• <
nauta_2024

Wielka Brytania planuje utworzenie sieci morskiej w celu podłączenia farm wiatrowych

PMK

02.10.2020 07:40
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wielka Brytania planuje utworzenie sieci morskiej w celu podłączenia farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Wielka Brytania planuje utworzenie sieci morskiej w celu podłączenia farm wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
wikipedia

National Grid Plc przedstawił plan sieci morskiej, która połączy nowe parki wiatrowe i połączenia międzysystemowe, oszczędzając konsumentom 6 miliardów funtów (7,7 miliarda dolarów) do 2050 roku.

Wizja operatora sieci odnosi się do problemu najlepszego doprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytwarzanej w obiektach morskich. Może to przynieść 50% zmniejszenie ilości infrastruktury sieciowej, którą należy zbudować w ciągu najbliższych trzech dekad.

Wielka Brytania jest największym rynkiem morskiej energii wiatrowej na świecie i postawiła sobie za cel zbudowanie 40 gigawatów do 2030 roku, co oznacza czterokrotny wzrost od teraz. Osiągnięcie tego kosztowałoby aż 50 miliardów funtów i wymagałoby instalowania jednej turbiny każdego tygodnia przez całe lata 2020, według Aurora Energy Research Ltd. Podłączenie całej tej mocy do sieci lądowej może być zarówno kosztowne, jak i trudne.

Plan połączyłby kilka indywidualnych farm wiatrowych zlokalizowanych na podobnym obszarze geograficznym, poprzez wspólne korzystanie z morskiej infrastruktury przesyłowej.

W zeszłym tygodniu National Grid i holenderska sieć Tennet BV ogłosiły plan budowy kabla łączącego morskie farmy wiatrowe w obu krajach. Plan menedżera sieci w Wielkiej Brytanii obejmuje więcej umów, takich jak ta.

- Morska energetyka wiatrowa jest kluczową częścią rządowych planów osiągnięcia przez Wielką Brytanię zerowego poziomu emisji netto do 2050 roku - powiedział Fintan Slye, dyrektor operatora krajowego systemu elektroenergetycznego. - Nasz projekt ocenia najkorzystniejsze podejście do sieci morskich, badając szereg różnych rozwiązań technicznych i inżynieryjnych dotyczących połączeń sieciowych.

National Grid będzie prowadzić konsultacje w sprawie swojego planu do 28 października.

- Sieć musi być w stanie poradzić sobie w erze szybko rosnących ilości energii odnawialnej, przerywanej produkcji, elastycznych rynków energii elektrycznej, podmorskich połączeń międzysystemowych, magazynów baterii i gospodarstw domowych zarówno pobierających energię elektryczną, jak i dostarczających ją z powrotem do sieci - powiedziała Danielle Lane , menedżer w firmie Vattenfall AB w Wielkiej Brytanii.

Do 2030 roku Vattenfall będzie miał wystarczającą moc morskiej energii wiatrowej, aby zasilić 5 milionów domów.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.