowej pozwolił pozyskać ponad 6 mld zł kredytów przedsiębiorstwom borykającym się ze skutkami pandemii. Z gwarancji de minimis (pomocy publicznej) i Funduszu Gwarancji Płynnościowych BGK skorzystało do tej pory ponad 11 tys. firm.
03.06.2020

Po pandemii potrzebne będą inwestycje publiczne i prywatne

Wyciągnęliśmy wnioski z poprzednich kryzysów, szybko wdrożyliśmy fiskalno-monetarne rozwiązania. Po pandemii potrzebne będą kolejny inwestycje w gospodarkę, zarówno publiczne, jak i prywatne - mówili w środę uczestnicy konferencji Impact re:action.
03.06.2020

Ponad 64 mld zł trafiły do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

Wartość przyznanej pomocy w ramach Tarczy antykryzysowej - według stanu na 1 czerwca - wynosi już 64,68 mld zł - podało Ministerstwo Rozwoju we wtorek.
02.06.2020

Projekt „Polimery Police” z umowami potwierdzającymi pełne finansowanie

Grupa LOTOS, Grupa Azoty SA, Grupa Azoty ZCh „Police”, Grupa Azoty Polyolefins, Hyundai Engineering Co., oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) zawarły umowy na finansowanie projektu „Polimery Police”. Ponadto powołana do realizacji tej kluczowej dla całej branży chemicznej inwestycji spółka Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytową z konsorcjum krajowych i zagranicznych instytucji finansowych.
01.06.2020

MFiPR: Ruszył nabór wniosków o premię technologiczną na nowych zasadach

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił 1 czerwca nabór wniosków o premię technologiczną na korzystniejszych zasadach, wprowadzonych w ramach funduszowego pakietu antywirusowego i tarczy antykryzysowej. Premia technologiczna to dotacja, która spłaca do 70 proc. kredytu technologicznego zaciągniętego przez firmę w banku komercyjnym. Innowacyjni przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie do 30 grudnia 2020 r. Zmiany zapowiadało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
01.06.2020

Przyznano już ponad 62 mld zł pomocy w ramach tarczy antykryzysowej

Ponad 62 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Rozwoju.
29.05.2020

Projekt Tarczy antykryzysowej 4.0 - ponownie do komisji finansów

W związku ze złożeniem podczas drugiego czytania kolejnych poprawek do projektu tzw. Tarczy 4.0, Sejm zdecydował o ponownym przesłaniu go do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreślała, że dzięki szybkiemu działaniu 1,5 mln firm otrzymało pomoc od rządu.
28.05.2020

Sejm zajmie się tzw. projektem tarczy 4.0

Sejm w środę rozpocznie posiedzenie; posłowie mają zająć się projektem ustawy ws. tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Projekt oprócz przepisów ws. pomocy w spłacie kredytów przewiduje zmiany np. w kwestii urlopów. Izba ma się też zająć wnioskiem o odwołanie wicepremiera Jacka Sasina.
26.05.2020

Buda: mamy nowy mechanizm, który da wiedzę o funkcjonowaniu tarcz antykryzysowej i finansowej

We wtorek w Sejmie zaprezentowany będzie nowy mechanizm, który pozwoli wszystkim przedstawicielom opozycji uzyskać wiedzę, jak funkcjonuje Tarcza antykryzysowa i Tarcza finansowa - zapowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
26.05.2020

Kolejna nowela Tarczy antykryzysowej to koszt dla finansów publicznych ok. 2,7 mld zł

Zmiany zawarte w przyjętym przez rząd w środę projekcie noweli Tarczy antykryzysowej będą w 2020 r. kosztować finanse publiczne 2 mld 675 mln zł - wynika z OSR projektu o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych firmom dotkniętym skutkami pandemii.
22.05.2020

57 proc. polskich firm otrzymało dotąd państwowe wsparcie

Jak poinformował w czwartek w Zambrowie (Podlaskie) premier Mateusz Morawiecki: 57 proc. polskich firm otrzymało dotąd państwowe wsparcie finansowe w związku z trudnościami gospodarczymi wywołanymi pandemią koronawirusa. Podał też, że z 28 proc. w marcu do 8 proc. obecnie zmniejszyła się liczba firm planujących zwolnienia pracowników.
21.05.2020

Emilewicz: sytuacja sprzyja ingerencji finansowej w rynek

Trudno sobie wyobrazić lepszą sytuację na aktywną ingerencję finansową w rynek – oceniła w środę wicepremier minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak zaznaczyła, obecny czas nie sprzyja oszczędzaniu przez państwo.
20.05.2020

MR: rząd przyjął projekt ustawy dot. m.in. obrony polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców

Rząd przyjął w środę projekt ustawy dotyczący obrony polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów. To kolejnej pakiet, który złoży się na tarczę antykryzysową - poinformował resort rozwoju.
20.05.2020

O 150 mln zł wzrośnie budżet na pożyczki dla firm ze środków UE

O 150 mln zł wzrośnie budżet na pożyczki dla firm z unijnego programu Inteligentny Rozwój - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Aneks do umowy zwiększający pulę środków jest już podpisany.
20.05.2020

Zbliża się Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Trzecia edycja największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce odbędzie się już 22-23 czerwca. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju gospodarki oraz wyzwań, przed jakimi staniemy w obliczu sytuacji kryzysowej spowodowanej pandemią.
19.05.2020

Borys: dołek aktywności gospodarczej był w kwietniu; chyba mamy go za sobą

Dołek aktywności gospodarczej był w kwietniu, chyba mamy go za sobą - powiedział w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że wychodzenie z kryzysu zajmie kilka miesięcy.
11.05.2020

Ponad 650 mln złotych na ratowanie pomorskiej gospodarki

Zarząd Województwa Pomorskiego w ostatnim czasie podjął szereg uchwał, dzięki którym do pomorskich przedsiębiorców trafiają dodatkowe środki. Jest to dziewięć różnych narzędzi finansowych, które mają uratować gospodarkę regionu przed bankructwem i bezrobociem. Łącznie na ten cel przeznaczono już dokładnie 669 067 316 zł.
03.05.2020

Tegoroczne Forum Wizja Rozwoju w obliczu wyzwań, przed jakimi stanie gospodarka w związku z epidemią

Trzecia edycja największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce przed nami. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju oraz wyzwań, przed jakimi staje rodzima gospodarka w obliczu sytuacji kryzysowej spowodowaniej perspektywą zastoju ekonomicznego na całym świecie. Wśród nich wymienć należy: gospodarkę morską, energetykę wiatrową, inwestycje, technologie innowacyjne, gospodarkę narodową, ekonomię i rynek pracy, zdrowie, politykę seni
27.04.2020

Estonia jako trzeci kraj dołącza do Funduszu Trójmorza

Estonia jako trzecie państwo, po Polsce i Rumunii, zdecydowała się dołączyć do Funduszu Trójmorza, który ma finansować inwestycje infrastrukturalne w Krajach Europy Środkowo - Wschodniej - wynika z informacji MSZ Estonii.
25.04.2020

Rząd wprowadza kolejne rozwiązania dla firm. Przedsiębiorcy czekają głównie na konkretny harmonogram odmrażania gospodarki

Kolejne programy pomocowe dla firm różnej wielkości mają umożliwić im przetrwanie okresu zamrożenia gospodarki i uratować jak najwięcej miejsc pracy. Dziś Komitet Stały Rady Ministrów ma przyjąć kolejny pakiet przepisów, m.in. uniemożliwiający przejmowanie przez pozaunijne fundusze polskich, a dziś nisko wycenianych firm ze strategicznych branż, ułatwienia dla samorządów czy Fundusz Dopłat do Odsetek od kredytów bankowych. Zdaniem dr. Wojciecha Nagela z BCC tarcza finansowa to realna pomoc dla firm, ale teraz najbardziej czekają
24.04.2020

Kościński: jeśli kryzys potrwa jeszcze 2-3 miesiące, będziemy w dużej recesji

Jeśli kryzys potrwa jeszcze 2-3 miesiące będziemy w dużej recesji - ocenia minister finansów Tadeusz Kościński. Szef MF nie spodziewa się, że poziom długu przekroczy 55 proc. PKB, jednocześnie resort zastanawia się nad tymczasowym zawieszeniem stabilizującej reguły wydatkowej.
23.04.2020

Jeszcze w tym tygodniu konferencja ws. kolejnych ułatwień w ramach tarczy antykryzysowej

Jeszcze w tym tygodniu, jak zapowiadała wicepremier Jadwiga Emilewicz, mają zostać przedstawione kolejne ułatwienia z tarczy antykryzysowej - m.in. założenia dotyczące ochrony polskich firm przed przejęciami, pomocy dla samorządów, rozwiązań ws. zamówień publicznych.
23.04.2020

Tarcza Antykryzysowa 1.0 i 2.0

Publikacja zawiera zmiany uchwalone przez Sejm w dniu 16.04.2020 r. (tzw. Tarcza 2.0, ustawa opublikowana 17.04.2020 r. Dz. U. Poz. 695) oraz projekt rządowego programu tzw. Tarczy Finansowej.
19.04.2020

MFiPR: ponad 3,5 mld zł dla polskiej gospodarki w ramach funduszy UE

Przepisy o pomocy z funduszy UE w formie pożyczek, poręczeń i gwarancji już obowiązują - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Łączna wartość wsparcia dla mikro, małych i średnich firm, które będzie stopniowo uruchamiane może przekroczyć 3,5 mld zł.
16.04.2020

Senat: komisje za wprowadzeniem poprawek do ustawy o tarczy antykryzysowej

Senackie komisje opowiedziały się w środę za przyjęciem z poprawkami ustawy o tarczy antykryzysowej, która wprowadza m.in. wakacje składkowe dla firm zatrudniających do 49 osób. Komisje chcą wykreślić z niej m.in. przepisy odnoszące się do Kodeksu wyborczego.
15.04.2020

Sejm za kolejnymi zmianami w tarczy antykryzysowej

Wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem - przewiduje ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, uchwalona z poprawkami przez Sejm w nocy ze środy na czwartek.
09.04.2020

Sejm wznowił obrady; zajmie się kolejnym rządowym projektem ustawy z tarczy antykryzysowej

We wtorek po godz.16.30 Sejm wznowił obrady. Posłowie zajmą się projektami ustaw: rządowego o szczególnych instrumentach wsparcia w sytuacji epidemii koronawirusa oraz projektem PSL "o utworzeniu prawdziwej tarczy antykryzysowej".
07.04.2020

Tarcza antykryzysowa - główne zagadnienia prawne

W dniu 31 marca 2020 roku Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał projekt pakietu ustaw autorstwa rządu, zwany „tarczą antykryzysową” – projekt został przyjęty przez Sejm z uwzględnieniem niektórych tylko poprawek autorstwa Senatu.
01.04.2020

Grupa Azoty Polyolefins podpisała z bankami listy mandatowe potwierdzające złożenie ofert finansowania Polimerów

Grupa Azoty Polyolefins podpisała listy mandatowe (commitment letters) z polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi potwierdzające złożenie ofert finansowania dłużnego dla projektu „Polimery Police” - podała spółka w komunikacie prasowym.
30.03.2020

Gwarancja pomocy de minimis zwiększona do 80 proc.

Gwarancja pomocy de minimis dla przedsiębiorstw będzie zwiększona z 60 do 80 proc., zwiększy się też maksymalna kwota pomocy z 200 tys. do 800 tys. euro. - powiedziała w piątek w sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
27.03.2020

Zapisy do tarczy antykryzysowej proponowane przez resort dotyczą kwestii budżetowych i działalności instytucji finansowych

Zapisy do tarczy antykryzysowej proponowane przez Ministerstwo Finansów dotyczą głównie kwestii budżetowych i obszaru działalności instytucji finansowych - poinformował w czwartek resort w komunikacie.
26.03.2020

Ministerstwo rozwoju: Wartość Tarczy antykryzysowej to co najmniej 10 proc. PKB

Ochrona zatrudnienia, zachowanie płynności w firmach, w tym m.in. przez pokrycie przez państwo składek na ZUS i dopłaty do wynagrodzeń - to rozwiązania, w środę które zaakceptował rząd w ramach tzw. "Tarczy antykryzysowej". Resort rozwoju szacuje wartość pakietu na co najmniej 10 proc. polskiego PKB.
25.03.2020

Premier: zrobię wszystko, by jak najłagodniej przeprowadzić Polskę przez czas perturbacji ekonomicznych

Wraz z członkami gospodarczego sztabu kryzysowego zrobię wszystko, by jak najłagodniej przeprowadzić Polskę przez czas perturbacji ekonomicznych i zminimalizować wpływ pandemii na życie milionów polskich rodzin - zapewnił na Facebooku premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu posiedzenia sztabu.
24.03.2020

MFiPR proponuje do specustawy uproszczenia dot. kredytu na innowacje technologiczne

Wyższa premia technologiczna, możliwość pokrycia wkładu własnego i więcej wydatków podlegających refundacji – takie zmiany w tzw. kredycie technologicznym przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
24.03.2020

Ministerstwo Finansów z pomocą dla MŚP

Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytów w formule pomocy de minimis dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP).
16.03.2020

Specjalne rozwiązania dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem. BGK zapowiada wsparcie

Według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego epidemia koronawirusa w scenariuszu podstawowym obniży wzrost PKB Polski o 0,4 proc., zaś w scenariuszu pesymistycznym o 1,3 proc. Dla mniejszych firm jego dalsze rozprzestrzenianie się może zaś znacznie utrudnić dalszą działalność. Bank Gospodarstwa Krajowego szykuje dodatkowe wsparcie dla polskich przedsiębiorstw. Prawdopodobnie już w tym tygodniu maksymalna wysokość gwarancji de minimis wzrośnie z 60 do 80 proc. kwoty kredytu. Bank zapowiada też wprowadzenie mechanizmu dopłat d
16.03.2020

Pomoc dla firm w związku z pandemią koronawirusa. Co będzie zawierał pakiet osłonowy w rządowej specustawie?

Rząd zapowiedział specustawę dotyczącą pakietu rozwiązań osłonowych dla przedsiębiorców, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Projekt specustawy przewiduje między innymi: Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów.
15.03.2020

BGK: koronawirus zaraża polską i światową gospodarkę

Kryzys związany z koronawirusem odbije się na światowych rynkach finansowych, a spodziewane spowolnienie chińskiej gospodarki będzie odczuwalne także w Polsce - uważa analityk Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski. Kłopoty czekają przedsiębiorców i frankowiczów.
20.02.2020

BGK: Polska powinna zwiększyć eksport do Afryki

Powinniśmy dążyć do zwiększania eksportu polskich towarów do Afryki - wskazał główny ekonomista Bank Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski. Budowanie przez polskie firmy rozpoznawalności na tamtejszym rynku może przełożyć się na wzrost wymiany handlowej - ocenił.
18.02.2020

BGK: Po brexicie możliwe mocne ograniczenie polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii

Po Brexicie możemy spodziewać się mocnego ograniczenia polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii, do której trafia ok. 8 proc. naszych towarów i usług - wskazują eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego. Wymianę handlową mogą ograniczać m.in. kontrole celne, sanitarne, fitosanitarne.
20.01.2020

BGK podpisał umowę z KE na realizację programu finansowego m.in dla paliw alternatywnych

We wtorek w Gdyni BGK - jako pierwsza w UE instytucja narodowa - podpisał z KE umowę na realizację programu "CEF Blending Facility". To europejski program finansowania projektów dotyczących paliw alternatywnych i Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym.
26.11.2019

Europejska gospodarka nadal będzie spowalniać. Najbliższe miesiące pokażą, w jakim stopniu odbije się to na wzroście polskiego PKB

Gospodarka europejska hamuje i w najbliższych kwartałach będzie mieć problemy z utrzymaniem dodatniego wzrostu gospodarczego – prognozują analitycy BGK. Głównymi winowajcami są Chiny, których gospodarkę coraz bardziej obciążają napięcia handlowe oraz problemy branży motoryzacyjnej. Te dwa czynniki dotkliwie odczuwają zwłaszcza Niemcy. Pogarszająca się kondycja niemieckiej gospodarki jest głównym źródłem spowolnienia w strefie euro, co przekłada się też na tempo wzrostu polskiego PKB. Najbliższe miesiące pokażą, na ile kraj
19.11.2019

Europejski Bank Inwestycyjny wycofa się z finansowania inwestycji gazowych

W czwartek Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), którego akcjonariuszami są państwa UE, ma omówić propozycję wycofania się banku z kredytowania inwestycji gazowych. Możliwa jest ostateczna decyzja w tej sprawie.
12.11.2019

Ministrowie finansów UE żądają wycofania finansowania paliw kopalnych

Unijni ministrowie finansów wezwali w piątek Europejski Bank Inwestycyjny, by stopniowo wycofywał finansowanie projektów, związanych z paliwami kopalnymi, w szczególności stałymi. Zapis w tej sprawie znalazł się w przyjętych na posiedzeniu w Brukseli wnioskach, dotyczących finansowania klimatycznego.
08.11.2019

100 mln zł pożyczki od ARP dla Exalo Drillig na sprzęt wiertniczy

Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła 100 mln zł pożyczki Exalo Drilling - spółce z grupy PGNiG, wyspecjalizowanej w wierceniach za węglowodorami - poinformowała we wtorek ARP. Środki z pożyczki zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu.
22.10.2019

Fundusz Trójmorza sfinansuje kluczowe inwestycje w transporcie czy energetyce

Inwestycje w transgraniczne połączenia drogowe i kolejowe zwiększające mobilność mieszkańców Polski, w infrastrukturę zwiększającą bezpieczeństwo energetyczne czy w infrastrukturę IT – to projekty, które będzie wspierać Fundusz Trójmorza. Przedsięwzięcie finansowe zainicjowane przez BGK będzie się koncentrować na projektach, których celem jest poprawa jakości życia Polaków. Kolejnym krokiem w budowie Funduszu jest wrześniowe spotkanie w Warszawie, w którym uczestniczyć będą prezesi banków i instytucji rozwoju oraz ministro
25.09.2019

BGK: Fundusz Trójmorza dysponować będzie 3-5 mld euro

Fundusz Trójmorza, z którego finansowane będą inwestycje infrastrukturalne w Krajach Europy Środkowo - Wschodniej docelowo dysponować będzie 3-5 mld euro - powiedziała w czwartek prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Zaznaczyła, że pierwsze projekty mogą ruszyć w I kw. 2020 r.
19.09.2019

ARP S.A. rusza z ofertą leasingową

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. powołała spółkę ARP Leasing sp. z. o. o. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zakresie finansowania maszyn, urządzeń, czy linii technologicznych. Spółka będzie oferować firmom usługi leasingowe typu asset finance.
26.06.2019

PGNiG: umowa z 9 bankami ws. kredytu odnawialnego na 10 mld zł

PGNiG i konsorcjum dziewięciu banków podpisały w poniedziałek umowę ws. odnawialnego kredytu konsorcjalnego na kwotę 10 mld zł, dostępnego przez 5 lat. Spółka zamierza użyć kredytu do m.in. finansowania projektów istotnych dla bezpieczeństwa energetycznego.
24.06.2019

BGK: W Lublanie ogłoszono założenie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza

Uzupełnienie funduszy unijnych w realizacji inwestycji drogowych, kolejowych, energetycznych i cyfrowych w regionie Trójmorza - to cel Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza, którego założenie oficjalnie ogłosili w czwartek w Lublanie prezesi BGK i rumuńskiego EximBanku.
07.06.2019

BGK podpisał z EBI umowę na 300 mln euro kredytu na fragment autostrady A1

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę na 300 mln euro kredytu - na współfinansowanie budowy ostatniego z brakujących fragmentów autostrady A1 między Tuszynem a Częstochową, o łącznej długości ok. 81 km.
23.05.2019

ARP otwiera w Gdyni trzecie Centrum Obsługi Przedsiębiorców

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przy alei Zwycięstwa 96/98 w Gdyni, otworzyła trzecie Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP). Właściciele małych i średnich firm znajdą w nim doradztwo w zakresie wsparcia rozwoju biznesu w Polsce i zagranicą. Będą także mogli ubiegać się o pożyczki, na które ARP S.A. w tym roku planuje przeznaczyć 200 mln zł. W uroczystej inauguracji COP w Gdyni udział wziął m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosław Gowin, wojewoda pomorski – Dariusz Drelich oraz prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek.
21.05.2019

Wiceprezes Grupy Azoty: W tym roku na inwestycje ok. 1,3 mld zł

Największe korzyści z planu finansowania inwestycji w Grupie Azoty będą miały Zakłady Azotowe Puławy. Tam będziemy inwestować najwięcej do 2026 r.- powiedział PAP wiceprezes Grupy Paweł Łapiński. Grupa Azoty w tym roku na inwestycje ma wydać ok. 1,3 mld zł.
01.05.2019

ARP: Budujemy instytucję szeroko wspierającą sektor MŚP

Agencja Rozwoju Przemysłu buduje instytucję wspierającą małych i średnich przedsiębiorców nie tylko podczas koniunktury, ale też która nie zamknie się na ich potrzeby w ciężkich czasach – zapewnił w piątek dyrektor zarządzający ARP ds. rozwoju biznesu Konrad Trzonkowski.
26.04.2019

Gaz w górę – ropa w dół? BGK analizuje rynek

Popyt na ropę i gaz ziemny w skali światowej będzie rósł i osiągnie szczyt zużycia w okolicy 2030 r. Z analiz przeprowadzonych przez ekspertów Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wynika, że w dłuższej perspektywie rola ropy będzie jednak malała, wzrośnie natomiast zapotrzebowanie na gaz.
04.04.2019

PGZ: Potrzeba 2 mld zł na inwestycje

Polska Grupa Zbrojeniowa wymaga ok. 2 mld zł inwestycji, by być konkurencyjna – powiedział prezes Grupy Witold Słowik. Prezes PGZ i wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz przedstawili senackiej komisji obrony informację o planach rozwoju PGZ.
20.03.2019

Studenci poddali analizie PKN ORLEN (foto)

​PKN ORLEN został przeanalizowany pod względem finansowym przez studentów z Polski oraz krajów bałtyckich. Walczyli oni o tytuł najlepszej drużyny w trakcie lokalnego finału renomowanego konkursu CFA Institute Research Challenge, który odbył się 1 marca 2019 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
04.03.2019

Promy z Remontowej dla norweskiego armatora ze wsparciem BGK i KUKE

Oferowane wspólnie przez KUKE i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) rozwiązania służące wsparciu polskiego eksportu okazują się atrakcyjne również dla importerów z krajów rozwiniętych, dając im i ich bankom dostęp do finansowania nawet na lepszych warunkach niż dostępne na rodzimym rynku. Z jednego z takich instrumentów skorzystał ostatnio norweski armator zamawiający w polskiej stoczni promy warte 350 mln zł
19.02.2019

Perspektywy dla przedsiębiorców w świetle pakietu zmian „Konstytucja dla biznesu”

Czy nastąpiły realne efekty poprawy otoczenia biznesowego w świetle pakietu zmian „Konstytucja dla biznesu”? Czy perspektywy dla przedsiębiorców są lepsze? Czy zasada wolności i swobody prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest w pełni przestrzegana? – na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć prelegenci i uczestnicy IV Forum „Finanse i Podatki dla Przedsiębiorców” odbywającego się w ramach Dni dla Biznesu na Targach Kielce.
21.11.2018

Ruszył pilotażowy program polsko-izraelskich innowacji

Ruszył program polsko-izraelskich koinnowacji, którego celem jest znalezienie dużych korporacji i zaproszenie ich do współpracy z młodymi innowatorami z Polski i Izraela. Zdaniem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz to nowe forum, które umożliwi młodym firmom start na globalnym rynku.
24.10.2018

BGK: Mikro, małe i średnie firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty mogą dostać do 6 mln zł

MŚP oraz mikro firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty lub usługi mogą wnioskować do Banku Gospodarstwa Krajowego o premię technologiczną do 6 mln zł - poinformował w poniedziałek bank. Pula dofinansowania to 350 mln zł.
09.10.2018

Łapiński: Umowa z konsorcjum banków zabezpiecza program inwestycyjny Grupy Azoty do 2026 r.

Umowa z bankami PKO BP, BGK, BZ WBK i ING BSK zapewni Grupie Azoty bezpieczeństwo bieżącego finansowania oraz inwestycyjnej działalności - powiedział w piątek wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński. Dodał, że dodatkowe pieniądze finansowo zabezpieczą program inwestycyjny do 2026 r.
30.06.2018

Grupa Azoty: Umowa z bankami ws. podwyższenia kwoty kredytu do 3 mld zł z 1,5 mld zł

Grupa Azoty podpisała z PKO BP, BGK, BZ WBK i ING BSK umowę zmieniającą i modyfikującą umowę kredytu odnawialnego z 2015 roku, podwyższającą łączną kwotę kredytu do 3 mld zł z 1,5 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.
30.06.2018

BGK weźmie udział w finansowaniu infrastruktury w krajach Trójmorza

Bank Gospodarstwa Krajowego weźmie udział w programie finansowania inwestycji infrastrukturalnych w krajach Trójmorza, których koszt szacowany jest na ok. 100 mld euro - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
27.06.2018

Andrzej Duda wręczył nominacje członkom Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek nominacje członkom Kapituły XVI edycji własnej nagrody gospodarczej. Mam ambicję, żeby Polska stała się jednym z najpoważniejszych graczy europejskich, także pod względem gospodarczym - mówił podczas uroczystości.
19.06.2018

BGK: Zwiększamy siłę polskiej gospodarki

Bank Gospodarstwa Krajowego "wykreował finansowanie gospodarki" w wysokości 68 mld zł i wypracował niemal 518 mln zł jednostkowego zysku netto - poinformował w poniedziałek BGK, podsumowując swoją działalność w 2017 r.
30.04.2018

BGK pozyskał 500 mln euro na budowę ok. 200 km trasy Via Baltica

Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskał 500 mln euro kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Pieniądze będą przeznaczone na budowę odcinków drogi ekspresowej S61 Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa z Litwą w Budzisku - poinformował BGK w komunikacie.
23.04.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.