• <
Baltexpo2023_duży

Umowa na budowę gazociągu Twaróg-Tworzeń - części korytarza Północ-Południe

ew

09.05.2018 11:48 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Umowa na budowę gazociągu Twaróg-Tworzeń - części korytarza Północ-Południe

Partnerzy portalu

Umowa na budowę gazociągu Twaróg-Tworzeń - części korytarza Północ-Południe - GospodarkaMorska.pl

Operator systemu przesyłowego gazu - Gaz-System podpisał umowę na budowę ponad 55 km gazociągu Twaróg-Tworzeń w woj. śląskim. To część tzw. wschodniej nitki gazowego korytarza Północ-Południe.

Jak poinformował w środę Gaz-System gazociąg wybuduje konsorcjum firm PORR i Denys NV. Planowana średnica rury to 1000 mm, a ciśnienie robocze 8,4 MPa. Trasa gazociągu przebiegać będzie przez gminy: Tworóg, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz oraz Dąbrowa Górnicza. Gazociąg należy do inwestycji towarzyszących inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu i podlega tzw. specustawie terminalowej. Zakończenie budowy planowane jest w 2020 r.

W 2013 r. Komisja Europejska przyznała tej inwestycji status PCI - projektu o znaczeniu wspólnotowym, a budowa jest dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Jak podkreśla Gaz-System, dzięki realizacji tego projektu nastąpi zwiększenie zdolności przesyłowych oraz uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje w regionie. Natomiast w skali kraju efektem realizacji inwestycji będzie poprawa bezpieczeństwa i dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski. Gazowy korytarz Północ-Południe ma w przyszłości ma połączyć terminal LNG w Świnoujściu i gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.