• <
BOTA_2023

To pierwszy raz w historii. Norwegia zarabia więcej na eksporcie gazu niż ropy

21.09.2015 13:20 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki To pierwszy raz w historii. Norwegia zarabia więcej na eksporcie gazu niż ropy

Partnerzy portalu

To pierwszy raz w historii. Norwegia zarabia więcej na eksporcie gazu niż ropy - GospodarkaMorska.pl

Mało kto przewidywał taki obrót sytuacji. Przychody Norwegii ze sprzedaży w tym roku gazu (25,2 mld euro) po raz pierwszy w historii przekroczyły przychody z eksportu ropy (23,4 mld euro) – donosi portal Dagens Næringsliv.

Powodem takiej sytuacji jest gwałtowny spadek cen ropy, który przyczynił się do masowych zwolnień w tym sektorze oraz zamknięcia biura koncernu naftowego North Energy w północnym regionie Norwegii.

- Nie wierzyłam, że przychody gazu będą kiedykolwiek w Norwegii wyższe od tych z ropy – mówi Thina M. Saltvedt, analityk z banku Nordea. - Stało się to w mgnieniu oka. A głównym powodem jest oczywiście niska cena, która jest zaskoczeniem dla całej branży – dodaje.

Liczba osób, które straciły pracę w sektorze związanym z wydobyciem ropy naftowej w I połowie 2015 roku sięgnęła 20 tysięcy. Tylko od lutego liczba zwolnień poszybowała w górę o 10 tysięcy. Sytuacja nie wygląda dobrze, tym bardzej, że coraz więcej firm zapowiada cięcia kadrowe lub już pożegnało się z wieloma swoimi pracownikami.  

Przykładowo decyzję o zwolnieniu 900 stałych pracowników w Norwegii i 600 współpracowników ogłosiła amerykańska firma National Oilwell Varco (NOV), zajmująca się dostawami technologii i sprzętu wiertniczego. - Niepewna sytuacja rynkowa oznacza, że nie możemy określić, jak znaczący będzie proces redukcji zatrudnienia w dłuższym okresie - napisano oświadczeniu. Redukcje zatrudnienia prowadzą także inne firmy działające na rynku usług wydobywczych, takie jak Aker Solutions, Aibel, Halliburton i Transocean, a także państwowy Statoil, który po ostatniej zapowiedzi zwolnienia do 1500 stałych pracowników i 525 konsultantów zastrzegł, że nie przewiduje żadnych kolejnych zwolnień przynajmniej do 2017 roku.

Branża naftowa w Norwegii jest główną gałęzią gospodarczą kraju. Redukcja etatów w tym sektorze znacząco wpływa na bezrobocie w kraju. — Boom naftowy dobiegł końca. Model gospodarczy musi się przeobrazić w taki, który będzie do utrzymania na dłuższą metę. To jest możliwe albo przez dewaluację waluty, albo przez obniżki płac — komentował na łamach „Pulsu Biznesu” złą sytuację w branży wydobywczej Knut Anton Mork, ekonomista Handelsbanken.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.