• <
bulk_cargo_port_szczecin

Włochy wesprą nowy projekt autonomicznej żeglugi

PMK

24.07.2020 05:26

Partnerzy portalu

Włochy wesprą nowy projekt autonomicznej żeglugi - GospodarkaMorska.pl

Włoski region Apulia zatwierdził projekt zintegrowanego zdalnego monitorowania środowiska morskiego (MARIN) o łącznej wartości około 6 milionów euro w ciągu trzech lat.

Jak poinformowano, nowo rozpoczęty projekt proponuje koncepcyjną definicję wielofunkcyjnej bezzałogowej platformy morskiej, która integruje i koordynuje drony powietrzne i podwodne w scenariuszu monitorowania wybrzeża w celu zapewnienia bezpieczeństwa środowiskowego i operacji ochrony wybrzeża.

Platforma będzie zarządzana zdalnie poprzez stację kontrolną oraz przy pomocy zaawansowanego systemu wspomagania decyzji.

Technologie wspomagające zostaną opracowane i zweryfikowane w terenie poprzez testy morskie na Demonstratorze Technologicznym, który będzie składał się z pakietu czujników i systemów sterowania zaimplementowanych na istniejącej platformie morskiej o długości około 20 m. Umożliwi to zdalne monitorowanie i sterowanie z naziemnej stacji operatorskiej.

Działania związane z projektem będą odbywać się w Lecce pod koordynacją Seastema, spółki z grupy Fincantieri, przy udziale RINA Consulting, Co.M. Media oraz przy współpracy naukowej z University of Salento i Apphia.

Seastema opracuje automatyczne sterowanie, wspomaganie decyzji i logikę łączenia danych z czujników wymagane do zapewnienia narzędzi do pełnego zarządzania i świadomości sytuacyjnej pojazdu dla zdalnego operatora.

Według Fincantieri, MARIN pozwoli Seastema skonsolidować i dalej rozwijać swoją wiedzę technologiczną w dziedzinie autonomicznych statków.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.